مرکز ترک حشیش

ترک اعتیاد حشیش در کلینیک ترک اعتیاد پیام

ترک اعتیاد حشیش عموماً با تمرکز بر وابستگی روانی انجام می‌شود. مصرف حشیش صرفاً اعتیاد جسمی و روانی خفیفی را ایجاد می‌کند و مصرف آن برخلاف مواد محرک دیگری مانند کوکائین، عوارض جانبی ذهنی و جسمی جدی به دنبال ندارد. افرادی که به سوءمصرف حشیش روی می‌آورند، عموماً متقاعد شده‌اند که مصرف حشیش آسیب چندانی به زندگی‌شان وارد نمی‌کند، چون حتی اشخاصی که مصرف سنگین دارند، می‌توانند حشیش را با تحمل چند علامت خماری انگشت‌شمار کنار بگذارند.

حشیش یک نوع ماده محرک اعتیادآور است که از گیاهی به نام شاهدانه ساتیوا یا کنف به دست می‌آید. THC، مخفف تتراهیدروکانابینول، ماده فعال موجود در ماری‌جوانا است. این ماده شیمیایی و مواد دیگر در برگ‌ها و گل‌های شاهدانه وجود دارد. حشیش از بخش فوقانی گیاه ماری‌جوانا یعنی از بخشی استخراج می‌شود که بیشترین مقدار THC در آن وجود دارد.

 سوء مصرف حشیش: علائم اعتیاد به حشیش زمانی بروز می‌یابد که فرد حشیش را به صورت روزمره مصرف کند. THC در چربی بدن انباشته می‌شود. متابولیسم حشیش به آهستگی در بافتهای چربی انجام می‌شود و حشیش به متابولیت‌های غیرفعالی تبدیل می‌شود که یکی از آنها THC است. متابولیت‌های THC را می‌توان تا ده هفته بعد از آخرین بار مصرف حشیش در ادرار پیدا کرد. حذف آهسته THC علت اصلی اعتیادآور بودن حشیش دانسته می‌شود. با توجه به موارد گفته شده برای ترک حشیش، درمان اعتیاد باید تحت نظر پزشک متخصص ترک صورت گیرد.

آیا حشیش اعتیادآور است؟

شکی نیست که حشیش اعتیادآور است، اما اعتیاد آور بودن آن با هروئین یا کوکائین تفاوت دارد. وقتی فردی حشیش مصرف می‌کند، احساس آرامش یا سرخوشی ملایمی به او دست می‌دهد. چون این اثر خوشایند است، فرد ترغیب می‌شود تا حشیش را برای دوباره تجربه کردن این احساس نشئگی باز هم مصرف کند. مصرف کنندگان با تکرار مصرف حشیش به این نتیجه می‌رسند که بدون حشیش نمی‌توانند احساس خوبی داشته باشند. این احساس وابستگی یکی از علائم اصلی اعتیاد به حشیش است و به این ترتیب مصرف حشیش به بخش ثابتی از زندگی روزمره تبدیل می‌شود. به نظر می‌رسد که حشیش وابستگی جسمی به وجود نمی‌آورد و صرفاً به دلیل اثر THC بر مغز، وابستگی روانی ایجاد می‌کند.

عوارض کوتاه مدت حشیش بر روی مغز کدام است؟

وقتی فردی حشیش می‌کشد، تتراهیدروکانابینول THC به سرعت از ریه‌هایش عبور می‌کند و وارد جریان خونش می‌شود. خون این ماده شیمیایی را به مغز و دیگر اندام‌های بدن منتقل می‌کند. مصرف حشیش به صورت خوردنی یا نوشیدنی، سرعت جذب THC را کاهش می‌دهد؛ در این حالت اثر مصرف حشیش پس از سی دقیقه تا یک ساعت تجربه می‌شود.
حشیش در طبقه بندی مواد مخدر، جزء مواد توهم‌زای طبیعی است. مصرف کننده در نتیجه چنین تاثیری دچار حالت نئشگی یا سرخوشی بیش از حد می‌شود.
از دیگر عوارض حشیش بر مغز که تاثیر کوتاه مدت دارد، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. تغییر حس زمان
 2. تغییر حواس، برای مثال اگر لواشک بخورند طعم ترشی آن را خیلی بیشتر از حالت معمول حس می‌کنند.
 3. تغییرات رفتاری
 4. توهم و هذیان
 5. اختلال در توانایی فکری
 6. اختلال در حرکات بدن (به هم خوردگی تعادل حرکتی)
 7. اختلال در حافظه
 8. تند شدن ضربان قلب

عوارض بلند مدت حشیش بر روی مغز کدام است؟

مصرف حشیش عوارض بلند مدتی نیز روی حافظه و مغز افراد می‌گذارد که بی‌توجهی به آن به راحتی می‌تواند زندگی اجتماعی افراد را هم تحت تاثیر خود قرار دهد. مصرف حشیش بر رشد مغز نیز بسیار اثر می‌گذارد. اگر فردی مصرف حشیش را از دوران نوجوانی شروع کند اثر نامطلوبی بر عملکردهای تفکر، حافظه و یادگیری وی می‌گذارد و روند ایجاد ارتباط بین بخش‌های مختلف مغز را که برای ارائه این عملکردها ضروری است، مختل می‌سازد. پژوهشگران در حال بررسی ماندگاری عوارض بلند مدت حشیش و دائمی بودن تغییرات ایجاد شده هستند.

برخی از عوارض بلند مدت حشیش بر مغز:

 1. افسردگی حاد (کم شدن علاقه و انگیزه برای زندگی، شغل و روابط اجتماعی و خانوادگی)
 2. اختلال روانی شدید
 3. التهاب و انسداد مزمن مجاری تنفسی
 4. اختلال حافظه، گیجی و بی‌توجهی به اطراف
 5. برهم‌خوردگی تعادل حرکتی
 6. از بین رفتن سلول‌های مغزی (پوک شدن مغز)

در نظر داشته باشید که اولین و شاید تنها راه جلوگیری از عوارض نامبرده، ترک حشیش و ترک اعتیاد ماری جوانا و محرک های از این دسته است، تا فرد به راحتی بتواند با سلامت روحی و جسمی به زندگی عادی خود برگردد.

چطور حشیش را ترک کنیم؟

سوءمصرف حشیش نیز مانند سوءمصرف ماری‌جوانا می‌تواند یکی از انتخاب‌های سبک زندگی باشد و فرهنگ خاص خود را به همراه داشته باشد. هر فعالیتی که به عادت تبدیل شود، می‌تواند تأثیر مخربی بر زندگی شغلی و خانوادگی فرد و روابط وی با دوستان و خانواده‌اش بگذارد. چنانچه این عادت مخرب مربوط به مصرف ماده‌ای غیرقانونی و تاثیرگذار بر مغز باشد، احتمال بروز عوارض منفی افزایش می‌یابد. ترک حشیش غالباً مستلزم بهره‌گیری از مشاوره فردی و گروهی در مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی است و متخصصین ترک حشیش این مرکز با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، به علل اصلی بروز این رفتار اعتیادآور می‌پردازند.

فرآیند سم زدایی حشیش از بدن چند روز طول می‌کشد؟

تعیین مدت زمان دقیق باقی ماندن حشیش در بدن مصرف کننده بسیار دشوار است. THC، ماده شیمیایی اصلی موجود در حشیش، می‌تواند سه تا نود روز در بدن باقی بماند. این مدت تابعی از عامل‌های مختلفی همچون قد، وزن، سن و سرعت متابولیسم بدن مصرف کننده است. چون بدن، حشیش را در سلولهای چربی اندام‌های اصلی ذخیره می‌کند، به سختی می‌توان تخمین زد که چه مدت باید بگذرد و چه اقداماتی باید انجام شود تا بدن حشیش را به طور کامل دفع کند.

برنامه درمانی ترک حشیش را معمولاً می‌توان بدون نیاز به سم‌زدایی تدریجی (بستری)، بصورت سرپایی تحت نظر روانشناس ترک اعتیاد مدیریت کرد.

ترک اعتیاد حشیش نیز مانند اعتیاد به نیکوتین عموماً نیازی به برنامه‌های سم‌زدایی دارویی بصورت بستری شبانه روزی در کمپ ترک اعتیاد ندارد. برخی از مصرف کنندگان حشیش می‌توانند مرحله سم‌زدایی را طبق تشخیص دکتر ترک در خانه با موفقیت انجام دهند. افرادی که می‌خواهند از ترک حشیش خود مطمئن شوند و از عود اعتیاد به حشیش جلوگیری کنند، می‌توانند سم زدایی اعتیاد را در مرکز تخصصی ترک اعتیاد حشیش پیام تندرستی انجام دهند.

بهترین داروی ترک اعتیاد حشیش در کلینیک پیام تندرستی

در اینجا ما راه حل‌های روانپزشکی و درمانهای دارویی برای تسریع خروج سموم از بدن به کار می‌بریم و در عین حال ساختاری فراهم می‌کنیم تا بیماران بتوانند در برابر وسوسه مصرف دوباره حشیش مقاومت و آنرا کنترل کنند. به کمک برنامه سم‌زدایی تدریجی حشیش می‌توان از چرخه‌های مکرر عود اعتیاد جلوگیری کرد و آن را برای همیشه ترک کرد.

خدمات ارائه شده در مرکز پیام تندرستی:

 1. خدمات اورژانسی و شبانه روزی به صورت ویژه
 2. استفاده از به روزترین روش های ترک اعتیاد مواد مخدر
 3. انجام تمام آزمایش های پزشکی
 4. همراهی پزشک متخصص در مراحل درمان
 5. پرستار 24 ساعته
 6. بستری تفکیک شده و اختصاصی
 7. امکانات هتلینگ و رفاهی که فضای اختصاصی همراه با امکانات تردمیل، میز تنیس و … در اختیار بیمار قرار داده می شود.
 8. پیگیری پس از درمان
 9. خدمات روانپزشکی و روانشناختی ترک اعتیاد

مراحل بستری در کلینیک پیام تندرستی:

 1. مشاوره اولیه بستری
 2. پذیرش بیمار
 3. آزمایش خون و تست اعتیاد
 4. شرح حال بیمار از خانواده و همراه بیمار و خود بیمارتوسط روانشناس
 5. ویزیت روانپزشک
 6. دریافت داروهای اولیه بعد از ویزیت دکتر
 7. و در انتها بستری انجام می شود.

درمان با داروهای روانپزشکی انجام می شود که هیچ گونه وابستگی در شخص ایجاد نمی کنند. در طی دوره بستری نیز ویزیت روانشناس جهت سیر بیماری و ریشه یابی علت اعتیاد، ویزیت روانپزشک جهت تغییر دوز داروها نیز انجام می شود.

جديدترين روش مصرف داروي نالتروكسان استفاده از ايمپلنت آن است. از ويژگي هاي اين روش استفاده طولاني مدت بدون نياز به مصرف روزانه خوراكي آن است با اين روش همواره مقدار مشخصي از دارو وارد بدن ميشود.در درمان اعتياد و وابستگي به انواع مخدر ها مانند تریاک  و… و همچنين درمان وابستگي به الكل و ديگر مواد توهم زا ها مثل ماري جوآنا ( حشيش ) نيز مؤثر است ، اين روش باعث كاهش وسوسه ي فرد براي مصرف مجدد و هم چنين بروز علائم محروميت ناشي از عدم مصرف مواد مخدر ميشود و افرادديگر لذتي از مصرف نمي برنددر كلينيك تخصصي روانپزشكي و ترك اعتياد پیام بعداز سم زدايي ، كاشت نالتروكسان توسط جراح انجام ميشود و فرد بهتر است براي رواندرماني هفته اي يكبار به روانشناس و ماهي يكبار براي ويزيت روانپزشكي با دكتر خود در ارتباط باشد تا به نتيجة قطعي و بهبودي كامل خود برسد.

با توجه به ماهیت حشیش، روشهای مختلفی برای درمان اعتیاد به این ماده محرک اعتیادآور وجود دارد. اگر فکر می‌کنید در این زمینه نیاز به مشاوره تخصصی دارید، در تمام ساعات شبانه‌روز می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید تا در اتخاذ این تصمیم‌های حیاتی به شما کمک کنیم.

سوالات متداول در مورد ترک حشیش

ترک حشیش چند روز طول میکشد؟

مدت زمان ترک حشیش به عواملی مانند: شرایط سنی شخص مصرف کننده، مدت زمان مصرف و دوز مصرفی این ماده در روز بستگی دارد و میتواند یک هفته تا سه هفته دوره بستری بیمار زمان ببرد.

بهترین روش ترک حشیش چیست؟

دریافت برنامه درمانی جامع برای ترک اعتیاد حشیش در کلینیک پیام تندرستی این امکان را به بیماران خود میدهد که بهترین روش ترک اعتیاد را طبق شرایط خود انتخاب کنند.

چگونه حشیش را ترک کنیم؟

برای ترک همیشگی حشیش و کنترل علائم ترک می‌بایست دوره بستری برای ترک حشیش تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد صورت بگیرد و بعد از زمان سم زدایی نیز دوره درمانی خود را تحت نظر پزشک و روانشناس ادامه دهید.

سوالات متداول
علائم ترک اعتیاد حشیش؟
علائم ترک حشیش، شامل: تحریک پذیری در خلق و خو و خواب است. همچنین کاهش اشتها ، میل به مصرف مجدد و یا علائم مختلف جسمی که به تدریج در هفته اول پس از ترک شدیدتر می شوند و حداکثر تا 2 هفته ادامه می یابد.
آیا حشیش لاغر می‌کند؟
خیر. اثرات حشیش بر روی بدن با توجه به مقدار و نوع استفاده (کشیدن یا خوردن) متفاوت است. در زمان عدم مصرف حشیش بدلیل بروز علائم ترک ممکن است شخص دچار بی اشتهایی کاذب گردد.
عوارض حشیش بر روی مغز؟
از بین رفتن سلولهاى مغزى (پوك شدن مغز)، كم شدن علاقه و انگیزه برای زندگی، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سلام تابش غفاری هستم
مدت سه ماه میشود بعد از اینکه مرا کرونا گرفت سیگار و حشیش را ترک کردم بسیار راحت .
اما حالا من درد مفاصل دارم بلغم در گلویم زیاد شده است قبض هستم سیستم هاضمه خوب ندارم دلیل اش چیست . لطفا کمک ام کنید ممنون تان میشوم

تابش غفاری
27 شهریور 1400

همین حالا تماس بگیرید

02122222241

همین حالا تماس بگیرید

02122222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان