ترک الکل در منزل

ترک الکل در خانه - پیام تندرستی
مدیرسایت
9 جولای 2023

ترک الکل در منزل، به دلیل بروز عوارض جانبی آن توصیه نمی‌شود. متخصصین کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی برآنند تا در این مطلب به بررسی روش های ترک الکل در منزل بپردازند. اگر جزء بیمارانی هستید که از اعتیاد و عوارض مصرف الکل خسته شده‌اید، اگر از ناامید کردن دوستان و عزیزان خود ناراحت هستید یا از بیخوابی‌هایی که در طول اعتیاد به الکل به آن دچار می‌شوید آسی شده‏‏ اید، زمان آن فرا رسیده است که برای ترک الکل اقدام کنید. مشتاق ترک الکل در منزل هستید؟ این مطلب برای شماست! با اینحال باید توجه داشته باشید که سم زدایی ترک الکل در خانه کاری بسیار خطرناک است و ایمن ترین راه ترک الکل این است که به یک مرکز ترک اعتیاد خوب در تهران، مانند مرکز پیام تندرستی مراجعه کنید.

درمان ترک الکل در منزل

بسیاری از افراد به درمان خانگی ترک الکل فکر می‌کنند. معمولاً هیچ مکانی راحت‌تر، امن‌تر و قابل کنترل‌تر از خانه یک فرد نیست. با این حال، سم زدایی ترک الکل در منزل می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد که معمولا از دید افراد پنهان می‌ماند. مثلا ممکن است افراد نتوانند طبق جدول زمانی ترک الکل پیش بروند و یا اینکه قادر نباشند علائم ترک الکل را مدیریت کنند.

ترک الکل در منزل - کلینیک پیام تندرستی

خطرات سم زدایی ترک الکل در منزل

بسیاری از مردم گمان می‌کنند که سم زدایی ترک الکل مثل سم زدایی سایر مخدرها نیست و نمی‌تواند خطرناک باشد! اما باید بگوییم که این گمانی بیش نیست! اتفاقا الکل جز موادی است که ترک آن حتما باید تحت نظارت حرفه‌ای صورت گیرد، زیرا عوارض ترک الکل در پاره‌ای از موارد می‌تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد و موجب مرگ او شود. چون تقریبا غیرقابل پیشبینی است که شما جز کدام دسته از افراد هستید و چه علائمی را تجربه می‌کنید، به همین دلیل لازم است تا حتما زیر نظر متخصصین اعتیاد، به ترک الکل بپردازید.

یادتان باشد اگر الکل را با مواد اعتیادآور دیگر مخلوط کنید، شدت علائم ترک بسیار بیشتر خواهد شد.

برخی افراد نمی‌توانند علائم ترک را تحمل کنند، به همین دلیل به محض بروز علائم مذکور دوباره الکل می‌نوشند. بنابراین ترک الکل در منزل نیازمند اراده‌ای بسیار قوی است. معمولا برای افراد با اراده پایین یا اعتیادهای سنگین پیشنهاد می‌شود تا برای درمانی ایمن و تضمینی از خدمات بستری مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی بهره بگیرند.

ریشه بسیاری از اعتیادها روانی است یعنی فرد دچار افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانی بوده و به همین دلیل به مصرف الکل که در ابتدا اثرات سرخوشی و آرامش ایجاد می‌کند، می‌گراید. اما به مرور زمان متوجه عوارض مصرف الکل می‌شود. در این موقعیت زمانیکه فرد تصمیم می‌گیرد به ترک الکل در منزل بپردازد، علائم روانی ترک نظیر افسردگی را تجربه خواهد کرد، خب این یعنی بیمار دچار افسردگی شدیدتری می‌شود و این می‌تواند موجب خطراتی مانند خودکشی فرد شود. اما با بستری در مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی به دلیل مدیریت ترک الکل توسط متخصصین این مرکز، از بروز خطرات اینچنینی جلوگیری می‌شود.

روش ترک الکل در منزل

اگر قصد انجام ترک الکل در خانه را دارید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. کلیه محرک ها را از محیط ترک الکل دور کنید(مانند بطری الکلی که مصرف می‌کنید، افرادی که با آن‌ها الکل می‌نوشید و…)
 2. روی بهبودی خود تمرکز کنید. بسیار مهم است که ذهن خود را روی درمان اعتیاد الکل و سم زدایی ترک الکل بگذارید وبرای آن برنامه داشته باشید. اگر لازم است تا سایر مسئولیت های خود را برای مدتی متوقف یا کم کنید، این کار را انجام دهید.
 3. حمایت دریافت کنید. حضور افرادی که شما را در فرایند ترک الکل حمایت می‌کنند، بسیار مهم است. اما از کمک روانشناس ترک اعتیاد غافل نشوید زیرا او می‌تواند ریشه اعتیاد شما را درمان کند.
 4. تغذیه مناسب داشته باشید.

تغذیه مناسب در درمان خانگی ترک الکل

در زمان مصرف الکل، به دلیل اینکه الکل دارای کالری خالی بسیار زیادی است میل شما به مواد مغذی کاهش می‌یابد. در طول سم زدایی ترک الکل ممکن است غذا خوردن آخرین چیزی باشد که شما به آن فکر می‌کنید. اما باید بدانید که داشتن رژیم غذایی مناسب برای ترک الکل بسیار ضروری و بخشی از فرایند ریکاورری شماست. در رابطه با این موضوع کارهای زیر را حتما انجام دهید:

 1. ابتدا روی هیدراتاسیون بدن تمرکز کنید.

در مدت 24 تا 72 ساعت بعد از قطع مصرف الکل به احتمال زیاد علائم ترک الکل مانند تهوع و استفراغ، بی اشتهایی و اضطراب را تجربه می‌کنید، این علائم مانع غذا خوردن صحیح در شما می‌شوند. بنابراین ابتدا باید از نوشیدن آب زیاد اطمینان حاصل کنید زیرا آب رسانی به بدن به دفع سموم کمک می‌کند. نوشیدن آب، مایعاتی مانند سوپ و…گزینه های خوبی برای هیدراته کردن بدن هستند.

 1. با یک رژیم غذایی متعادل شروع کنید.

از گروه های غذایی مختلف در مقادیر مناسب بخورید تا به نیازهای کالری خود کمک کنید. مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورید، اما از اهمیت غلات کامل و منابع پروتئین غافل نشوید.

 1. مصرف ویتامین ها و مواد معدنی را فراموش نکنید

هنگامی که در یک مرکز درمانی سم زدایی سرپایی را دریافت می‌کنید، معمولاً داروهایی را برای کمک به کاهش علائم ترک الکل تجویز می‌کنند. در خانه، شما آن تجملات را نخواهید داشت. اما برخی از ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارد که می توانید مصرف کنید که به حذف سموم کمک می‌کنند. برخی از این‌ها عبارتند از: ویتامین B، مولتی ویتامین، ویتامین C، ویتامین E و کلسیم.

تغذیه و ترک الکل - کلینیک پیام تندرستی

مزایای درمان سم زدایی ترک الکل تحت نظارت پزشکی

به دلیل خطرات جدی  سم زدایی از الکل، توصیه اکید متخصصین حوزه اعتیاد این است که سم زدایی ترک الکل در منزل انجام نشود. گزینه ایمن درمانی در رابطه با این موضوع این است که سم زدایی تحت نظارت پزشکی انجام شود تا متخصصین یک کلینیک خوب مانند مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی، بتوانند عوارض ترک الکل را مدیریت کنند.

برخی از مزایای سم زدایی پزشکی عبارتند از:

 • تثبیت شرایط جسمی و روانی بیمار
 • پشتیبانی توسط روانپزشک و روانشناس ترک اعتیاد
 • ایجاد محیطی امن و ساختار یافته
 • پیشگیری از عود
 • مداخله درمانی
 • حمایت اعضای خانواده
 • درمان طولانی مدت (مراقبت های بعد از ترک الکل)

وقتی نوبت به محل سم زدایی می شود، چندین گزینه در دسترس شماست:

 1. درمان بستری: دریافت خدمات بستری ترک الکل به این منظور است که شما از مراقبت شبانه روزی متخصصان پزشکی بهره مند خواهید شد. درمان بستری معمولاً برای افرادی توصیه می شود که برای مدت طولانی یا به مقدار زیاد مشروبات الکلی مصرف کرده‌اند. یکی دیگر از مزایای درمان بستری این است که در صورت نیاز، پزشک می‌تواند داروهایی را برای کمک به مدیریت علائم ترک الکل تجویز کند.
 2. درمان سرپایی: اگر اعتیاد شما شدید نبود، درمان سرپایی یک گزینه انتخابی است. سم زدایی سرپایی شامل مراجعه منظم به یک مرکزترک اعتیاد خوب در طول سم زدایی الکل است. برای اکثر سم زدایی‌های سرپایی، سم زدایی ترک الکل در منزل انجام می‌شود. هنگامی که به مرکز درمانی مراجعه می کنید، ممکن است داروهایی برای شما تجویز شود که می‌توانند به کاهش شدت علائم ترک کمک کنند.

 

در این مطلب به بررسی چگونگی ترک الکل در منزل پرداختیم. حالا انتخاب با شماست! فکر می‌کنید چه روشی برای شما مناسب تر است؟ ترک الکل در خانه یا ترک الکل در یک کلینیک ترک اعتیاد خوب مانند مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی؟! اگر فکر می‌کنید اعتیادتان سنگین است و از اراده کافی برخوردار نیستید، توصیه ما استفاده از خدمات بستری مرکز پیام تندرستی می‌باشد، اما اگر محیط خانه را امن می‌بینید و دارای اراده ای لازم هستید، می‌توانید از خدمات سرپایی استفاده کنید. در هر صورت باید به یاد داشته باشید که برای ترک الکل در منزل نیز به کمک حرفه‌ای نیاز دارید. اگر قصد ترک الکل را دارید، معطل نکنید! همین حالا با مشاورین ما تماس بگیرید و از خدمات کلینیک پیام تندرستی برخوردار شوید.

Rate this post
مدیرسایت
Latest posts by مدیرسایت (see all)
دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان