مرکز ترک ریتالین

ترک اعتیاد ریتالین

اکثر بیمارانی که ریتالین را در دوز درمانی و طبق دستور پزشک مصرف می‌کنند، دچار اعتیاد نمی‌شوند. با این حال افرادی که برای تجربه سرخوشی، بهبود عملکرد تحصیلی، کاهش وزن و شب بیداری به سوءمصرف ریتالین روی می‌آورند، در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند. برنامه ترک اعتیاد ریتالین را حتماً از پزشک متخصص ترک دریافت کنید. سوءمصرف ریتالین، به ویژه در مقادیر بالا علاوه بر اعتیاد باعث وابستگی جسمی نیز می‌شود.

ریتالین نام تجاری یک داروی تجویزی با نام علمی متیل فنیدات است. ریتالین به عنوان یک محرک سیستم عصبی مرکزی، عمدتاً برای درمان اختلال نقص توجه ـ بیش‌فعالی (ADHD) و حمله خواب (نارکولپسی) تجویز می‌شود. از دیگر نامهای تجاری متیل فنیدات می‌توان به کنسرتا و بیفنتین اشاره کرد. داروهایی مانند ریتالین که برای درمان اختلال ADHD تجویز می‌شوند، بر مواد شیمیایی مغز، از جمله دوپامین و نوراپی‌نفرین اثر می‌گذارند. اثرات ریتالین بر مغز عمدتاً در قشر مغز مشاهده می‌شود که مسئولیت عملکردهایی مانند کنترل تکانه، حل مسئله و برنامه‌ریزی را به عهده دارد. ریتالین نوعی بازدارنده بازجذب دوپامین است، یعنی این که باعث می‌شود دوپامین بیشتری در دسترس مغز باشد و غلظت نوراپینفرین را افزایش می‌دهد.

متخصصین مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی پیام تندرستی از لحظه بستری شدن بیماران و انجام فرآیند سم‌زدایی تا ترک اعتیاد و برنامه‌ریزی برای مراقبت‌های بعد از ترخیص در کنار بیماران هستند. برای اطلاع از روش ثبت نام در برنامه ترک اعتیاد و برگشت به زندگی سالم همین امروز با ما تماس بگیرید.

آیا ریتالین اعتیادآور است؟

سوءمصرف محرک‌های سیستم عصبی مرکزی به مشکل بزرگی در جامعه امروز، به ویژه در میان نوجوانان و دانشجویان تبدیل شده است. وقتی فردی دوز بالایی از ریتالین را مصرف می‌کند، حالت نشئگی و سرخوشی به او دست می‌دهد. این حالت سرخوشی واکنش پاداش را در مغز فعال می‌کند که در نهایت موجب اعتیاد به ریتالین می‌شود.

سم‌زدایی ریتالین از بدن

تاکنون داروی خاصی برای سم زدایی بدن از اعتیاد ریتالین تایید نشده است. با این حال علائم خماری ریتالین را می‌توان با مصرف بعضی داروهای روانپزشکی و انجام درمان‌های موثر مدیریت کرد. مراکز سم زدایی دارویی مکانی ایده‌آل برای شروع کردن درمان ترک ریتالین به شمار می‌آید. علائم ترک اعتیاد ریتالین در مراکز تخصصی تحت نظر گرفته می‌شود و پزشکان متخصص ترک ریتالین کلینیک پیام تندرستی در صورت لزوم دارو تجویز می‌کنند و عوارض را درمان می‌کنند. چنانچه ترک اعتیاد ریتالین در مراکز تخصصی انجام شود، احتمال عود اعتیاد کاهش می‌یابد.

ترک ریتالین چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان تحمل علائم ناشی از قطع مصرف ریتالین تحت تاثیر عامل‌های مختلفی قرار دارد که از مهمترین آنها می‌توان به مدت زمان سوءمصرف دارو و دوز معمول مصرف دارو اشاره کرد.

وقتی اثر دارو از بین می‌رود، خماری ریتالین با یک حمله آنی شروع می‌شود. اکثر بیماران ظرف یک تا سه روز با خستگی، ولع غیرقابل کنترل به مصرف دوباره، حالت تهوع، آشفتگی و نوسانات خلقی مواجه می‌شوند. علائمی مانند افسردگی، خستگی شدید، اختلالات خواب و افزایش اشتها بعد از سپری شدن سه روز و ظرف هفته اول شروع می‌شود. هفته دوم ترک ریتالین با استمرار علائمی مانند اضطراب، افسردگی و خستگی ادامه می‌یابد. انتظار می‌رود این علائم در آغاز هفته سوم رو به کاهش بگذارد؛ حال اکثر بیماران در هفته چهارم بهتر می‌شود. البته علائم برخی بیماران تا چند ماه ادامه دارد، به خصوص اگر مقادیر زیادی ریتالین را برای مدت طولانی مصرف کرده باشند.

ترک اعتیاد بستری ریتالین در کلینیک پیام تندرستی

ترک اعتیاد بستری بیماران اعتیاد ریتالین ایجاب می‌کند که بیمار به صورت شبانه‌روزی در کلینیک تحت نظر باشد. این درمان معمولاً بعد از سم‌زدایی سریع شروع می‌شود. درمان بستری، درمانی فشرده و ویژه است و بیماران را از حمایت و نظارت مداوم برخوردار می‌سازد. این روش برای بیماران دچار اعتیاد شدید مفید است. مدت زمان معمول بستری در مرکز ترک اعتیاد، 2 الی 3 هفته است، البته این مدت ممکن است کوتاهتر یا طولانی‌تر باشد. برنامه‌های بازپروری و ترک اعتیاد بستری شامل درمان‌های روانشناسی، برنامه‌های گروه درمانی یا ترکیبی از رویکردهای مختلف است. ترک اعتیاد ریتالین بصورت بستری معمولاً بهترین گزینه برای افراد زیر است:

  • بیماران دچار اعتیاد شدید به ریتالین
  • افرادی که به چند ماده مخدر یا محرک اعتیاد دارند.
  • بیمارانی که روش‌های درمان دیگر برای ترک را امتحان کرده‌اند، اما نتیجه‌ای نگرفته‌اند و موفق به ترک اعتیاد نشده‌اند.
  • افرادی که علاوه بر اعتیاد دچار مشکلات سلامت روان نیز هستند و در واقع در اثر همین عارضه‌های روانی به اعتیاد گرایش پیدا کرده‌اند.

ترک اعتیاد سرپایی ریتالین در کلینیک پیام تندرستی

ترک اعتیاد سرپایی به اندازه روش بستری فشرده و سختگیرانه نیست و نیازی نیست که بیمار در مرکز ترک اعتیاد زندگی کند. بیماران می‌توانند در خانه خودشان زندگی کنند، در محل کار یا تحصیل حاضر شوند یا در فعالیت‌های روزمره‌شان شرکت کنند. بیماران سرپایی تحت نظارت شبانه‌روزی نیستند و کافی است در جلسات هفتگی گروه درمانی بیماران اعتیاد، خانواده درمانی بیماران اعتیاد یا جلسات مشاوره فردی برای بیماران اعتیاد شرکت کنند. این جلسات شامل مشاوره، گفتگو با افرادی در وضعیت مشابه، روان درمانی، درمان شناختی، مشاوره خانواده و حمایت شغلی است. در درمان سرپایی نیز از برنامه‌های سم زدایی بدن از مواد استفاده می‌شود. ترک اعتیاد سرپایی ریتالین بهترین گزینه برای افراد زیر است:

  • افرادی که دچار اعتیاد خفیف هستند.
  • بیمارانی که درمان دیگری را تا به حال امتحان نکرده‌اند.
  • بیمارانی که از سیستم حمایتی قوی در خانه برخوردارند.
سوالات متداول
دوز ریتالین برای تمرکز؟
ریتالین دارویی است که برای درمان بیش فعالی و افزایش توجه و تمرکز طبق تشخیص پزشک برای برخی افراد تجویز می گردد. مصرف خودسرانه آن موجب اعتیاد به ریتالین میشود.
عوارض مصرف ریتالین؟
اگرچه قرص ریتالین به خیلی‌ها برای درمان کمک می‌کند، اما گاهی اعتیاد آور است. رایج ترین عوارض ریتالین عبارتند از:عصبی شدن، مشکل در خوابیدن،از دست دادن اشتها،کاهش وزن، سرگیجه، تهوع، استفراغ، سردرد. اگر هر یک از این نشانه ها ادامه داشته یا بدتر شدند، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02122222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان