ترک اعتیاد تریاک

ترک اعتیاد تریاک

تاثیری که تریاک روی بدن انسان ایجاد می‌کند، چیزی شبیه به توروفین هاست و چون گیرنده های توروفین در مغز را درگیر خود می کند، باعث ایجاد اختلال در فعالیت مغز و کاهش جریان خون می شود. به دلیل مشکلاتی که تریاک برای بدن ایجاد می کند، انتخاب روش درست ترک تریاک، دارای حساسیت بالایی بوده و لازم است حتما تحت نظر پزشک و کادر درمانی مجرب، ترک تریاک انجام گیرد تا فرآیند ترک بدون بازگشت تریاک با موفقیت خاتمه یابد.

ترک تریاک

تریاک نه تنها روی جسم بلکه روی روان هم تاثیر دارد و حالاتی مانند پرش عضلانی، تشنج، اختلالات بینایی، تکرر ادرار، بی نظمی در دوره قاعدگی برای خانم ها، به وجود آمدن مشکلات باروری و سقط شدن جنین در خانم ها، تحریک پذیری شدید و… را در پی دارد. بر خلاف چیزی که عوام تصور می کنند، ترک شیره و تریاک به صورت یکباره و ناگهانی نیست. یعنی اگر شخص مصرف کننده سال ها در حال مصرف تریاک باشد و وابستگی شدید به آن پیدا کرده باشد، نمی تواند به یکباره آن را کنار بگذارد و دیگر سمت آن کشیده نشود. در صورتی که مصرف کننده تریاک، به یکباره تصمیم به ترک تریاک بگیرد، با عوارضی مانند تپش قلب، مشکلات شدید گوارشی، درد شدید عضلانی، اسهال و حتی سکته قلبی مواجه می شود. بنابراین در صورتی که شخص قصد ترک اعتیاد را دارد، باید به پزشک مراجعه کند یا از مشاوره های یک روان درمانگر استفاده کند. چون روش انتخابی برای ترک تریاک، بسته به شرایط فرد، از هر شخص به شخص دیگر متفاوت است. کلینیک پیام تندرستی با راهکارهای نوینی که ارائه می کند، می تواند کمک کند ترک تریاک موفق تری داشته باشید.

اولین قدمی که شخص می تواند برای ترک اعتیاد تریاک بردارد، داشتن اراده قوی و انگیزه است که می تواند با کمک یک مشاور از بهترین روش های ترک اعتیاد که اصولی و استاندارد هستند، استفاده کند. برای این که بتوانید موفق به ترک اعتیاد تریاک شوید، باید زیر نظر افرادی باشید که دانش تخصصی، تجهیزات پزشکی پیشرفته و تجربه زیادی در این زمینه داشته باشند تا به کمک آن‌ها بتوانید علاوه بر دانش روز روان درمانی از جدیدترین متدهای ترک و تجهیزات روز موثر در درمان اعتیاد به تریاک استفاده کنید.

ترک اعتیاد تریاک در کلینیک پیام تندرستی

برای ترک اعتیاد تریاک چندین مرحله وجود دارد که استفاده از هر کدام از روش ها بستگی به شرایط جسمانی فرد و میزان مصرف او خواهد داشت. حتی افرادی که به شدت به تریاک اعتیاد دارند، می‌توانند از روش های ترکی که در این مرکز ارائه می شود استفاده کنند و اقدام به ترک اعتیاد تریاک کنند. تمام مراحل درمان تحت نظر روان پزشک و کادر درمانی مجرب قرار می گیرد و تا پایان مراحل شما را همراهی خواهند کرد. مدیریت ترک اعتیاد تریاک می‌تواند کار دشواری باشد و نیاز به صبر بالایی دارد که با تلاش زیاد و ممارست در این امر، میسر است.

ترک اعتیاد به تریاک روش های مختلفی دارد که شامل سم زدایی بدن از تریاک، بستری تدریجی، درمان های روان شناسی، تجویز داروهای ترک تریاک و … است. مدت زمانی که لازم است فرآیند درمان کامل شود، بستگی به شرایط روحی و جسمی فرد دارد. این که چه برنامه ای برای ترک اعتیاد به تریاک استفاده شود، بستگی به شدت اعتیاد، سیستم حمایتی و سایر عوامل خواهد داشت ولی مهم ترین روش ها در کلینیک پیام تندرستی به شرح زیر است که پس از مشاوره رایگان پیش از بستری، مشخص خواهد شد:

 • سم زدایی فوق سریع بدن از تریاک
 • بستری تدریجی برای ترک تریاک و شیره آن
 • تشخیص دوگانه و درمان اختلالات مربوط به آن

سم زدایی فوق سریع بدن از تریاک

یکی از روش هایی که برای ترک در این مرکز استفاده می شود، سم زدایی فوق سریع بدن از تریاک است که به آن UROD گفته می شود. این روش برای ترک تریاک کافی نیست و گاهی هم طبق تشخیصی که پزشک متخصص بر اساس شرایط جسمانی و روانی بیمار می دهد، می توان از این مرحله گذر کرد و به مرحله بستری تدریجی رسید.

بستری تدریجی برای ترک شیره تریاک

اگر لازم باشد که بیمار از روش بستری تدریجی استفاده کند، “کلینیک تخصصی ترک اعتیاد پیام تندرستی” این امکان را برای مصرف کننده ها فراهم می کند که به صورت شبانه روزی، تحت مراقبت و بستری باشد و از راهنمایی های بهترین روان پزشک ها و  روان شناس ها بهره مند شوند. معمولا این روش بازدهی بیشتری نسبت به درمان اعتیاد در خارج از کلینیک دارد چون علاوه بر توصیه ها و روش هایی که استفاده می شود، از حمایت های کادر درمانی هم بهره مند می شود. در این روش افرادی که قصد ترک دائمی تریاک را دارند، می توانند در درمان های فردی، گروهی و خانوادگی شرکت کنند که این نوع درمان بعد از روش سم زدایی بدن از تریاک انجام می شود. در این مرحله علت و ریشه اعتیاد مشخص شده و از لغزش بعد از ترک تریاک جلوگیری می کند.

تشخیص دوگانه و درمان اختلالات مربوط به آن

کسی که به اعتیاد دچار است، با اختلالاتی هم مواجه می شود که در این مرکز تخصصی ترک اعتیاد، می تواند آن ها را کنترل و درمان کند. درمان اختلالاتی که به صورت همزمان با اعتیاد به تریاک به وجود می آیند، شامل درمان رفتاری شناختی، درمان رفتاری گویشی، یا مدیریت وابستگی هستند. بیشتر افرادی که به تریاک اعتیاد دارند، ممکن است از یک اختلال مربوط به سلامت ذهنی رنج ببرند و معمولا اضطراب و افسردگی از جمله این اختلالات هستند. در صورتی که این اختلالات درمان نشوند، می توانند عواقب جبران ناپذیری برای مصرف کننده ایجاد کنند. روان درمانگران کلینیک پیام تندرستی می توانند در این مسیر به شما کمک کنند.

بهترین راه ترک اعتیاد تریاک

یکی از بهترین راه هایی که می تواند منجر به ترک اعتیاد تریاک شود، استفاده از داروهای روان پزشکی است. در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی استفاده از این داروها  تحت نظر روان پزشک متخصص ترک تریاک انجام می گیرد و او مشخص می کند که نوع مواد مصرفی و شرایط خلقی و روحی بیمار چگونه باشد. این داروها به مغز در بازیابی تغییرات ناشی از اپیوئیدها و داروهای مشتق تریاک (شیره تریاک) کمک بیشتری می کنند. به طور کلی برای افرادی که اعتیاد شدید به تریاک و شیره تریاک دارند، درمان بستری تدریجی راه موفقیت آمیزتری است.

راه های غیر پزشکی ترک تریاک

برای ترک تریاک راه های غیر تخصصی و غیر پزشکی هم وجود دارد که البته مورد تایید وزارت بهداشت نیستند و تنها در بعضی مراکز غیر استاندارد و بدون مجوز وزارت بهداشت، توسط افراد غیر متخصص انجام می شوند. این روش ها به هیچ عنوان مورد تایید سازمان های جهانی پزشکی و تخصصی نبوده و درمان آن ها می تواند مشکلات دیگری به جز عوارض اعتیاد برای شخص به وجود آورد. در ادامه تنها برای آگاهی با این روش ها و جلوگیری از انجام آن ها، این روش ها را معرفی می کنیم.

1_  ترک اعتیاد تریاک در منزل

یکی از روش های غیر اصولی و غیر استاندارد که برای ترک تریاک استفاده می شود، ترک تریاک در منزل است. معمولا افرادی که دوز مصرفی پایینی دارند از این روش استفاده می کنند که باز بهتر است با توجه به تشخیص دکتر متخصص ترک تریاک باشد. این روش که به یکی از درمان های اعتیاد سرپایی معروف است، بدون بستری شدن سپری می شود و ترک تریاک در خارج از محیط کلینیک انجام می شود. ای روش معمولا برنامه‌ریزی ساعتی کمتری نسبت به مراقبت بستری در کلینیک دارد ولی برای این روش هم بهتر است از یک متخصص یا روان پزشک کمک گرفته شود.

2_ ترک تریاک به روش سنتی

در این روش از داروهای گیاهی استفاده می شود که این داروها به دلیل این که موادی شبه مخدر هستند، باعث اعتیاد فرد به مواد دیگر می شوند و نا آگاهی مصرف کننده و اطرافیان او در این زمینه باعث می شود تا مشکلات بیشتری برای او ایجاد شود. متادون یکی از انواع این داروها برای ترک تریاک است که نه تنها تریاک را درمان نمی کند، بلکه باعث اعتیاد به متادون می شود.

3_ ترک تریاک به تریاک با اسپند

یکی از روش هایی که برای ترک تریاک معرفی می کنند، استفاده از دود اسپند یا خوردن دانه های آن است که این روش از نظر پزشکی مورد تایید نیست و تضمینی هم وجود ندارد که به کمک این روش مصرف کننده موفق به ترک تریاک شود. شخص هنگام ترک اعتیاد تریاک با اسپند دچار علائم ترک می شود ولی به دلیل این که نظارت پزشک متخصص وجود ندارد، دچار لغزش می شود و مجدد به مصرف تریاک روی می آورد. در ضمن چون از یک برنامه درست برای ترک تریاک استفاده نمی کند، ممکن است دچار سوء مصرف شود و مشکلات زیادی برای شخص ایجاد می شود که مجددا نیاز پیدا می کند به یک کادر درمانی مراجعه کند.

علائم ترک اعتیاد به تریاک

ترک اعتیاد تریاک باعث درهای جسمانی زیادی می شود که گاهی در سطح روانی هم مشکلاتی را پدید می آورد و باعث بروز فشارهای عصبی در فرد می شود که لازم است شخص تحت نظر یک کادر درمانی باشد. برای این که متوجه شوید یک شخص به تریاک اعتیاد دارد یا خیر، می توانید از راه تست تریاک متوجه شوید. برخی از علائم ترک اعتیاد تریاک که در شخص مصرف کننده بروز می کند به شرح زیر است:

 • تعریق زیاد
 • احساس بی قراری و بی تابی
 • دردهای عضلانی و درد شدید مفاصل
 • بروز حملات هیجانی از جمله ترسیدن
 • سردرد های مکرر
 • به وجود آمدن حس های مختلفی از جمله شکاک بودن، نا امیدی، نا امنی، ناخوشی و افسردگی
 • نگرانی و اضطراب زیاد
 • حس سرما و لرزش بدن به دلیل سرما با گرم بودن محیط
 • لرزش بیش از حد بدون دلیل
 • بی حوصلگی، خستگی و احساس کرختی
 • داشتن علائمی مثل عطسه، آبریزش بینی و آبریزش چشم
 • بی خوابی یا کم خوابی
 • بروز مشکلات گوارشی مثل دردهای شکم، پهلو، حالت تهوع و اسهال و استفراغ
 • پرخاشگری و بروز تغییرات در خلق و خو

این علائم گاهی باعث می شود شخص مجددا به سمت مصرف تریاک کشیده شود که برای جلوگیری از آن می توانید به کلینیک پیام تندرستی مراجعه کنید تا تحت نظر یک کادر درمانی مجرب باشید و با یک برنامه ریزی درست، شاهد کمترین علائم ترک تریاک باشید.

پایداری در ترک اعتیاد تریاک

پس از ترک اعتیاد تریاک، مصرف کننده سه مرحله را پشت سر می گذارد:

خماری: شاید سخت ترین مرحله ترک اعتیاد تریاک باشد و شامل حالت هایی مثل درد بدن، تعریق شدید، ضربان بالای قلب، نگرانی و بی قراری است که برای کنترل این علائم می توانید از پزشک متخصص ترک اعتیاد تریاک کمک بگیرید.

پاکی جسمانی: مرحله بعدی ای شخص باید طی کند، به پاکی جسمانی معروف است و در این مرحله فرد همچنان دوست دارد به سمت تریاک برود و آن را مصرف کند. این وسوسه در بسیاری از موارد منجر به مصرف مجدد می شود و مصرف کننده مجددا معتاد می شود که برای جلوگیری از آن میتوان با یک روان درمانگر مشورت کرد.

وسوسه مصرف: این مرحله بعد از زمانی است که سم زدایی اتفاق افتاده است و شخص باید مراقبت های لازم را به عمل آورد تا در مرحله ترک باقی بماند. احتمال این که در این مرحله هم فرد وسوسه شود به سمت مصرف تریاک کشیده شود، خیلی زیاد است و عوامل درونی یا بیرونی می توانند او را تحریک کنند تا مجددا دچار لغزش شود و عمل ترک تریاک ناموفق تلقی شود. در این مرحله باید عواملی که باعث تحریک شخص می شود را شناسایی کرد که می‌توان با کمک یک روان درمانگر و با انجام یک برنامه ریزی درست، از مصرف مجدد تریاک جلوگیری کرد.

صحبت آخر در مورد ترک اعتیاد تریاک

اولین اقدام برای ترک اعتیاد تریاک این است که شخص انگیزه لازم برای ترک را داشته باشد و یکی از بهترین راهکارهایی که می‌توان برای ترک اعتیاد تریاک انجام داد، کمک گرفتن از مشاور و روان درمانگر و شروع جلسات درمانی است. مصرف کننده با کمک مشاور می تواند انگیزه خود را برای ترک اعتیاد قوی نگهدارد و از راهکارهای علمی و عملی استفاده کند تا از مصرف دوباره جلوگیری کند.

پیدا کردن ریشه اعتیاد می تواند یک عامل مهم برای جلوگیری از مصرف دوباره باشد که راهنمایی های یک فرد متخصص می تواند در این زمینه مفید باشد و با ریشه یابی، عواملی که ممکن است در آینده باعث مصرف دوباره فرد شود، شناسایی می شوند و تلاش برای برطرف کردن آن ها می تواند موفقیت در ترک را بیشتر کند و شخص بیمار پایداری بیشتری در زمان ترک تریاک داشته باشد.

ترک اعتیاد بدون درد تریاک توسط راهکارهای نوین امکان پذیر است اما باید به یک مرکز ترک اعتیاد مراجعه کند. سیر درمان اعتیاد در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد و اعصاب و روان پیام تندرستی با استفاده از جدیدترین متدها و روش های استاندارد انجام می گیرد. خدمات این مرکز شامل بررسی های تشخیصی، درمان های دارویی و غیر دارویی، مشاوره و جلسات روان شناختی به صورت فردی یا گروهی انجام می شود و این مرکز تا پایان ترک اعتیاد همراه شما خواهد بود.

سوالات متداول
ترک شیره چند روز طول میکشد؟
مدت زمان ترک شیره به عواملی مانند: شرایط سنی شخص مصرف کننده، مدت زمان مصرف و دوز مصرفی شیره در روز بستگی دارد و میتواند یک هفته تا سه هفته دوره بستری بیمار زمان ببرد.
بهترین روش ترک تریاک؟
دریافت برنامه درمانی جامع برای ترک اعتیاد تریاک در کلینیک پیام تندرستی این امکان را به بیماران خود میدهد که بهترین روش ترک اعتیاد را طبق شرایط خود انتخاب کنند.
چگونه تریاک را ترک کنیم؟
برای ترک همیشگی تریاک و کنترل علائم ترک می‌بایست دوره بستری برای ترک تریاک تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد صورت بگیرد و بعد از زمان سم زدایی نیز دوره درمانی خود را تحت نظر پزشک و روانشناس ادامه دهید.