مصرف الکل در زمان حاملگی چه عوارضی دارد؟

عوارض مصرف الکل در بارداری
مدیرسایت
22 شهریور 1400

ما در این مطلب قصد داریم تا به بررسی عوارض مصرف الکل در بارداری بپردازیم. برخی از افراد به‌طور معمول در زندگی روزمره خود از مشروبات الکی استفاده می‌کنند. این استفاده تأثیرات منفی خود را بر سلامت آن‌ها می‌گذارد؛ اما دوره بارداری دورهای بسیار حساس است. برای درامان ماندن از خطرات مصرف الکل در این دوره، ترک الکل در زنان باردار باید بسیار جدی گرفته شود. امیدواریم که مطالعه این مطلب تا انتها باعث شود تا شما عزیزان به‌خوبی با خطرات استفاده الکل در حاملگی آشنا شوید و از نوشیدن الکل در بارداری به‌طور جد خودداری کنید.

خطرات استفاده از الکل

برای این‌که بتوانیم به‌طور کامل به بررسی عوارض مصرف الکل در بارداری بپردازیم، در ابتدا باید چند مورد را موردبررسی قرار دهیم. ازجمله این موارد می‌توان به عوارض استفاده از الکل روی جنین، عوارض مصرف الکل روی مادر باردار و تأثیرات استفاده مادر از الکل روی نوزاد تازه متولدشده اشاره کرد. با آگاهی از تأثیرات منفی هر یک از این موارد شما می‌توانید به‌طور کامل به خطرات استفاده از الکل پی ببرید.

عوارض استفاده از الکل روی جنین

در این قسمت از متن خطر مصرف الکل روی جنین و مادر موردبررسی قرار خواهد گرفت. توصیه همگان به افرادی که قصد بچه‌دار شدن را دارند و دارای سابقه مصرف الکل هستند، ترک الکل قبل از اقدام به بچه‌دار شدن است. دلیل این امر را به‌طور کلی می‌توان در ۲ مورد بیان کرد. اولین این‌که ترک مصرف الکل برای برخی از افراد بسیار دشوار بوده و دلیل بعدی نیز تأثیرات بسیار مخرب مصرف الکل توسط مادر به هنگام بارداری است. خطر مصرف الکل روی جنین و مادر بسیار زیاد است به همین دلیل بهتر است ترک مصرف الکل به افراد قبل از بارداری صورت بگیرد. مصرف الکل در ماه‌های ابتدایی بارداری بسیار مخرب‌تر از سایر ماه‌ها است. همان‌طور که ممکن است شما به آن آگاه باشید، اندام‌های حیاتی و اصلی بدن جنین در ماه‌های اول بارداری (سه ماه اول بارداری) شکل می‌گیرند. همان‌طور که مادر با مصرف مواد غذایی مناسب، می‌تواند به رشد و سلامت هر چه بیشتر فرزندش کمک کند، با مصرف مواد مضر نیز می‌تواند به فرزند خود آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند.

نکته مهم: در مورد عوارض مصرف زولپیدیم در دوران بارداری بخوانید.

اما این سؤال ممکن است به وجود بیاید که این آسیب‌ها از چه طریقی به جنین وارد می‌شوند و شامل چه آسیب‌هایی هستند؟ در پاسخ این سؤال باید به این مورد اشاره کرد که مواد غذایی و حیاتی که کودک از آن‌ها برای رشد خود در شکم مادر استفاده می‌کند، از طریق خون مادر به او منتقل می‌شوند. الکل نیز پس از مصرف وارد خون مادر شده و از این طریق به بدن کودک وارد می‌شود. پس از مصرف الکل توسط مادر اولین و ابتدایی‌ترین تأثیر آن بر روی کودک را می‌توان عدم رشد مناسب کودک دانست. یکی از خطرناک‌ترین عوارض استفاده از الکل روی جنین را می‌توان تولد زودرس جنین به شمار آورد. این کار همچنین می‌تواند عوارضی نظیر به وجود آمدن نقص‌های مختلف بدنی در کودک و یا در برخی موارد سقط‌جنین را در پی داشته باشد. نقص‌هایی نظیر نقص قلبی، مشکلات بینایی و شنوایی، آسیب رسیدن به سیستم اعصاب و ناهنجاری‌های ظاهری که در سنین بالاتر مشخص می‌شوند ازجمله سایر عوارض استفاده از الکل بر روی جنین هستند.

ممنوعیت الکل در بارداری
در ادامه بیان عوارض مصرف الکل در زمان حاملگی، می‌توان به سندروم جنین الکلی اشاره کرد. سندروم جنین الکلی را می‌توان سنگین‌ترین خطر مصرف الکل بر روی جنین و مادر در دوران بارداری به‌حساب آورد. ازجمله علائم ابتلا جنین به این سندروم می‌توان به موارد مختلفی نظیر کوتاهی قد، کمبود وزن، نداشتن پل بینی و تورفتگی بالای لب، داشتن مشکلات حافظه‌ای و پیش فعالی اشاره کرد. اگر بخواهیم تأثیرات الکل به هنگام بارداری را در بازه‌های مختلف زمانی تقسیم‌بندی کرده و موردبررسی قرار دهیم، می‌توان مدت‌زمان بارداری را به سه دوره زمانی سه‌ماهه تقسیم کنیم. پس از بیان کلی آسیب‌‌های ناشی از مصرف الکل، به برسی این آسیب‌ها در طی دوره‌های زمانی خواهیم پرداخت. بیش‌تر آسیب‌های به وجود آمده در دوره سه ماه اول بارداری بررسی شدند. در بین برخی از افراد باور غلطی درباره نوشیدن الکل وجود دارد. برخی از افراد بر این باورند که پس از گذشت سه‌ماهه اول، نوشیدن الکل هیچ‌گونه ضرری برای مادر و جنین به همراه نخواهد داشت. برای اثبات اشتباه بودن این باور همین بس که به مضرات این کار در دوره دوم بارداری اشاره‌کنیم. افزایش میزان احتمال تولد نوزاد با وزن بسیار پایین تا ۶۸ درصد یکی از مواردی است که در بدو تولد بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد.

مشکلات دیگری مانند عدم تنظیم درست دمای بدن، مشکلات تنفسی ازجمله سایر آسیب‌های مصرف الکل زمان حاملگی هستند؛ اما آسیب‌های خطرناک‌تری نسبت به موارد گفته‌شده نیز احتمال وقوع دارند. ازجمله این آسیب‌ها می‌توان به خطر به وجود آمدن ناهنجاری‌های عصبی و رشد غیرطبیعی مغز اشاره کرد. همان‌طور که کمی قبل‌تر به آن اشاره شد، تولد زودرس نوزاد نیز یکی از آسیب‌های مصرف الکل به هنگام بارداری است. احتمال تولد زودرس در نوزاد به هنگام مصرف الکل در سه‌ماهه آخر دوران بارداری بسیار بیشتر افزایش می‌یابد.

عوارض مصرف الکل روی مادر باردار

عوارض مصرف الکل در زمان حاملگی و همچنین در تمامی شرایط و سنین بسیار خطرناک است. اگر مادری به هنگام بارداری از هر یک از انواع و اقسام نوشیدنی‌های الکلی به هراندازه‌ای استفاده کند، بدون شک با مشکلاتی نظیر کمبود وزن شدید و تغذیه نامناسب مواجه خواهد شد. این مشکلات و تأثیرات مصرف الکل در آینده نیز ممکن است مادر را رها نکرده و باعث وارد شدن آسیب‌های مختلفی به فرزند از نظر تربیت و اخلاقیات شود. مادران اگر پس از زایمان مصرف الکل داشته باشند همچنان می‌توانند به کودک خود آسیب وارد کنند. یکی از راه‌های انتقال الکل از مادر به نوزاد از طریق شیردهی است.

تاثیرات استفاده مادر از الکل روی نوزاد تازه متولد شده

از آنجایی که مواد مغذی از طریق بدن مادر به نوزاد در زمان بارداری منتقل می‌شوند، مادران با مصرف مواد مخدر مختلف مانند الکل عوارض مختلفی را می‌توانند به نوزادان خود منتقل کنند. در اصطلاح عوارض ظاهر شده ناشی از مصرف مواد مخدر توسط مادر را اعتیاد در جنین می‌نامند. این عوارض می‌توانند شامل رعشه، تب، تعریق بالا، تشنج، اسهال، عارضه‌های پوستی، تاخیر در رشد و کوچک بودن سر نوزاد باشند. علاوه بر موارد ذکر شده، عوارض جدی تری به مانند ناتوانی‌های ذهنی، مشکلات قلبی و کلیوی نیز ممکن است به دلیل مصرف مواد مخدر مانند الکل توسط مادر بر روی نوزاد تازه متولد شده ظاهر شوند.

شیوه درست ترک مصرف الکل در زنان حامله

همان‌طور که تا به اینجای متن به آن اشاره شد، مصرف الکل آسیب‌های بسیاری را برای مادر و جنین به همراه دارد. برای جلوگیری از این آسیب‌ها مادر باید به ترک مصرف الکل دست بزند. برای ترک مصرف الکل روش‌های مختلف وجود دارد. همان‌طور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره شد، بهترین راه ترک الکل، ترک آن قبل از اقدام به بچه‌دار شدن است. تأخیر چند هفته‌ای در متوجه شدن بارداری را می‌توان مهم‌ترین دلیل این کار به‌حساب آورد. در برخی موارد که فرد قادر به ترک اعتیاد خود به الکل نیست، مراجعه به مراکز ترک اعتیاد معتبر می‌تواند آخرین راه باشد. کلینیک پیام، یکی از کلینیک‌های معتبر فعال درزمینه ترک اعتیاد است که با استفاده از متد‌های روز به فعالیت در زمینه ترک اعتیاد می‌پردازد. داشتن محیطی مناسب، کادری مجرب و متدهای به‌روز در کنار هم این مرکز را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای ترک انواع سوءمصرف‌ها ازجمله مصرف الکل تبدیل کرده است.

دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02122222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان