ترک شیشه

ترک شیشه در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی

زمانی که شخص ماده مخدر شیشه مصرف می‌کند، 50 درصد از گیرنده های دوپامین و سروتونین در مغز از بین می‌روند و همین موضوع نشان می‌دهد که علاوه بر وابستگی جسمانی، این ماده مخدر وابستگی روانی هم در پی دارد. به همین منظور کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران در زمینه ترک شیشه یکی از دقیق‌ترین و اصولی‌ترین روش‌ها را در مراحل ترک شیشه استفاده می‌کند. ترک اعتیاد شیشه با مواد مخدر دیگر بسیار فرق دارد، چون اگر روش نادرستی استفاده شود، عوارضی بدتر به دنبال خواهد داشت و لازم است که فرد بیمار صبر و تحمل زیادی در راه ترک آن داشته باشد.

شیشه چیست؟

شیشه یا کریستال قوی‌ترین نوع متا آمفتامین ها محسوب می‌شود که یکی از داروهای محرک بسیار قوی است و در بازه زمانی 9 تا 12 ساعت بیشترین اثر را روی بدن خواهد داشت و توهم شیشه زیاد است. اثر آن روی بدن به این صورت است که دوپامین و نور اپی نفرین را بیش از حد در بدن ترشح می‌کند و سیستم عصبی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر ترک شیشه با روش های اصولی انجام نشود، می‌تواند تاثیرات جبران ناپذیری روی سیستم عصبی و روان بیمار داشته باشد.

ترک اعتیاد شیشه

برای ترک کریستال اولین قدم داشتن انگیزه ترک است و پس از آن میتوان به سراغ روش‌هایی رفت که باعث سم زدایی سریع بدن از مواد مخدر می‌شوند. خیلی مهم است که ترک شیشه در مراکز ترک اعتیاد انجام شود چون عدم استفاده از روش های اصولی در ترک آن، باعث مصرف مجدد این ماده روان گردان می‌شود و تاثیرات عصبی و روانی بدی روی مصرف کننده خواهد داشت.

ضرورت ترک ماده مخدر شیشه

همان طور که اشاره کردیم، مصرف شیشه باعث ایجاد تغییرات زیادی در مغز می‌شود و اختلالات مغزی باعث می‌شود مصرف کننده به حس شادابی و توانایی بدنی بالا می رسد اما عواقب ناشی از آن می تواند به اتفاقات ناگواری منجر شود. ممکن است فرد تجربه های غیر واقعی داشته باشد و چیزهایی را ببیند و بشنود که دیگران قادر به احساس آن نباشند. این تجارب آسیب زاست و حتی مصرف شیشه می تواند افراد را به سمت بیماری های خطرناکی مثل اسکیزوفرنی سوق دهد که تا پایان عمر شخص را درگیر کند.

پس ضرورت ترک این ماده مخدر خطرناک واضح و مبرهن است و مصرف کننده و خانواده او باید هرچه سریع تر اقدامات لازم را برای ترک مصرف شیشه انجام دهند تا مغز بیمار بیش از این درگیر مشکلات عصبی نشود. روشی که در ترک شیشه مورد استفاده قرار می گیرد، از اهمیت زیادی برخوردار است. کلینیک پیام تندرستی با برنامه ریزی مشخص و برگزاری جلسات روان درمانی، به مصرف کننده کمک می کند تا به طور کامل موفق به عدم استفاده از شیشه شود.

بعضی از داروهایی که بیماران مبتلا به ایدز استفاده می کنند، می‌توانند مانع عکس العمل بدن در برابر تجزیه شیشه شوند و این موجب می شود تا سطح پایداری شیشه در سیستم گردش خون بیشتر شود. مصرف شیشه احتمال سرایت انواع ویروس ها از جمله هپاتیت C را افزایش می دهد. به خصوص اگر سوزن، سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقی (قاشق، صافی، شریان بند) به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار گیرد. اگر مبتلایان به ایدز از شیشه به طور گسترده و در مدت زمان طولانی استفاده کنند به تعداد ویروس های موجود در بدن آن ها اضافه خواهد شد.

راه های ترک اعتیاد شیشه

ترک شیشه به روش ماتریکس

برای ترک مصرف شیشه از روش های مختلفی استفاده می شود که بسته به شرایطی که بیمار دارد، درمان مناسب او پیشنهاد می شود. یکی از بهترین روش های ترک شیشه، استفاده از روش ماتریکس است. به تازگی در درمان بیماری هایی که وابسته به مواد محرک از جمله شیشه هستند، از روشی استفاده می شود که به روش ماتریکس معروف است و از الگوی ماتریکس (Matrix) الهام گرفته شده است.

ماتریکس یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین راه های ترک اعتیاد به شیشه در دنیاست که بر خلاف ترک شیشه با بهترین قرص ها یک راه غیر دارویی است. این روش به کمک درمانگر به صورت هفتگی انجام می شود و در واقع یک برنامه زمان بندی شده سه ماهه است. تمام جلسات این راه که برای ترک مورد استفاده قرار می گیرد، از قبل تعیین می شوند و لازم است در برخی از جلسات آن، یکی از اعضای خانواده به عنوان همراه بیمار حضور داشته باشد. مدت زمان لازم برای هر جلسه در یک روز حدود 30 دقیقه است که در طول جلسات مباحث مخصوصی به کمک درمانگر تعلیم داده می شود. همچنین تکالیف جلسه قبل و آموزش هایی برای هفته آینده مورد بررسی قرار می گیرند و وضعیت رفتاری در طول هفته و غیره را شامل می‌شود.

مرکز پیام تندرستی در روش درمانی ماتریکس روی مباحث زیر تمرکز می کند تا بیمار سریع تر بتواند موفق به ترک شیشه شود. در الگوی ماتریکس داشتن یک برنامه مدون و اهداف درمانی اهمیت زیادی دارند.

 • آشنا کردن بیمار و خانواده اش درباره اعتیاد به شیشه
 • نحوه درمان اعتیاد به شیشه
 • شناسایی موقعیت های مشکل آفرینی که ممکن است برای هر بیمار اتفاق بیفتد
 • مهارت های پیشگیری از ایجاد وسوسه، ولع مصرف و کنترل آن ها
 • مهارت های مدیریت که ممکن است به لغزش منجر شود
 • آموزش روش های پاک ماندن
 • آموزش برخورد با استرس و نا ملایمات
 • یادگیری مهارت های زندگی سالم و بدون مواد (شامل برنامه ریزی، ارتباط با دیگران، تفریحات سالم و غیره می شود)
 • افزایش بصیرت فرد نسبت به رفتارهایش و اصلاح مشکلات روانی و رفتاری
 • مدیریت درمان اختلالات جسمی حاصل از اعتیاد

هدف هایی که در هر جلسه ترک شیشه در پیام تندرستی دنبال می شود شامل موارد زیر است:

 • بیماران بتوانند نحوه ترک شیشه را یاد بگیرند و از روش های لازم برای دور ماندن از مواد استفاده کنند.
 • میل و وسوسه افراد برای کاهش مصرف مواد ادامه داشته باشد.

در هر مراجعه بیمار آزمایش تست اعتیاد انجام می دهد و بر اساس نتایج آزمایش و مصاحبه هایی که انجام می شود، وضعیت پیشرفت بیمار در طول کل دوره درمان ارزیابی می شود و بر اساس این ارزیابی درمانگر می سنجد که از چه راهی برای ترک شیشه باید استفاده کند. در ترک شیشه مسئله مهم این است که روان درمانی باید به صورت خاص و صرفا برای ترک شیشه انجام شود و در آن از روش های غیر دارویی (مگر در موراد خاص) استفاده می شود. این نوع از روان درمانی برای ترک شیشه به روان درمانی شناختی (CBT) معروف است. همچنین مراقبت پس از ترک اعتیاد به خصوص  از شخصی که مصرف همزمان شیشه و الکل دارد، به مراتب حساس تر است.

در مورد ترک این ماده مخدر باید گفت بعد از این که حالت علاقه به مصرف از بین رفت، ماه ها زمان خواهد برد که شخص وسوسه به مصرف شیشه را از دست دهد و گاهی بین 9 ماه تا یک سال طول می کشد. از این نظر، ترک شیشه یکی از سخت ترین انواع ترک مواد مخدر است چون در این مدت با حالات روانی سخت و وسوسه کننده ای روبرو خواهد شد. در این مدت شخص باید حتما با یک متخصص در ارتباط باشد و در گروه های مختلفی عضو باشد تا انگیزه ترک مصرف را در خود قوی نگهدارد.

کلینیک پیام تندرستی همراه بیمار در علائم ترک مصرف شیشه

اگر بدن مصرف کننده به شیشه وابستگی پیدا کرده باشد، هنگامی که شخص می خواهد شیشه را ترک کند، علائمی پدید می آید که در آن زمان مصرف کننده برای این که از این علائم فرار کند، دوباره به مصرف شیشه روی می آورد. یکی از مراحل درمانی که در کلینیک پیام تندرستی اتفاق می‌افتد، این است که زمانی که علائم ترک مصرف شیشه بروز می کنند، بیمار را راهنمایی می کند تا به درستی با این علائم مواجه شود و از مصرف دوباره شیشه جلوگیری کند. زمانی که ترک شیشه اتفاق می‌افتد، علائم جسمی و پر خوابی بروز می کند که بسته به شرایط جسمانی فرد بین 5 تا 7 روز طول می کشد ولی علائم روانی ای که در فرد بروز می کند، تا ماه ها طول خواهد کشید.

علائم روانی می تواند شامل افسردگی، پرخاشگری، روان پریشی، توهم و هذیان باشد. در این مرحله کلینیک پیام تندرستی به بیمار کمک می کند تا با همراهی یک پزشک متخصص این مرحله را پشت بگذارد. گاهی ممکن است افکار خودکشی در ذهن طرف ایجاد شود که می‌توان با روان شناس در این مورد مشورت کرد. در این مرحله از ترک شیشه ، فرد بسیار کند، پر اشتها و کم انرژی می شود و میل جنسی او به شدت کاهش می یابد. اگر شخصی که شیشه مصرف می کرده است، در مقادیر بالایی از آن استفاده می کرده است، رهایی از علائم ناشی از ترک شیشه طولانی تر خواهد بود و اشتیاق مصرف دوباره او بیشتر است. از مهم ترین علائمی که در اثر ترک مصرف شیشه در فرد بروز می کند می‌توان به خستگی مفرط، رویاهای ناخوشایند، افزایش قابل توجه اشتها و تغییر در وزن، احساس از دست دادن لذت و افزایش شدید میل به مصرف دوباره شیشه اشاره کرد. همچنین در هنگام ترک شیشه اثرات انقباض رگ در محل تزریق می تواند باعث بروز بیماری های پوستی شود و حتی می توانند عفونی شوند. افرادی که شیشه را از طریق بینی مصرف می کنند، در این مرحله خونریزی مکرر بینی دارند.

توصیه های لازم هنگام ترک همیشگی شیشه

مخدر شیشه چیست و چه عوارضی دارد؟ برای برای ترک این ماده مخدر چه توصیه هایی وجود دارد؟، به صورت کلی باید بگوییم که لازم است مصرف کننده و افرادی که او را همراهی می کنند، همکاری‌های لازم را برای کمک به وی انجام دهند.

به هیچ عنوان درمان ترک شیشه را به صورت خودسرانه در پیش نگیرید. مدت زمانی که شخص تصمیم می گیرد ماده مخدر شیشه را ترک کند خیلی مهم است و درمان خودسرانه برای ترک می تواند پیامدهای جبران ناپذیری برای شخص به وجود آورد.

برای ترک مصرف شیشه از یک فرد متخصص و آگاه در این زمینه کمک بگیرید که بتوانید درست ترین روش را انتخاب کنید. در طول دوره ترک لازم است که مصرف کننده با یک روانشناس در ارتباط باشد تا از این طریق بتواند مشکلات ذهنی و روحی ای که برایش پیش می آید، کنترل کند.

بعد از این که دوره درمانی ترک مصرف شیشه به پایان رسید، بیمار حتما باید به یک پزشک مراجعه کند تا مطمئن شود سموم از بدنش خارج شده اند. برای همین منظور می تواند تست اعتیاد به شیشه بدهد و سپس وارد مرحله بعدی ترک مصرف شیشه شود.

فرد معتاد به شیشه معمولا اعتیاد خود را قبول نمی کند و چیزی که می تواند در ترک مصرف شیشه نقش خوبی ایفا کند، خانواده است. اعضای خانواده معمولا از یک درمانگر مشاوره می گیرند و از راهکارهای خوبی استفاده می کنند. بدون نظر پزشک نباید هیچ گونه دارویی استفاده شود و خانواده می تواند یک رویکرد جدی در برابر شخص بیمار نسبت به ترک اعتیاد شیشه داشته باشد.

یکی از اولویت هایی که در ترک شیشه وجود دارد، آموزش است. خانواده و بیمار می توانند برخی اصول و رفتارها را یاد بگیرند و در زمانی که علائم ترک مصرف اعتیاد به شیشه در بیمار نمایان شد، از آن ها استفاده کنند تا طرز برخورد صحیحی داشته باشند.

یکی از مهم ترین عوامل در زمان ترک شیشه ، نوع رفتاری است که خانواده از خود نشان می دهد. مطمئنا در زمانی که فرد به شیشه اعتیاد داشت، اتفاقاتی در خانواده افتاده است و رفتارها در خانواده بر اساس آن شکل گرفته است. بر همین اساس زمانی که بیمار تصمیم به ترک مصرف شیشه می گیرد، باید به خانواده ای برگردد که رفتارهای سالم و درست از خود نشان می دهند و حس حمایتی آن ها را درک کند. بر همین اساس خانواده باید تغییراتی در رفتارشان ایجاد کنند که آمادگی پذیرش بیمار را پس از ترک مصرف شیشه داشته باشند. در یک مرکز ترک اعتیاد خوب تمام این ها توسط متخصصین و روانشناسان مرکز، آموزش داده می شود.

ترک اعتیاد به شیشه در فرد وابسته، بر اساس میزان آمادگی ای که شخص برای ترک و استفاده از راهکارهای درمانی دارد سنجیده می شود و بر اساس یک رویکرد کلی باید مراحل درمان گام به گام طی شوند. بدیهی است که طی کردن مراحل درمانی باید با از دست دادن علائم روان پریشی همراه باشد و فاز ترک و علائم آن طی شوند تا شخص به طور کامل بتواند مصرف شیشه را کنار بگذارد.

صحبت آخر

یکی از اولین اقداماتی که فرد برای ترک شیشه باید انجام دهد، این است که انگیزه لازم برای این کار را داشته باشد وگرنه مجددا به سمت مصرف شیشه روی خواهد آورد. برای این که با مسیر ترک کریستال یا شیشه و راهکارهایی که می توانید استفاده کنید آشنا شوید، می توانید از یک روان درمانگر یا مشاور کمک بگیرید و جلسات درمانی خود را شروع کنید تا انگیزه شما برای ترک مصرف شیشه قوی تر شود. در روان درمانی ترک اعتیاد به شیشه در کلینیک ترک پیام، درمانگر متخصص ترک شیشه تلاش می کند تا با ایجاد شناخت و خود آگاهی در بیمار، تغییرات رفتاری را به سمت زندگی بدون مواد هدایت کند و همچنین بیمار را از عوارض خطرناک مصرف شیشه آگاه کند و در نهایت سبک زندگی فرد را تغییر دهد تا به یک زندگی سالم دست پیدا کند. چیزی که در مصرف شیشه مهم است، این است که برخلاف مواد مورفین دار، بیشترین تاثیر را روی فعالیت مغز دارد و هرگونه اقدام اشتباه در راستای ترک آن می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

سیر درمان اعتیاد در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد و اعصاب و روان پیام تندرستی با استفاده از به روز ترین متدها و استانداردترین روش ها انجام می گیرد. خدمات این مرکز شامل بررسی های تشخیصی، درمان های دارویی و غیر دارویی، مشاوره و جلسات روان شناختی به صورت فردی یا گروهی انجام می شود و این مرکز تا پایان ترک اعتیاد همراه شما خواهد بود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02122222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان