پیام تندرستی > مرکز ترک اپیوم

مرکز ترک اپیوم

مرکز ترک اپیوم یا شربت تریاک

ترکیب تریاک، آب و الکل محلولی حاصل می کند که در گذشته برای تسکین درد، درمان سرفه، اسهال و بی‌خوابی استفاده می شده است. پس از مدتی مشخص شد که این محلول اعتیاد آور است و مصرف آن محدود شد. امروزه نیز شربت اپیوم در موارد بسیار محدود، با تجویز پزشک و تحت شرایط خاص مجاز به استفاده است. مراجعه به بهترین مرکز ترک اپیوم راه‌حلی منطقی و ایمن برای رهایی از وابستگی و ترک شربت اوپیوم است. برنامه‌های درمانی ارائه‌شده در کلینیک پیام تندرستی با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روانی بیماران و از سوی افراد متخصص در حوزه ترک اعتیاد طراحی می‌شود. بیماران در طول دوره سم‌زدایی در این کلینیک به‌صورت 24 ساعته از خدمات درمانی و نظارتی باکیفیت بهره‌مند خواهند شد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد ویژگی‌های شربت اوپیوم و روش‌های ترک آن در کلینیک پیام تندرستی به‌دست آورید.

بستری
1
- تماس با کلینیک. - پرزنت بیمار توسط پذیرش و ارائه توضیح روند درمان. - هماهنگی جلسه با روانشناس مجموعه به منظور ارائه مشاوره رایگان به بیمار. - توضیح روند درمان به بیمار در جلسه رایگان مشاوره.
روند درمان
2
روند درمان ترکیب دو روش دارو درمانی و روان درمانی است. حداقل طول دوره درمان از 2 تا 3 هفته (10 تا 21 روز) است که مدت زمان آن با توجه به وضعیت بیمار، میزان دوز مصرفی و نوع ماده ای که مصرف می شود، تعیین خواهد شد.
سرویس ها
3
اتاق های 1 تخته و 2 تخته در کلینیک در نظر گرفته شده است که دارای کمد و یخچال هستند. صبحانه، ناهار و شام سرو می شود. امکان حضور همراه در اتاق های یک تخته فراهم است و همچنین امکان استفاده از تلفن همراه و اینترنت رایگان وجود دارد.
سم زدایی
4
سم زدایی با توجه به نوع اعتیاد و مواد مصرفی انجام می شود. روانپزشک بعد از اتمام دوره درمان نیز بیمار را فالو می کند و همچنین به جهت بهبود اختلالات روانشناسی ناشی از مصرف مواد در کنار ترک اعتیاد، روانکاوی با حضور روانشناس انجام می شود.
ترخیص
5
کارهای ترخیص بیمار بعد از اتمام دوره درمان و در صورت منفی بودن تست و نرمال شدن وضعیت بیمار از نظر روحی و فیزیکی با تایید پزشک متخصص انجام می شود. بعد از ترخیص نیز با توجه به نیاز بیمار جلسات مشاوره و روانکاوی با روانپزشک ادامه خواهد داشت.

شربت اپیوم یا شربت تریاک چیست؟

نام دیگر شربت اپیوم شربت تریاک یا تنتور ید است. این دارو مسکنی بسیار اعتیاد آور و خطرناک بوده و تمامی آلکالوئید کدئین، مرفین و تریاک را در خود دارد. غلظت مرفین در شربت تریاک به قدری است که در دسته بندی مواد مخدر قرار می گیرد.

شربت اوپیوم یا شربت تریاک (تنتور تریاک) دارویی مخدر است که برای درمان اسهال توسط پزشک تجویز می‌شود. شربت تریاک، مایعی خوراکی با رنگ قهوه‌ای، تلخ‌مزه و بی‌بو است. درگذشته این دارو علاوه بر درمان اسهال به‌عنوان مسکن نیز کاربرد داشت و به‌صورت آزاد در اختیار مردم بود. با مشخص شدن ماهیت اعتیادآور این دارو، مصرف آن محدود شد و امروزه فقط با تجویز پزشک در دسترس بیمار قرار می‌گیرد. شربت اوپیوم از حل کردن پودر تریاک مرغوب در الکل به‌دست می‌آید. ترکیبات آلکالوئیدی (مرفین و کدئین) موجود در تریاک، به‌راحتی در الکل انحلال پیداکرده و شدت اثر بیشتری پیدا می‌کنند. به‌طورکلی در هر میلی‌لیتر شربت اوپیوم، حدود 10 میلی‌گرم مرفین وجود دارد. تنتور تریاک حداقل حاوی %20 الکل است و ناگفته پیدا است که استفاده طولانی مدت از این شربت، موجب اعتیاد به این دارو می‌شود که برای ترک اپیوم باید اقدامات لازم انجام شود.

دلایل مصرف شربت تریاک

شربت تریاک برای درمان اسهال، به دستور پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوز مناسب شربت اوپیوم در بزرگ سالان 6/0 میلی‌لیتر، چهار بار در روز است. در مورد بی‌خطر بودن مصرف دارو در کودکان تحقیقات فراگیری انجام‌نشده است. درگذشته برای ترک اعتیاد نوزادان متولدشده از مادران معتاد، از شربت پاره گوریک (شبیه شربت اوپیوم با الکل کمتر) استفاده می‌شد، اما به دلیل تأثیرات منفی الکل بر بدن نوزادان امروزه کاربرد محدودتری پیدا کرده است. با توجه به اینکه غلظت مرفین در شربت تریاک چیزی حدود 25 برابر بیشتر از دیگر آرام‌بخش‌ها است، مصرف خودسرانه آن در دوز بالا موجب مرگ مصرف کننده می‌شود! به خاطر داشته باشید که شربت تریاک نباید به‌عنوان یک مسکن استفاده شود. ماهیت مخدر شربت اوپیوم باعث شده تا برخی بیماران به این دارو اعتیاد پیدا کرده و یا دچار سوءمصرف شوند.

عوارض مصرف شربت اپیوم چیست؟

تمام داروها دارای عوارض هستند و شربت تریاک نیز از این قاعده مستثنا نیست. شربت اوپیوم در صورت استفاده غیر اصولی اثرات نامطلوبی را بر جسم و روان فرد مصرف‌کننده بر جای می‌گذارد. متداول‌ترین عوارض شربت اپیوم شامل موارد زیر است:

 • مشکلات گوارشی: بی‌اشتهایی، استفراغ یبوست و تهوع.
 • مشکلات سیستم عصبی مرکزی: افسردگی، سرگیجه، سردرد، کسالت و بی‌قراری.
 • اختلال عملکرد سیستم قلبی عروقی: کاهش فشارخون، تپش قلب و تصلب عروق محیطی می‌شود.

اثرات مخرب شربت اوپیوم محدود به موارد ذکرشده نیست بلکه باعث بروز مشکلاتی همچون، بیماری‌های تنفسی، افزایش حساسیت، خارش، خشکی دهان و بسیاری از مسائل دیگر می‌شود. قابل ذکر است استعمال شربت اوپیوم، احتمال ابتلا به بیماری‌های کبدی را تا ۳ برابر افزایش می‌دهد! در صورت سوءمصرف شربت اوپیوم، احتمال اوردوز، بسیار زیاد است، در این شرایط عوارض دارو بسیار خطرناک خواهد بود. مختل شدن عملکرد سیستم تنفسی و درنهایت نارسایی تنفس، یکی از معمول‌ترین عوارض اوردوز شربت تریاک است. با اقدام به‌موقع برای ترک شربت اپیوم، بیمار از عوارض خطرناک و حتی احتمال مرگ نجات پیدا می‌کند.

مرکز خدمات سم زدایی بدن از مواد مخدر با نام کلینیک پیام در این حوزه فعالیت دارد و بهترین خدمات را در زمینه سم زدایی بدن ارائه می دهد.

بهترین روش ترک شربت تریاک چیست؟

بهترین ترک اوپیوم در واقع با استفاده از خدمات مراکز ترک اعتیاد معتبر و کلینیک های درمانی ترک اعتیاد است. در این مراکز از روش های صحیح و علمی برای ترک اپیوم استفاده می شود و در بسیاری از موارد نتیجه بسیاری خوبی از ترک گرفته شده است.

شربت اوپیوم مانند دیگر مخدرها اعتیادآور است. بهترین روش برای ترک شربت تریاک، بستری شدن در یک مرکز ترک اعتیاد معتبر است. بیمار در بهترین مرکز ترک اپیوم تحت نظر پزشکان و روان‌پزشکان ازنظر جسمی و روانی بازیابی می‌شود. به‌این‌ترتیب آسیب‌هایی که در طول مدت اعتیاد، بر جسم و روان بیمار  واردشده، تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند. ترک اپیوم چند روز طول می کشد؟ طول مدت بستری ترک اعتیاد به شربت اپیوم، با توجه به دوز مصرفی و تشخیص پزشک معالج، از ۲۴ ساعت تا دو هفته  متغیر است.

بهترین روش شربت اپیوم یا شربت تریاک

عوارض جوشاندن شربت اپیوم

یکی از متداول‌ترین سؤالات در خصوص شربت اپیوم این است که: آیا جوشاندن شربت تریاک عوارض آن را کاهش می‌دهد؟ پاسخ قطعی به این پرسش، خیر است. برخلاف تصور عموم، جوشاندن شربت اپیوم نه تنها  عوارض آن را کاهش نمی‌دهد، بلکه با تبخیر آب و الکل، صرفاً مواد مضر و ناخالصی‌ از آن باقی می‌ماند. این ناخالصی‌ها به شکل ترکیبات قیر مانند و چسبناکی در پرزهای معده و روده رسوب‌کرده و مشکلات جدی‌تری برای سلامتی به وجود می‌آورد.

شربت تریاک برای ترک اعتیاد

شربت اپیوم در ترک هروئین، متادون، تریاک و مواد دیگری مانند کراک و شیشه کاربرد دارد. این دارو تحت نظر پزشک و با تعیین دوز مناسب، برای کمک به مراحل پر چالش سم‌زدایی ممکن است مؤثر باشد. ویژگی‌های مثبت کاربرد شربت تریاک در ترک اعتیاد شامل موارد زیر است:

 • این شربت خوراکی است و نیازی به تزریق ندارد.
 • در صورتی که از مراکز معتبر تهیه شود، کاملاً خالص و عاری از هرگونه ترکیب خطرناک است.
 • با توجه به جذب و دفع دقیقی که دارد، احتمال مسمومیت با آن بسیار کمتر است.

اما نکته‌ای که در ارتباط با مصرف شربت اپیوم برای ترک اعتیاد باید موردتوجه قرار گیرد این است که تنها افراد وابسته به مواد افیونی، مانند هروئین، کراک، شیره، تریاک، مورفین، متادون مجاز به استفاده از این دارو هستند. همچنین تجویز و کاربرد این شربت برای ترک اعتیاد باید با رضایت بیمار انجام شود.

ترک اپیوم چند روز طول میکشد ؟

ترک اپیوم البته ارتباط زیادی به شرایط هر فرد معتاد به این دارو دارد. افراد به دلایل مختلف، مدت مصرف، زمان مصرف و جنسیت و سن شرایط اعتیاد متفاوتی خواهد داشت. افرادی که میخواهند اپیوم را ترک کنند در بهترین انتخاب به یک مرکز ترک اعتیاد معتبر دارای مجوز مراجعه می کنند. از نمونه این مراکز درمانی مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی است. در این مرکز از جدیدترین متد های ترک اعتیاد و سم زدایی برای ترک اعتیاد فرد بهره برداری می شود. در مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی در هنگام ورود به مرکز فرد موقع پذیرش تحت معاینات و آزمایشات تخصصی قرار می گیرد. در این موقعیت وضعیت اعتیاد و شدت و وخامت اوضاع وی مشخص می شود.پس از این مرحله از روش های خاص که برای شرایط ویژه فرد مناسب است جهت سم زدایی و پاکسازی بدن استفاده می شود. همچنین بعد از دوران سم زدایی عموماً از روش های روانشناسی و مشاوره های شخصی و گروهی و علی الخصوص درمان های روانپزشکی متعدد و مناسبی در کنترل دوران نقاهت فرد استفاده می شود. ترک اپیوم به نسبت سایر مواد مخدر دارای مرفین شرایط ویژه ای داشته و فرد باید حتماً از روش ای علمی برای درمان اعتیاد به اپیوم استفاده کند.

 

نکته مهم درباره مصرف شربت اپیوم

اما نکته‌ای که در ارتباط با مصرف شربت اپیوم برای ترک اعتیاد وجود دارد این است که فقط افراد وابسته به مواد افیونی، مانند هروئین، کراک، شیره، تریاک، مورفین، متادون و مواد مخدر از این دست می‌توانند از این دارو استفاده کنند. همچنین استفاده از این شربت برای ترک اعتیاد باید با رضایت بیمار صورت گیرد. این دارو ممکن است در صورت عدم مصرف زیر نظر دکتر معالج باعث شکل گرفتن شرایط اعتیاد جدید در فرد شود. بنابراین این دارو را هرگز بدون تجویز مصرف نکنید.

سخن پایانی

ترکیبات موجود در شربت تریاک، موارد مصرف و عوارض ناشی از آن اشاره کردیم که در صورت وابستگی باید به مرکز ترک اپیوم مراجعه شود. از بهترین روش برای ترک این داروی مخدر گفتیم و به عوارض جوشاندن شربت نیز اشاره کردیم، در نهایت استفاده از شربت تریاک به‌منظور ترک اعتیاد را با جزئیات بررسی کردیم. باوجود اینکه شربت اپیوم یا همان شربت تریاک، برای مدت کوتاهی باعث تسکین دردها و یا درمان بی‌خوابی می‌شود، اما یک مخدر بسیار قوی است و در درازمدت عوارض نامطلوبی را برجای خواهد گذاشت. پیام تندرستی، بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران برای ترک اپیوم است. در این مرکز ما به شما کمک می‌کنیم تا در کنار پزشکان و روانپزشکان متخصص و کادر مجرب با استفاده از جدیدترین متدهای پزشکی از دام اعتیاد رهایی پیدا کنید و با اعتماد به نفس به زندگی عادی برگردید. برای اطلاع از خدمات و دریافت مشاوره رایگان، با مشاورین ما تماس بگیرید.

سوالات متداول در مورد ترک اپیوم

 1. بهترین روش ترک اپیوم چیست؟

بهترین روش ترک اپیوم با توجه به نظر متخصص، میزان مصرف و شرایط سنی فرد مصرف کننده تعیین می شود.

 1. ترک اپیوم چند روز طول می کشد؟

مدت زمان ترک اپیوم به دوز مصرفی فرد بستگی دارد و برنامه درمانی زیر نظر متخصص با توجه به شرایط فرد تنظیم می شود.

 1. اپیوم را چگونه باید ترک کرد؟

برای ترک استفاده از روش های نوین از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بنابراین حتما باید به مرکز معتبر ترک اپیوم مراجعه شود.

مدیرسایت
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

باسلام و احترام جناب دکتر اوپیوم برای بیمار قلبی و داشتن باطری مشکل ندارد باسپاس از جواب شما درود

علی شیخ زاده
13 مارس 2023

  اعتياد براي هيچ بيماري مشكل را حل نمي كند، بهتر است جهت درمان و مشورت از متخصصين مركز ما با شماره هاي درج شده در سايت تماس بگيريد.

  مدیرسایت
  8 آوریل 2023

جدول دوز روزی ۴۰ میل متادون با شربت اپیدوم چگونه هست و در چه مدت مثلا ۳ ماه چگونه است اگر کسی جدول استفاده از آن را برای ترک متادون دارد برای تلفن ۰۹۱۷۹۴۰۹۸۷۰ ارسال کند خدا خیرتون بده برای یک خانم هست.

آرش
15 مارس 2023

  جايگزيني ماده ديگر در اعتياد راه حل مناسبي نيست، در كلينيك ما با رو ش هاي تخصصي مي تونيد بدون در دو خماري و با شرايط مناسب ترك كنيد.

  مدیرسایت
  8 آوریل 2023

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان