نالوکسان چیست؟

نالوکسان چیست؟
کلینیک پیام تندرستی
7 بهمن 1398

از آنجایی که میزان شیوع مصرف مخدرها ظرف چند دهه گذشته بسیار افزایش داشته است، اوردوز این مواد نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. اوردوز مسکن‌های تجویزی و هروئین از اوردوز مواد و داروهای دیگر شایع‌تر است. تعریف‌های زیادی درباره نالوکسان (نارکان) به عنوان پادزهر اوردوز مخدرها شنیده‌ایم، اما نالوکسان چیست؟ دقیقاً چه نوع دارویی است و مصرف آن چه اثراتی بر بدن دارد؟

متخصصین در واکنش به این مشکل رو به رشد، نالوکسان را با هدف نجات جان بیمارانی که اوردوز کرده بودند، ابداع کردند. این دارو در ابتدا توسط پزشک اورژانس یا برای بیماران بستری در بیمارستان تجویز می‌شد، اما سازمان غذا و دارو آمریکا در نوامبر 2015، استفاده از اسپری استنشاقی این دارو را تایید کرد و به این ترتیب دسترسی عموم مردم به این دارو آسانتر شد.

با توجه به فراگیر شدن مصرف مواد مخدر و افراد بسیاری که هر روز جان خود را به دلیل اوردوز از دست می‌دهند، مصرف نالوکسان از جایگاه‌های درمانی به خانه‌ها گسترش پیدا کرده است، دارویی که در دهه 1970 در دسترس متخصصین قرار داده شد، امروزه در دست عموم مردم دیده می‌شود.

"اسپری

نالوکسان چیست؟

نالوکسان با نام تجاری نارکان نیز تولید می‌شود. این دارو پادزهر مخدرها است و برای درمان اوردوز برخی مواد اعتیادآور تجویز می‌شود. همچنین به صورت اسپری بینی، کپسول و آمپول وجود دارد. از کپسول خوراکی و آمپول نالوکسان برای ترک اعتیاد در مراکز تخصصی تحت نظارت کادر پزشکی متخصص درمان اعتیاد استفاده می‌شود.

ساز و کار تاثیرگذاری نالوکسان

نالوکسان اثر مواد مخدر زیر را موقتاً مسدود می‌کند:

چنانچه فردی هر کدام از مواد فوق را مصرف کند و سپس به او داروی نالوکسان تزریق شود، این دارو به ماده مخدر اجازه نمی‌دهد که بر مغز اثر بگذارد. وقتی بیمار دارو را بصورت خوراکی یا تزریقی دریافت می‌کند، تنفسش به حالت عادی برمی‌گردد و هوشیار می‌شود. بنابراین دارو فرصت کوتاهی را برای نجات جان بیمار در اختیار کادر پزشکی برای شرایط اورژانسی قرار می‌دهد.

عوارض جانبی مصرف نالوکسان

احتمالاً خطرناکترین عارضه مصرف این است که بیمار مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد مخدر مستقیماً در مرحله خماری حاد قرار می‌گیرد و ناگهان دچار علائم آزاردهنده ناشی از قطع مصرف می‌شود. این واکنش بیمار را ترغیب می‌کند که مصرف مواد مخدر را برای پرهیز از مواجهه با علائم طاقت‌فرسای ترک ادامه بدهد.

برخی بیمارانی که در اثر تزریق نالوکسان به هوش می‌آیند و پرخاشگر یا خشن می‌شوند، نمی‌دانند که چه اتفاقی برایشان رخ داده است یا کجا هستند. البته این وضعیت به ندرت پیش می‌آید، اما بهتر است از آن آگاهی داشته باشید.

از دیگر عوارض جانبی مصرف نالوکسان می‌توان به واکنش‌های آلرژیک مختلفی اشاره کرد که نیاز به درمان‌های خاص دارند. اکثر عوارض جانبی مصرف آن همان علائم ناشی از قطع مصرف مواد مخدر است.

افرادی که پس از مصرف نالوکسان تحت درمان قرار نگیرند، نیاز مبرمی را به مصرف مواد بیشتر احساس می‌کنند، به خصوص اگر به مواد مخدر اعتیاد داشته باشند. این دارو تقریباً یک ساعت یا کمی بیشتر در بدن باقی می‌ماند؛ حال آن که بعضی مواد مخدر بیش از ۱۲ ساعت در بدن باقی می‌مانند، با این توصیف اثر نالوکسان زودتر از اثر مواد مخدر از بین می‌رود. مصرف مواد مخدر بیشتر بعد از مصرف نالوکسان خطر اوردوز دوم را به شدت افزایش می‌دهد.

دارو نالوکسان چه اثری بر بدن می‌گذارد؟

اوردوز سرعت تنفس را تا حد خطرناکی کاهش می‌دهد یا حتی تنفس بیمار را متوقف می‌کند، در نتیجه بیمار بیهوش می‌شود و نمی‌تواند بیدار شود. نالوکسان دارویی تجویزی است که فرآیند اوردوز را به دلیل جلوگیری از اثرگذاری مواد مخدر بر گیرنده‌های مغز معکوس می‌کند. بعد از تزریق نالوکسان انتظار می‌رود که بیمار ظرف ۲ تا ۳ دقیقه به هوش بیابد.

البته نالوکسان اوردوز را درمان نمی‌کند. اثر این دارو فقط ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد، بنابراین اقدامات درمانی باید به سرعت انجام شود تا وقتی اثر آن از بین می‌رود، بیمار دوباره بیهوش نشود یا تنفسش مختل نشود.

ترک اعتیاد با نالوکسان

نالوکسان صرفاً باید برای نجات دادن جان بیمار پس از اوردوز مصرف شود و برای درمان اعتیاد به مواد مخدر مناسب نیست. درمان اعتیاد به برنامه جامعی شامل درمان‌های خاص، مشاوره و حمایت روانی نیاز دارد، به خصوص اگر بیمار به هروئین اعتیاد داشته باشد.

مصرف داروی نالوکسان برای افراد زیر مفید است:

 • افرادی که مدت‌ها است مقادیر زیادی از مواد مخدر مصرف می‌کنند.
 • اشخاصی که مواد مخدر را به طور مرتب برای مدیریت درد مزمن مصرف می‌کنند.
 • اشخاصی که سم زدایی مواد مخدر را به تازگی به پایان رسانده‌اند یا در حال انجام سم زدایی هستند.
 • افرادی که سابقه اوردوز مواد مخدر داشته‌اند.

اگر فکر می‌کنید خود یا یکی از اطرافیانتان دچار اوردوز شده‌اید یا به نالوکسان نیاز دارید، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

کاشت تخصصی نالوکسان برای ترک همیشگی اعتیاد

نالوکسان یک دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی (FDA) تأیید شده و برای جلوگیری از هوس‌های مرتبط با استفاده از مواد افیونی و الکل عمل می‌کند. به همین دلیل زمانی که بیمار از این دارو مصرف می‌کند، دیگر هیچ‌گونه مواد مخدری را نمی‎‌تواند مصرف کند، زیرا مغز توسط نالوکسان پوشیده شده و مواد‌ مخدر جایی بر روی گیرنده‌های مغز ندارند و توسط نالوکسان بلاک شده‌اند.
از زمان تصویب اولیه خود در سال 1984 به عنوان یک قرص برای استفاده در ایالات متحده، متخصصان پزشکی در سراسر کشور و در سراسر جهان آن را برای کمک به هزاران بیمار در مبارزه با اعتیاد خود تجویز کردند. در بیشتر این زمان، نالترکسون عمدتاً از طریق دهان و حداقل از سال 2006 با تزریق بافت عمیق به عضلات یک فرد در دسترس بود. برای اطلاعات ایمنی و کارآیی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد خطرات و فواید قرص نالترکسون و تزریقی، بیماران باید اطلاعات تجویز این محصولات را مرور کنند و با پزشکان متخصص ترک اعتیاد صحبت کنند.

پس از پایدار شدن وضعیت بیمار لازم است که برنامه کاشت نالوکسان داخل شکم یا بازو، برای کمک به ترک اعتیاد شروع شود. بسته به نوع اعتیاد و شرایط جسمی بیمار ممکن است، دوره ایمپلنت نالوکسان سه ماه باشد. در این زمان دیگر نیازی به خوردن قرص نیست زیرا روزانه 50 میلی گرم نالتروکسان در بدن ترشح می‌کند.

در صورت مصرف همزمان مواد اعتیادآور با داروی نالتروکسان، بیمار دچار علائم ترک شدید می‌شود. مانند:

 • اسهال شدید
 • دلپیچه
 • عطسه
 • ضربان قلب شدید و …

همین امروز با ما تماس بگیرید تا همکارانمان توضیحات جامعی را درباره برنامه‌های درمانی کاشت ایمپلنت نالوکسان در این مرکز تخصصی ارائه دهند و برای ترک اعتیاد خود یا یکی از عزیزانتان بهترین روش درمانی را دریافت کنید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سلام من به شربت متادن اعتیاد دارم میخواستم بیام به مرکز شما میشه راهنمایی کنین ودر مورد نحوه‌ی درمان ومدت زمان بستری و همچنین مقدار هزینه آن توضیح دهید ممنون میشم

رامین محمدپور
8 بهمن 1398

  سلام وقت بخیر
  نحوه درمان و مدت زمان ترک برای هر شخص به عوامل مختلفی بستگی داره، و باید توسط پزشک بعد از بررسی شرایط (مثل دوز مصرف شده و مدت زمان مصرف و…) اعلام می‌شه، پیشنهاد می‌کنم ابتدا به شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید تا مشاورانمون راهنماییتون کنند.

  کلینیک پیام تندرستی
  31 فروردین 1399