ترک اعتیاد الکل

ترک اعتیاد الکل کلینیک پیام تندرستی

روشهای گوناگونی برای ترک الکل وجود دارد. در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی درمان مناسب با توجه به نیازهای فردی و خاص هر بیمار صورت می‌گیرد. هر کدام از این مسیرها را که برای درمان اعتیاد به الکل انتخاب کنید، مطمئن باشید می‌توانید بر این اختلال ناتوان کننده اما شایع غلبه کنید.

ترک الکل چند روز طول می‌کشد؟

ترک اعتیاد به الکل در مرکز ترک اعتیاد و اعصاب روان پیام تندرستی بصورت بستری تدریجی شروع می‌شود که در این مرکز برای درمان اختلال های همزمان و اصلی نیز به بیمار کمک می‌کنند. از آنجایی که مصرف الکل بسیار رایج است، الکلی‌های در حال ترک دائماً با محرکهای فراوانی روبرو می‌شوند. مراکز درمانی ترک اعتیاد باید از تجهیزات لازم برخوردار باشند تا به مصرف کنندگان در حال ترک کمک کنند و روشهای موثری را برای مدیریت این محرکها و میل شدید و غیرقابل کنترل به مصرف الکل بیابند.

اولین مرحله ترک الکل

برای اعتیاد به الکل به‌عنوان شایعترین نوع اعتیاد، درمانها و روشهای ترک گوناگونی در دسترس است. مرحله نخست برنامه‌های ترک اعتیاد به الکل، جلسات مشاوره روانشناسی با هدف ریشه‌یابی دلیل اصلی اعتیاد به الکل و پس از آن سم زدایی توسط داروهای روانپزشکی توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد و کادر مجرب پرستاری انجام می‌شود. خارج کردن الکل از بدن فرد مصرف کننده نخستین مرحله ترک الکل است. بیماران دچار اعتیاد شدید به الکل علائم ترک شدید و آزاردهنده‌ای را تجربه می‌کنند. سم زدایی الکل معمولاً باید تحت نظارت متخصص انجام شود تا از بروز عوارض مرگبار احتمالی جلوگیری شود. لرز، تعریق، تشنج و توهم از علائم احتمالی ترک الکل به شمار می‌آید. سم زدایی الکل با داروهای روانپزشکی و نظارت کادر پزشکی می‌تواند از بروز ناراحتی و عوارض دوران ترک الکل پیشگیری کند.

ترک اعتیاد به الکل

بستری و ترک اعتیاد به الکل

بازتوانی بستری از مزیت پشتیبانی فردی و مراقبت بیست و چهار ساعته کارکنان مرکز برخوردار است. درمان بستری انتخابی مناسب برای افرادی است که می‌خواهند بدون تحمل استرس یا حواس‌پرتی کار، تحصیل یا تعهدات اجتماعی کاملاً بر روی ترک اعتیاد تمرکز کنند. بستری شدن در مرکز ترک اعتیاد به بیمار اجازه می‌دهد تا به خوبی در فرآیند درمان غرق شود و از این رو درمان بستری انتخابی ایده‌آل برای افرادی است که از دیگر روشهای درمانی به نتیجه نرسیده‌اند. مدت زمان دوران ترک به نیازهای خاص هر بیمار بستگی دارد.

درمان در مراکز بستری شامل روش‌های رفتاردرمانی می‌شود که از محبوبترین آنها می‌توان به رفتاردرمانی شناختی (CBT) اشاره کرد. این روش های ترک اعتیاد الکل با ترویج روش‌های سالم مقابله، بیماران را تشویق می‌کند که روش واکنش نشان دادن به محرکهای بیرونی تنش‌زا ـ مانند رد شدن در امتحان یا از دست دادن شغل ـ را تغییر دهند.

مناسب ترین دارو در ترک الکل

مدیریت دارویی علائم بالینی اعتیاد یکی از مزایای درمان اعتیاد بصورت بستری تدریجی است. مصرف داروهای تجویزی در کنار دیگر روشهای درمانی نرخ موفقیت ترک اعتیاد الکل را به میزان 50 درصد افزایش می‌دهد. دارو با دو هدف مصرف می‌شود، اول این که با تسکین دادن علائم ترک الکل از برگشت به اعتیاد جلوگیری کند و دوم این که واکنش بدنی منفی را نسبت به الکل ایجاد کند که میل به مصرف الکل را از بین ببرد. داروهای زیر معمولاً برای سم زدایی الکل و ترک اعتیاد به الکل مصرف می‌شود:

  • اکامپروسات: برای کاهش میل شدید به الکل و تسکین علائم ترک مصرف می‌شود.
  • نالتروکسان: برای کاهش میل شدید به الکل و از بین بردن اثرات خوشایند مصرف آن تجویز می‌شود.
  • ویویترول: این دارو فرمولاسیون آهسته رهشی از نالتروکسان است.
  • دیسولفیرام: این دارو عوارض ناخوشایند شدیدی را در صورت مصرف کردن الکل ایجاد می‌کند.

ترک مستمر اعتیاد به الکل

بهترین کاری که می‌توانید بعد از بازتوانی برای غلبه بر اعتیاد به الکل انجام دهید، این است که به طریقی از حمایت لازم برای استمرار ترک الکل و برنگشتن به اعتیاد برخوردار شوید. برای دریافت این حمایت چه معاشرت با دیگر معتادان در حال ترک را انتخاب کنید، چه از پشتیبانی فردی بهره‌مند شوید، ضروری است که مشکلات و کشمکش‌های خود را با روانشناس متخصص ترک اعتیاد خود در میان بگذارید. از خانواده و دوستانتان بخواهید که در طول فرآیند ترک الکل به شما کمک کنند؛ به احتمال زیاد آنها به شما افتخار می‌کنند که توانسته‌اید غول اعتیاد را شکست دهید و کنترل زندگی‌تان را دوباره در دست بگیرید.