ترک اعتیاد الکل

ترک اعتیاد الکل کلینیک پیام تندرستی

روش های مختلفی برای ترک اعتیاد الکل وجود دارد که در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی با استفاده از روش‌های نوین و بر اساس نیازهای فردی بیمار، از هر کدام از آن‌ها استفاده می‌شود. مصرف زیاد الکل همیشه عواقب جبران ناپذیری مثل کوری، کما و حتی مرگ به دنبال داشته است که افراد زیادی را درگیر خود می‌کند. اعتیاد به الکل یا الکلیسم باعث وابستگی شدید جسمانی می‌شود و ترک ناگهانی آن می‌تواند خطراتی مثل تشنج و حتی مرگ را در پی داشته باشد. هر کدام از روش‌های ترک اعتیاد به الکل که توسط پزشک متخصص این مرکز برای بیماران تشخیص داده می‌شود، بر اساس شرایط جسمی هر فرد و بسته به مقدار و زمان مصرف الکل او دارد.

عوارض مصرف الکل

مصرف الکل عوارض بسیار زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بروز بیماری های کبدی، عوارض عصبی، کاهش تراکم استخوان، مشکلاتی که روی چشم تاثیر می گذارند، افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد (در صورتی که مصرف کننده به بیماری یرقان ابتلا پیدا کند)، تشدید عوارض دیابت، بروز مشکلات جنسی، بروز مشکلات قلبی، ضعف در سیستم ایمنی، بروز مشکلات گوارشی

مدت زمان ترک الکل

در مرکز ترک اعتیاد و اعصاب و روان پیام تندرستی، ترک الکل به صورت تدریجی آغاز می‌شود و همزمان تلاش می‌شود تا برای درمان بسیاری از اختلال‌هایی که ناشی از ترک الکل است، به بیمار کمک شود. شخصی که به الکل اعتیاد دارد، با محرک های زیادی در حین اعتیاد روبرو خواهد بود و برای کنترل آن‌ها لازم است در کلینیکی بستری شود که تجهیزات لازم را برخوردار باشد. کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی با داشتن تجهیزات لازم می تواند در جهت ترک الکل و کنترل محرک های دیگر به مصرف کنندگان در حال ترک کمک کند و با استفاده از روش های موثری که برای مدیریت این محرک‌ها لازم است، میل شدید و غیرقابل کنترل به مصرف الکل را کاهش دهد و در نهایت درمان کند.

مراحل ترک اعتیاد الکل

اعتیاد به الکل یکی از شایع‌ترین انواع اعتیاد است که درمان‌ها و روش های ترک گوناگونی دارد. اولین کاری که لازم است برای ترک الکل انجام شود، رفتن به جلسات مشاوره روانشناسی است که هدف از حضور در این جلسات، ریشه یابی دلیل اصلی اعتیاد به الکل است. پس از آن بر اساس تشخیص پزشک متخصص ترک اعتیاد الکل باید با استفاده از سم زدایی توسط داروهای روان پزشکی سم زدایی انجام شود و این مرحله در کلینیک تحت نظارت کادر مجرب پرستاری انجام خواهد شد.

خارج کردن الکل از بدن شخص مصرف کننده در واقع اولین گام در ترک الکل است و افرادی که اعتیاد شدید به الکل دارند، در این مرحله علائم ترک شدید و بالطبع آزار دهنده ‌ای را تجربه خواهند کرد. از این جهت که ممکن است عوارض مرگ باری در شخص ایجاد شود، لازم است که سم زدایی الکل از بدن فرد، تحت نظارت متخصص سم زدایی و کادر پزشکی باشد. عوارضی مثل لرز، تعریق زیاد، تشنج و توهم از علائمی هستند که در شخص بیمار هنگام ترک الکل بروز خواهد کرد. سم زدایی در واقع به کمک داروهای روان پزشکی و بر اساس نظارت کادر پزشکی انجام خواهد شد و کلینیک پیام تندرستی تمام تلاش خود را در این مرحله می کند تا از بروز ناراحتی های جسمی و روحی و عوارض دوران ترک الکل جلوگیری کند.

1.ترک قطعی الکل به روش سم زدایی تدریجی

یکی از راه‌هایی که برای ترک اعتیاد الکل استفاده می‌شود، سم زدایی تدریجی می‌باشد. که لازم است بیمار در کلینیک بصورت شبانه روزی بستری شود. مزیتی که این روش نسبت به سایر روش‌ها دارد این است که بیمار پشتیبانی فردی و مراقبت بیست و چهار ساعته روانشناس ترک اعتیاد و کادر درمانی کلینیک پیام تندرستی را خواهد داشت. این روش برای افرادی مناسب است که می‌خواهند بدون کمترین تحمل استرس یا حواس پرتی در زمینه کار یا تحصیل یا حتی تعهدات اجتماعی، اعتیاد به الکل را ترک کنند. بستری شدن در کلینیک پیام تندرستی به شخص دچار اعتیاد به الکل اجازه می‌دهد تا به خوبی فرآیند درمان روان پزشکی و روان شناسی را انجام دهند تا این که در نهایت آن را ترک کنند.

2.ترک الکل با اصلاح رفتار

افرادی که به الکل اعتیاد پیدا می کنند، به دنبال این هستند که با دوستان یا نزدیکان شان لذت نوشیدن الکل را تجربه کنند ولی به این کار معتاد می‌شوند. به همین دلیل کسی که می‌خواهد اعتیاد به الکل را ترک کند، لازم است که مهارت‌ها و مکانیسم های مقابله با این پیشنهادها را در نظر بگیرد. مهارت جرات ورزی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که در کلینیک پیام تندرستی اجرا می‌شود و به شخص معتاد کمک می‌کند راحت‌تر اعتیاد به الکل را کنار بگذارد.

3.ترک اعتیاد به الکل با مشاوره و روان درمانی

مدت زمان دوران ترک الکل به نیازهای خاص و طول مدت مصرف هر بیمار بستگی دارد. زمانی که بیمار در کلینیک پیام بستری می‌شود، می تواند از روش های رفتار درمانی هم بهره مند شود که محبوب‌ترین آن‌ها رفتار درمانی شناختی (CBT) است. به طور معمول این مرحله یک هفته زمان خواهد برد و به دلیل سخت بودن این مرحله، داروهای لازم برای شما تجویز خواهد شد.

ارتباط با روانشناس برای ترک مصرف الکل کمک زیادی می کند و درمان اختلالات ناشی از مصرف، باعث می شود فرد تاثیرات روانی کمتری هنگام ترک الکل داشته باشد. بنابر تجربه و مشاهدات، تعداد افرادی که فقط ترک جسمی الکل را انجام داده‌اند، مجددا به مصرف دوباره آن بازگشته‌اند و در مقابل محرک های بیرونی و وسوسه ها قادر به مقاومت نبودند. رویکرد انگیزشی و حمایت روان شناسان کلینیک پیام تندرستی در راه ترک الکل بسیار مفید خواهد بود.

ترک الکل با مصرف دارو

داروهایی که برای ترک الکل فرد تجویز می شوند، در واقع داروهای حساس به الکل هستند و در صورتی که شخص آن‌ها را مصرف کند، باعث عوارض ناخوشایند جسمی مثل تهوع، استفراغ، تشنج و سردرد شدید می‌شوند. این مرحله از درمان به بیزاری درمانی مشهور است و باعث ایجاد حالات ناخوشایند جسمی می شود که توسط داروها فرد الکل مصرف می کند و باعث می شود نوعی شرطی سازی صورت بگیرد و در نهایت فرد نسبت به مصرف الکل بیزار می شود. این داروها ممکن است باعث کاهش میل جنسی شوند اما برای درمان و گذر از این مرحله لازم است.

این مرحله درمانی در کلینیک پیام تندرستی با تجویز پزشک صورت می گیرد و به مصرف کننده کمک می کند تا بدون داشتن احساس خوب، تمایلی به مصرف پیدا نمی کنند. فراموش نکنید که به دلیل حساسیت این داروها و امکان تداخل با الکل، مسمومیت و در نهایت اوردوز ایجاد می شود. به همین دلیل به هیچ عنوان نباید بدون مشورت با پزشک آن‌ها را مصرف کنید.

مناسب ترین دارو در زمان ترک الکل

یکی از مزایایی که ترک الکل به صورت تدریجی در کلینیک پیام تندرستی دارد این است که مصرف دارو به صورت مدیریت شده انجام خواهد گرفت. داروهای روان پزشکی در این مرکز توسط روان پزشک ترک الکل تجویز می شوند و در کنار سایر روش های درمانی ای که وجود دارد، تا 80 درصد ترک الکل با موافقت روبرو می‌شود. در این مرکز تجویز دارو با دو هدف صورت می گیرد:

  • کاهش دادن علائم ترک الکل و جلوگیری از بازگشت دوباره بیمار به سمت الکل
  • از بین بردن واکنش منفی بدن نسبت به مصرف الکل

داروهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، در کلینیک پیام تندرستی به عنوان داروهای سم زدا و ترک اعتیاد به الکل تجویز می شوند:

اکامپروسات: این دارو برای کاهش میل شدید به الکل استفاده می شود و علائم ترک الکل را کاهش می دهد تا بیمار دچار مشکل نشود.

نالتروکسان: این دارو برای کاهش میل شدید به الکل استفاده می شود و اثرات خوشایندی که در اثر مصرف الکل در بدن فرد تجویز می شود را از بین می برد.

ویویترول: این دارو شامل فرمولاسیون آهسته رهشی از داروی نالتروکسان است.

دیسولفیرام: این دارو عوارض ناخوشایندی که در اثر مصرف الکل ایجاد می شود را از بین می برد و مراحل ترک الکل را آسان تر می کند.

تمامی روش‌هایی که در بالا ذکر شد به بیمار کمک می کند تا با موفقیت مراحل ترک الکل را پشت سر بگذارد و بیماران تشویق می شوند به محرک های بیرونی تنش‌زا واکنش نشان دهند و در نهایت بتوانند آن‌ها را ترک کنند.

چه زمانی باید برای ترک الکل اقدام کنید؟

زمانی که شما هر ماده اعتیاد آوری مصرف می کنید، حتی اگر به صورت تفریحی باشد، در برهه ای از زمان به آن اعتیاد پیدا خواهید کرد. اولین علامت های هشدار دهنده برای اعتیاد به مصرف الکل، ناتوانی در کنترل مصرف است. در این بازه زمانی فرد تلاشش را می کند که مصرف الکل را کنترل شده نگه دارد ولی احساس ناتوانی می‌کند چون بدن دچار وابستگی جسمی شده است و تمایل دارد هر روز مقدار بیشتری الکل مصرف کند تا به تاثیرات خوشایند قبلی برسد. ناتوانی در کنترل مصرف الکل گاهی به قدری شدید می شود که ممکن است مصرف کننده به این موضوع فکر کند که نمی تواند الکل را کنار بگذارد. هنگامی که با این علائم مواجه شدید، هرچه زودتر برای ترک الکل اقدام کنید.

جنبه های مختلف اعتیاد به الکل در کلینیک پیام تندرستی

در کلینیک پیام ما مصرف الکل را به سه قسمت تقسیم می کنیم که در نهایت باعث معتاد شدن شخص می شود. در ادامه هر کدام از این سه بعد را بررسی می کنیم:

وابستگی جسمانی

مصرف الکل به مرور باعث وابستگی جسمانی می شود و زمانی که فرد الکل مصرف نکند، دچار علائمی می شود که سردرد و خماری در پی خواهد داشت و بدن درد شدیدی را تجربه خواهد کرد. در این مرحله در کلینیک پیام، بیمار با تحمل دوره سم زدایی و درمان های دارویی ای که دریافت می کند، علائم ناشی از مصرف نکردن الکل را کاهش می دهد تا این که در نهایت به صورت کامل محو می شوند. در این مرحله شخص تحت نظارت کامل کادر درمانی مجرب خواهد بود.

وابستگی روانی

به جر وابستگی جسمانی نوع دیگری از وابستگی هم در بدن شخص ظاهر می شود که وابستگی روانی است. بروز علائمی مثل افسردگی، اضطراب، پریشانی و عدم تمرکز در اثر ترک ناگهانی الکل به وجود می آیند که در برخی موارد وسوسه های فکری باعث کاهش توانایی مقاومت شما می شود و ممکن است در نهایت دوباره فرد به مصرف دوباره الکل روی آورد. در این مرحله در کلینیک پیام تندرستی درمان روان شناختی توسط متخصص روان شناس صورت می گیرد و هدف این است که مشکلات و احساسات ناخوشایندی که در اثر مصرف نکردن الکل ایجاد شده است، از بین برود. تیم خدمات روان درمانی پیام تمام تلاشش را می کند که  در میزان موفقیت فرد در مسیر ترک الکل و پایداری او در این امر نقش موثری داشته باشد.

عادت به مصرف

شاید شما مصرف الکل را تنها به عنوان تفریح بین دوستان یا در مهمانی‌ها مصرف کنید ولی این موضوع به مرور زمان به یک عادت تبدیل می شود. برای این که بتوانید این مشکل را حل کنید، باید محیط و موقعیت خود را تغییر دهید. به همین دلیل کلینیک پیام تندرستی با راهکارهایی که در این زمینه ارائه می دهد، کمک می کند شرایط شما حتی از نظر محیطی تغییر کند تا در نهایت بتوانید الکل را ترک کنید.

ترک اعتیاد به الکل برای همیشه

همه افرادی که می خواهند الکل را ترک کنند، دوست دارند آن را برای همیشه کنار بگذارند و بر حس مصرف مجدد آن غلبه کنند. بهترین کاری که در این حالت می توانید انجام دهید این است که بعد از بازتوانی برای غلبه بر اعتیاد به الکل، از حمایت‌ها و مراقبت‌هایی که بعد از ترک الکل لازم است، بهره مند شوید. کلینیک پیام تندرستی این حمایت‌ها و مراقبت‌ها را در اختیار بیماران و خانواده های شان قرار می دهد که هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی و در آشنایی با سایر افراد در حال ترک الکل است. برای این که ترک الکل شما تداوم داشته باشد، لازم است که مشکلاتی که در این مسیر برای شما پیش می آید را با روانشناس متخصص ترک اعتیاد الکل در میان بگذارید و از خانواده و دوستانی که دارید بخواهید در طول فرآیند سم زدایی تدریجی الکل به شما کمک کنند.

سیر درمان اعتیاد در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد و اعصاب و روان پیام تندرستی با استفاده از به روزترین متدها و استانداردترین روش‌ها انجام می گیرد. خدماتی که در این مرکز انجام می شود شامل بررسی های تشخیصی، درمان های دارویی و غیر دارویی، مشاوره و جلسات روان شناختی به صورت فردی یا گروهی انجام می شود و این مرکز تا پایان ترک اعتیاد همراه شما خواهد بود.