ترک اعتیاد تریاک

ذات اعتیادآور و ویژگی‌های نشاط آور تریاک مشابه سایر اپیوئیدها می‌باشد. هر فرد مصرف کننده تریاک در معرض خطر بالای اعتیاد به آن قرار داشته و می‌تواند منجر به مصرف سایر اپیوئیدها، از جمله هروئین نیز گردد.

سوء مصرف تریاک و تأثیرات آن

کشیدن تریاک منجر به بروز سریع و شدید حالت نشاط شده و به دنبال آن حالت سستی و نیاز به استراحت در بدن ایجاد می‌گردد که این حالت می‌تواند تا 12 ساعت هم ادامه یابد؛ علاوه بر این، هرگونه درد جسمانی و یا ذهنی فرد از بین می‌رود.

این اثرات بی‌حس کننده و آرامش‌بخش تریاک در واقع عوامل کلیدی هستند که چرایی ادامه سوء مصرف تریاک توسط افراد، علی‌رغم آگاهی از ریسک فاکتورهای مرتبط با این ماده مخدر را توجیه می‌کنند. تریاک دارای اثرات و ریسک فاکتورهای مشابه سایر اپیوئیدها (مشتقات تریاک) بوده و به هیچ نحوی ایمن‌تر از مورفین یا فنتانیل نمی‌باشد. حتی تریاک به طور بالقوه می‌تواند خطرناکتر هم باشد؛ زیرا هیچ راهی برای آگاهی از میزان مصرف فرد وجود ندارد.

سایر اثرات سوء مصرف تریاک عبارتند از:

 • خواب آلودگی شدید
 • کاهش فشار خون و ضربان قلب
 • خشکی دهان
 • کاهش سرعت تنفس
 • عملکرد حرکتی کاهش یافته
 • افزایش ریسک پذیری
 • اختلالات شناختی

فقط به دلیل اینکه تریاک به طور مستقیم از یک گیاه به دست می‌آید به این معنی نیست که به هر نحوی از سایر مواد مخدر ایمن‌تر است. تریاک به همان میزان هروئین و سایر مواد افیونی اعتیادآور است. مصرف طولانی مدت تریاک اثرات قابل توجهی بر روی سلامت ذهنی و جسمانی فرد مصرف کننده می‌گذارد؛ مانند:

 • خشکی غشاهای مخاطی (مجاری تنفسی، دهان، روده‌ها)
 • کاهش اشتیاق جنسی
 • مشکلات تولید مثلی
 • آسیب به ارگان‌های سیستمی بدن
 • عفونت‌های ناشی از تزریق
 • افسردگی و تغییر خلق و خو
 • اضطراب و تشویش
 • در برخی موارد جنون (سایکوز) هم گزارش شده است.

ترک اعتیاد تریاک

توانبخشی می‌تواند شامل چندین گام باشد. بسیاری از افرادی که با اعتیاد به تریاک دست به گریبان هستند، وارد فاز سم زدایی تدریجی می‌شوند که در این مرحله از درمان اعتیاد با کمک متخصصین مراقبت از سلامت، اقدام به حذف داروهای مسکن مشتق از تریاک، اپیوئیدها و سایر مواد از بدن می‌شود.

هرچند انجام سم‌زدایی همیشه لازم نیست. در برخی شرایط، افراد از روی این مرحله گذر کرده و وارد درمان به صورت بستری یا خارج بیمارستانی می‌شوند. سطحی از مراقبت که فرد وارد آن می‌شود بستگی به شدت اعتیاد، سیستم حمایتی و سایر عوامل دارد.

انواع توانبخشی برای اعتیاد به تریاک

با وجود این که مدیریت اعتیاد به تریاک می‌تواند کاری دشوار باشد، ولی با سعی و ممارست امری ممکن است. درمان اعتیاد به تریاک می‌تواند شامل درمان، دارو و یک تعهد برای پاک بودن باشد. مدت زمان لازم برای تکمیل درمان اعتیاد به اپیوم به طور کامل، بستگی به این دارد که فرد تا چه حدی می‌تواند دوره توانبخشی را خوب سپری کند.

بستری تدریجی برای ترک اعتیاد به تریاک

در بستری بصورت تدریجی این امکان را برای افراد مصرف کننده فراهم می‌کند که به طور تمام وقت در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد پیام تندرستی بستری و مراقبت مورد نیاز خود را تحت نظر بهترین روانپزشک، روانشناس و کادر درمانی دریافت کنند. این سطح از مراقبت معمولاً بازدهی بیشتری نسبت به درمان اعتیاد خارج از کلینیک برای بیماران اعتیاد دارد. افرادیکه قصد ترک همیشگی مواد اعتیادآور را دارند در این حالت می‌توانند در درمان‌های فردی، گروهی و خانوادگی شرکت کنند تا علت و ریشه اعتیاد خودشان را بیابند.

در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی درمان اعتیاد همراه با داروهای روانپزشکی که تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد به نسبت نوع اعتیاد و شرایط خلقی و روحی بیمار تجویز می‌گردد. این داروها به مغز در بازیابی تغییرات ناشی از اپیوئیدها و داروهای مشتق از تریاک کمک بیشتری می‌کند. به طور کلی برای افرادی که اعتیاد شدید دارند، درمان بستری تدریجی سطح موثرتری از درمان را نسبت به ترک اعتیاد تریاک در منزل فراهم می‌کند.

ترک اعتیاد تریاک در منزل

طی درمان خارج بیمارستانی، افرادی که مقدار دوز مصرفی پایینی دارند با توجه به تشخیص پزشک متخصص ترک اعتیاد می‌توانند در منزل خود زندگی کنند و برنامه ترک اعتیاد زیر نظر کلینیک پیام تندرستی و بدون بستری شدن سپری نمایند. این سطح از مراقبت به افراد اجازه کار کردن یا حضور در مدرسه و دانشگاه را طی روز داده و افراد در وقت آزاد خود می‌توانند مراقبت‌های لازم را دریافت نمایند. ترک اعتیاد خارج بیمارستانی معمولاً به برنامه‌ریزی ساعتی کمتری نسبت به مراقبت بستری در کلینیک دارد.

تشخیص دوگانه و درمان اختلالاتی که همزمان بروز می‌کنند

در کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان پیام تندرستی امکان درمان برای افرادی را که همزمان با اعتیاد از سایر اختلالات نیز رنج می‌برند فراهم شده است. درمان برای اختلالات همزمانی که شامل اعتیاد به تریاک هستند می‌تواند شامل درمان رفتاری شناختی، درمان رفتاری گویشی، یا مدیریت وابستگی باشد.
بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد تریاک ممکن است از یک اختلال مربوط به سلامت ذهنی مانند اضطراب یا افسردگی نیز رنج ببرند. در برخی موارد، بیماری ذهنی می‌تواند منجر به اعتیاد به تریاک شود؛ در حالی در موارد دیگر، خود مصرف تریاک می‌تواند باعث پدیدار شدن مشکلات روانشناسی شود.

چگونه به صورت ایمن تریاک را سم زدایی کنیم؟

بسیاری از متخصصین پزشکی توصیه به ترک نمودن تریاک در خانه نمی‌کنند؛ زیرا افراد اغلب از چگونگی مدیریت صحیح علائم و نشانه‌های ناشی از ترک اعتیاد آگاهی ندارند. این افراد ممکن است ندانند که چه علائمی و یا در چه زمانی بروز خواهند کرد.

با این وجود احتمال ترک ایمن تریاک در خانه وجود دارد. وجود یک سیستم حمایتی قوی و دسترسی به داروهای کنترل‌کننده عوارض ناشی از ترک تریاک، می‌تواند شانس فرد را در مدیریت این اثرات افزایش دهد.

برخی سایت‌های اینترنتی حاوی مطالبی درباره درمانهای خانگی، مانند ویتامین‌ها و سایر مکمل‌ها هستند که به منظور کاهش اثرات ترک تریاک می‌باشند.  قبل از مصرف هرگونه دارویی که توسط متخصص پزشکی تجویز نشده است، با پزشک خودتان مشورت نمایید.

سوالات متداول
ترک شیره چند روز طول میکشد؟
مدت زمان ترک شیره به عواملی مانند: شرایط سنی شخص مصرف کننده، مدت زمان مصرف و دوز مصرفی شیره در روز بستگی دارد و میتواند یک هفته تا سه هفته دوره بستری بیمار زمان ببرد.
بهترین روش ترک تریاک؟
دریافت برنامه درمانی جامع برای ترک اعتیاد تریاک در کلینیک پیام تندرستی این امکان را به بیماران خود میدهد که بهترین روش ترک اعتیاد را طبق شرایط خود انتخاب کنند.
چگونه تریاک را ترک کنیم؟
برای ترک همیشگی تریاک و کنترل علائم ترک می‌بایست دوره بستری برای ترک تریاک تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد صورت بگیرد و بعد از زمان سم زدایی نیز دوره درمانی خود را تحت نظر پزشک و روانشناس ادامه دهید.
مدت زمان سم زدایی تریاک؟
بر اساس تشخيص اوليه پزشک مدت زمان سم زدایی تریاک تنظيم مي‌شود. حداقل ١٠ روز زمان مي‌برد. احتمال بيشتر شدن زمان سم زدایی هم بستگی به شرایط جسمی و مقدار مصرف مواد بیمار دارد.