بهترین راه های ترک سیگار در کمترین زمان

راه های ترک سیگار سریع برای جوانان
مدیرسایت
28 ژانویه 2020

اعتیاد به سیگار جزو یکی از عادات رایج در مصرف مخدر‌هاست که سن و سال نمی‌شناسد. مطالعات نشان می‌دهند که زندگی با یک فرد سیگاری به طور متوسط، به منزله مصرف مستقیم سالانه ۸۰ نخ سیگار است و شانس ابتلا به سرطان ریه را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد.

امروز می‌خواهیم راجع به راه‌های ترک سیگار در جوانان‌‌، بهترین روش‌های ترک سیگار و سبک زندگی بعد از ترک سیگار صحبت کنیم. اگر شما یا عزیزانتان دچار اعتیاد به سیگار کشیدن هستید، پبشنهاد می‌کنیم تا در ادامه این مقاله همراه کلینیک پیام تندرستی باشید.

سیگار کشیدن را در ۴ مرحله ترک کن!

ترک اعتیاد هر ماده مخدر یا رفتار ناهنجاری نیاز به طی کردن مراحل اصولی و صحیح خود دارد. همیشه اولین قدم صحیح برای ترک اعتیاد سیگار یا دیگر مخدرها، مشورت با روانشناس ترک اعتیاد است. بعد از آن وارد روش‌های اصلی می‌شویم که در ادامه با هم ۴ تا از بهترین راه‌های ترک سیگار سریع را بررسی می‌کنیم.

راه های ترک سیگار در خانه

۱- تصمیم به ترک سیگار و عملی کردن آن

ابتدا باید خودتان به این باور برسید که می‌خواهید سیگار را ترک کنید. حالا آمادگی این را دارید که نزدیک‌ترین روز را برای شروع ترک انتخاب کنید. اما پیش از آن یادتان باشد که مشاوره روانشناسی ترک سیگار را فراموش نکنید تا انگیزه‌تان برای ادامه مسیر کاهش نیابد.

۲- در شروع ترک سیگار از NRT کمک بگیرید

شما مدت‌هاست که با نیکوتین خودتان را آرام کرده‌اید، پس توقع نداشته باشید در یک روز سیگار کشیدن را برای همیشه کنار بگذارید. روش‌های درمان جایگزین نیکوتین NRT می‌توانند ولع و میل شدید شما به مصرف سیگار را کاهش دهند. پس سعی کنید ابتدا با کمک گرفتن از داروهای ترک سیگار شروع کنید. داشتن یک برنامه غذایی درست می‌تواند شما را در این مرحله یاری کند. نوشیدن آب زیاد و آبمیوه‌های طبیعی، خوردن انواع سبزیجات و استفاده از مواد پروتئینی بهترین گزینه‌ها هستند.

۳- تعهد و حمایت رفتاری بهترین راه ترک سیگار در جوانان

حمایت خانواده و عزیزان از فردی که تصمیم به ترک سیگار دارد، خصوصاً در جوانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما در این میان بحث تعهد نقش مهم‌تری در انگیزه فرد ایفا می‌کند. احساس وابستگی فرد به دریافت نیکوتین می‌تواند او را در مقابل ترک سیگار سست کند. این وابستگی می‌تواند با یک تعهد به روان درمانگر، خانواده یا حتی گروه‌های ترک اعتیاد جایگزین شود. زمانی که فرد خود را در مقابل یک تعهد نسبت به عزیزان یا فرد پشتیبانش می‌بیند، روند ترک سیگار آسان‌تر شده و احتمال بازگشت او به سیگار کشیدن کمتر می‌شود.

راه های ترک سیگار طبیعی

۴- روش‌های کمک درمانی برای ترک سیگار

برخی از روش‌های جایگزین برای جلوگیری از سیگار کشیدن هستند که علاوه بر کمک به فرآیند ترک سیگار باعث عادت به سبک زندگی سالم می‌شوند. این روش‌ها عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • درمان مغناطیسی
 • یوگا
 • ورزش‌های هوازی یا سنگین، مانند بدنسازی
 • لیزر سرد

سریع‌ترین راه‌های ترک سیگار در خانه

همیشه روش‌های خانگی جزو پرطرفدار‌ترین گزینه‌هایی هستند که انتخاب می‌کنیم. برای ترک سیگار در منزل هم روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای ترک سریع این عادت غلط بهره بگیرید.

تغییر سبک زندگی یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند در ترک سیگار کشیدن موثر واقع شود. باید سعی کنید خودتان را از شرایطی که شما را به سیگار کشیدن ترغیب می‌کند دور نگه دارید. به عنوان مثال ورزش کردن یکی از بهترین راه‌ها برای ترک سیگار است. یک برنامه منظم ورزشی برای خود بچینید و همراه با یک دوست، انگیزه رفتن به باشگاه ورزشی را در خودتان افزایش دهید.

عوارض ترک سیگار ناگهانی

روش بعدی استفاده از فرآورده‌های نیکوتین یا مواد جایگزین نیکوتین است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به مرور زمان میزان نیاز کاذب بدنتان به دریافت نیکوتین را کاهش بدهید. برچسب پوستی نیکوتین‌ دار، انواع آدامس و قرص‌های مکیدنی، اسپری‌های استنشاقی و همچنین سیگارهای الکترونیکی از جمله این موارد هستند که می‌توانید آن‌ها را جایگزین سیگار کشیدن کنید.

برای ترک سیگار چه بخوریم؟

تحقیقات نشان داده که داشتن یک رژیم غذایی صحیح می‌تواند از جنبه‌های مختلفی روی ترک اعتیاد به سیگار کشیدن موثر باشد. برخی مواد غذایی هستند که می‌توانند اثرات منفی سیگار را کاهش دهند و به روند سم زدایی بدن کمک کنند. گروه دیگری از مواد غذایی با رساندن ویتامین‌ها و مواد لازم باعث ترشح هورمون‌های مغزی می‌شوند، که با ایجاد احساس خوب در فرد نیاز او را به مصرف سیگار کاهش می‌دهند. برخی از بهترین مواد غذایی موثر در ترک سیگار شامل موارد زیر می‌شوند:

ویتامین‌های لازم برای ترک سیگار

ویتامین‌هایی نظیر ویتامین E می‌توانند در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و گرفتگی رگ‌های خونی تاثیر‌گذار باشند. ویتامین‌های C هم با جلوگیری از فعالیت رادیکال‌های آزاد می‌توانند در تسریع فرآیند سم زدایی مفید باشند. قرار دادن انواع سبزیجات با برگ‌های سبز در برنامه غذایی افرادی که اقدام به ترک سیگار می‌کنند، بسیار مفید است.

راه های ترک سیگار کشیدن

با این نوشیدنی‌ها سیگار را ترک کنید

افرادی که اقدام به ترک سیگار می‌کنند با خوردن یکی سری نوشیدنی‌ها از جمله دمنوش گزنه، چای سبز و سیاه می‌توانند علاوه بر پیشگیری از سرطان ریه، به آرامشی برسند که نیاز آن‌ها به مصرف سیگار را کاهش می‌دهد.

خوراکی‌های مفید در ترک سیگار

خوراکی‌های حاوی ویتامین C، میل به سیگار کشیدن را کاهش می‌دهند. مصرف مرکبات، انار، خانواده کلم‌ها و کیوی جزو بهترین غذاهایی هستند که افراد مبتلا به سوء مصرف سیگار باید در دوره ترک و پس از ترک سیگار مصرف کنند. خوردن انواع آجیل‌ها، موز و شیر طبیعی باعث آزاد شدن انرژی در بدن می‌شوند که نتیجه آن کاهش میل به سیگار کشیدن است. این دسته از خوراکی‌های انرژی زا در ترک اعتیاد به داروهای مخدر مانند ترک مورفین هم بسیار موثرند.

بعد از ترک سیگار چه باید کرد؟

از آنجایی که بعد از ترک سیگار و قطع دریافت نیکوتین، احتمال افزایش وزن وجود دارد، یکی از مهم‌ترین کارها داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. در قدم بعدی در نظر داشته باشید که مصرف الکل مانند سیگار کشیدن، یک عادت ناسالم است و بهتر است اگر عادت به مصرف الکل دارید، آن عادت را نیز کنار بگذارید. نوشیدن آب زیاد علاوه بر کمک به سم‌زدایی می‌تواند باعث ترشح هورمون دوپامین شود که میل به سیگار کشیدن را کاهش دهد.

بهترین راه های ترک سیگار چیست

تأثیر ترک سیگار بر چهره و زیبایی افراد

افراد سیگاری به خوبی می دانند ترک سیگار کار سختی است. هنگام سیگار کشیدن، فقط در چند ثانیه مولکول‌ های نیکوتین به مغز می‌ رسند و احساس خوب در فرد ایجاد می کنند اما تاثیرات دائمی بسیار بدی روی سلامت و چهره می گذارند. سیگار کشیدن به‌ مرور زمان پوست را از اکسیژن و مواد مغذی محروم می ‌کند و باعث افتادگی پوست، ایجاد چین و چروک اطراف لب ها، لکه ها پیری و تیرگی دندان ها می شود. ترک سیگار باعث کم شدن اثرات سوء مصرف می شود و با توجه به مدت زمان مصرف سیگار، ممکن است به مرور بافت های آسیب دیده ترمیم شوند. پس هرچه زودتر بهتر.

یادتان باشد که ترک هر ماده مخدری از ترک قلیون و سیگار گرفته تا ترک ماری جوانا، گل یا هروئین نیاز به ممارست و طی کردن مسیر خودش را دارد. نتیجه ترک سیگار بدون بازگشت، از تصمیم گرفتن به ترک سیگار اهمیت بیشتری دارد. پس اگر شما هم می خواهید این مرحله لذت بخش را در زندگی خود لمس کنید با شماره مستقیم بهترین مرکز نگهداری ترک اعتیاد پیام تندرستی ۰۲۱۲۲۲۲۲۲۴۱ تماس بگیرید.

سوالات متداول

مصرف سیگار چه مشکلاتی برای ریه ایجاد می کند؟

افرادی که سیگار مصرف می کنند، شانس ابتلا به سرطان ریه را 20 تا 30 درصد افزایش می دهند.

از چه روش های کمک درمانی برای کنار گذاشتن مصرف سیگار باید استفاده شود؟

طب سوزنی، درمان مغناطیسی، یوگا، ورزش‌های هوازی یا سنگین و لیزر سرد از جمله روش هایی هستند که به درمان مصرف سیگار کمک می کنند.

اقدام مهم بعد از ترک مصرف سیگار چیست؟

قطع مصرف سیگار و دریافت نیکوتین، احتمال افزایش وزن را بالا می برد؛ بنابراین حتما باید یک رژیم غذایی مناسبی را رعایت کرد.

3.4/5 - (102 امتیاز)
مدیرسایت
دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سپاس گذارم از راهنمایی تون خیلی ممنونم

نجیب شجاعی
18 آگوست 2020

  سلام خیلی مایلم سیگارم را ترک کنم ولی نمیتوانم راهنماییم کنید لطفاً ممنونم

  آرزو زکیپور
  27 ژانویه 2022

   برای ترک سیگار میتوانید از داروی چمپیکس استفاده کنید.
   جهت اطلاع از نحوه مصرف و خرید با شماره 02122222241 تماس بگیرید.

   مدیرسایت
   27 ژانویه 2022

با سلام خدمت تمامي پرسنل زحمت كش كلينيك تندرستي، اميدوارم خوب باشيد، از اينكه اينگونه براي ترك مواد اعتياد آور و رهايي از آنها اينگونه روشها رو در اختيار ميگذاريد و كمك ميكنيد ممنونم و تشكر ميكنم،من شروع ترك سيگار رو با روشهايي كه آموزش دادين و در اختيارمون گذاشتيد رو دارم انجام ميدم و تا حالا هم خدارو شكر موفق بودم،اول از همه و مهمترينش اراده و خواسته بوده كه تصميم و قدم محكم بايد در اين راه برداشت و بعد انجام كارهايي كه كمك ميكنه به كنار گذاشتنش تا بتونيم به راحتي اون چيزي ك حتي فكرش رو هم نميكنيم اين معظل رو كنار بزاريم،به همه ي كساني كه تصميم به كنار گذاشتن هر كدوم از بلاهاي خانه مان سوز دارند پيشنهاد ميكنم اين روشها و كارها رو حتما انجام بدن و اول از همه اراده كردن در انجام اينكار رو فراموش نكنن و محكم در اين راه قدم بردارن و با وسوسه و نياز به مواد بجنگن،مطمئن باشيد موفق ميشين و لذت كنار گذاشتنش، به تحمل و انجام دادن اين كارها مي ارزه. همگي موفق و تندرست باشيد و در آخر آرزو ميكنم به همه ي خواسته و هدفهاي مفيد خودتون براي زندگي كردن سالم برسيد.

محمدي
2 اکتبر 2020

  سلام .وقت همگی بخیر.همسر من نزدیک سی سال هست که سیگار میکشه قبل از تریاک هم مصرف میکرده که پنج سالی هست که ترک کرده الان قصد داره سیگار هم ترک کنه.ایا سیگار های الکترونیکی مناسب هست و کجا گیرمون میاد.تشکر از همگی

  کمند جان
  30 جولای 2021

   با سلام سیگار الکترونیکی یک روش جایگزین هست نه درمان .
   برای درمان سیگار نیاز به شروع دارودرمانی هست

   کلینیک پیام تندرستی
   2 آگوست 2021

ممنونم. حالا سعی خودمو دارم میکنم.

هادی حامی
11 ژوئن 2021

باسلام و خسته نباشید من روزی سی نخ سیگار میکشم و هر کاری هم میکنم نمیتوانم ترک کنم لطفا راهنمایی کنید که ترک کنم ممنون

ایرج محمدپور
6 سپتامبر 2021

  ترک سیگار، ترک یک عادت اشتباه است و برای ترک سیگار میبایست به روانشناس و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد در این زمینه مراجعه کنید. جهت تعیین وقت ویزیت لطفاً با شماره 02122222241 در ارتباط باشید.

  مدیرسایت
  8 سپتامبر 2021

سلام چندوقتع میخام سیگاررو ترک کنم نمیتونم
و نیاز به راهنمایی دارم
۳ ساله سیگار میکشم روزی ۱ الی ۱ بسته ونیم سیگار میکشم

محمدمحمدی پور
24 دسامبر 2021

  سلام دوست عزیز
  برای ترک همیشگی سیگار میتوانید از چمپیکس داروی ترک سیگار استفاده کنید. برای خرید و نحوه استفاده از این قرص ترک سیگار میتوانید با شماره 02122222241 در ارتباط باشید.

  مدیرسایت
  25 دسامبر 2021

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان