مصرف هم‌زمان شیشه و الکل چه عوارضی در پی دارد؟

عوارض مصرف همزمان شیشه و الکل
مدیرسایت
7 آگوست 2021

مصرف هر کدام از مواد اعتیاد آور به تنهایی مخرب و آسیب زا است، در صورتی که دو مورد از این مواد هم‌زمان مصرف شوند ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری را در بدن بر جای بگذارند و حتی منجر به مرگ شوند. الکل و شیشه دو مورد از مواد اعتیادآوری هستند که در سرتاسر دنیا، بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر، آن‌ها را با هم مصرف می‌کنند. در ادامه به دلیل مصرف کنندگان برای مصرف هم‌زمان این دو ماده می‌پردازیم، با عوارض و خطرات آن آشنا می‌شویم و در نهایت به موضوع مهم مراجعه به مرکز ترک الکل و مرکز ترک شیشه معتبر برای ترک اصولی و همیشگی اشاره خواهیم کرد.

دلیل استفاده هم‌زمان از الکل و شیشه

استفاده از دو یا چند دارو هم به صورت هم‌زمان باید تحت نظر پزشک انجام شود، گاهی ممکن است تداخل دارویی اتفاق بیفتد و منجر به آسیب به بدن شود؛ در حالی که استفاده از تنها یک ماده مخدر سراسر آسیب و خطر است، مصرف دو یا چند ماده مخدر به صورت هم‌زمان مطمئناً آسیب‌های مختلفی را برای بدن در پی دارد.

متأسفانه باور غلطی که وجود دارد و بسیاری از مصرف کنندگان را در دام خود گرفتار می‌کند، این است که استفاده هم‌زمان الکل و شیشه باعث می‌شود تا آثار منفی مصرف هرکدام از بین برود و احساس لذت و سرخوشی افزایش پیدا کند. به‌عنوان‌مثال، یکی از باورهایی که در این رابطه وجود دارد این است که الکل به رفع بی‌خوابی ناشی از مصرف شیشه کمک می‌کند؛ در نهایت این موضوع باعث می‌شود تا افراد بدون آگاهی بر واقعی نبودن این موضوع، یا در نظر گرفتن مضرات مصرف هم‌زمان این دو ماده و برای تکرار آن سرخوشی، مدام دست به این کار بزنند.

عوارض مصرف هم‌زمان شیشه و الکل

مصرف زیاد شیشه و الکل به صورت جداگانه خطرات و آسیب‌های خود را دارد؛ به‌عنوان‌مثال شیشه عوارضی مانند تنفس ضعیف، توهم، تعریق بیش از حد، تحریک پذیری و عصبی بودن، بی‌خوابی و بسیاری از عوارض دیگر را دارد؛ از طرف دیگر از عوارض مصرف الکل می‌توان به تغییرات فشار خون، رفتار نامناسب، اختلال توجه و حافظه، اختلال در تکلم و پرخاشگری اشاره کرد.

در کنار عوارضی که هر کدام از این مواد دارد، از عوارض استفاده هم‌زمان شیشه و الکل می‌توان به سیروز کبدی، ضربان نامنظم قلب، حالت تهوع و استفراغ، تشنج، بی‌حسی، بیهوشی، کما و یا مرگ هم اشاره کرد.

خطرات استفاده هم‌زمان الکل و شیشه

کاهش عوارض منفی ناشی از مصرف شیشه به کمک الکل، تا مدت کوتاهی می‌تواند تأثیر گذار باشد، اما به سرعت خطرناک شده سلامتی را به خطر می‌اندازد.

همان‌طور که پیش از این هم ذکر شد، خطرات مصرف همزمان الکل و شیشه، سلامت جسمی و ذهنی فرد را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند و ترکیب کردن این دو ماده بسیار خطرناک است؛ از خطرات مصرف همزمان این دو که می‌تواند منجر به مرگ شود، می‌توان به کاهش فعالیت سیستم عصبی، آسیب به قلب و عروق، ضعف در تنفس و مسمومیت اشاره کرد.

بعد از مصرف همزمان شیشه و الکل، با توجه به تاثیری که بر عوارض یکدیگر می‌گذارند، گاهی باعث می‌شوند تا فرد به آن احساسی که قبلاً با مصرف جداگانه شیشه یا الکل پیدا می‌کرد، دیگر دست پیدا نکند و برای اینکه اثر هرکدام از این مواد را در اندازه معمول حس کند به سراغ مصرف بیش از اندازه آن می‌رود، همین باعث می‌شود تا ضربان قلب تا اندازه خطرناکی بالا رود و باعث مشکلات قلبی و عروقی شود.

 خوب است بدانیم که خطرات مصرف همزمان شیشه و الکل صرفا محدود به خود فرد نیست و گاهی ممکن است سلامت دیگران را هم به خطر بیندازد، به عنوان مثال زمانی که پس از استفاده همزمان الکل و شیشه احساس سرخوشی به فرد هجوم آورده است، تصمیم به رانندگی می‌گیرد و این احساس سرخوشی، رانندگی او را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد که می‌تواند برای خود فرد و دیگران مرگبار باشد.

درمان مسمومیت بر اثر مصرف همزمان شیشه و الکل

اقدامات درمانی هنگام مسمومیت بر اثر مصرف همزمان شیشه و الکل

هنگامی که در اطراف شما فردی بر اثر مصرف همزمان الکل و شیشه دچار مسمومیت شده است، شما اول باید سعی کنید که آرامش خود را حفظ کنید، با اورژانس تماس بگیرید، به صورت مداوم سطح هوشیاری بیمار را ارزیابی کنید، نبض و تنفس او را کنترل کنید، در صورتی که بیمار نفس نمی‌کشید او را به پهلو بخوابانید، در صورتی که علائم حیاتی بیمار کاهش پیدا کرد باید احیای قلبی توسط فردی که آموزش این کار را دیده است، انجام شود.

اگر که بیمار هنوز هشیار بود، به او آرامش دهید و در صورت نیاز به او کمک کنید تا استفراغ کند. در صورت رهایی و رفع مسمویت استفاده هم‌زمان شیشه و الکل، ممکن است مشکلات ناشی از آن مانند آسیب کبدی، آسیب دیدن سیستم قلبی عروقی، سکته مغزی و مشکلات روحی روانی پس از این اتفاق همراه فرد باشد.

درمان پس از مصرف همزمان الکل و شیشه

با توجه به خطرات و عوارضی که گفته شد، بهتر است اجازه ندهید که اعتیاد به شیشه و الکل زندگی شما را کنترل کند و باعث پشیمانی شما شود. ترک دو ماده مخدر همزمان، برنامه فشرده‌تری را نیاز دارد.

 اولین قدم برای رهایی از این مشکل، پاکسازی و سم زدایی سریع در اعتیاد است؛ انجام این کار در خانه بسیار دشوار است و بهتر است که در یک کلینیک معتبر زیر نظر پزشکان مجرب انجام شود تا تمام علائم از بین برود.

پس از سم زدایی بدن، نیاز به بازسازی و آمادگی ذهنی است که با کمک یک روانشناس یا روانپزشک ماهر ترک اعتیاد به دست می‌آید. پس از بازسازی ذهنی، فرد همواره باید با روانشناس ترک اعتیاد خود در ارتباط باشد و در گروه درمانی‌ها نیز شرکت کند؛ از طرف دیگر برای بازسازی بدن و از بین بردن آثار آسیب‌هایی که در طول مدت مصرف مواد به بدن وارد شده است، فرد باید ورزش و یک رژیم غذایی سالم و کامل را پیش بگیرد.

پیام تندرستی بهترین مرکز ترک اعتیاد به شما و عزیزانتان کمک می‌کند تا اعتیاد به الکل و شیشه را برای همیشه از زندگی خود پاک کنید؛ همچنین به شما کمک می‌کند تا با همراهی کادر مجرب و متخصص این کلینیک که سال‌هاست به کمک و درمان افراد زیادی مشغول هستند، این دوران سخت را در بهترین شرایط پشت سر بگذارید و به زندگی عادی بازگردید. برای دریافت مشاوره رایگان با شماره‌های ما تماس بگیرید.

3.9/5 - (10 امتیاز)
مدیرسایت
دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان