عوارض گل

عوارض ماری جوانا
مدیرسایت
6 خرداد 1399

عوارض گل یا ماری ‎جوانا در کوتاه مدت و بلند مدت مضراتی برای سلامتی بدن مانند قلب، ریه، سیستم ایمنی و گوارشی بدن داشته و مصرف بیش از حد و طولانی مدت آن به اعتیاد و وابستگی ذهنی منجر خواهد شد. هرچند بسیاری از مصرف کنندگان ماری جوانا معتقدند که مصرف ماری جوانا هیچ خطری برای سلامتی ندارد، اما پژوهش های علمی نشان می‌دهد که مصرف این ماده عوارض نامطلوب بسیاری را به دنبال دارد و ترک گل امری ضروری است.

عوارض کوتاه مدت مصرف گل یا ماری جوانا

ماری جوانا یکی از پرمصرف‌ترین مواد مخدر غیرقانونی در میان جوانان است. اثرگذاری ماری جوانا در صورت کشیدن آنی است و اثر آن یک تا سه ساعت دوام دارد. همچنین اگر ماری جوانا همراه با غذا، مثلاً به صورت براونی و کیک خورده شود، مدت بیشتری طول می‌کشد تا اثر آن حس شود و در این حالت اثر آن معمولاً طولانی‌تر است.

عوارض کوتاه مدت مصرف ماری جوانا عبارت است از:

 • تحریف ادراک (تحریف حواس شنوایی، بینایی، لامسه و از دست دادن حس زمان)
 • مشکلات مربوط به حافظه و یادگیری
 • از دست دادن هماهنگی بدن
 • مشکلات مربوط به تفکر و حل مسئله
 • افزایش ضربان قلب

مصرف ماری جوانا یا گل گاهی اوقات اضطراب، ترس، بی‌اعتمادی یا حمله هراس را نیز به دنبال دارد.

عوارض ماری جوانا بر مغز

عوارض مصرف گل بر مغز

دلتا ـ 9 تتراهیدروکانابینول یا THC ماده فعال موجود در ماری جوانا است که بر گیرنده‌های کانابینوئید موجود در سلول‌های عصبی اثر می‌گذارد و فعالیت این سلول‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. بعضی ناحیه‌های مغز دارای تعداد بسیار زیادی گیرنده کانابینوئید هستند، اما در بخش‌های دیگر تعداد بسیار کمی از این گیرنده‌ها وجود دارد یا اصلاً گیرنده کانابینوئیدی وجود ندارد. گیرنده‌های کانابینوئید بسیاری در ناحیه‌های مختلف مغز یافت می‌شوند که بر احساس لذت، حافظه، تفکر، تمرکز، ادراک حسی و زمانی و حرکت هماهنگ اثر می‌گذارند.

چنانچه مقدار زیادی ماری جوانا مصرف شود، علائم زیر بروز می‌یابد. علائم زیر در صورت خوردن ماری جوانا بیشتر از زمان کشیدن آن مشخص می‌شود:

 • توهم
 • هذیان
 • اختلال در حافظه
 • احساس گم‌گشتگی

عوارض ماری جوانا بر قلب

قلب مصرف‌کننده فقط چند دقیقه پس از کشیدن ماری جوانا سریع‌تر میزند و فشار خونش افت می‌کند. مصرف ماری جوانا باعث افزایش ۲۰ تا ۱۰۰ درصدی ضربان قلب می‌شود و فشار خون را نیز کمی کاهش می‌دهد.

بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال 2017 منتشر شد، خطر حمله قلبی برای مصرف کنندگان ماری جوانا در یک ساعت نخست پس از کشیدن ماری جوانا به چهار تا پنج برابر مواقعی می‌رسد که ماری جوانا نمی‌کشند.

عوارض ماری جوانا بر استخوان‌ها

نتایج مطالعه‌ای که در سال 2017 منتشر شد، نشان داد، افرادی که به طور مرتب مقدار زیادی ماری جوانا کشیده بودند، تراکم استخوانشان کاهش یافته بود و در نتیجه استخوان‌هایشان شکننده‌تر شده بود.

پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ از رادیوگرافی اسکن دگزا استفاده کردند و متوجه شدند افرادی که مقدار زیادی ماری جوانا مصرف کرده بودند، وزن کمتر و شاخص توده بدنی (BMI) پایین‌تر داشتند که می‌توانست پیامد کاهش تراکم استخوان باشد. منظور از مصرف زیاد حالتی است که فرد بیش از پنج هزار بار در طول عمرش ماری جوانا مصرف کرده باشد.

البته مطالعه دیگری که در سال 2017 با بررسی اطلاعات پزشکی تقریباً پنج هزار فرد بزرگسال انجام شد، هیچ ارتباطی را بین کاهش تراکم استخوان و مصرف ماری جوانا نیافت.

عوارض مصرف ماری جوانا بر ریه

کشیدن ماری جوانا حتی به صورت تفریحی موجب سوزش و تیر کشیدن گلو و دهان می‌شود و به سرفه‌های شدید دامن میزند. دانشمندان دریافته‌اند افرادی که به طور مرتب ماری جوانا می‌کشند، مانند افرادی که توتون می‌کشند در معرض خطر ابتلا به مشکلات تنفسی قرار دارند.

برخی از اثرات مصرف ماری جوانا بر ریه:

 • سرفه روزانه و تولید خلط
 • افزایش تعداد دفعات ابتلا به بیماری‌های حاد سینه
 • افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های ریوی

اکثر افرادی که ماری جوانا می‌کشند، نسبت به سیگاری‌هایی که توتون مصرف می‌کنند، مقدار بسیار کمتری شاهدانه دریافت می‌کنند؛ با این حال عوارض خطرناک کشیدن ماری جوانا نباید نادیده گرفته شود. مقدار هیدروکربن‌های سرطان‌زای موجود در ماری جوانا و دود توتون تقریباً یکسان است، به علاوه مصرف کنندگان ماری جوانا پک‌های عمیق‌تری به سیگارشان می‌زنند و دود ماری جوانا را مدت بیشتری در ریه‌هایشان نگه می‌دارند، در نتیجه ریه‌های آن‌ها مدت طولانی‌تری در تماس با مواد سرطان‌زا قرار می‌گیرد.

عوارض ماری جوانا بر بدن

ماری جوانا و ابتلا به سرطان

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2015 منتشر شد، افرادی که ماری جوانا می‌کشند، سه برابر بیشتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به سرطان سر یا گردن قرار دارند. البته نتایج این مطالعه در تحلیل‌های بعدی تایید نشده است.

چون مقدار قطران موجود در دود ماری جوانا سه برابر بیشتر از دود توتون است و مواد سرطان‌زای مختلفی نیز در دود ماری جوانا وجود دارد، منطقی است نتیجه بگیریم که مصرف ماری جوانا خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد. هرچند پژوهشگران نتوانسته‌اند این ارتباط را ثابت کنند، چرا که نتوانسته‌اند متغیرهایی مانند کشیدن سیگار یا عامل‌های دیگری را که خطر ابتلا به سرطان افزایش می‌دهد، کنترل کنند.

به علاوه مطالعاتی که سعی کرده‌اند ارتباط بین کشیدن ماری جوانا و ابتلا به سرطان ریه را نشان بدهند، به واسطه سو گیری در انتخاب و کوچک بودن اندازه نمونه محدود شده‌اند. برای مثال شرکت کنندگان در مطالعات جوان‌تر از آن بوده‌اند که به سرطان ریه مبتلا شده باشند. هرچند پژوهشگران هنوز موفق نشده‌اند که ارتباط بین کشیدن ماری جوانا و سرطان ریه را ثابت کنند، با این حال بهتر است مصرف‌کنندگان ماری جوانا این خطر را در نظر بگیرند.

عوارض مصرف ماری جوانا در دوران بارداری برای نوزادان

مطالعات متعدد نشان داده است، نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری ماری جوانا مصرف کرده‌اند، بیشتر دچار مشکلات مربوط به رشد عصبی می‌شوند.

عوارض زیر در این نوزادان مشاهده می‌شود:

 • تغییر واکنش به محرک‌های دیداری
 • بیشتر شدن لرزش
 • مشکلات مربوط به حافظه و حفظ توجه
 • ضعف در مهارت‌های حل مسئله

درمان اعتیاد به ماری جوانا یا گل

اعتیاد نوعی بیماری است که برای درمان آن باید به متخصص مراجعه کرد. هرچند اعتیاد درمان قطعی ندارد، اما مراکز ترک اعتیاد و بازپروری به بسیاری از بیماران کمک کرده‌اند تا اعتیادشان به ماری جوانا را ترک کنند. کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی طیف وسیعی از درمان‌های مختلف را به افرادی که با مشکل مصرف ماری جوانا دست و پنجه نرم می‌کنند، ارائه می‌دهد. در این مرکز متخصصین مجرب و دلسوز به شما کمک می‌کنند تا منابع لازم را برای اطلاع از روش درمانی مناسب بررسی کنید و خدماتی را که به آن نیاز دارید در موقع لزوم دریافت کنید.

دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

Call Now Buttonمشاوره رایگان