هر آنچه باید در مورد قرص آلپرازولام و موارد مصرف آن بدانید

قرص آلپرازولام چیست
کلینیک پیام تندرستی
3 تیر 1399

آلپرازولام یکی از داروهای مسکنی است که در بیشتر موارد به جهت کاهش استرس و درمان افسردگی و اختلالات روانی تجویز می‌شود. استفاده خودسرانه این دارو نه تنها درمانی بر بیماری‌های روانی ندارد بلکه سلامتی افراد را به شکل خطرناکی تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین دلیل مصرف آن تنها با تجویز پزشک مجاز است. میزان دوز قابل مصرف قرص آلپرازولام برای بیماران مختلف با توجه به شرایطشان و نظر پزشک متخصص، متفاوت است و از استفاده روزی دو تا روزی 3 بار متغیر است. در ادامه همراه با کلینیک پیام تندرستی باشید تا هرآنچه که لازم است در مورد این داروی تسکین دهنده بدانید را به اطلاع شما برسانیم.

آلپرازولام چیست؟

از آلپرازولام می‌توان به عنوان یکی از قوی‌ترین داروهای ضد افسردگی نام برد. آلپرازولام از جمله پرمصرف‌ترین داروهایی است که برای افرادی که اضطراب دارند تجویز می‌شود.

قرص آلپرازولام یا زاناکس جز گروه دارویی بنزودیازپین از قبیل دیازپام، کلونازپام و لورازپام است و برای کنترل بیماری‌هایی از قبیل اضطراب، بی‌قراری، حملات هراس، بی‌خوابی و برخی دیگر از اختلالات روان تجویز می گردد.

 رفتار درمانی شناختی(CBT)

گاهی اوقات داروی آلپرازولام توسط افرادی که لزوما به بیماری‌های روانی مبتلا نیستند ولی در بحران های سخت روحی مانند فوت اقوام، استرس کاری یا سایر موارد قرار دارند، مصرف می‌شود.

همه‌ی افراد در طول زندگیشان ممکن است روزهای سختی را تجربه کنند، برای مثال عزیزترین فرد زندگیشان را از دست دهند، دوره‌ای از زندگیشان را با مشکل اقتصادی گذرانده باشند و بعد از گذشت زمان دچار افسردگی حاد شوند به طوری که کل روز استرس دارند و از کارهای روزمره خود عقب می‌مانند. در چنین شرایطی نمی‌توان گفت که تنها تجویز قرص‌هایی مانند آلپرازولام به بیمار کمک می‌کند؛ مراجعه به روانشناس متخصص و شرکت در جلسات مشاوره گروهی و فردی و یا بهره‌مندی از روش‌های درمانی مانند رفتار درمانی شناختی (CBT) می‌تواند در کنار مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک مفید واقع شود.

درمان اضطراب با قرص آلپرازولام

در کارایی و عملکرد قرص آلپرازولام برای درمان اضطراب شکی نیست، زیرا که این دارو ده‌ها سال است که تجویز ‌می‌شود و میزان موفقیت بالایی در درمان اضطراب شدید و حملات هراس داشته است.

با این حال قرص آلپرازولام تنها برای کمک به مدیریت علائم اضطراب در کوتاه مدت تجویز می‌شود. بنابراین از این دارو به عنوان گزینه درمانی اصلی استفاده نمی‌شود، بلکه به عنوان مکملی در کنار روش‌های درمانی دیگر بیشتر تاثیر را خواهد داشت.

اگر پزشک برای شما قرص آلپرازولام را تجویز کرده است، هدف درمان علائم و نشانه‌های بیماری شما است. این دارو برای درمان قطعی و کامل تجویز نمی‌شود، بلکه یک راه حل کوتاه مدت برای درمان اضطراب در شرایط خاص شما تجویز شده است.

آلپرازولام به طور کامل اختلال اضطراب را درمان نمی‌کند، در عوض به کاهش علائم کمک می‌کند تا روند درمان اصلی مانند روان‌درمانی را برای بیمار آسان‌تر کند.

قرص آلپرازولام برای بی خوابی خوب است؟

علت بی خوابی خیلی از افراد عدم کنترل افکار و فعالیت بیش از حد مغز است، یعنی هنگام شب بدن خسته اما ذهن فعال بوده و به طور غیرارادی به موضوعات مختلف معطوف می‌شود و فرد توان کافی برای مهار این افکار را ندارد.

به مرور زمان با مصرف این دارو مقدار زیادی دوپامین در مغز آزاد شده که موجب بروز حس نشاط و خوشی در بیمار می‌شود. این امر موجب وابستگی به این حس خوب مصنوعی می‌شود و فرد تمایل به مصرف بیشتر و بیشتر این دارو خواهد داشت تا زمانی که دیگر بدون آن حس خوشی را تجربه نخواهد کرد و در این حالت کاملا به آن اعتیاد پیدا کرده است. اگر در بین اطرافیان خود شخصی را می شناسید که به مصرف مکرر این دارو عادت کرده است، می توانید با کمک کیت‌های تست اعتیاد از دوز مصرف و میزان اعتیاد فرد به این دارو اطلاع لازم پیدا کنید. اگر از نحوه استفاده از این کیت‌های تست اعتیاد اطلاع لازم ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تا حتما مقاله طریقه استفاده از کیت تست اعتیاد را مطالعه بفرمایید.

مصرف آلپروزولام برای درمان تشنج

آیا تاثیر داروی آلپرازولام برای همه بیماران یکی است؟

داروی آلپرازولام برای همه بیماران موثر و مناسب نیست، امکان اعتیاد به آن در بسیاری از افراد وجود دارد و در برخی موارد موجب بروز عوارض جانبی جدی می‌گردد، البته در نظر داشته باشید که بدون تجویز پزشک نباید از این دارو استفاده نمود.

همچنین زاناکس برای کسانی که سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. آلپرازولام باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی می‌شود، به همین جهت ترک اعتیاد آلپرازولام نیز نیاز به درمان روانی و جسمانی دارد چرا که ترک غیراصولی و خودسرانه آن می‌تواند عوارض به مراتب شدیدی داشته باشد.

پنج نکته مهم درباره مصرف آلپرازولام

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب آن ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته نیز بشود، اگرچه همه‌ی این عوارض در یک فرد دیده نمی‌شود اما آگاهی از این موارد و رعایت احتیاط لازم، الزامی است. در ادامه به پنج نکته مهم درباره قرص آلپرازولام پرداختیم.

  1. داروی آلپرازولام برای کنترل اختلالات ناشی از اضطراب و تسکین کوتاه مدت آن مصرف می‌شود.
  2. آلپرازولام از شیر مادر به کودک منتقل شده و می‌تواند به کودک آسیب بزند.
  3. داروی آلپرازولام اعتیادآور بوده و مصرف بیش از حد آن می‌تواند منجر به مرگ شود.
  4. زنان باردار باید از مصرف آلپرازولام پرهیز کنند.
  5. افرادی که دارای بیماری های کبد، کلیه، آسم و اختلالات تنفسی هستند باید پیش از مصرف پزشک معالج خود را مطلع کنند.
    درمان بی خوابی با آلپروزولام

آیا مصرف قرص آلپرازولام اعتیادآور است؟

مصرف خودسرانه و مکرر هرگونه دارویی بدون اجازه پزشک پس از مدت کمی موجب بروز اعتیاد در افراد می‌شود. توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت دوره‌های درمانی و مصرف بی‌رویه آن شما هم دچار اعتیاد خواهید شد.

اگر شما به دلیل افسردگی، نیاز جسمی و روحی و هر مورد دیگر دچار اعتیاد به مصرف این دارو شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم با تماس با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید تا از کارشناسان ترک اعتیاد کلینیک پیام تندرستی اطلاعات لازم را درباره مشاوره فردی و روند درمانی سوءمصرف قرص آلپرازولام، دریافت کنید.

دسته بندی مقاله : ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید