ترک اعتیاد ماری جوانا

مقاله ترک اعتیاد - ترک اعتیاد ماری جوانا

با توجه به فشارهای اجتماعی، ترک ماری جوانا می‌تواند یکی از سخت‌ترین کارها باشد. پذیرش اجتماعی رو به افزایش ماری جوانا همانند تمایل به الکل که افراد مایل به ترک آن نیستند به این معضل کمک می‌کند.

با این حال، بسیاری از افراد هر روز ماری جوانا مصرف می‌کنند، دارای علائم معمول یک معتاد هستند. اینها افرادی هستند که نمی‌توانند مصرف خود را کنترل کنند و توجهی به عواقب استفاده از آن ندارند. ترک اعتیاد ماری جوانا یا گل در منزل امکان پذیر نیست! حتماً باید تحت یک روش درمانی متناسب با وضعیت جسمی و روحی شخص مصرف کننده و کادر پزشکی متخصص ترک صورت گیرد.

ماری جوانا یا گل چیست؟

ماری جوانا از گیاه شاهدانه Cannabis sativa تهیه می‌شود. در ماری جوانا یا گل یک ماده فعال به نام THC وجود دارد که باعث می‌شود هنگام مصرف آن احساس خوبی داشته باشید. THC و سایر ترکیبات موجود در ماری جوانا می‌توانند بر نحوه عملکرد بدن و مغز شما تأثیر منفی بگذارند. در بازه طولانی مدت افراد مصرف کننده این ماده محرک دچار وابستگی شدید ذهنی به آن شده و برای ترک ماری جوانا حتماً باید به روانپزشک متخصص ترک مراجعه کنند.

  – تأثیر منفی ماری جوانا بر بدن

هنگامی که ماری جوانا تدخین می‌شود تی‌اچ‌سی THC به سرعت از راه عروق فراوان موجود در ریه‌ها جذب می‌شود و سپس به قلب و مغز می‌رسد.با این حال تی‌اچ‌سی در سایر اندام‌ها مانند کبد، کلیه‌ها، طحال و بیضه‌ها نیز انباشته می‌شود. مصرف طولانی مدت ماری جوانا می‌تواند باعث بروز علائم زیر شود و برای جلوگیری از بروز این نوع علائم هر چه زودتر برای ترک اعتیاد ماری جوانا خود یا عزیزانتان اقدام کنید!

  • تشنج
  • آسیب کروموزومی
  • اختلال فعالیت ایمنی
  • تغییر غلظت تستوسترون
  • بی نظمی دوره‌های قاعدگی
  •  عقیم شدن مردان و نازایی در زنان

با مصرف ماری جوانا و گل و یا حتی حشیش حافظه کوتاه مدت آمادگی بیشتری برای مختل شدن پیدا می‌کند. مثلا فرد ممکن است رشته کلام را از دست بدهد یا به هنگام صحبت کردن، حواسش یک لحظه پرت شود و فراموش کند چه می‌خواسته بگوید. به علاوه ماری جوانا با ایجاد اختلال در انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه دراز مدت، یادگیری را هم مختل می‌کند.

سم زدایی ماری جوانا از بدن

با توجه به اینکه هیچ روش سم زدایی سریعی برای این نوع مواد محرک وجود ندارد. افراد برای بهبودی سریع، ترک ماری جوانا به صورت سم زدایی تدریجی را دریافت می‌کنند. بسیاری از کسانی که تحت درمان اعتیاد بصورت بستری قرار می‌گیرند، بدون لغزش و سوء مصرف مواد اعتیادآور مراحل درمان خود را سپری می‌کنند.

بهترین روش ترک ماری جوانا در کلینیک پیام تندرستی

بسیاری از افرادی که برای ترک اعتیاد ماری جوانا به این مرکز مراجعه و درمان می‌شوند، از درمان رفتاری برای مقابله با جنبه‌های روان شناختی اعتیاد خود استفاده می‌کنند. مقدار زمان صرف شده در درمان رفتاری از فردی تا فردی دیگر متفاوت است، اما ممکن است تقریبا 12 هفته طول بکشد. درمان رفتاری پیوسته (CBT) می‌تواند در درک علت سوء مصرف ماری جوانا و انگیزه‌ سازی برای ترک آن کمک کند. این یک راه عالی است که خودتان را در مقابل وسوسه‌ها و بازگشتها مجهز و ایمن کنید. برای یک داروی روان گردان مانند ماری جوانا، هم پیاده سازی درمان رفتاری و هم سایر روش های درمانی ضروری هستند.

شاید باشند افرادی که عادت به مصرف ماری جوانا دارند و بتوانند بدون مراجعه به یک مرکز درمانی ترک کنند. با این حال، برای کسانی که در محیطی قرار دارند که به نظر می‌رسد توقف استفاده از ماری جوانا برایشان غیرممکن است، کلینیک ترک اعتیاد ماری جوانا پیام تندرستی می‌تواند مکان مناسبی برای شروع یک بهبودی پایدار باشد.

ترک ماری جوانا یا گل چند روز طول می‌کشد؟

ترک اعتیاد ماری جوانا یا گل در این مرکز تخصصی طی یک الی سه هفته تحت نظارت روانپزشک، روانشناس و دیگر کادر پزشکی صورت می‌گیرد. روانشناسان و متخصصان مراقبت های بهداشتی، با کمک به بیمار اطمینان حاصل می‌کنند که بیمار بر ناراحتی‌های روحی که ممکن است در دوره ترک دچار شود، غلبه کند.

ترک اعتیاد ماری جوانا خطرناک نیست، اما اگر بیمار به صورت خودسرانه بخواهد ترک اعتیاد کند، ممکن است برای کاهش درد، ناراحتی‌های روحی و روانی مجبور به استفاده از داروهای دیگر و یا ترکیبی از داروهای شبه مخدر بشود که این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بهترین روش ترک اعتیاد ماری جوانا توسط متخصصان ترک اعتیاد و اعصاب و روان کلینیک پیام تندرستی با مجهزترین خدمات درمانی قابل ارائه به بیماران اعتیاد می‌باشد.

باورهای غلط درباره ترک ماری جوانا

اگرچه ترک گل یا ماری جوانا ممکن است از لحاظ جسمی مثل مواد مخدری مانند هروئین یا الکل نباشد، اما اعتیاد روانشناختی آن می‌تواند قدرتمند باشد. اختلالات رفتاری، مانند اعتیاد به قمار، نمونه‌های برجسته‌ای از قدرت وابستگی‌های روانی می‌باشند که مراحل ترک ماری جوانا می‌بایست حتماً تحت نظر روانپزشک متخصص صورت گیرد و ترک ماری جوانا در منزل و یا ترک گل با کندر به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و حتی ممکن است بیمار دچار اختلالات روحی و روانی گردد.

مردم بیشتر از همیشه معتقدند که ماری جوانا قابل تحمل یا قابل پذیرش است. یک نظرسنجی گالاپ در سال 2013 برای اولین بار نشان داد که اکثر آمریکایی‌ها از قانونی کردن مصرف گل استقبال می‌کنند. این ادراک احتمالا بر این باور است که ماری جوانا اعتیاد آور نیست. اگر چه اعتیاد ماری جوانا علائم فیزیکی ندارد و ممکن است در سطحی بالاتر نسبت به افراد معتاد به هروئین یا متامفتامین (شیشه) عمل کنند، اما این بدان معنا نیست که آنها وابستگی ندارند. سوء تفاهمات در مورد ماهیت اعتیادآور آن نباید افرادی را که نیاز به ترک ماری جوانا دارند از دریافت آن باز دارد.

سوالات متداول
علائم ظاهری اعتیاد به ماری جوانا؟
-چشم قرمز ، مبهم ، خون آلود -سرفه مداوم و پر مخاط -ضربان قلب سریع -گرسنگی و دهان خشک -اضطراب ، پارانویا یا ترس -حافظه ضعیف و هماهنگی ضعیف -زمان واکنش آهسته و از دست دادن کنترل
چه چیزی اثر ماری جوانا را از بین میبرد؟
تنها سم زدایی تدریجی اثر ماری جوانا را بصورت کامل از بین میبرد. زیرا علائم ترک ماریجوانا صرفاً فیزیکی نیست! تمام مراحل درمانی باید تحت نظر روانپزشک ترک ماریجوانا و گل صورت گیرد.
بعد از ترک گل چقدر زمان میبرد تا تا فرد فکر و ذهنش بهبود یابد؟
اساس کلی درمان اعتیاد گل یا ماریجوانا در این مرکز، کار کردن بر روی فکر و استفاده از روان درمانی برای ترک اعتیاد فرد است. پس از پایان دوره سم زدایی تدریجی جلسات گروه درمانی، مشاوره فردی، ویزیت روانپزشک و روانشناس از مراقبت های بعد دوره ترک می‌باشد.