بهترین راه ها ترک سیگار در کمترین زمان

راه های ترک سیگار سریع برای جوانان
کلینیک پیام تندرستی
8 بهمن 1398

اعتیاد به سیگار جزو یکی از عادات رایج در مصرف مخدر هاست که سن و سال نمی‌شناسد. مطالعات نشان می‌دهند که زندگی با یک فرد سیگاری به طور متوسط به منزله مصرف مستقیم سالانه 80 نخ سیگار است و شانس ابتلا به سرطان ریه را 20 تا 30 درصد افزایش می‌دهد. امروز می‌خواهیم راجع به راه های ترک سیگار در جوانان‌‌، بهترین روش های ترک سیگار و سبک زندگی بعد از ترک سیگار صحبت کنیم. اگر شما یا عزیزانتان دچار اعتیاد به سیگار کشیدن هستید، پبشنهاد می‌کنیم تا در ادامه این مقاله همراه کلینیک پیام تندرستی باشید.

سیگار کشیدن را در 4 مرحله ترک کن!

ترک اعتیاد به هر ماده مخدر یا رفتار ناهنجاری نیاز به طی کردن مراحل اصولی و صحیح خود دارد. همیشه اولین قدم صحیح برای ترک اعتیاد سیگار یا دیگر مخدرها، مشورت با روانشناس ترک اعتیاد است. بعد از آن وارد روش های اصلی می‌شویم که در ادامه با هم 4 تا از بهترین راه های ترک سیگار سریع را بررسی می‌کنیم.

راه های ترک سیگار در خانه

1-تصمیم به ترک سیگار و عملی کردن آن

ابتدا باید خودتان به این باور برسید که می‌خواهید سیگار را ترک کنید. حالا آمادگی این را دارید که نزدیک ترین روز را برای ترک انتخاب کنید. اما پیش از آن یادتان باشد که مشاوره روانشناسی ترک سیگار را فراموش نکنید تا انگیزه‌تان برای ادامه مسیر کاهش نیابد.

2-در شروع ترک سیگار از NRT کمک بگیرید

شما مدت‌هاست که با نیکوتین خودتان را آرام کرده‌اید پس توقع نداشته باشید در یک روز سیگار کشیدن را برای همیشه کنار بگذارید. سعی کنید ابتدا با کمک گرفتن، از داروهای ترک سیگار شروع کنید. داشتن یک برنامه غذایی درست میتواند شما را در این مرحله یاری کند. نوشیدن آب زیاد و آبمیوه‌های طبیعی، خوردن انواع سبزیجات و استفاده از مواد پروتئینی بهترین گزینه‌ها هستند.

3-تعهد و حمایت رفتاری بهترین راه ترک سیگار در جوانان

حمایت خانواده و عزیزان از فردی که تصمیم به ترک سیگار دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ خصوصا در جوانان. اما در این میان بحث تعهد نقش مهم تری در انگیزه فرد ایفا می کند. احساس وابستگی فرد به دریافت نیکوتین می تواند او را در مقابل ترک سیگار سست کند. این وابستگی می تواند با یک تعهد به روان درمانگر، خانواده یا حتی گروه های ترک اعتیاد جایگزین شود. زمانی که فرد خود را در مقابل یک تعهدی به عزیزان یا فرد پشتیبانش می بیند، روند ترک سیگار آسان تر شده و احتمال بازگشت او به سیگار کشیدن کمتر می شود.

راه های ترک سیگار طبیعی

4-روش های کمک درمانی برای ترک سیگار

برخی از روش های جایگزین برای جلوگیری از سیگار کشیدن هستند که علاوه بر کمک به فرآیند ترک سیگار باعث عادت به سبک زندگی سالم می شوند. این روش ها عبارتند از:

  • طب سورنی
  • درمان مغناطیسی
  • یوگا
  • ورزش های هوازی یا سنگین مانند بدنسازی
  • لیزر سرد

سریع ترین راه های ترک سیگار در خانه

همیشه روش های خانگی جزو پرطرفدار ترین گزینه هایی هستند که انتخاب می کنیم. برای ترک سیگار در منزل هم روش هایی وجود دارد که می توانید از آن ها برای ترک سریع این عادت غلط بهره بگیرید.

تغییر سبک زندگی یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند در ترک سیگار کشیدن موثر واقع شود. باید سعی کنید خودتان را از شرایطی که شما را به سیگار کشیدن ترغیب می کند دور نگه دارید. به عنوان مثال ورزش کردن یکی از بهترین راه ها برای ترک سیگار است. یک برنامه منظم ورزشی برای خود بچینید و همراه با یک دوست انگیزه رفتن به ورزش را در خودتان افزایش بدهید.

عوارض ترک سیگار ناگهانی

روش بعدی استفاده از فرآورده های نیکوتین یا مواد جایگزین نیکوتین است که به شما کمک می کند تا بتوانید به مرور زمان میزان نیاز کاذب بدنتان به دریافت نیکوتین را کاهش بدهید. برچسب پوستی نیکوتین‌ دار، انواع آدامس و قرص های مکیدنی، اسپری های استنشاقی و همچنین سیگارهای الکترونیکی از جمله این موارد هستند که می توانید آن ها را جایگزین سیگار کشیدن کنید.

برای ترک سیگار چه بخوریم؟

تحقیقات نشان داده که داشتن یک رژیم غذایی صحیح می تواند از جنبه های مختلفی روی ترک اعتیاد به سیگار کشیدن موثر باشد. برخی مواد غذایی هستند که می توانند اثرات منفی سیگار را کاهش دهند و به روند سم زدایی بدن کمک کنند. گروه دیگری از مواد غذایی با رساندن ویتامین ها و مواد لازم باعث ترشح هورمون های مغزی می شوند که با ایجاد احساس خوب در فرد نیاز او را به مصرف سیگار کاهش می دهند. برخی از بهترین مواد غذایی موثر در ترک سیگار شامل موارد زیر می شوند.

ویتامین های لازم برای ترک سیگار

ویتامین هایی نظیر ویتامین E می توانند در پیشگیری از بیماری های قلبی و گرفتگی رگ های خونی تاثیر گذار باشند. ویتامین های C هم با جلوگیری از فعالیت رادیکال های آزاد می توانند در تسریع فرآیند سم زدایی مفید باشند. قرار دادن انواع سبزیجات با برگ های سبز در برنامه غذایی افرادی که اقدام به ترک سیگار می کنند نیز بسیار مفید است.

راه های ترک سیگار کشیدن

با این نوشیدنی ها سیگار را ترک کنید

افرادی که اقدام به ترک سیگار می کنند با خوردن یکی سری نوشیدنی ها از جمله دمنوش گزنه، چای سبز و سیاه می توانند علاوه بر پیشگیری از سرطان ریه به آرامشی برسند که نیاز آن ها به مصرف سیگار را کاهش می دهد.

خوراکی های مفید در ترک سیگار

خوراکی های حاوی ویتامین C میل به سیگار کشیدن را کاهش می دهند. مصرف مرکبات، انار، خانواده کلم ها و کیوی جزو بهترین غذاهایی هستند که افراد مبتلا به سوء مصرف سیگار باید در دوره ترک و پس از ترک سیگار مصرف کنند. خوردن انواع آجیل ها، موز و شیر طبیعی باعث آزاد شدن انرژی در بدن می شوند که کاهش میل به سیگار کشیدن را همراه دارند. این دسته از خوراکی های انرژی زا در ترک اعتیاد به داروهای مخدر مانند ترک مورفین هم بسیار موثرند.

بعد از ترک سیگار چه باید کرد؟

از آنجایی که بعد از ترک سیگار و قطع دریافت نیکوتین احتمال افزایش وزن وجود دارد، یکی از مهم ترین کارها داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. در قدم بعدی در نظر داشته باشید که مصرف الکل مانند سیگار کشیدن یک عادت ناسالم است و بهتر است اگر عادت به مصرف الکل دارید، آن عادت را نیز کنار بگذارید. نوشیدن آب زیاد علاوه بر کمک به سم زدایی می تواند باعث ترشح هورمون دوپامین شود که میل به سیگار کشیدن را کاهش دهد.

بهترین راه های ترک سیگار چیست

تأثیر ترک سیگار بر چهره و زیبایی افراد

افراد سیگاری به خوبی می دانند ترک سیگار کار سختی است. هنگام سیگار کشیدن، فقط در چند ثانیه مولکول‌ های نیکوتین به مغز می‌ رسند و احساس خوب در فرد ایجاد می کنند اما تاثیرات دائمی بسیار بدی روی سلامت و چهره می گذارند. سیگار کشیدن به‌ مرور زمان پوست را از اکسیژن و مواد مغذی محروم می ‌کند و باعث افتادگی پوست، ایجاد چین و چروک اطراف لب ها، لکه ها پیری و تیرگی دندان ها می شود. ترک سیگار باعث کم شدن اثرات سوء مصرف می شود و با توجه به مدت زمان مصرف سیگار، ممکن است به مرور بافت های آسیب دیده ترمیم شوند. پس هرچه زودتر بهتر.

یادتان باشد که ترک هر ماده مخدری از ترک قلیون و سیگار گرفته تا ترک ماری جوانا، گل یا هروئین نیاز به ممارست و طی کردن مسیر خودش را دارد. نتیجه ترک سیگار بدون بازگشت، از تصمیم گرفتن به ترک سیگار اهمیت بیشتری دارد. پس اگر شما هم می خواهید این مرحله لذت بخش را در زندگی خود لمس کنید با شماره مستقیم کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی  02122222241 تماس بگیرید.

دسته بندی مقاله : ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سپاس گذارم از راهنمایی تون خیلی ممنونم

نجیب شجاعی
28 مرداد 1399