ترک اعتیاد ماری‌جوانا

مقاله ترک اعتیاد - ترک اعتیاد ماری جوانا

با توجه به فشارهای اجتماعی، ماری جوانا می‌تواند یکی از سخت‌ترین مواد برای ترک کردن باشد. پذیرش اجتماعی رو به افزایش ماری جوانا همانند تمایل به الکل که افراد مایل به ترک آن نیستند به این معضل کمک می‌کند. اکثر افراد مصرف کننده ماریجوانا یا حشیش، احساس نمی‌کنند که اعتیاد به مواد محرک دارند و حتی کسانی که در اطراف آنها هستند نیز ممکن است آن را به عنوان یک مشکل مشاهده نکنند.

با این حال، بسیاری از افراد هر روز ماری جوانا مصرف می‌کنند و دارای علائم معمول یک معتاد هستند. اینها افرادی هستند که نمی‌توانند مصرف خود را کنترل کنند و توجهی به عواقب استفاده از آن ندارند. ترک اعتیاد ماریجوانا باید تحت یک روش درمانی متناسب با وضعیت جسمی و روحی شخص مصرف کننده و کادر پزشکی متخصص ترک اعتیاد صورت گیرد.

بهترین روش ترک ماری جوانا، حشیش و گل

بسیاری از افرادی که برای اعتیاد به ماری جوانا درمان می شوند، از درمان رفتاری برای مقابله با جنبه‌های روان شناختی اعتیاد خود استفاده می‌کنند. مقدار زمان صرف شده در درمان رفتاری از فردی تا فردی دیگر متفاوت است، اما ممکن است تقریبا 12 هفته طول بکشد. درمان رفتاری پیوسته (CBT) می‌تواند در درک اعتیاد و انگیزه ها کمک کند. این یک راه عالی است که خودتان را در مقابل وسوسه‌ها و بازگشتها مجهز و ایمن کنید. برای یک داروی روان گردان مانند ماری جوانا، هم پیاده سازی درمان رفتاری و هم سایر روش های درمانی ضروری هستند.

شاید باشند افرادی که عادت به مصرف ماری جوانا دارند و بتوانند بدون مراجعه به یک مرکز درمانی ترک کنند. با این حال، برای کسانی که در محیطی قرار دارند که به نظر می رسد توقف استفاده از ماری جوانا برایشان غیرممکن است، یک مرکز درمانی می‌تواند امکان مناسبی برای شروع یک بهبودی پایدار باشد.

با توجه به اینکه هیچ روش سم زدایی سریعی برای این نوع مواد محرک وجود ندارد، افراد برای بهبودی سریع، درمان بستری تدریجی را دریافت می‌کنند. بسیاری از کسانی که تحت درمان اعتیاد بصورت بستری قرار می‌گیرند، بدون لغزش و سوء مصرف مواد اعتیادآور مراحل درمان خود را سپری می‌کنند. اگرچه ماری جوانا ممکن است از لحاظ جسمی مثل مواد مخدری مانند هروئین یا الکل اعتیادآور نباشد و اما اعتیاد روانشناختی آن بسیار قدرتمند می‌باشد. اختلالات رفتاری، مانند اعتیاد به قمار، نمونه‌های برجسته‌ای از قدرت وابستگی های روانی می‌باشند.

ترک گل، ماریجوانا یا حشیش چند روز طول می‌کشد؟

ترک ماریجوانا خطرناک نیست، اما اگر بیمار به صورت خودسرانه بخواهد ترک کند، ممکن است برای کاهش درد و ناراحتی مجبور به استفاده از داروهای دیگر و یا ترکیبی از داروها بشود که این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بهترین روش ترک اعتیاد ماریجوانا توسط متخصصان ترک اعتیاد و اعصاب و روان کلینیک پیام تندرستی صورت می‌گیرد. با مراجعه به این مرکز فرد مصرف کننده طی یک الی سه هفته تحت نظارت روانپزشک، روانشناس و دیگر کادر پزشکی مصرف ماری جوانا، گل یا حشیش را ترک می‌کند. پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی، با کمک به بیمار اطمینان حاصل می‌کنند که بیمار بر ناراحتی‌های جسمی و روحی که ممکن است در دوره ترک اعتیاد دچار شود، غلبه کند.

باورهای غلط درباره ماری جوانا

اگرچه ماری جوانا ممکن است از لحاظ جسمی مثل مواد مخدری مانند هروئین یا الکل اعتیادآور نباشد، اما اعتیاد روانشناختی آن می‌تواند قدرتمند باشد. اختلالات رفتاری، مانند اعتیاد به قمار، نمونه‌های برجسته‌ای از قدرت وابستگی‌های روانی می‌باشند.

مردم بیشتر از همیشه معتقدند که ماری‌جوانا قابل تحمل یا قابل پذیرش است. یک نظرسنجی گالاپ در سال 2013 برای اولین بار نشان داد که اکثر آمریکایی‌ها از قانونی کردن مصرف ماری‌جوانا استقبال می‌کنند. این ادراک احتمالا بر این باور است که ماری‌جوانا اعتیاد آور نیست. اگر چه افراد معتاد به ماری‌جوانا علائم فیزیکی را نشان نمی‌دهند و ممکن است در سطحی بالاتر نسبت به افراد معتاد به هروئین یا متامفتامین (شیشه) عمل کنند، اما این بدان معنا نیست که آنها وابستگی ندارند. سوء تفاهمات در مورد ماهیت اعتیادآور ماری‌جوانا نباید افرادی را که نیاز به درمان دارند از دریافت آن بازدارد.

سم زدایی ماری جوانا و پاکسازی

برخی ممکن است متعجب شوند که ماری جوانا می تواند اثرات پاکسازی داشته باشد؛ اما آنها به شدت اثرات داروهای دیگر نیستند. اثرات پاکسازی ماری جوانا با پاکسازی نیکوتین مقایسه شده است، زیرا هر دو مخدر می‌توانند:

  • تحریک پذیری را افزایش دهند
  • منجر به اضطراب شوند
  • خوابیدن را سخت تر کنند

 

تأثیر منفی ماری‌جوانا بر بدن

هنگامی که ماری‌جوانا تدخین می‌شود تی‌اچ‌سی به سرعت از راه عروق فراوان موجود در ریه‌ها جذب می‌شود و سپس به قلب و مغز می‌رسد.با این حال تی‌اچ‌سی در سایر اندام‌ها مانند کبد، کلیه‌ها، طحال و بیضه‌ها نیز انباشته می‌شود. مصرف طولانی مدت حشیش می‌تواند با استعداد تشنج، آسیب کروموزومی، اختلال فعالیت ایمنی، تغییر غلظت تستوسترون و بی‌نظمی دوره‌های قاعدگی همراه باشد. به علاوه می‌تواند سبب عقیم شدن مردان و نازایی در زنان شود. با مصرف ماری‌جوانا حافظه کوتاه مدت آمادگی بیشتری برای مختل شدن پیدا می‌کند. مثلا فرد ممکن است رشته کلام را از دست بدهد یا به هنگام صحبت کردن، حواسش یک لحظه پرت شود و فراموش کند چه می‌خواسته بگوید. به علاوه ماری‌جوانا با ایجاد اختلال در انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه دراز مدت، یادگیری را هم مختل می‌کند.