باورهای غلط درباره سوءمصرف مواد مخدر

باورهای غلط درباره سوءمصرف مواد مخدر
مدیرسایت
13 نوامبر 2019

وقتی صحبت از مدیریت و درمان سوءمصرف الکل و مواد مخدر در میان باشد، اطلاعات نقشی کلیدی در موفقیت درمان دارد. متأسفانه باورهای غلط درباره سوءمصرف مواد مخدر و روش برخورد با آن، در میان مردم رواج یافته است. در این مقاله می‌خواهیم شما را با حقایقی درباره باورهای رایج و اشتباه٬ مربوط به سوءمصرف الکل و مواد مخدر آشنا کنیم.

۱. ماری‌جوانا اعتیادآور نیست!!

انجمن روانشناسی آمریکا اعتیاد را به عنوان عارضه‌ای پیچیده و نوعی بیماری مغزی تعریف می‌کند که مشخصه اصلی آن، میل غیرقابل کنترل به مصرف مواد، علی‌رغم آگاهی از عوارض مضر آن است. افراد دچار اعتیاد (اختلال سوءمصرف مواد مخدر و محرک) تمرکز شدیدی بر روی مصرف ماده یا مواد خاص، مانند الکل یا مواد مخدر دارند، این تمرکز به حدی است که تمام جوانب زندگی آنها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. افراد مصرف کننده با وجود اطلاع از مشکلات ناشی از سوءمصرف، به مصرف الکل یا مواد مخدر ادامه می‌دهند.

هرچند ماری‌جوانا، برخلاف بعضی مواد مخدر یک اعتیادآور آنی نیست، اما مصرف مستمر آن به ابتلا به اختلال سوءمصرف ماری‌جوانا می‌انجامد که در موارد شدید به اعتیاد تبدیل می‌شود. چنانچه فردی در دام اعتیاد گرفتار شود، وقتی مصرف مواد را متوقف کند، دچار علائم خماری می‌شود.

از علائم وابستگی به مواد محرک می‌توان به تحریک پذیری و دیگر تغییرات خلقی، بی‌خوابی، پرخوری یا بی‌اشتهایی، بی‌قراری و ولع شدید به مصرف ماری‌جوانا اشاره کرد. اگر فردی نتواند مصرف مواد اعتیادآوری مانند ماری‌جوانا را که زندگی عادی را مختل می‌کند، متوقف کند، فرد مصرف کننده “معتاد” محسوب می‌شود و نیاز به ترک اعتیاد ماری جوانا تحت نظر پزشک و کادر درمانی متخصص دارد.

۲. چنانچه پزشک دارویی را تجویز کند، مصرف آن باعث اعتیاد نمی‌شود!!

اگر پزشک دارویی برایتان تجویز کند و دارو را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید، مصرف داروی تجویزی نباید مشکلی را ایجاد کند. اما بسیاری از افراد داروهای تجویزی را به درستی مصرف نمی‌کنند، برای مثال دارو را در دوزهای بالاتر یا فواصل زمانی کوتاه‌تر از آنچه پزشک دستور داده است، مصرف می‌کنند یا داروهایی را که برای فرد دیگری تجویز شده است، مصرف می‌کنند. در نتیجه نه تنها خطر ابتلا به اعتیاد پیش می‌آید، سلامتی نیز از جهات مختلف به خطر می‌افتد.

بر اساس گزارش موسسه ملی سوء مصرف دارو و مواد مخدر، معیارهای تعریف شده برای سوءمصرف یا وابستگی به داروهای تجویزی تقریباً درباره دو میلیون و چهارصد هزار نفر از افراد دوازده سال به بالا صدق می‌کند؛ داروهای تجویزی بعد از ماری‌جوانا پرمصرف‌ترین ماده مخدر غیرقانونی محسوب می‌شود.

 

بهترین روش ترک قرص ب2 یا بوپرنورفین در کلینیک پیام تندرستی با همراهی پزشک متخصص در مراحل درمان

 

۳. آبجو برای سلامتی بهتر از مشروبات الکلی است!!

آبجو، شراب و لیکور همه حاوی اتانول هستند. بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری، مقدار الکل موجود در 350 میلی‌لیتر آبجو معادل مقدار الکل موجود در یک شات استاندارد لیکور یا یک لیوان 150 میلی‌لیتر شراب است. آبجو نیز مانند هر مشروب الکلی دیگر می‌تواند اعتیادآور باشد و در اثر مصرف بیش از حد به الکلیسم دامن بزند.

۴. تا وقتی به ته خط نرسیده‌اید، نیازی نیست از دیگران کمک بگیرید!!

این باور کذب محض است. وقتی شروع به مصرف مواد مخدر یا الکل می‌کنید، حتی قبل از آن که به مصرف آن مواد وابستگی شدید پیدا کنید، می‌توانید برای دریافت کمک و بهره‌مندی از روش های درمانی برای خود و عزیزانتان به بهترین مرکز ترک اعتیاد مراجعه کنید. نتایج یک تحقیقات در زمینه مصرف مواد مخدر و سلامتی انجام شد، حکایت از آن دارد که از میان افرادی که به درمان سوءمصرف مواد نیاز داشتند، تنها 10٪ برای ترک اعتیاد اقدام و درمان مناسب را دریافت کردند.

این “رسیدن به ته خط” متأسفانه به باوری زیان‌آور دامن می‌زند، چرا که مصرف کننده یا خانواده‌اش این باور را دستاویزی برای خود قرار می‌دهند و کمک گرفتن از متخصصین ترک اعتیاد را به تأخیر می‌اندازند. حال آن که هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی و برخورداری از خدمات تخصصی ترک اعتیاد، روانپزشکی و روانشناسی مراجعه کنید، بهتر است.

Rate this post
مدیرسایت
دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان