اهمیت حفظ سلامتی در دوران ترک اعتیاد

اهمیت حفظ سلامتی در دوران ترک اعتیاد
کلینیک پیام تندرستی
5 آذر 1398

ترک اعتیاد فرآیندی مستمر است که مستلزم اتخاذ تصمیم‌های بهتر و در پیش گرفتن سبک زندگی سالم‌تر است. بسیاری از بیماران در حال ترک اعتیاد در این مرحله تحت مشاوره روانشناسی و درمان‌های روانپزشکی مختلف قرار می‌گیرند تا تعادل و سلامتی‌شان را بعد از سوءمصرف مواد بازیابند. این درمان‌ها  که به سلامت جسم و روح بیمار کمک می‌کند، برای بیمارانی که در دوران ترک اعتیاد هستند، بسیار مفید است.

تاثیر سلامتی بهینه بر موفقیت در ترک اعتیاد

وقتی بدن سالم باشد، مقابله با چالش‌های زندگی آسان‌تر می‌شود. بسیاری از افراد مصرف کننده مواد اعتیادآور باید شیوه مدیریت زندگی روزمره را دوباره در دوران توانبخشی از طریق روانشناسان متخصص ترک اعتیاد یاد بگیرند. بهتر مراقبت کردن از بدن نقش مهمی در درمان بیماری اعتیاد دارد.

موارد زیر نقشی کلیدی برای در پیش گرفتن زندگی سالم‌تر، پیشگیری از عود اعتیاد و درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد دارند:

  • تغذیه مناسب
  • ورزش
  • فعالیت در هوای آزاد
  • تمرینهای ذهن‌آگاهی (یا حضور در لحظه)
  • شرکت در جلسات مشاوره گروهی، خانواده درمانی، زوج درمانی و سکس تراپی

تمرین‌های ذهن‌آگاهی

“ذهن‌آگاهی” به معنای افزایش خودآگاهی درباره انتخاب‌های درست و مناسب برای زندگی است. بسیاری از بیماران در دوران ترک اعتیاد الکل و مواد مخدر ذهن‌آگاهی را از طریق انجام دادن یوگا، ورزش، مشاوره و درمان‌های دیگر یاد می‌گیرند.

ذهن‌آگاهی به افراد کمک می‌کند تا بهتر متوجه موقعیتشان شوند و واکنش‌های بدن به استرس، ترس، وسوسه و ولع مصرف مواد را درک کنند. اما درمان ترک اعتیاد یا سم‌زدایی و بازپروری به اتمام نمی‌رسد. فردی که مصمم است مواد را ترک کند، باید متعهد بودن به زندگی پاک را هر روز به خود یادآوری کند.

تمرین‌های ذهن‌آگاهی و مدیتیشن معمولاً در دوران ترک در کنار مشاوره روانشناسی و درمان‌های متعدد دیگر انجام می‌شود. بیماران باید آنچه را در طول درمان یاد گرفته‌اند، به خاطر بیاورند تا بتوانند آموخته‌هایشان را در زندگی روزمره‌شان پیاده کنند. از این گذشته تمرین‌های خودآگاهی برای ارتقای عزت نفس مفید است و به بیماران یادآوری می‌کند که زندگی‌شان محدود به اعتیاد نیست.

همچنین درک ذهن‎آگاهی و استفاده از آن به افراد کمک می‌کند تا انتخاب‌های غذایی بهتری داشته باشند و ورزش و عادت‌های سالم را در خود پرورش دهند.

مزایای تغذیه مناسب

بسیاری از بیمارانی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند، آسیب جدی به بدنشان وارد می‌کنند. بسیاری از مواد مخدر علاوه بر آسیبی که به شیمی مغز و سیستم‌های بدن می‌زنند، غالباً باعث می‌شوند که فرد نیازهای بدنش را نادیده بگیرد.

وقتی فردی در چنگال اعتیاد گرفتار می‌شود، بیش از آن که به نیازهای اصلی بدنش مانند آب و غذا فکر کند، فکر و ذکرش معطوف به نوبت مصرف بعدی می‌شود. بسیاری از بیمارانی که درمان سم‌زدایی دن از مواد را شروع می‌کنند، دچار سوءتغذیه هستند و آب بدن را از دست داده‌اند. با این توصیف تغذیه مناسب به بدن کمک می‌کند تا خود را بهبود دهد و به این ترتیب مبارزه با اعتیاد آسانتر می‌شود.

عقل سالم در بدن سالم است و ضعیف بودن بدن منجر به ضعیف شدن ذهن می‌شود. بنابراین بیماران در حال ترک باید بدنشان را تقویت کنند تا بتوانند استرسشان را در دوران حساس بازپروری کنترل کنند. بسیاری از افرادی که درمان سوءمصرف مواد را شروع می‌کنند، از مشاوره تغذیه نیز بهره می‌گیرند تا جسمشان سریعتر بهبود یابد. نهادینه شدن عادت‌های غذایی سالم بعد از ترک اعتیاد، پاک زندگی کردن را آسان‌تر می‌کند.

تغذیه مناسب به فردی که به تازگی موفق به ترک اعتیاد شده است، کمک می‌کند بر استرسش غلبه کند و روی یک زندگی پاک و عاری از مواد متمرکز بماند. فرد بیماری که سوءتغذیه دارد و آب بدنش کم شده است، به سختی می‌تواند استرسش را مدیریت کند و میل کنترل‌ناپذیر خود را برای مصرف مواد مهار کند؛ در نتیجه خطر عود اعتیاد افزایش می‌یابد.

زندگی سالم، سبک زندگی فعال

ورزش و فعالیت در هوای آزاد برای ترک مواد اعتیادآور مهم است. بسیاری از افراد برای ورزش روزانه وقت نمی‌گذارند، اما به بیماران در حال ترک توصیه می‌شود که چند ورزش یا فعالیت بدنی لذتبخش را پیدا کنند تا در اثر انجام دادن آنها، اندورفین در بدنشان آزاد شود و بدنشان متناسب بماند. افرادیکه در حال ترک مواد هستند، در دوران سم زدایی تدریجی فرصت دارند تا فعالیت‌های بدنی جدیدی را برای کاهش استرس و مدیریت ولع مصرف مواد به روش‌های سالم کشف کنند.

بیمارانی که درمان سوءمصرف مواد را به پایان می‌رسانند، غالباً عادت‌های جدیدی را در خود پرورش می‌دهند که روش‌های سالمی را برای تخلیه استرس و ارتباط برقرار کردن با دیگران در اختیارشان می‌گذارد. دوست‌یابی یکی از مزایای کمتر شناخته شده ورزش و افزایش فعالیت بدنی است. یافتن دوست‌های جدید از آن رو مهم است که بسیاری از بیماران غالباً خود را بعد از ترک تنها می‌یابند و مجبور به کناره‌گیری از آشنایان و دوستان قدیمی‌شان می‌شوند.

ورزشهای گروهی، یادگیری مهارت‌های جسمی جدید مانند هنرهای رزمی، یوگا، صخره‌نوردی، کوهنوردی و فعالیت‌های دیگر ولع مصرف مواد را به حاشیه می‌راند. به علاوه مشاهده تاثیرات مفید ورزش منظم بر روی بدن معمولاً انگیزه مثبتی را برای ادامه دادن زندگی به روش سالم ایجاد می‌کند.

رسیدن به پایداری هیجانی

هرچند تمرین‌های ذهن‌آگاهی، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی برای فرآیند بهبود بعد از ترک اعتیاد حیاتی‌اند، از اهمیت بازیابی سلامت هیجانی و عاطفی نیز نباید غافل شد. اعتیاد منجر به کاهش اعتماد به نفس، کاهش عزت نفس، حسرت و پشیمانی، ناراحتی و احساس گناه به دلیل تحمیل کردن رنج و ناراحتی به عزیزان می‌شود. بیمارانی که تحت درمان بیماری اعتیاد قرار می‌گیرند، روش‌های مقابله با این احساسات را به روش‌های سالم توسط روانشناس متخصص یاد می‌گیرند. بیماران بعد از اتمام درمان باید از این درس‌ها در زندگی‌شان استفاده کنند.

یافتن بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد

اگر هنوز نمی‌دانید که برای جستجوی برنامه مناسب ترک الکل و مواد مخدر باید از کجا شروع کنید، مرکز تخصصی ترک اعتیاد شبانه روزی پیام تندرستی در تهران آماده ارائه خدمات درمانی به شما عزیزان می‌باشد. ما بهترین برنامه‌های درمان، مشاوره روانشناسی ترک اعتیاد را به بیماران و خانواده‌هایشان معرفی می‌کنیم؛ گستره خدماتی که به شما معرفی می‌کنیم از مداخله و مشاوره تا درمان سرپایی و بستری و مراقبت و پشتیبانی بعد از ترک اعتیاد متغیر است.

قبل از آن که جستجو برای یافتن بهترین و سریعترین روش برای ترک اعتیاد خود یا یکی از عزیزانتان شروع کنید، باید با سطوح مختلف مراقبتی ترک اعتیاد که در دسترستان قرار دارد، آشنا شوید. برای دریافت توضیحات بیشتر یا کمک برای یافتن درمان مناسب با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید