پیام تندرستی > مرکز ترک اپیوم

مرکز ترک اپیوم

مرکز ترک اپیوم یا شربت تریاک

در گذشته با ترکیب تریاک، آب و الکل به محلولی دست پیدا کردند که از آن برای تسکین درد، درمان سرفه، اسهال و بیخوابی استفاده می‌شد؛ اما طولی نکشید که مردم متوجه شدند که این دارو اعتیادآور است و مصرف آن را محدود کردند. امروزه نیز شربت اپیوم در موارد بسیار محدود، با تجویز پزشک و تحت شرایط خاص مجاز به استفاده است. در این مقاله قصد داریم با شربت اپیوم بیشتر آشنا شویم و دلایل مصرف، عوارض و جنبه‌های دیگر مصرف آن را بررسی کنیم.

شربت اوپیوم یا شربت تریاک چیست؟

شربت اپیوم که با نام شربت تریاک و تنتور اپیوم نیز شناخته می‌شود یکی از مسکن‌های بسیار اعتیادآور و خطرناک است که تمامی آلکالوئیدهای کدئین، مورفین و تریاک را در خود دارد؛ غلظت مورفین در این شربت بسیار بالا است و در دسته بندی مواد مخدر قرار می‌گیرد.

دلایل مصرف شربت تریاک

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد این شربت یک مسکن است و در گذشته برای تسکین درد و رفع مشکلات بی‌خوابی استفاده می‌شد و در مواردی برای درمان اسهال نیز از آن استفاده می‌کردند؛ بعدها این دارو به عنوان یک ماده مخدر شناخته شد و تجویز آن را تحت شرایط خاص و با محدودیت‌های بسیار همراه کردند. این دارو تحت هیچ شرایطی نباید خودسرانه مصرف شود و مصرف آن باید با نظارت مستقیم یک پزشک متخصص انجام شود. در مواردی بسیار محدود، از شربت تریاک برای ترک نوزادانی که از مادران معتاد متولد شده‌اند، کمک گرفته می‌شود.

عوارض مصرف شربت اپیوم چیست؟

این ماده مخدر نیز مانند تمامی مخدرها اثرات مخرب و جبران‌ناپذیری را بر جسم و روان فرد مصرف کننده بر جای می‌گذارد؛ اما از متداول‌ترین عوارض شربت اپیوم برای مصرف کنندگان می‌توان به مشکلات گوارشی مانند بی‌اشتهایی، استفراغ یبوست و تهوع اشاره کرد؛ همچنین از مشکلاتی که برای سیستم عصبی مرکزی ایجاد می‌کند می‌توان به افسردگی، سرگیجه، سردرد، کسالت و بی‌قراری اشاره کرد.

این دارو بر عملکرد سیستم قلبی عروقی نیز تأثیرات منفی می‌گذارد و باعث کاهش فشارخون، تپش قلب و اتصال عروق محیطی می‌شود. اما موارد ذکر شده تنها اثرات مخرب این شربت نیست و باید اشاره کرد که شربت اپیوم باعث مشکلات دیگری همچون بیماری‌های تنفسی، افزایش حساسیت، خارش، خشکی دهان و بسیاری از مسائل دیگر می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری‌های کبدی را تا ۳ برابر افزایش می‌دهد. یکی از بدترین عوارض شربت اپیوم، در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود اوردوز اتفاق می‌افتد و با مختل کردن عملکرد سیستم تنفسی بدن، باعث نارسایی تنفسی می‌شود. در این موارد ترک شیره تریاک اهمیت بالایی پیدا می کند.

مرکز خدمات سم زدایی بدن از مواد مخدر با نام کلینیک پیام در این حوزه فعالیت دارد و بهترین خدمات را در زمینه سم زدایی بدن ارائه می دهد.

بهترین روش ترک شربت تریاک چیست؟

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر شد، اعتیاد با شربت تریاک مانند تمام اعتیادهای دیگر است و برای ترک آن بهترین روش بستری شدن در یک مرکز ترک اعتیاد معتبر است تا فرد تحت نظر پزشکان و روان‌پزشکان ازنظر جسمی و روانی بازیابی شود و آسیب‌هایی که در طول مدت اعتیاد به شربت اپیوم، بر جسم و روان فرد مصرف‌کننده وارد شده تا حد زیادی بهبود پیدا کنند. بستری ترک اعتیاد برای ترک تنتور اپیوم با توجه به دوز مصرفی و تشخیص پزشک معالج، از ۲۴ ساعت تا دو هفته می‌تواند متغیر باشد.

بهترین روش شربت اپیوم یا شربت تریاک

عوارض جوشاندن شربت اپیوم

یکی از متداول‌ترین سؤالات در خصوص شربت اپیوم جوشاندن این شربت برای کاهش عوارض آن است، اما برخلاف تصور عمومی، جوشاندن شربت اپیوم نه‌تنها از عوارض آن کم نمی‌کند بلکه باعث می‌شود تا آب و الکل آن تبخیر شود و پس از آن صرفاً مواد مضر و ناخالصی‌های آن باقی بماند، این ناخالصی‌ها به شکل ترکیبات قیری و چسبناکی در پرزهای معده و روده رسوب می‌شوند و برای سلامتی به مراتب خطرناک‌تر است.

 

شربت تریاک برای ترک اعتیاد

شربت اپیوم در ترک هروئین، متادون، تریاک و مواد دیگری مانند کراک و شیشه کاربرد دارد. این دارو تحت نظر پزشک و با تعیین دوز مناسب، برای کمک به پروسه پر چالش ترک اعتیاد می‌تواند مؤثر باشد. از ویژگی‌های مثبت این شربت برای ترک اعتیاد می‌توان به مواردی همچون خوراکی بودن آن و عدم نیاز به تزریق اشاره کرد؛ همچنین این دارو اگر از مراکز معتبر تهیه شود، خالص بوده و ناخالصی‌های خطرناک در آن وجود ندارد و درنهایت از مزیت‌های آن برای ترک اعتیاد باید به این موضوع اشاره کرد که با توجه به جذب و دفع دقیقی که دارد، احتمال مسمومیت با آن بسیار کمتر است.

اما نکته‌ای که در ارتباط با مصرف شربت اپیوم برای ترک اعتیاد وجود دارد این است که فقط افراد وابسته به مواد افیونی، مانند هروئین، کراک، شیره، تریاک، مورفین، متادون و مواد مخدر از این دست می‌توانند از این دارو استفاده کنند. همچنین استفاده از این شربت برای ترک اعتیاد باید با رضایت بیمار صورت گیرد.

سخن پایانی

در این مقاله به موضوع شربت تریاک پرداختیم. با شربت تریاک آشنا شدیم، به دلایل مصرف آن اشاره کردیم و عوارض مصرف آن را بررسی کردیم، از بهترین روش برای ترک این داروی مخدر گفتیم و به عوارض جوشاندن شربت نیز اشاره کردیم، در نهایت استفاده از شربت تریاک برای ترک اعتیاد را با جزئیات بررسی کردیم. باوجود اینکه شربت اپیوم یا همان شربت تریاک، برای مدت کوتاهی می‌تواند باعث تسکین دردها و یا درمان بی‌خوابی شود اما یک مخدر بسیار قوی است و در دراز مدت می‌تواند عامل بی‌خوابی و دردهای مختلف باشد. پیام تندرستی، بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران است. در این مرکز ما به شما کمک می‌کنیم تا در کنار پزشکان و روانپزشکان متخصص و کادر مجرب با استفاده از جدیدترین متدهای پزشکی از دام اعتیاد رهایی پیدا کنید و با اعتماد به نفس به زندگی عادی برگردید. برای اطلاع از خدمات و دریافت مشاوره رایگان، با مشاورین ما تماس بگیرید.

سوالات متداول در مورد ترک اپیوم

  1. بهترین روش ترک اپیوم چیست؟

بهترین روش ترک اپیوم با توجه به نظر متخصص، میزان مصرف و شرایط سنی فرد مصرف کننده تعیین می شود.

  1. ترک اپیوم چند روز طول می کشد؟

مدت زمان ترک اپیوم به دوز مصرفی فرد بستگی دارد و برنامه درمانی زیر نظر متخصص با توجه به شرایط فرد تنظیم می شود.

  1. اپیوم را چگونه باید ترک کرد؟

برای ترک استفاده از روش های نوین از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بنابراین حتما باید به مرکز معتبر ترک اپیوم مراجعه شود.

مدیرسایت
Latest posts by مدیرسایت (see all)
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02122222241

همین حالا تماس بگیرید

02122222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان