پیام تندرستی > مرکز ترک متادون

مرکز ترک متادون

کلینیک ترک متادون در تهران

امروزه متادون به اشتباه به عنوان یک داروی جایگزین برای کمک به افرادی که درگیر اعتیاد به مواد مخدر، مانند هروئین و مورفین هستند، تجویز می‌گردد. در کمپ های غیر اصولی برای ترک اعتیاد، متادون را به صورت روزانه در دوزهای اندازه گیری شده به یک فرد داده می‌شود. آن‌ها تصور می‌کنند که متادون به افراد اجازه می‌دهد هر گونه مواد مخدر دیگری که از آن استفاده می‌کنند را متوقف کنند! در صورتیکه متادون نوعی دیگر از شبه مخدرها است که بشدت وابستگی فیزیکی و ذهنی برای بیمار ایجاد کرده و شخص تنها نوع اعتیاد خود را از موادی دیگر به متادون تغییر داده است. متادون از نظر ساختار شیمیایی شبیه هروئین و سایر مواد مخدر است و تاثیر مشابهی نیز روی بدن دارد، طبق گزارش مرکز مواد مخدر و تحقیقات (CESAR) بسیاری از مصرف کنندگان متادون گرفتار اعتیاد و وابستگی شدید به آن می‌شوند که برای ترک باید به کلینیک ترک متادون قابل اعتماد مراجعه کنند. برای تعریف متادون باید بگوییم که متادون یک داروی مخدر می‌باشد که برای کاهش درد بصورت قرص یا شربت برای بیماران در صورت تشخیص دکتر تجویز می‌گردد. متادون نیز مانند تمامی مواد مخدر وابستگی فیزیکی و روانی برای مصرف کننده حتی در دوزهای پایین دارد که ترک آن در تنها در بهترین مرکز ترک متادون امکان پذیر است.

بستری
1
- تماس با کلینیک. - پرزنت بیمار توسط پذیرش و ارائه توضیح روند درمان. - هماهنگی جلسه با روانشناس مجموعه به منظور ارائه مشاوره رایگان به بیمار. - توضیح روند درمان به بیمار در جلسه رایگان مشاوره.
روند درمان
2
روند درمان ترکیب دو روش دارو درمانی و روان درمانی است. حداقل طول دوره درمان از 2 تا 3 هفته (10 تا 21 روز) است که مدت زمان آن با توجه به وضعیت بیمار، میزان دوز مصرفی و نوع ماده ای که مصرف می شود، تعیین خواهد شد.
سرویس ها
3
اتاق های 1 تخته و 2 تخته در کلینیک در نظر گرفته شده است که دارای کمد و یخچال هستند. صبحانه، ناهار و شام سرو می شود. امکان حضور همراه در اتاق های یک تخته فراهم است و همچنین امکان استفاده از تلفن همراه و اینترنت رایگان وجود دارد.
سم زدایی
4
سم زدایی با توجه به نوع اعتیاد و مواد مصرفی انجام می شود. روانپزشک بعد از اتمام دوره درمان نیز بیمار را فالو می کند و همچنین به جهت بهبود اختلالات روانشناسی ناشی از مصرف مواد در کنار ترک اعتیاد، روانکاوی با حضور روانشناس انجام می شود.
ترخیص
5
کارهای ترخیص بیمار بعد از اتمام دوره درمان و در صورت منفی بودن تست و نرمال شدن وضعیت بیمار از نظر روحی و فیزیکی با تایید پزشک متخصص انجام می شود. بعد از ترخیص نیز با توجه به نیاز بیمار جلسات مشاوره و روانکاوی با روانپزشک ادامه خواهد داشت.

قرص متادون چیست؟ و نوع مصرف آن

قرص متادون یک داروی مخدر است که به عنوان یک روش درمانی برای کمک به افرادی که به مواد مخدری مانند هروئین یا مورفین وابسته هستند، استفاده می‌شود. این دارو به صورت قرص یا شربت تجویز می‌شود. متادون عمدتاً برای کاهش علائم ترک مواد مخدر در افراد مصرف کننده به کار می‌رود. با این حال متادون عامل بیش از ۳۰ درصد از مرگ‌های ناشی از سوء مصرف مواد همراه با مسکن می‌باشد. با این وجود، تجویزهای این داروی شبه مخدر با نسخه‌های واقعی فقط حدود ۲ درصد است. این آمار به تنهایی علت این امر را روشن می‌کند که چرا ترک متادون، ضروری‌تر از گذشته است.

علائم مصرف قرص متادون

علائم مصرف قرص متادون می‌تواند شامل تغییرات جسمانی و رفتاری باشد. افرادی که این دارو مصرف می‌کنند، ممکن است با علائمی همچون خواب‌آلودگی غیر طبیعی، تغییرات در رفتار و شخصیت، تغییرات در ضربان قلب و مشکلات گوارشی روبه‌رو شوند.

بررسی نشانه ها و علائم اعتیاد به متادون

بررسی های اخیر در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی تهران و دیگر مراکز بستری سایر شهرها نشان می‌دهد که  مصرف خودسرانه متادون رو به افزایش است. ترک قرص متادون چگونه است؟ از آنجایی که مصرف قرص و شربت متادون می‌تواند خطر مرگ را در پی داشته باشد بهتر است علائم اعتیاد به متادون را بشناسیم تا بتوانیم به روش درست و به موقع برای درمان قطعی آن اقدام کنیم. اعتیاد به متادون هم مانند هر ماده مخدر دیگری علائم ظاهری، جسمانی و روحی روانی دارد. بسیاری از افراد مبتلا به سوء مصرف داروی متادون به شدت دچار مشکلات کبدی و تنفسی می‌شوند. این افراد خلق و خوی بدی پیدا می‌کنند و مدام در تنش و اضطراب به سر می‌برند. علائمی مانند خشکی دهان، کمبود انرژی، تغییر ضربان قلب، نارسایی کبد و بالا رفتن آنزیم های کبدی جزو نشانه هایی هستند که برای اطرافیان چندان بارز نیستند. این موارد نمی‌توانند ما را به خوبی از اعتیاد فرد به مصرف متادون آگاه کنند. برای آگاهی به موقع و تشخیص وضعیت عزیزانمان نیاز به نشانه‌های واضح تری داریم که بهتر است در علائم ظاهری به دنبال آن بگردیم.

از علائم و نشانه‌های اعتیاد به متادون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از متادون و الکل با هم
 • دروغ گفتن به متخصصین برای دریافت دوز بالاتری از متادون
 • استفاده همزمان از متادون و هروئین
 • مصرف بیش از حد توصیه شده از متادون

خطرات سو مصرف متادون

مصرف سو متادون، به عبارت دیگر همزمان با دیگر مواد مخدر، مخصوصاً هروئین، با خطرات جدی ایجاد می‌کند. این ممکن است عارضه‌های جسمانی و روانی را تشدید کند و موجب عوارض ناخواسته مثل افزایش خطر اورژانس‌های پزشکی و افت کیفیت زندگی شود.

عوارض مصرف قرص متادون

مصرف طولانی مدت و بدون تجویز داروهای اعتیاد آور مانند متادون باعث تخریب اعضای داخلی بدن می‌شود و مرگ ناگهانی فرد را به همراه دارد. اعتیاد به متادون جزو آن دسته از مواردی است که به شدت در آسیب های کبدی تاثیرگذار است. مصرف قرص متادون بالا رفتن آنزیم های کبد و در نتیجه سرطان کبد را به همراه دارد. از عوارض مصرف قرص متادون می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افسردگی
 • اختلالات روانی
 • ضربان نامنظم قلب
 • پوسیدگی دندان‌ ها
 • احساس پوچی
 • عدم ثبات شخصیتی
 • اختلال شدید تنفسی

با وجود این عوارض نکته قابل توجه آن است که ترک هیچ ماده مخدری از ترک زولپیدم و متادون گرفته تا مخدر های افیونی نباید به یکباره (ترک یابویی) صورت گیرد. زیرا در این صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیرتری را به همراه داشته باشد.

چگونه یک فرد معتاد به مصرف متادون را بشناسیم؟

معمولا افرادی که در دام اعتیاد مصرف مواد مخدر گرفتار می‌شوند، ابتدا بیماری خود را انکار می‌کنند و تمایلی به گرفتن تست اعتیاد ندارند. از این رو علائم ظاهری و تغییرات رفتاری اولین نشانه‌هایی هستند که می‌توانند به ما در تشخیص و شناسایی افراد مبتلا به سوء مصرف متادون و یا هر ماده مخدر دیگری کمک کنند که با دیدن آن ها سریعا باید اقدام به مراجعه به مرکز متادون کرد. از بارزترین نشانه های ظاهری اعتیاد به متادون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تورم صورت و کشیدگی پوست
 • خواب‌آلودگی غیر طبیعی
 • تهوع
 • خارش بدن
 • دشواری در تکلم
 • کاهش سرعت حرف زدن
 • فراموشی، کاهش تمرکز و حافظه
 • نامنظم شدن تنفس
شخص معتاد به متاذون - کلینیک پیام تندرستی

بهترین راه‌های ترک متادون

ترک متادون بهترین زمانی است که به مشاوره و درمان تخصصی در مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید. روش‌های مختلفی برای ترک متادون وجود دارد، از جمله سم‌زدایی سریع و تدریجی، درمان‌های روان‌شناختی، و پشتیبانی روانی.

سم زدایی متادون چند روز طول می‌کشد؟

چگونه متادون را از بدن خارج کنیم؟ بهترین روش سم زدایی متادون از بدن برای افراد مصرف کننده، معمولاً در مراکز تخصصی ترک اعتیاد صورت می‌گیرد. سم زدایی متادون بستگی به شرایط جسمی، روحی، مقدار مصرف و مدت زمان مصرف بیمار به دو صورت سم زدایی سریع مواد از بدن برای ترک فوق سریع متادون و بستری تدریجی در کلینیک پیام تندرستی واقع در تهران امکان پذیر می‌باشد. توصیه دکتر برای ترک اعتیاد متادون شروع درمان سم زدایی تدریجی می‌باشد که طول درمان 1 الی 2 هفته می‌باشد.

 

در زمان بستری در مرکز ترک متادون، بیمار بصورت شبانه روزی تحت نظر روانشناس و پرستار است و روزانه سه نوبت ویزیت روانپزشک می‌شود و با توجه به سیر بیماری و شرح حال بیمار که توسط روانشناس ثبت گردیده، داروهای او تغییر می‌کند. بهبودی بیمار در زمان ترک اعتیاد مواد مخدر برای افرادی که به تنهایی می‌خواهند مراحل ترک را سپری کنند، بسیار دشوار است! به ویژه اینکه علائم ترک اعتیاد اغلب ناخوشایند هستند و ممکن است بیمار دوباره به مصرف خود حتی با دوز بالاتر ادامه می‌دهد. به همین دلیل است که ترک متادون در خانه بدون نظارت کادر درمانی بسیار دشوار است و حتی ممکن است خطرناک نیز باشد.

علائم ترک متادون

علائم ترک متادون شامل تغییرات جسمانی و روحی ممکن است. این شامل عوارض فیزیکی مثل تورم صورت و کشیدگی پوست، خواب‌آلودگی، تهوع، خشکی دهان، و تغییر در ضربان قلب است

از جمله علائم شایع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرگیجه و غش
 • تهوع و استفراغ
 • پیچ و تاب و درد شکمی، اسهال
 • تعریق و عدم تحمل گرما

درمورد این که عوارض ترک متادون چند روز طول می کشد؟ باید بگوییم که بسته به طول مدت اعتیاد شخص مصرف کننده و دوز مصرف قرص یا شربت متادون، برخی افراد ممکن است علائم جدی تری را در دوره ترک متادون تجربه کنند. اگر بیمار دوره درمانی خود را در بهترین مراکز ترک متادون تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و اعصاب و روان سپری کند، شرایط علائم ترک متادون او با توجه به مراقبت ها بصورت شبانه روزی به راحتی قابل تحمل می‌باشد. برخی علائم ترک متادون که بیمار نمی‌تواند آنها را کنترل کند و موجب می‌گردد که دوباره شخص، مصرف متادون خود را دوباره آغاز کرده می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • از دست دادن قدرت عضلانی
 • دوره های قاعدگی نامنظم در زنان
 • اشکال در نعوظ و انزال در مردان
 • کاهش میل جنسی در هر دو جنس
 • افسردگی، تشنج، اختلال حافظه

مدت زمان ترک متادون

مدت زمان ترک متادون متغیر است و به عواملی مانند میزان وابستگی، روش‌های درمان، و حمایت اجتماعی بستگی دارد. این ممکن است چند هفته تا چند ماه یا بیشتر به طول بیانجامد. زمان ترک متادون چند روز است؟ اگر ترک اعتیاد محرک متادون با روش های اصولی و صحیح انجام گیرد و مرحله سم زدایی آن با موفقیت طی شود حدودا 2 الی 3 هفته به طول می انجامد. افرادی که می خواهند اقدام به ترک اعتیاد در منزل داشته باشند باید دقت کنند که بهتر است مرحله سم زدایی برای ترک هر ماده مخدری از ترک الکل گرفته تا ترک حشیش و هروئین باید در کلینیک های تخصصی ترک اعتیاد انجام پذیرد. عوارض خماری و درد های ناشی از آن با توجه به نوع اعتیاد و مدت زمان آن ممکن است در هر فرد متفاوت باشد به همین ترتیب طول دوره سم زدایی و ترک اعتیاد هم در فرد می تواند متفاوت باشد. در بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران بعد از انجام آزمایش های لازم و تجویز پزشک ترک اعتیاد، بهترین شرایط برای ترک اعتیاد بیماران فراهم می شود که طول دوره ترک به حداقل زمان ممکن برسد. پزشکان و متخصصین این مجموعه با کاهش تدریجی دوز دارو میزان درد های عضلانی و استخوانی را به کمترین حالت می رسانند. سم زدایی مخدر متادون در بهترین مرکز ترک متادون معمولا بین 7 الی 10 روز به طول می انجامد.

مدت زمان ترک متادون - کلینیک پیام تندرستی

جدیدترین و سریع‌ترین روش ترک متادون

افرادی که به قرص یا شربت متادون اعتیاد پیدا کردند، می‌توانند با مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی که بهترین مرکز ترک اعتیاد متادون در تهران است با دریافت مشاوره اولیه رایگان ترک اعتیاد برای بهبودی شرایط جسمی و روحی خود اقدام کنند. معمولاٌ بعد از مشاوره روانشناس و نتیجه آزمایش تست اعتیاد، فرد مصرف کننده با دریافت اطلاعاتی در مورد روش های ترک اعتیاد بصورت سم زدایی سریع در اعتیاد و سم زدایی تدریجی مواد مخدر از بدن، درمان خود را تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و کادر مجرب آغاز می‌کنند. جدیدترین روش‌های ترک متادون شامل استفاده از داروهای دیگر برای کمک به ترک متادون و ترک تدریجی آن است. همچنین، استفاده از تکنولوژی‌های نوین برای پشتیبانی از افراد در فرآیند ترک متادون نیز در حال توسعه است.

بعد ترک متادون چه باید کرد؟

در برخی مراکز ترک اعتیاد فرد مصرف کننده را وابسته به متادون نگه می‌دارند و فقط دوزها را کاهش می‌دهند! اما در کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان پیام تندرستی پزشکان بر سم زدایی سریع بدن از مواد مخدر تمرکز دارند. بعد از پاکسازی متادون از بدن بیمار، معمولاٌ برنامه های درمان رفتاری شناختی CBT و روان درمانی اعتیاد برای او آغاز می‌گردد. این درمان‌ها به بیماران اعتیاد کمک می‌کند تا روحیه قدرتمند روان شناختی را تجربه کنند. روانشناسان ترک اعتیاد ما با هدف قرار دادن اعتیاد افراد و شناسایی عوامل مسبب آنها به صورت یک به یک با افراد کار خواهند کرد. این به بیماران کمک می‌کند تا شرایطی را که احتمالا در محیط خانه خود، آنها را دوباره به سمت مواد مخدر سوق می‌دهد شناسایی کنند.

در زمان ترک متادون چی بخوریم؟

در زمان ترک متادون علاوه برمواردی که گفته شد تغذیه هم نقش بسزایی در ترک مواد مخدر دارد. انتخاب غذا های کم چرب و همچنین استفاده زیاد از سبزیجات و خوردن غلات کامل و فیبر کافی می تواند در روند ترک اعتیاد کمک کننده باشد. این نکته بسیار مهم است که از مصرف مواد غذایی کافئین دار و شکر در طول درمان دوری کنید.

 

در حالی که بهترین راه برای ترک شربت یا قرص متادون بستری بیماران اعتیاد در مرکز ترک متادون است، اما برخی افراد که دوز مصرفی پایینی داشتند می‌توانند ادامه درمان خود را بعد از سم زدایی فوق سریع در خانه تحت نظر پزشک و روانشناس متخصص ترک اعتیاد ادامه دهند. استفاده از متادون برای درمان عوارض ترک مواد مخدر در میان بخش‌های خاصی از جامعه پزشکی بحث برانگیز است. بعضی از متخصصان معتقدند این فقط مردم را تشویق می‌کند که یک اعتیاد را با اعتیاد دیگر تعویض کنند. با این حال اگر شخص برنامه درمانی ترک متادون خود را تحت نظارت دکتر و روانشناس متخصص ترک اعتیاد دریافت کند به احتمال زیاد بهبودی موفقی از اعتیاد به مواد مخدر را تجربه می‌کنند.

هزینه ترک متادون

ترک متادون در کلینیک‌های تخصصی و مراکز ترک اعتیاد ممکن است به توجه به مکان، کشور، نوع درمان، و مدت زمان متغیر باشد. هزینه‌ها معمولاً شامل مشاوره، خدمات پزشکی، درمان‌های دارویی (اگر مورد نیاز باشد)، و خدمات پشتیبانی است. همچنین، بیماری ها و شرایط جسمی و روحی فرد ممکن است نیاز به تداخل‌های مختلفی داشته باشد که می‌تواند تأثیری بر هزینه داشته باشد.

به عنوان یک مثال تخمینی، در ایالات متحده، هزینه‌های مرتبط با ترک متادون می‌تواند در محدوده 1000 تا 2000 دلار یا حتی بیشتر قرار بگیرد. با این حال، این مقادیر می‌توانند متغیر باشند و باید به اطلاعات خاص مرکز یا کلینیکی که خدمات ترک متادون ارائه می‌دهد، مراجعه کنید.

هزینه ترک متادون - کلینیک پیام تندرستی

توصیه می‌شود که برای دقیق‌ترین اطلاعات در مورد هزینه‌ها و گزینه‌های درمانی مرتبط با ترک متادون، با کلینیک‌ها و مراکز مختلف تماس بگیرید و اطلاعات جزئی تر را از آن‌ها دریافت کنید. همچنین، در برخی موارد بیمه‌های بهداشتی نیز ممکن است هزینه‌های مرتبط با ترک متادون را پوشش دهند، بنابراین اگر بیمه دارید، می‌توانید با بیمه خود تماس بگیرید و از شرایط پوشش بیمه خود آگاه شوید.

تصورات اشتباه درباره شربت یا قرص متادون

اگرچه متادون بیشتر در محیط پزشکی یافت می‌شود، افراد می‌توانند بدون هیچ سابقه اعتیاد به مواد دیگری به آن معتاد شوند. قرص یا شربت متادون همانند بسیاری از مواد مخدر دیگر به طور گسترده‌ای در سطح خیابان برای کسانی که می‌خواهند از آن برای اهداف تفریحی استفاده کنند، در دسترس است. این شبه مخدر باعث می‌شود افراد احساس گرما و آرامش کنند، زیرا ضربان قلب آنها را کاهش داده و دمای بدن را افزایش می‌دهد. این امر منجر به احساسی مشابه تجربه مصرف بیش از حد الکل خواهد شد، تنها با درجه ای بیشتر. بسیاری از افراد در معرض تصورات غلط هستند که متادون ایمن تر از هروئین است. در واقع، بیش از 50 درصد افراد معتاد به متادون به مواد مخدر دیگری نیز اعتیاد دارند. بنابراین افرادی که به متادون اعتیاد دارند باید حتما به بهترین کلینیک ترک اعتیاد متادون که دارای مجوز برای انجام این کار هستند و امکانات لازم را دارند، مراجعه کنند.

ترک شربت متادون - کلینیک پیام تندرستی

جديدترين روش مصرف داروي نالتروكسان استفاده از ايمپلنت نالتروکسان  است. از ويژگي هاي اين روش استفاده طولاني مدت بدون نياز به مصرف روزانه خوراكي آن است با اين روش همواره مقدار مشخصي از دارو وارد بدن ميشود.در درمان اعتياد و وابستگي به انواع مخدر ها مانند متادون و… و همچنين ترک الکل و ديگر مواد توهم زا ها مثل ماري جوآنا ( حشيش ) نيز مؤثر است ، اين روش باعث كاهش وسوسه ي فرد براي مصرف مجدد و هم چنين بروز علائم محروميت ناشي از عدم مصرف مواد مخدر ميشود و افرادديگر لذتي از مصرف نمي برنددر كلينيك تخصصي روانپزشكي و ترك اعتياد پیام بعداز سم زدايي ، كاشت نالتروكسان توسط جراح انجام ميشود و فرد بهتر است براي روان درماني هفته اي يكبار به روانشناس و ماهي يكبار براي ويزيت روانپزشكي با دكتر خود در ارتباط باشد تا به نتيجة قطعي و بهبودي كامل خود برسد.

سوالات متداول در مورد ترک متادون

 1. بهترین روش ترک اعتیاد متادون چیست؟

بهترین روش ترک متادون، روشی است که طبق شرایط فرد و با توجه به میزان مصرف باشد و برنامه درمانی مناسب هر فرد تنظیم شود.

 1. ترک متادون چند روز طول می کشد؟

طول دوره ترک متادون در صورتی که با روش های نوین و زیر نظر متخصص مجرب انجام شود، به حداقل مقدار خود خواهد رسید که معمولا یک تا سه هفته دوره بستری خواهد بود.

 1. متادون را چگونه باید ترک کرد؟

برای ترک باید حتما به مرکز معتبر ترک متادون مراجعه و از انجام خوددرمانی در منزل خودداری کرد زیرا که شرایط سنی، مدت زمان و دوز مصرفی متادون می بایست مورد بررسی قرار گیرد.

مدیرسایت
Latest posts by مدیرسایت (see all)
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان