قرص b2 چیست؟ آیا قرص ب2 اعتیاد آور است؟

قرص ب2 یا بوپرنورفین چیست؟ آیا قرص ب2 اعتیاد آور است؟
مدیرسایت
16 ژوئن 2019

قرص b2 یا Buprenorphine دارویی است که برای درمان اعتیاد به مواد افیونی چون هروئین، متادون و دارو‌های مسکن تجویز می‌شود. قرص ب2 (بوپرنورفین) که تحت نام تجاری Subutex و Suboxone نیز شناخته می‌شود برای درمان دردهای شدید هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تا به حال برای شما هم سوال‌هایی نظیر قرص ب2 چیست؟ آیا ب2 اعتیادآور است؟ روش‌های ترک بوپرنورفین و عوارض جانبی آن چیست؟ به وجود آمده است در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با هم پاسخ همه این پرسش‌ها را بیابیم.

آشنایی با داروی ترک اعتیاد بوپرنورفین یا ب 2

قرص ب2 ماده مخدری است که به گیرنده‌های افیونی در مغز متصل می‌شود و به این ترتیب خروج افیون را سرکوب کرده و مانع از تاثیرگذاری بر مغز می‌شود. این دارو در اکتبر سال ۲۰۰۲ میلادی مورد تایید اداره غذا و دارو (FDA) قرار گرفت.

در واقع باید گفت که زمانی درمان اعتیاد با قرص b2 موفقیت آمیز است که بیمار تحت یک برنامه صحیح و در کنار روش‌های گروه درمانی اعتیاد اقدام به ترک اعتیاد کند. برنامه‌ای که بتواند به خوبی شرایط ذهنی، جسمانی و محیطی فرد مبتلا به اعتیاد را کنترل کند. از آنجایی که مصرف ب2 در کنار دیگر مخدر ها به شدت می‌تواند عوارض جانبی را به همراه داشته باشد، حتما باید تحت نظر دکتر ترک اعتیاد متخصص مصرف شود.

داروی ترک اعتیاد بوپرنورفین یا ب 2

انواع مخدر بوپرنورفین یا b2 که در بازار موجودند

داروی ب2 به شکل مختلفی قابل مصرف است مانند قرص، آمپول، ایمپلنت داخل بدن و یا پد‌های درمانی. انواع مختلف بوپرنورفین با توجه به شرایط بیمار توسط پزشک تجویز می‌شود. در ادامه برخی از انواع داروی b2 را معرفی می‌کنیم.

قرص ب 2 ( b2)

قرص b2 که به صورت زیر زبانی تجویز می‌شود، رایج‌ترین نوع مصرف آن است و به صورت قرص‌های ۲ و ۸ میلی گرم وجود دارد. احتمال جذب در روش زیر زبانی قرص بوپرنورفین فقط ۱۰ درصد است، به همین دلیل در مقایسه با آمپول ب2 علائم ترک اعتیاد کمتری به همراه دارد.

آمپول ب2 (بوپرنورفین)

آمپول ب2 که برخی اوقات توسط مراکز غیر مجاز و به صورت قاچاق تجویز می‌شود، می‌تواند به عنوان جایگزینی برای قرص بوپرنورفین معرفی شود. در مقایسه با قرص، عوارض جانبی بیشتری دارد و میزان مصرف آن باید طبق تجویز پزشک صورت گیرد. تزریق بوپرنورفین به ناحیه معده صورت می‌گیرد و معمولا یک بار در ماه تزریق می‌گردد. بین دوز‌های مصرف حداقل ۲۶ روز فاصله قرار دارد.

ایمپلنت ب2

ایمپلنت از جدید‌ترین روش‌های درمانی مصرف بوپرنورفین است که در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برتری این روش در مقایسه با مصرف قرص و تزریق آمپول، نبود نگرانی بابت فراموشی مصرف دارو است.

در استفاده از ایمپلنت باید دقت کافی صورت بگیرد، زیرا عوارض نادر اما جدی از جمله آمبولی و مرگ ناشی از قرار دادن نادرست ایمپلنت‌های دارویی، سلامتی بیمار را تهدید می‌کند.

پد ب2

پد بوپرنورفین (ب2)، چسب دارویی است که روی پوست قرار می‌گیرد تا میزان خاصی از دارو را از طریق پوست به جریان خون منتقل کند. مزیت استفاده از پد نسبت به سایر اشکال و روش‌ها، انتقال دوز مشخصی از دارو به بیمار است.

قرص b2 را چگونه مصرف کنیم ؟

بیماران معمولا مصرف قرص b2 را حداقل ۱۲ ساعت پس از استفاده مواد افیونی و بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از مصرف متادون شروع می کنند، اما با توجه به وضعیت هر فرد این روند می‌تواند تغییر پیدا کند. پزشکان توصیه می‌کنند تا حد امکان بین استفاده از مواد مخدر و درمان بوپرنورفین فاصله‌ای در نظر گرفته شود. در هر صورت به یاد داشته باشید که برای درمان اعتیاد با هر دارو یا مخدر جایگزین، حتما باید با تجویز پزشک اقدام به مصرف آن کنید.

آیا قرص ب2 اعتیاد آور است؟

قرص b2 گیرنده‌های مواد افیونی را فعال می‌کند و میل به مصرف را کاهش می‌دهد، ولی مشکل بزرگ آن احتمال وابستگی به خود دارو است. با این حال تعداد کمی از بیماران کنترل دارویی خود را از دست می‌دهند و دچار سوء مصرف بوپرنورفین می‌شوند؛ که در نهایت بیمار باید برای ترک ب2 اقدام کند. بوپرنورفین برخی وابستگی‌های موجود در بدن بیمار به مواد افیونی را حفظ می‌کند، اما این امر قابل کنترل است و به تدریج برطرف می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند مواد مخدری که سریع‌تر به مغز می‌رسند، پتانسیل بالاتری برای اعتیاد دارند. داروهایی که فرایند و چرخه کوتاه‌تری برای اثر‌گذاری دارند نسبت به داروهایی که سیکل طولانی‌تری دارند، قدرت اعتیاد آوری بالاتری دارند. چرخه بوپرنورفین نیز آرام شروع می‌شود و تاثیر خفیف و طولانی مدتی دارد؛ به همین دلیل در مقایسه با اعتیاد به هروئین و مورفین، وابستگی کمتری ایجاد می‌کند.

اعتیاد آور بودن قرص ب 2

قرص b2 چند روز در ادرار میماند؟

قرص b2 معمولاْ ۱۰ الی ۱۵ روز بعد از آخرین بار مصرف، در آزمایش مستقیم بوپرونورفین نشان داده می‎شود. به احتمال زیاد در صورت انجام تست مرفین، نتیجه آزمایش منفی خواهد بود. اما در صورت درخواست تست دقیق‌تر، آزمایشات مربوط به مشتقات مرفین (مثل قرص ب2) نیز صورت می‌گیرد و قطعاً با جواب مثبت رو به رو خواهید شد.

عوارض قرص ب 2 چیست؟

بوپرنورفین بر خلاف سایر مواد افیونی مانند هروئین، سقف اثر دارد. یعنی تا زمانی که فرد میزان مشخصی از ماده مخدر را مصرف نکند، اثرات آن را مشاهده نخواهد کرد. با این حال قرص b2 مانند سایر داروها، عوارض جانبی متعددی به همراه دارد. رایج‌ترین عوارض جانبی بوپرنورفین شامل موارد زیر هستند:

 • خشکی دهان
 • سر درد
 • سوزش و خارش پوست
 • بی خوابی
 • دل درد
 • تورم یا قرمزی در ناحیه پد بوپرنورفین

عوارض خطرناک قرص b2

بعضی از پیامد‌های نامطلوب مصرف بوپرنورفین که باید بیشتر به آن توجه کرد، به شرح زیر است:

 • توهم
 • تب و لرز
 • تعریق
 • سرگیجه
 • گرفتگی عضلات
 • اسهال و استفراغ
عوارض بوپرنورفین (ب2)

بهترین روش ترک قرص بوپرنورفین (ب2)

اگر از قرص بوپرنورفین به عنوان بخشی از فرایند درمانی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر از جمله ترک شیشه استفاده شود، بدن به لحاظ جسمی به دارو وابسته می‌شود. برای ترک قرص b2 روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به سه مرحله اصلی آن اشاره می‌کنیم:

۱- با پزشک خود مشورت کنید.

از مصرف بوپرنورفین بدون اجازه پزشک خودداری کنید. پزشک با تنظیم برنامه‌ای صحیح برای پاکسازی کامل بدن شما، از دارو کمک خواهد گرفت. پزشک ترک مواد مخدر می‌تواند با شروع روند درمانی، از داروهای دیگر برای کمک به پروسه سم زدایی کمک بگیرد.

۲- به آرامی مصرف دارو را کاهش دهید.

متخصصان توصیه می‌کنند که میزان مصرف بوپرنورفین باید به تدریج کاهش یابد. این مرحله با توجه به شرایط بیمار باید در طی یک دوره سه هفته‌ای یا بیشتر انجام شود. معمولا در هر هفته مقدار مصرف ده تا بیست درصد کاهش پیدا می‌کند. این امر باعث کاهش علائم ترک اعتیاد نیز می‌شود و احتمال عود کردن بیماری و میزان سختی ترک آن را کمتر می‌کند.

۳- به روان درمانگر مراجعه کنید.

هر چقدر هم که در فرایند ترک بوپرنورفین موفق باشید، نباید از مراجعه به درمانگر غافل شوید. حتی اگر از لحاظ جسمی به بهبودی کامل برسید باز هم ممکن است برخی از علائم بیماری به خصوص علائم روانشناختی را با خود به همراه داشته باشید.

در کنار مراحل فوق شرکت در جلسات گروه درمانی اعتیاد و برقراری ارتباط با بیمارانی که تجربه مشابهی دارند، پیشنهاد می‌شود. این کار می‌تواند به روند درمان سرعت بخشد.

بهترین روش ترک قرص بوپرنورفین (ب2)

آیا قرص ب 2 در ترک اعتیاد موثر است؟

اعتیاد به مواد مخدر بیماری است که امروزه جمع کثیری از جامعه جهانی را به خود گرفتار کرده است. اصولا افرادی که برای درمان خود روش‌های اصولی را برمی‌گزینند، به گروه‌های روان درمانی و مشاوره‌های ترک اعتیاد روی می‌آورند؛ اما برخی دیگر استفاده از دارو‌های جایگزین مثل قرص ب2 را انتخاب می‌کنند.

قرص ب2 از جمله داروهای شبه مخدری است که مصرف آن برای بیماران، وابستگی ایجاد می‌کند. بنابراین به هیچ وجه استفاده از آن بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شود. ما در مرکز کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی، با توجه به نتیجه آزمایش‌های لازم و شرایط هر بیمار، بهترین روش درمانی را به او پیشنهاد می‌کنیم.

پیام تندرستی به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد علاوه بر ارائه خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌های روانپزشکی و روانشناسی، به عنوان بهترین مرکز ترک ب2 یا بوپرنورفین ،ترک اعتیاد به الکل و همچنین مواد تخدیری صنعتی نظیر شیشه، آماده ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان عزیز است.

سوالات متداول در مورد قرص ب 2

طریقه مصرف قرص b2 زیر نظر پزشک چگونه است؟

قرص ب 2 و یا بوپرنورفین را می‌توان به صورت قرص، آمپول، ایمپلنت داخل بدن و یا پدهای درمانی استفاده کرد که با توجه به نظر پزشک تجویز می شود.

قرص ب2 چه عوارضی دارد؟

قرص b2 عوارضی مانند خشکی دهان، بی خوابی، دل درد، توهم، تب و لرز، تعرق و … دارد که در صورت تداوم هریک سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

آیا پوپرنورفین در ترک مواد مخدر موثر است؟

قرص ب دو (بوپرنورفین) دارو شبه مخدر است که مصرف وابستگی ایجاد می کند؛ بنابراین بدون تجویز پزشک هرگز استفاده نشود.

4.4/5 - (228 امتیاز)
مدیرسایت
دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سلام لطفا ب من کمک کنید تا بتونم قرص ب 2 رو ترک کنم

همت پورحسن
18 می 2020

  همسرم قرص ب2مصرف می‌کنه آیا معتاده واقعا تازه متوجه شدم برای ترکش باید چیکارکنه عوارزش چی

  مریم ناصری
  24 می 2021

   با سلام لطفا جهت مشاوره تخصصی با شماره 02122222241 تماس بگیرید

   کلینیک پیام تندرستی
   3 آگوست 2021

سلام.ببخشید من مشکلم ب۲ هست.میخوام ترکش بدم

ابراهیم
18 می 2020

  سلام وقت بخیر ایا قرص ب۲ مرفین دارد یا در ازمایش ادرار واسه مرفین مثیت نشان داده می شود

  علرضا
  25 می 2021

   باسلام کیت قرص B2 جدا میباشد

   کلینیک پیام تندرستی
   13 آگوست 2021

با سلام و عرض ادب
بنده چند وقتی است به خاطر یه عمل جراحی و درد زیادی که داشتم بهم تریاک دادن و متاسفانه وابسته به آن شدم به صورتی که روزانه تقریبا ۲ گرم مصرف می کنم و خیلی خیلی از این وضعیت ناراحتم.
میخوام که کنارش بزارم ولی به خاطر اینکه مشغول به کارم توان اینکه بخوام اون رو بدون طی دوره استراحت کنار بزارم نمیتونم.
لطفا راهنماییم کنید که با مصرف b2 بهتره کنارش بزارم یا متادون.
همه فامیل و دوستان و خانواده روی اسم من قسم میخورن و نمیخوام کسی متوجه بشه تا بتونم این لعنتی رو از خودم رد کنم.
لطفا لطفا کمکم کنید.
سپاسگزارم.

سجاد
29 نوامبر 2020

  سلام دوست عزیز
  برای ترک اعتیاد به هیچ وجه قرص ب2 یا متادون را جایگزین نکنید. ترک متادون و ب2 بسیار مشکلتر از ترک تریاک است و عوارض بسیاری هم دارد.

  کلینیک پیام تندرستی
  8 دسامبر 2020

   خدا لعنتتون كنه پس چرا به ما دادين الان ما چه خاكي تو سرمون بريزيم كه داريم مصرف ميكنيم بيشتر أز تا دكتر بي شرف اين بي ٢ رو به من پيشنهاد دادن خدا اينشالله سر خانوادتون بياره كه مياره بدترشو

   احمد سعيدي
   10 ژانویه 2021

    با سلام دوست عزیز شما به کلینیک متادون درمانی مراجعه کردید و در این مرکز به شما کمک میشه که بی ۲ رو کنار بزارید

    کلینیک پیام تندرستی
    9 آگوست 2021

  سلام من الان حدود ۱ ماهه که ب2 مصرف می کنم به جای تریاک.
  در حال حاضر شاغل در بانک می‌باشم .و قرار است در چند روز نزدیک آینده ازمون تست اعتیاد بگیرن.چه کار کنم یا چه چیزی بخورم چون تازه کارمند بانک شدم.
  تو رو خدا منو به سمت سلامتی راهنمایی کنید.
  این قضیه هم اول خودم مقصرش بودم بعد دوست متاهل.
  خیلی خیلی ممنونم ازتون

  مجتبی اطاعتی
  15 ژوئن 2021

   با سلام متاسفانه امكان منفي كرىن أؤمايش وجود ندارد برای ترک بی ۲ و درمان با شماره 02122222241 تماس بگیرید تا مشاوره کامل انجام بدهیم.

   کلینیک پیام تندرستی
   3 آگوست 2021

سلام خارش وسوزش پوست در ناحیه زیر بغل میتونه از عوارض قرض b2باشه

خاکسار
3 مارس 2021

  با سلام خیر

  کلینیک پیام تندرستی
  9 آگوست 2021

سلام خسته نباشید من متادون مصرف میکردم الان میخوام بی 2 مص ف کنم تحت ظر پزشک تا چند ساعت باید هیچ چیزی مص نکنم تا بی 2 مصرف کنم

حسین یاراحمدی
8 مارس 2021

  سلام مصرف B2 توصیه نمیشود با پزشک مشورت کنید

  کلینیک پیام تندرستی
  12 آوریل 2021

   والا تو این مقاله ای ک شما نوشتید میگید ترک با بی دو خوبه و خودتون هم به صورت ایمپلنت انجام میدین

   ایمان غلامی
   29 جولای 2021

    ا سلام دوست عزیز بی ۲ ماده مخدری نیمه صنعتی است که از تبائین مشتق شده که خود از آلکالوئید‌های خشخاش بدست می‌آید. در حقیقت این دارو نوعی مسکن قوی و ضد درد است و متاسفانه در بعضی مراکز ترک اعتیاد برای درمان اعتیاد از آن استفاده می‌شود. ایمپلنت با نالترکسون هست و بی۲ را نمی شه ایمپلنت انجام داد

    کلینیک پیام تندرستی
    2 آگوست 2021

  اول باید متادون رو اونیدر کنار بذاری تا حسابی خمار بشی
  بعد از یک چهارم شروع کن زیر زبانی
  تداخل متادون و قرص خطرناکه

  @darudarmane
  17 جولای 2021

سلام پن ی مدت تریاک مصرف می کردم بعد کم کم کردمش متادون ۲۰ اونم کم کم کردم الان ۱چهارم b2مصرف دارم چند روز دیگه ی ازمایش ژنتیک دارم میخوام ببینم نشون میده یا ن الان حدودا ۸ روزه تریاک نکشیدم ۳روزه هم متادون نخوردم

علی محمودی
23 می 2021

  با سلام اگر تست بگیرند بله مثبت هست در تست اعتیاد

  کلینیک پیام تندرستی
  13 آگوست 2021

سلام. من بخاطر افسردگی بعد زایمان شوهرم تریاک بهم داد باتوجه ب این که نوزادم هم شیر میدادم اولاش هفته یکباربود بعد ۳ماه دیگه هرشب تریاک میکشیدم یاحتی میخوردم الان کودکم ۱ساله شده میخوام کناربزارم. شوهرم قرص B2پیشنهاد داده الان یک هفته میخورم آیا درسته؟و اینکه بخوام هیچی مصرف نکنم کودکم اذیت نمیشه آیا اصلا کودکم الان معتاداست؟

راضیه محمدزاده
22 جولای 2021

  با سلام . با مصرف قرص بی۲ شما فقط نوع مصرف را تغییر داده اید و همچنان اعتیاد شما درمان نشده است . اینکه کودک شما اعتیاد داره به دلیل شیر مادر احتمال دارد اما توصیه می کنیم که وزیت متخصص داشته باشید (اطفال).
  لطفا از روش های خود درمانی در این خصوص استفاده نکنید در کلینیک پیام امکان خدمات و درمان برای شما وجود دارد لطفا با شماره 02122222241 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  24 جولای 2021

  با سلام حتما با متخصص اطفال مشورت کنید و برای درمان خود شما توصیه به قطع بی ۲ و درمان صحیح خواهیم داشت با شماره 0212222241 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  2 آگوست 2021

همین حالا تماس بگیرید

02158225
Call Now Buttonمشاوره رایگان