روش های ترک الکل

روش های ترک الکل - کلنیک پیام
مدیرسایت
11 جولای 2023

روش های ترک الکل متفاوت است. درمان اعتیاد به الکل به هیج عنوان فرایند سرگرم کننده‌ای نیست و اگر بدون دریافت کمک حرفه‌ای آن را انجام دهید، امکان بروز علائم ترک الکل کشنده وجود دارد.  اما بهترین روش ترک الکل این است که ترکیبی از شیوه‌های مختلف استفاده شود. در این مطلب قصد داریم تا در مورد انواع روش‌ها برای درمان اعتیاد به الکل استفاده کنیم، اگر قصد دارید اعتیادتان را ترک کنید، با ما همراه باشید.

انواع روش های ترک الکل

روش های مختلف ترک الکل عبارتند از:

سم زدایی ترک الکل

انواع روش‌های سم زدایی ترک الکل وجود دارد که عبارتند از:

 • سم زدایی تدریجی: بهترین روش ترک الکل استفاده از سم زدایی تدریجی است. سم زدایی اولین گام به سوی زندگی سالم و درمان اعتیاد الکل است. در این روش دوز مصرفی الکل به تدریج کاهش می‌یابد و بدین تریتب مغز به تدریج با نبود الکل سازگار می‌شود و شدت علائم ترک کاهش می‌یابد. کل فرایند سم زدایی تدریجی الکل حدود ده روز طول می‌کشد.

علت بروز عوارض ترک این است که مصرف الکل موجب تغییر گیرنده‌های مغز شده و با تحریک گیرنده‌های گابا موجب سرکوب سیستم عصبی می‌شود. زمانی که بصورت مداوم الکل مصرف می‌کنید، مغز با کاهش حساسیت این گیرنده‌ها به تحریک بیش از حد سازگار می‌شود و می‌تواند بطور طبیعی عمل کند. اما زمانی که الکل ترک شود، گیرنده گابا نمی‌تواند به درستی سیستم عصبی را سرکوب کند که این فرایند منجر به تحریک سیستم عصبی شده و تا زمانی که به شرایط بدون الکل عادت کند، علائم ترک الکل را بروز می‌دهد. ترک تدریجی الکل، موجب کاهش شدت این علائم و سازگاری تدریجی مغز با شرایط جدید می‌شود.

 • سم زدایی سریع و فوق سریع الکل: متخصصین مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی، این شیوه ترک الکل را صحیح نمی‌دانند، زیرا شدت علائم ترک الکل در این روش های ترک الکل بسیار زیاد است و بروز عوارض ترک الکل نظیر توهم و تشنج ممکن است منجر به مرگ شود.

گفتنی است که علائم ترک الکل عبارتند از: اضطراب، تحریک پذیری، بی قراری، افسردگی و …. جهت کسب اطلاعات کامل در این زمینه به مطلب علائم ترک الکل چیست؟ مراجعه کنید.

 

ترک الکل در منزل

متخصصین کلینیک پیام  روش ترک الکل در منزل  را برای درمان اعتیاد الکل توصیه نمی‌کنند. علت آن هم بروز علائم ترک الکل است. شدت علائم ترک الکل به ژنتیک افراد، شدت اعتیاد آن‌ها به الکل و مدت زمان مصرف آن‌ها و شرایط روحی و جسمی این افراد بستگی دارد. به همین دلیل خیلی قابل پیش بینی نیست که شما چه نوع عوارضی را در طول سم زدایی متحمل می‌شوید. ممکن است تنها سندرم ترک الکل را تجربه کنید، اما برخی افراد علائم دلیریوم ترمنس را نیز تجربه می‌کنند که شامل عوارض کشنده‌ای نظیر تشنج و توهم است. به همین اگر می‌خواهید برای ترک الکل در منزل اقدام کنید، حتما با متخصصین کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی تماس گرفته و از خدمات درمان سرپایی آن‌ها استفاده کنید.

هرگز از روش بوقلمون سرد(قطع یکباره الکل) استفاده نکنید. زیرا این موجب علائم ترک الکل شدید می‌شود و می‌تواند موجب مرگ شود، بنابراین قبل از هر گونه اقدام برای ترک الکل، با مشاورین مرکز ترک الکل پیام تندرستی تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید برنامه جامع درمانی به شما ارائه دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطلب ترک الکل در منزل مراجعه کنید.

دارو درمانی برای ترک الکل

استفاده از داروهای ترک الکل یکی از روش های ترک الکل است و عموما داروهایی هستند که به راحت کردن فرایند سم زدایی و کاهش شدت علائم ترک الکل کمک می‌کنند. این داروها عبارتند از:

 • بنزودیازپین ها: از آنجایی که دسته داروهای بنزودیازپین ها عموما پتانسیل اعتیاد بالایی دارند، لازم است تا حتما طبق تجویز پزشک مصرف شوند. البته در کلینیک پیام تندرستی به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شود. این داروها به کاهش شدت علائم ترک الکل کمک می‌کنند.
 • داروهای ضد تشنج: داروهای ضد تشنج برای پیشگیری از تشنج در بیمارانی که در معرض خطر تشنج هستند استفاده می‌شود.
 • داروهای آدرنرژیک: داروهای آدرنرژیک برای کاهش فشار خون و ضربان قلب، بهبود ایمنی در طول سم زدایی استفاده می‌شود.
 • باربیتورات ها: باربیتورات ها مانند بنزودیازپین ها عمل می کنند اما آنقدرها بی خطر نیستند. آنها ممکن است در برخی شرایط استفاده شوند، اما بنزودیازپین ها معمولاً برای ترک الکل ترجیح داده می‌شوند.
 • باکلوفن: باکلوفن روی مسیر عصبی و گیرنده‌های الکل تأثیر می گذارد. این یک گزینه درمانی جدیدتر برای ترک الکل است که علائم ترک را بهبود می‌بخشد و میل به الکل را کاهش می‌دهد.

روان درمانی ترک الکل

روان درمانی برای ترک الکل بسیار مهم است، زیرا باید اعتیاد روانی فرد درمان شود. به همین دلیل در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی این رویکرد مانند انجام سم زدایی بسیار مورد توجه است. بهترین روش ترک الکل در این بخش، درمان شناختی رفتاری است که در طی آن مهارت‌های مقابله‌ای منفی شناسایی شده و مهارت‌های مقابله‌ای مثبت به بیمار آموزش داده می‌شود تا در مواقع اضطراب و استرس بیمار به سراغ الکل نرود.

بهترین روش ترک الکل

بهترین شیوه ترک الکل، ترکیبی از روش های ترک الکل است که عبارتند از: سم زدایی تدریجی ترک الکل، دارودرمانی، کاشت ایمپلنت دی سولفیرام و روان درمانی تا ترک اعتیاد بصورت ریشه‌ای انجام شود. برای دست‌یابی به این روش‌ها توصیه می‌شود به بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران یعنی کلینیک روانشناسی و ترک اعتیاد پیام تندرستی مراجعه کنید تا متخصصین این مرکز بتوانند برنامه درمانی جامع برای شما فراهم کنند.

مراحل ترک الکل در کلینیک پیام تندرستی

در این کلینیک بیمار در بدو ورود به کلینیک، در جلسه مشاوره شرکت می‌کند تا شرایط روانی او بررسی شده و روند درمان کلی برایش توضیح داده شود. سپس یک سری آزمایشات پایه روی فرد انجام می‌شود تا شرایط جسمی و روانی‌اش بررسی گردد. بعد از آن برنامه درمانی جامعی توسط کادر پزشکی اعم از پزشک ترک اعتیاد، روانپزشک و روانشناس ترک اعتیاد و …تنظیم می‌شود و سپس برنامه موردنظر اجرایی می‌شود. مراحل ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد پیام عبارتند از:

 1. مشاوره
 2. انجام آزمایشات و ارزیابی شرایط جسمی و روانی فرد
 3. سم زدایی تدریجی ترک الکل
 4. دارودرمانی(در صورت نیاز)
 5. کاشت ایمپلنت دی سولفیرام
 6. روان درمانی
 7. انجام خودمراقبتی(نظیر یوگا، تغذیه مناسب و…)

در این مطلب به بررسی روش های ترک الکل پرداختیم. حالا می‌دانیم که بهترین روش ترک الکل آن است از ترکیبی از روش‌ های مختلف ترک الکل استفاده کنید. انجام فرایند درمان اعتیاد به الکل به تنهایی بسیار خطرناک است، زیرا در این فرایند علائم ترک خطرناکی مانند تشنج ممکن است بروز کند و موجب مرگ شود. اما زیر نظر متخصصین مرکز ترک اعتیاد پیام تندرستی این علائم کنترل و مدیریت می‌شوند و فرایندی ایمن و در حد امکان بدون درد و خماری برای شما فراهم می‌شود. کافیست همین حالا با ما تماس بگیرید و از خدمات ما برخوردار شوید.

Rate this post
مدیرسایت
Latest posts by مدیرسایت (see all)
دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان