ترک اعتیاد تریاک

ترک اعتیاد تریاک

برای ترک اعتیاد تریاک باید بدانیم که این ماده در کدام طبقه بندی از مواد اعتیادآور قرار می‌گیرد تا بتوانیم با شناخت بهتر از این ماده، روش درمانی مناسب‌تری را برای رهایی از اعتیاد به آن انتخاب کرده و سیر درمان اعتیاد به تریاک را به بهترین شکل سپری کنیم.

تریاک چیست؟

تریاک در دسته مواد مخدر قرار می‌گیرد که از بذرهای نارس خشخاش (Papaver somniferum) تهیه می‌شود و گیاهی از خانواده Papaveraceae است. تریاک برای پزشکان یونان و روم باستان به عنوان یک مسکن قدرتمند شناخته شده بود. همچنین از آن برای القای خواب و تسکین درد استفاده می‌شد. حتی تصور می‌شد كه ترياك از فرد در برابر مسمومیت محافظت می‌كند. تریاک مشتقات زیادی دارد ، از جمله مرفین، کدئین، اکسی کدون و هروئین. امروزه تریاک و داروهای به دست آمده از آن، مواد افیونی نامیده می‌شوند که مصرف این مواد افیونی موجب اعتیاد فیزیکی و روانی در فرد شده است.

سوء مصرف تریاک و تأثیرات آن

کشیدن تریاک منجر به بروز سریع و شدید حالت نشاط شده و به دنبال آن حالت سستی و نیاز به استراحت در بدن ایجاد می‌گردد که این حالت می‌تواند تا 12 ساعت هم ادامه یابد؛ علاوه بر این، هرگونه درد جسمانی و یا ذهنی فرد بعد از مصرف مواد از بین می‌رود.

این اثرات بی‌حس کننده و آرامش‌بخش تریاک در واقع عوامل کلیدی هستند که چرایی ادامه سوء مصرف تریاک توسط افراد، علی‌رغم آگاهی از ریسک فاکتورهای مرتبط با این ماده مخدر را توجیه می‌کنند. تریاک دارای اثرات و ریسک فاکتورهای مشابه سایر اپیوئیدها (مشتقات تریاک) بوده و به هیچ نحوی ایمن‌تر از مورفین یا فنتانیل نمی‌باشد. حتی اعتیاد تریاک به طور بالقوه می‌تواند خطرناکتر هم باشد؛ زیرا هیچ راهی برای آگاهی از میزان مصرف فرد وجود ندارد.

سایر اثرات اعتیاد به تریاک عبارتند از:

 • خواب آلودگی شدید
 • کاهش فشار خون و ضربان قلب
 • خشکی دهان
 • کاهش سرعت تنفس
 • عملکرد حرکتی کاهش یافته
 • افزایش ریسک پذیری
 • اختلالات شناختی

فقط به دلیل اینکه تریاک به طور مستقیم از یک گیاه به دست می‌آید به این معنی نیست که به هر نحوی از سایر مواد مخدر ایمن‌تر است. تریاک به همان میزان هروئین و سایر مواد افیونی اعتیادآور است. مصرف طولانی مدت تریاک اثرات قابل توجهی بر روی سلامت ذهنی و جسمانی فرد مصرف کننده می‌گذارد؛ مانند:

 • خشکی غشاهای مخاطی (مجاری تنفسی، دهان، روده‌ها)
 • کاهش اشتیاق جنسی
 • مشکلات تولید مثلی
 • آسیب به ارگان‌های سیستمی بدن
 • عفونت‌های ناشی از تزریق
 • افسردگی و تغییر خلق و خو
 • اضطراب و تشویش
 • در برخی موارد جنون (سایکوز) هم گزارش شده است.

روش ترک اعتیاد تریاک بصورت پزشکی و تخصصی در کلینیک پیام تندرستی

توانبخشی می‌تواند شامل چندین گام باشد. بسیاری از افرادی که با اعتیاد به تریاک دست به گریبان هستند، می‌توانند از موثرترین روش ترک اعتیاد بصورت سم زدایی تدریجی مواد از بدن برای درمان بیماری اعتیاد خود استفاده می‌کنند. تمام مراحل درمان تحت نظر روانپزشک ترک اعتیاد تریاک و کادر درمانی مجرب و با تجربه صورت می‌گیرد.

با وجود این که مدیریت اعتیاد به تریاک می‌تواند کاری دشوار باشد، ولی با سعی و ممارست امری ممکن است. درمان اعتیاد به تریاک و شیره تریاک می‌تواند شامل درمان سم زدایی فوق سریع بدن از مواد، بستری تدریجی، درمان‌های روانشناسی، تجویز داروهای ترک تریاک و یک تعهد برای پاک بودن باشد. مدت زمان لازم برای تکمیل فرآیند دوره درمانی اعتیاد به اپیوم به طور کامل، بستگی به این دارد که فرد در چه نوع شرایط فیزیکی و روحی قرار دارد.

+ سم زدایی فوق سریع بدن از تریاک

هر چند انجام سم‌زدایی فوق سریع UROD تریاک و یا شیره تریاک برای درمان بیماری اعتیاد کافی نیست، اما ممکن است در برخی شرایط، افراد از روی این مرحله گذر کرده و طبق تشخیص پزشک ترک اعتیاد وارد مرحله درمان به صورت بستری تدریجی یا خارج بیمارستانی شوند. در مجموع برنامه ترک اعتیاد مواد مخدر که فرد وارد آن می‌شود بستگی به شدت اعتیاد، سیستم حمایتی و سایر عوامل دارد.

+ بستری تدریجی برای درمان اعتیاد تریاک و شیره

در بستری تدریجی این امکان را برای افراد مصرف کننده فراهم می‌کند که به طور تمام وقت (شبانه روزی) در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد پیام تندرستی بستری و مراقبت‌های مورد نیاز خود را تحت نظر بهترین روانپزشک، روانشناس و کادر درمانی دریافت کنند. این سطح از مراقبت معمولاً بازدهی بیشتری نسبت به درمان اعتیاد خارج از کلینیک برای بیماران اعتیاد دارد. افرادی که قصد ترک همیشگی تریاک و شیره تریاک را دارند در این حالت می‌توانند در درمان‌های فردی، گروهی و خانوادگی بعد از دوره سم زدایی تریاک از بدن، شرکت کنند تا علت و ریشه اعتیاد خودشان را بیابند و از لغزش خود در طی دوره درمان پیشگیری کنند.

+ تشخیص دوگانه و درمان اختلالاتی که همزمان بروز می‌کنند

در این مرکز تخصصی ترک اعتیاد، امکان درمان بیماری افرادی که همزمان با اعتیاد از سایر اختلالات نیز رنج می‌برند فراهم شده است. درمان برای اختلالات همزمانی که شامل اعتیاد به تریاک هستند می‌تواند شامل درمان رفتاری شناختی، درمان رفتاری گویشی، یا مدیریت وابستگی باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد تریاک ممکن است از یک اختلال مربوط به سلامت ذهنی مانند اضطراب یا افسردگی نیز رنج ببرند. در برخی موارد، بیماری ذهنی می‌تواند منجر به اعتیاد تریاک  و یا شیره تریاک شود؛ در حالی در موارد دیگر، خود مصرف تریاک می‌تواند باعث پدیدار شدن مشکلات روانشناسی شود.

ترک تریاک چند روز طول میکشد؟

بر اساس تشخيص اوليه پزشک مدت زمان سم زدایی تریاک تنظيم مي‌شود. حداقل ١٠ روز زمان مي‌برد تا تریاک از بدن خارج شود. احتمال بيشتر شدن زمان سم زدایی بدن از تریاک هم بستگی به شرایط جسمی و مقدار مصرف مواد بیمار دارد.

بهترین روش درمان اعتیاد تریاک

در کلینیک ترک اعتیاد تریاک پیام تندرستی درمان بیماری اعتیاد همراه با داروهای روانپزشکی که تحت نظر روانپزشک متخصص ترک تریاک به نسبت نوع مواد مصرفی و شرایط خلقی و روحی بیمار تجویز می‌گردد. این داروها به مغز در بازیابی تغییرات ناشی از اپیوئیدها و داروهای مشتق تریاک (شیره تریاک) کمک بیشتری می‌کنند. به طور کلی برای افرادی که اعتیاد شدید به مصرف تریاک و شیره تریاک دارند، درمان بستری تدریجی سطح موثرتری از درمان را نسبت به ترک اعتیاد تریاک بصورت سرپایی فراهم می‌کند.

روش های غیرپزشکی ترک تریاک

روش‌های غیرتخصصی و غیرپزشکی هم وجود دارند که در بعضی مراکز غیر استاندارد و بدون مجوز از وزارت بهداشت توسط افراد غیر متخصص برای درمان اعتیاد تریاک بیماران تجویز می‌شوند. اما این روش‌ها به هیچ عنوان توسط وزارت بهداشت و یا سازمان‌های جهانی پزشکی و تخصصی مورد تأیید نیست و باید مراقب باشید ناآگاهانه خود درمانی اعتیاد انجام ندهید. در زیر به بعضی از روش‌های غیرپزشکی اشاره شده است:

– ترک اعتیاد تریاک در منزل

طی روش ترک تریاک در منزل، افرادی که مقدار دوز مصرفی پایینی دارند با توجه به تشخیص دکتر متخصص درمان تریاک می‌توانند در منزل خود زندگی کنند و برنامه درمان اعتیاد سرپایی خود را بدون بستری شدن سپری نمایند. ترک اعتیاد خارج بیمارستانی معمولاً به برنامه‌ریزی ساعتی کمتری نسبت به مراقبت بستری در کلینیک دارد که البته این نوع درمان سرپایی اعتیاد تنها به تشخیص روانپزشک متخصص ترک تریاک می‌بایست صورت گیرد.

– ترک تریاک به روش سنتی

در روش‌های سنتی از داروهای گیاهی ترک تریاک استفاده می‌کنند که معمولاً دارای مواد شبه مخدر مانند متادون و… است، که این داروها خود نوعی مخدر و اعتیاد آوری بیشتری نسبت به تریاک دارند. در نتیجه بیماران از این موضوع اطلاع ندارند و با مصرف این مواد نه تنها درمان نمی‌شوند بلکه دچار اعتیاد به مواد دیگری می‌شوند.

– ترک تریاک به روش ابن سینا

ابن‌ سینا در کتاب پزشکی خود به نام «قانون در طب» از تریاک با نام افیون یاد کرده و او افیون را کاهش دهنده هر نوع درد می‌داند و می‌گوید که علاج سردرد است. علاوه بر این افیون سبب خواب‌آلودگی می‌شود و هوش و حافظه را کاهش می‌دهد. در صورتی که مصرف مواد مخدر تریاک نه تنها سبب درمان بیماری‌ها نمی‌شود، بلکه بیماری اعتیاد را در پی دارد. با توجه به‌سختی درمان اعتیاد به تریاک، پیش‌گیری بهترین چاره‌ است.

– ترک تریاک با اسپند

دود اسپند یا خوردن دانه های آن از نظر پزشکی برای درمان اعتیاد مورد تائید نیست. زیرا شخص هنگام درمان اعتیاد تریاک با اسپند دچار علائم ترک شده که بدون نظارت پزشک متخصص ممکن است دچار لغزش شود و مجدد تریاک مصرف کند. حتی ممکن است به دلیل مشکلات روحی دچار سوءمصرف مواد اعتیادآور شده باشد که فرد از این موضوع بی اطلاع باشد، که در این زمینه روانشناس ترک اعتیاد می‌تواند دلایل اعتیاد او را تشخیص دهد.

چگونه به صورت ایمن تریاک را سم زدایی کنیم؟

بسیاری از متخصصین پزشکی توصیه به ترک نمودن تریاک در خانه نمی‌کنند؛ زیرا افراد اغلب از چگونگی مدیریت صحیح علائم ترک مواد مخدر و نشانه‌های ناشی از ترک اعتیاد مواد مصرفی خود آگاهی ندارند. این افراد ممکن است ندانند که چه علائمی و یا در چه زمانی بروز خواهد کرد.

با این وجود احتمال ترک ایمن تریاک در خانه بعد از سم زدایی فوق سریع وجود دارد. وجود یک سیستم حمایتی قوی و دسترسی به داروهای کنترل‌کننده عوارض ناشی از ترک تریاک، می‌تواند شانس فرد را در مدیریت این اثرات افزایش دهد.

برخی سایت‌های اینترنتی حاوی مطالبی درباره درمانهای خانگی، مانند ویتامین‌ها و سایر مکمل‌ها هستند که به منظور کاهش اثرات ترک تریاک و شیره می‌باشند.  قبل از مصرف هرگونه دارویی که توسط متخصص درمان اعتیاد تجویز نشده است، با دکتر خودتان مشورت نمایید.

سوالات متداول
ترک شیره چند روز طول میکشد؟
مدت زمان ترک شیره به عواملی مانند: شرایط سنی شخص مصرف کننده، مدت زمان مصرف و دوز مصرفی شیره در روز بستگی دارد و میتواند یک هفته تا سه هفته دوره بستری بیمار زمان ببرد.
بهترین روش ترک تریاک؟
دریافت برنامه درمانی جامع برای ترک اعتیاد تریاک در کلینیک پیام تندرستی این امکان را به بیماران خود میدهد که بهترین روش ترک اعتیاد را طبق شرایط خود انتخاب کنند.
چگونه تریاک را ترک کنیم؟
برای ترک همیشگی تریاک و کنترل علائم ترک می‌بایست دوره بستری برای ترک تریاک تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد صورت بگیرد و بعد از زمان سم زدایی نیز دوره درمانی خود را تحت نظر پزشک و روانشناس ادامه دهید.