قرص b2 چیست؟ آیا قرص ب2 اعتیاد آور است؟

قرص ب2 یا بوپرنورفین چیست؟ آیا قرص ب2 اعتیاد آور است؟
نویسنده پیام تندرستی
26 خرداد 1398

قرص b2 یا Buprenorphine دارویی است که برای درمان اعتیاد به مواد افیونی چون هروئین، متادون و دارو‌های مسکن تجویز می‌شود. قرص ب2 (بوپرنورفین) که تحت نام تجاری Subutex و Suboxone نیز شناخته می‌شود برای درمان دردهای شدید هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تا به حال برای شما هم سوال‌هایی نظیر قرص ب2 چیست؟ آیا ب2 اعتیادآور است؟ روش‌های ترک بوپرنورفین و عوارض جانبی آن چیست؟ به وجود آمده است در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با هم پاسخ همه این پرسش‌ها را بیابیم.

آشنایی با داروی ترک اعتیاد بوپرنورفین یا ب 2

بوپرنورفین یا ب2 ماده تخدیری است که به گیرنده‌های افیونی در مغز متصل می‌شود و به این ترتیب خروج افیون را سرکوب کرده و مانع از تاثیرگذاری بر مغز می‌شود. این دارو در اکتبر سال ۲۰۰۲ میلادی مورد تایید اداره غذا و دارو (FDA) قرار گرفت.

در واقع باید گفت که زمانی درمان اعتیاد با قرص b2 موفقیت آمیز است که بیمار تحت یک برنامه صحیح و در کنار روش‌های گروه درمانی اعتیاد اقدام به ترک اعتیاد کند. برنامه‌ای که بتواند به خوبی شرایط ذهنی، جسمانی و محیطی فرد مبتلا به اعتیاد را کنترل کند. از آنجایی که مصرف ب2 در کنار دیگر مخدر ها به شدت می‌تواند عوارض جانبی را به همراه داشته باشد، حتما باید تحت نظر پزشک متخصص مصرف شود.

داروی ترک اعتیاد بوپرنورفین یا ب 2

انواع مخدر بوپرنورفین یا b2 که در بازار موجودند

داروی ب2 به شکل مختلفی قابل مصرف است مانند قرص، آمپول، ایمپلنت داخل بدن و یا پد‌های درمانی. انواع مختلف بوپرنورفین با توجه به شرایط بیمار توسط پزشک تجویز می‌شود. در ادامه برخی از انواع داروی b2 را معرفی می‌کنیم.

قرص بوپرنورفین

قرص b2 که به صورت زیر زبانی تجویز می‌شود، رایج‌ترین نوع مصرف آن است و به صورت قرص‌های ۲ و ۸ میلی گرم وجود دارد. احتمال جذب در روش زیر زبانی قرص بوپرنورفین فقط ۱۰ درصد است، به همین دلیل در مقایسه با آمپول بوپرنورفین علائم ترک اعتیاد کمتری به همراه دارد.

آمپول بوپرنورفین

آمپول بوپرنورفین که برخی اوقات توسط مراکز غیر مجاز و به صورت قاچاق تجویز می‌شود، می‌تواند به عنوان جایگزینی برای قرص بوپرنورفین معرفی شود. در مقایسه با قرص، عوارض جانبی بیشتری دارد و میزان مصرف آن باید طبق تجویز پزشک صورت گیرد. تزریق بوپرنورفین به ناحیه معده صورت می‌گیرد و معمولا یک بار در ماه تزریق می‌گردد. بین دوز‌های مصرف حداقل ۲۶ روز فاصله قرار دارد.

ایمپلنت بوپرنورفین

ایمپلنت از جدید‌ترین روش‌های درمانی مصرف بوپرنورفین است که در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برتری این روش در مقایسه با مصرف قرص و تزریق آمپول، نبود نگرانی بابت فراموشی مصرف دارو است.

در استفاده از ایمپلنت باید دقت کافی صورت بگیرد، زیرا عوارض نادر اما جدی از جمله آمبولی و مرگ ناشی از قرار دادن نادرست ایمپلنت‌های دارویی، سلامتی بیمار را تهدید می‌کند.

پد بوپرنورفین

پد بوپرنورفین، چسب دارویی است که روی پوست قرار می‌گیرد تا میزان خاصی از دارو را از طریق پوست به جریان خون منتقل کند. مزیت استفاده از پد نسبت به سایر اشکال و روش‌ها، انتقال دوز مشخصی از دارو به بیمار است.

انواع مخدر بوپرنورفین یا b2

قرص b2 را چگونه مصرف کنیم ؟

بیماران معمولا مصرف قرص b2 را حداقل ۱۲ ساعت پس از استفاده مواد افیونی و بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از مصرف متادون شروع می کنند، اما با توجه به وضعیت هر فرد این روند می‌تواند تغییر پیدا کند. پزشکان توصیه می‌کنند تا حد امکان بین استفاده از مواد مخدر و درمان بوپرنورفین فاصله‌ای در نظر گرفته شود. در هر صورت به یاد داشته باشید که برای درمان اعتیاد با هر دارو یا مخدر جایگزین، حتما باید با تجویز پزشک اقدام به مصرف آن کنید.

آیا قرص ب2 اعتیاد آور است؟

قرص b2 گیرنده‌های مواد افیونی را فعال می‌کند و میل به مصرف را کاهش می‌دهد، ولی مشکل بزرگ آن احتمال وابستگی به خود دارو است. با این حال تعداد کمی از بیماران کنترل دارویی خود را از دست می‌دهند و دچار سوء مصرف بوپرنورفین می‌شوند؛ که در نهایت بیمار باید برای ترک ب2 اقدام کند. بوپرنورفین برخی وابستگی‌های موجود در بدن بیمار به مواد افیونی را حفظ می‌کند، اما این امر قابل کنترل است و به تدریج برطرف می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند مواد مخدری که سریع‌تر به مغز می‌رسند، پتانسیل بالاتری برای اعتیاد دارند. داروهایی که فرایند و چرخه کوتاه‌تری برای اثر‌گذاری دارند نسبت به داروهایی که سیکل طولانی‌تری دارند، قدرت اعتیاد آوری بالاتری دارند. چرخه بوپرنورفین نیز آرام شروع می‌شود و تاثیر خفیف و طولانی مدتی دارد؛ به همین دلیل در مقایسه با موادی چون هروئین و مورفین، وابستگی کمتری ایجاد می‌کند.

اعتیاد آور بودن قرص ب 2

قرص b2 چند روز در ادرار میماند؟

قرص b2 معمولاْ ۱۰ الی ۱۵ روز بعد از آخرین بار مصرف، در آزمایش مستقیم بوپرونورفین نشان داده می‎شود. به احتمال زیاد در صورت انجام تست مرفین، نتیجه آزمایش منفی خواهد بود. اما در صورت درخواست تست دقیق‌تر، آزمایشات مربوط به مشتقات مرفین (مثل قرص ب2) نیز صورت می‌گیرد و قطعاً با جواب مثبت رو به رو خواهید شد.

عوارض قرص ب 2 چیست؟

بوپرنورفین بر خلاف سایر مواد افیونی مانند هروئین، سقف اثر دارد. یعنی تا زمانی که فرد میزان مشخصی از ماده مخدر را مصرف نکند، اثرات آن را مشاهده نخواهد کرد. با این حال قرص b2 مانند سایر داروها، عوارض جانبی متعددی به همراه دارد. رایج‌ترین عوارض جانبی بوپرنورفین شامل موارد زیر هستند:

 • خشکی دهان
 • سر درد
 • سوزش و خارش پوست
 • بی خوابی
 • دل درد
 • تورم یا قرمزی در ناحیه پد بوپرنورفین

عوارض خطرناک قرص b2

بعضی از پیامد‌های نامطلوب مصرف بوپرنورفین که باید بیشتر به آن توجه کرد، به شرح زیر است:

 • توهم
 • تب و لرز
 • تعریق
 • سرگیجه
 • گرفتگی عضلات
 • اسهال و استفراغ
عوارض بوپرنورفین (ب2)

بهترین روش ترک قرص بوپرنورفین (ب2)

اگر از قرص بوپرنورفین به عنوان بخشی از فرایند درمانی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر از جمله ترک شیشه استفاده شود، بدن به لحاظ جسمی به دارو وابسته می‌شود. برای ترک قرص b2 روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به سه مرحله اصلی آن اشاره می‌کنیم:

۱- با پزشک خود مشورت کنید.

از مصرف بوپرنورفین بدون اجازه پزشک خودداری کنید. پزشک با تنظیم برنامه‌ای صحیح برای پاکسازی کامل بدن شما، از دارو کمک خواهد گرفت. پزشک می‌تواند با شروع روند درمانی، از داروهای دیگر برای کمک به پروسه سم زدایی کمک بگیرد.

۲- به آرامی مصرف دارو را کاهش دهید.

متخصصان توصیه می‌کنند که میزان مصرف بوپرنورفین باید به تدریج کاهش یابد. این مرحله با توجه به شرایط بیمار باید در طی یک دوره سه هفته‌ای یا بیشتر انجام شود. معمولا در هر هفته مقدار مصرف ده تا بیست درصد کاهش پیدا می‌کند. این امر باعث کاهش علائم ترک اعتیاد نیز می‌شود و احتمال عود کردن بیماری و میزان سختی ترک آن را کمتر می‌کند.

۳- به روان درمانگر مراجعه کنید.

هر چقدر هم که در فرایند ترک بوپرنورفین موفق باشید، نباید از مراجعه به درمانگر غافل شوید. حتی اگر از لحاظ جسمی به بهبودی کامل برسید باز هم ممکن است برخی از علائم بیماری به خصوص علائم روانشناختی را با خود به همراه داشته باشید.

در کنار مراحل فوق شرکت در جلسات گروه درمانی اعتیاد و برقراری ارتباط با بیمارانی که تجربه مشابهی دارند، پیشنهاد می‌شود. این کار می‌تواند به روند درمان سرعت بخشد.

بهترین روش ترک قرص بوپرنورفین (ب2)

آیا بوپرنورفین در ترک اعتیاد موثر است؟

اعتیاد به مواد مخدر بیماری است که امروزه جمع کثیری از جامعه جهانی را به خود گرفتار کرده است. اصولا افرادی که برای درمان خود روش‌های اصولی را برمی‌گزینند، به گروه‌های روان درمانی و مشاوره‌های ترک اعتیاد روی می‌آورند؛ اما برخی دیگر استفاده از دارو‌های جایگزین مثل قرص ب2 را انتخاب می‌کنند.

بوپرنورفین(بی2) از جمله داروهای شبه مخدری است که مصرف آن برای بیماران، وابستگی ایجاد می‌کند. بنابراین به هیچ وجه استفاده از آن بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شود. ما در مرکز کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی، با توجه به نتیجه آزمایش‌های لازم و شرایط هر بیمار، بهترین روش درمانی را به او پیشنهاد می‌کنیم.

پیام تندرستی به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد علاوه بر ارائه خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌های روانپزشکی و روانشناسی، به عنوان یک مرکز ترک وابستگی  قرص ب2 یا بوپرنورفین ،ترک اعتیاد به الکل و همچنین مواد تخدیری صنعتی نظیر شیشه، آماده ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان عزیز است. شما نیز می‌توانید در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره تلفن 02122222241 تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول در مورد قرص ب 2

 

طریقه مصرف قرص b2 چگونه است؟

قرص ب 2 و یا بوپرنورفین را می‌توان به صورت قرص، آمپول، ایمپلنت داخل بدن و یا پدهای درمانی استفاده کرد که با توجه به نظر پزشک تجویز می‌شود.

 

عوارض قرص بی دو چیست؟

قرص b2 عوارضی مانند خشکی دهان، بی خوابی، دل درد، توهم، تب و لرز، تعرق و … دارد که در صورت تداوم هریک سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سلام لطفا ب من کمک کنید تا بتونم قرص ب 2 رو ترک کنم

همت پورحسن
29 اردیبهشت 1399

سلام.ببخشید من مشکلم ب۲ هست.میخوام ترکش بدم

ابراهیم
29 اردیبهشت 1399

بنده به پس از ترك اعتياد به وسيله بي دو ، به خود قرص بي دو لعنتي عادت كرده و قادر به ترك و يا بستري جهت ترك بصورت تدريجي بدلايل مشكلات كاري نيستم ، از نظر خودم و اطرافيان داراي بدن و فيزيك قوي هستم و تمايل به ترك در منزل همزمان با حضور در محل كار و يا درمان بصورت سريع را دارم ، خواهشا اگه بصورت سريع و يا ترك در منزل قادر به كمك هستيد تماس بگيريد در غير اينصورت و پيشنهاد ترك تدريجي بدلايل مشكلات فوق الذكر از قبول درمان جسارتا معذورم ، ياعلي

وحيد گودرزي
29 اردیبهشت 1399

  با سلام و عرض ادب
  بنده چند وقتی است به خاطر یه عمل جراحی و درد زیادی که داشتم بهم تریاک دادن و متاسفانه وابسته به آن شدم به صورتی که روزانه تقریبا ۲ گرم مصرف می کنم و خیلی خیلی از این وضعیت ناراحتم.
  میخوام که کنارش بزارم ولی به خاطر اینکه مشغول به کارم توان اینکه بخوام اون رو بدون طی دوره استراحت کنار بزارم نمیتونم.
  لطفا راهنماییم کنید که با مصرف b2 بهتره کنارش بزارم یا متادون.
  همه فامیل و دوستان و خانواده روی اسم من قسم میخورن و نمیخوام کسی متوجه بشه تا بتونم این لعنتی رو از خودم رد کنم.
  لطفا لطفا کمکم کنید.
  سپاسگزارم.

  سجاد
  9 آذر 1399

   سلام دوست عزیز
   برای ترک اعتیاد به هیچ وجه قرص ب2 یا متادون را جایگزین نکنید. ترک متادون و ب2 بسیار مشکلتر از ترک تریاک است و عوارض بسیاری هم دارد.

   کلینیک پیام تندرستی
   18 آذر 1399

سلام خسته نباشید من متادون مصرف میکردم الان میخوام بی 2 مص ف کنم تحت ظر پزشک تا چند ساعت باید هیچ چیزی مص نکنم تا بی 2 مصرف کنم

حسین یاراحمدی
18 اسفند 1399

  سلام مصرف B2 توصیه نمیشود با پزشک مشورت کنید

  کلینیک پیام تندرستی
  23 فروردین 1400

سلام. من بخاطر افسردگی بعد زایمان شوهرم تریاک بهم داد باتوجه ب این که نوزادم هم شیر میدادم اولاش هفته یکباربود بعد ۳ماه دیگه هرشب تریاک میکشیدم یاحتی میخوردم الان کودکم ۱ساله شده میخوام کناربزارم. شوهرم قرص B2پیشنهاد داده الان یک هفته میخورم آیا درسته؟و اینکه بخوام هیچی مصرف نکنم کودکم اذیت نمیشه آیا اصلا کودکم الان معتاداست؟

راضیه محمدزاده
31 تیر 1400

  با سلام . با مصرف قرص بی۲ شما فقط نوع مصرف را تغییر داده اید و همچنان اعتیاد شما درمان نشده است . اینکه کودک شما اعتیاد داره به دلیل شیر مادر احتمال دارد اما توصیه می کنیم که وزیت متخصص داشته باشید (اطفال).
  لطفا از روش های خود درمانی در این خصوص استفاده نکنید در کلینیک پیام امکان خدمات و درمان برای شما وجود دارد لطفا با شماره 02122222241 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  2 مرداد 1400

همین حالا تماس بگیرید

02122222241