نالوکسان چیست؟

نالوکسان چیست؟
مدیرسایت
27 ژانویه 2020

از آنجایی که میزان شیوع مصرف مخدرها ظرف چند دهه گذشته بسیار افزایش یافته است، اوردوز این مواد نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. اوردوز مسکن‌های تجویزی و هروئین از اوردوز مواد و داروهای دیگر شایع‌تر است. تعریف‌های زیادی درباره نالوکسان (نارکان) به عنوان پادزهر اوردوز مخدرها شنیده‌ایم، اما نالوکسان چیست؟ دقیقاً چه نوع دارویی است و مصرف آن چه اثراتی بر بدن دارد؟

متخصصین در واکنش به این مشکل رو به رشد، نالوکسان را با هدف نجات جان بیمارانی که اوردوز می‌کنند، ابداع کردند. این دارو در ابتدا توسط پزشک اورژانس یا برای بیماران بستری در بیمارستان تجویز می‌شد، اما سازمان غذا و دارو آمریکا در نوامبر ۲۰۱۵، استفاده از اسپری استنشاقی این دارو را تایید کرد و به این ترتیب دسترسی عموم مردم به این دارو آسان‌تر شد.

اسپری نالوکسان

نالوکسان چیست؟

نالوکسان (Naloxone) با نام تجاری نارکان نیز تولید می‌شود. این دارو پادزهر مخدرها است و برای درمان اوردوز برخی مواد اعتیادآور تجویز می‌شود. همچنین به صورت اسپری بینی، کپسول و آمپول وجود دارد. از کپسول خوراکی و آمپول نالوکسان برای ترک اعتیاد در مراکز تخصصی تحت نظارت بهترین پزشک ترک اعتیاد متخصص استفاده می‌شود.

ساز و کار تاثیرگذاری نالوکسان

نالوکسان اثر مواد مخدر زیر را موقتاً مسدود می‌کند:

 • هروئین
 • مورفین
 • اکسی کدون
 • متادون
 • فنتانیل
 • هیدروکودون
 • کدئین
 • هیدرومورفون
 • کارفنتانیل
 • بوپرنورفین(ب۲)

چنانچه فردی هر کدام از مواد فوق را مصرف کند و سپس به او داروی نالوکسان تزریق شود، این دارو به ماده مخدر اجازه نمی‌دهد که بر مغز اثر بگذارد. وقتی بیمار این دارو را بصورت خوراکی یا تزریقی دریافت می‌کند، تنفسش به حالت عادی برمی‌گردد و هوشیار می‌شود. بنابراین دارو فرصت کوتاهی را برای نجات جان بیمار در اختیار کادر پزشکی در شرایط اورژانسی قرار می‌دهد.

عوارض جانبی مصرف نالوکسان

خطرناکترین عارضه مصرف نالوکسان این است که بیمار مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد مخدر مستقیماً در مرحله خماری حاد قرار می‌گیرد و ناگهان دچار علائم آزاردهنده ناشی از قطع مصرف می‌شود. علائم ترک ممکن است شامل سردرد، تغییر فشار خون، ضربان قلب سریع، تعریق، حالت تهوع، استفراغ، لرزش، بی‌قراری یا تحریک پذیری و بدن درد باشد. البته این عوارض آزاردهنده بعد از مصرف نالوکسون زندگی فرد را به خطر نمی‌اندازد.

برخی بیمارانی که در اثر تزریق نالوکسان به هوش می‌آیند و پرخاشگر یا خشن می‌شوند، نمی‌دانند که چه اتفاقی برایشان رخ داده است یا کجا هستند. البته این وضعیت به ندرت پیش می‌آید، اما بهتر است از آن آگاهی داشته باشید.

از دیگر عوارض جانبی مصرف نالوکسان می‌توان به واکنش‌های آلرژیک مختلفی اشاره کرد که نیاز به درمان‌های خاص دارند. اکثر عوارض جانبی مصرف آن همان علائم ناشی از قطع مصرف مواد مخدر است. در دوره درمان با نالوکسون، نوشیدن الکل می‌تواند عوارض جانبی نالوکسان را افزایش دهد.

فردی که پس از مصرف نالوکسون تحت درمان قرار نمی‌گیرد، نیاز شدید به مصرف مواد را بیشتر احساس می‌کند، به خصوص اگر به مواد مخدر اعتیاد داشته باشد. نالوکسان تقریباً یک ساعت یا کمی بیشتر در بدن باقی می‌ماند؛ حال آن که بعضی مواد مخدر بیش از ۱۲ ساعت در بدن باقی می‌مانند، با این توصیف اثر نالوکسون زودتر از اثر مواد مخدر از بین می‌رود.

مصرف مواد مخدر بعد از مصرف نالوکسان، خطر اوردوز دوم را به شدت افزایش می‌دهد.

داروی نالوکسان چه اثری بر بدن می‌گذارد؟

اوردوز، سرعت تنفس را تا حد خطرناکی کاهش می‌دهد یا حتی تنفس بیمار را متوقف می‌کند، در نتیجه بیمار بیهوش می‌شود و نمی‌تواند بیدار شود. نالوکسان دارویی تجویزی است که فرآیند اوردوز را به دلیل جلوگیری از اثرگذاری مواد مخدر بر گیرنده‌های مغز معکوس می‌کند. بعد از تزریق نالوکسان انتظار می‌رود که بیمار ظرف ۲ تا ۳ دقیقه به هوش بیاید.

البته نالوکسان اوردوز را درمان نمی‌کند. اثر این دارو فقط ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد، بنابراین اقدامات درمانی باید به سرعت انجام شود تا وقتی اثر آن از بین می‌رود، بیمار دوباره بیهوش نشود یا تنفسش مختل نشود.

مصرف نالوکسان در احیا نیاز به چه اقدامات احتیاطی دارد؟

فردی که برای احیا در زمان اوردوز به او نالوکسان داده می‌شود، باید حداقل ۲ ساعت پس از آخرین دوز نالوکسان، توسط تیم پزشکی تحت مراقبت قرار بگیرد تا از سلامتی او اطمینان حاصل شود و مجدد بیهوش نگردد.

اگر فکر می‌کنید خود یا یکی از اطرافیانتان دچار اوردوز شده‌اید یا به نالوکسان نیاز دارید، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

ترک اعتیاد با نالوکسان

نالوکسان صرفاً باید برای نجات دادن جان بیمار پس از اوردوز مصرف شود و برای درمان اعتیاد به مواد مخدر مناسب نیست. درمان اعتیاد به برنامه جامعی شامل درمان‌های خاص، مشاوره و حمایت روانی نیاز دارد، به خصوص اگر بیمار به هروئین اعتیاد داشته باشد.

مصرف داروی نالوکسان برای افراد زیر مفید است:

 • افرادی که مدت‌ها است مقادیر زیادی از مواد مخدر مصرف می‌کنند.
 • اشخاصی که مواد مخدر را به طور مرتب برای مدیریت درد مزمن مصرف می‌کنند.
 • اشخاصی که سم زدایی مواد مخدر را به تازگی به پایان رسانده‌اند یا در حال انجام سم‌زدایی هستند.
 • افرادی که سابقه اوردوز مواد مخدر داشته‌اند.

مصرف نالوکسان در کلینیک پیام تندرستی

همانطور که گفته شد مصرف نالوکسان تنها برای درمان اوردوز در بیماران اعتیاد مناسب است و استفاده از آن به جهت ترک اعتیاد مواد اعتیاد‌آور مناسب نیست و عوارض گوناگونی برای بیمار به همراه دارد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم، برای ترک و درمان اعتیاد به مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران مراجعه کنید تا تمامی مراحل درمان اعتیاد زیر نظر متخصصین باتجربه انجام بگیرد.

درمان اعتیاد در پیام تندرستی بهترین مرکز ترک اعتیاد شبانه‌روزی با بروزترین متدهای درمانی، تحت نظر مجرب‌ترین روانپزشکان و روانشناسان انجام می‌گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۲۲۲۲۴۱ تماس بگیرید.

3.6/5 - (11 امتیاز)
مدیرسایت
دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سلام من به شربت متادن اعتیاد دارم میخواستم بیام به مرکز شما میشه راهنمایی کنین ودر مورد نحوه‌ی درمان ومدت زمان بستری و همچنین مقدار هزینه آن توضیح دهید ممنون میشم

رامین محمدپور
28 ژانویه 2020

  سلام وقت بخیر
  نحوه درمان و مدت زمان ترک برای هر شخص به عوامل مختلفی بستگی داره، و باید توسط پزشک بعد از بررسی شرایط (مثل دوز مصرف شده و مدت زمان مصرف و…) اعلام می‌شه، پیشنهاد می‌کنم ابتدا به شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید تا مشاورانمون راهنماییتون کنند.

  کلینیک پیام تندرستی
  19 آوریل 2020

  با سلام دوست عزیز شما نیاز به مشاوره تخصصی دارید با توجه به سن شما میزان مصرف و بیماری های زمینه ای تعداد روز بستری مشخص خواهد شد لطفا با شماره 02122222241 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  9 می 2021

  با سلام تعداد روز بستری و هزینه بستری با توجه به سن و میزان مصرفی شما می باشد لطفا جهت اطلاع با شماره 02122222241 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  24 جولای 2021

  با سلام با شماره 02122222241 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  24 جولای 2021

  سلام وقت بخیر
  نحوه درمان برای هر شخص به عوامل مختلفی بستگی دارد که تنها پزشک متخصص ترک اعتیاد قادر به تشخیص آن می باشد . . پیشنهاد می‌کنم با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید تا مشاورانمون راهنماییتون کنند.

  کلینیک پیام تندرستی
  24 جولای 2021

  سلام
  برنامه های درمان اعتیاد در این مرکز برای هر فرد با توجه به شرایط جسمی، روحی و نوع اعتیاد بصورت اختصاصی ارائه می‌شود، برای اطلاع از نوع روش درمانی و هزینه های ترک اعتیاد لطفا با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید تا مشاورانمون شما را راهنمایی کنند.

  کلینیک پیام تندرستی
  24 جولای 2021

من مدت چهار سال است انواع مواد مخدر را استفاده کرده ام و بیست سالم است حالا هم شیشه و هروئین و هم دارو اعصاب میخورم از شهرستان هستم اگر بیام اونجا طی چند روز میتونم سم‌زدایی بشم و هزینه اون چقدره

مینایی
6 نوامبر 2020

  سلام دوست عزیز
  برای اطلاع از وضعیت دقیق جسمی و روحیتان، شما باید توسط پزشک و روان‌پزشک کلینیک معاینه شوید تا مدت زمان لازم برای بهبودی شما مشخص شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۴۱ ۲۲ ۲۲ ۲۲- ۰۲۱ تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  14 نوامبر 2020

باسلام.در لیستی که نوشتید اثر نالوکسان روی چه نوع مخدرهایی هست متادون رو اضافه کنید.نالوکسان که کپسولش با نام نالترکسون توی داروخانه ها وجود داره رو هنگام مصرف داروهای ترک اعتیاد مثل بوپرفورفین و متادون تجویز میکنن تا اگر شخص هنگام ترک بین مصرف داروی ترک اعتیاد مخدری مصرف کرد بهش لذتی نده و مخدر قبلی روکه داخل بدن معتاد هست خارج کنه .نالوکسان و نالترکسون کمی فرق دارن باهم.نالوکسان رو بصورت تزریقی زیر نظر پزشک تزریق میکنن برای سم زدایی و خروج مواد مخدر غیر قانونی و قانونی مثل متادونو بوپرفورفین .سم زدایی برای داروهای ترک اعتیاد واجبه بدلیل اینکه تا دارو قطع شد شخص معتاد بدن درد میگیره و میره سراغ مواد مخدر قبلیش با مصرف چندین برابر چون هنوز داروی ترک مواد مخدر توی مغز و خون بیماره و باید این عمل سم زدایی صرت بگیره متاسفانه اکثر مراکز ترک اعتیاد دارویی با نالوکسان سم زدایی متادون و بوپرنورفین رو انجام نمیدنو بیمار که حق هم داره چون بعداز قطع داروی ترک خمار میشه بازم میره سمت موادش عرض کردم خدمت شما.نالوکسان رو که تزریق کردن مثل جوهرنمکو چنته ای که برای بازکردن لوله های اب گرفته استفاده میکنند عمل میکنه مواد مخدر رو از رگها و مغز خارج میکنه این روش ترک بهتر هم جواب میده چون من به یکباره تصمیم ترک میگیرم بعد با داروهای ترک اعتیاد چون ایجاد سرخوشی کاذب میکنه موفق نمیشم و چون با دارو زمان ترک طول میکشه احتمال برگشت بسیار بالاست اما با سم زدایی سریع خیر طی یکی دو مرتبه تزریق نالوکسان و انجام ازمایش اعتیاد موقعی که ازمایش منفی بود ان هم طی دو و سه روز اون موقع خماری و بدن درد ازبین میره اما با داروهای ترک اعتیاد یکجور وابستگی و اعتیاد جدید به بیمار معتاد وارد میشه و سم زدایی سریع بهتر چواب میده.باتشکر که به توضیحاتم توجه کردید طبق تجربه های طولانی بود توضیحاتم

رضا
11 ژوئن 2021

فقط با ایمپلنت نالتروکسان میشه ترک قطعی داشت من خودم بارها تو خونه تو کمپ ترک کردم تهش دو هفته باز رفتم مواد کشیدم حتی بیشتر . این ایمپلنته تو خارجم ازش استفاده میشه و تو سایتهاشونم نگاه کنید نوشته ه روش اصولیه

جابرسعیدی
7 ژوئن 2022

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان