چه قرصهایی تست اعتیاد را مثبت میکند؟

لیست داروهای مثبت کننده تست اعتیاد
hdmteam
12 فروردین 1399

تست اعتیاد یکی از آزمایش‌هایی است که در بدو استخدام، برای ازدواج، مسابقات ورزشی و موارد دیگر انجام می‌شود؛ به همین دلیل جواب آزمایش اعتیاد دغدغه بسیاری از جوانان شده است. با وجود اینکه بسیاری از افراد از پاکی و سلامت خود مطمئن بوده و با خیال راحت آزمایش اعتیاد می‌دهند، گاهی اوقات در کمال ناباوری جواب تست اعتیاد مثبت می‌شود. جای تعجب ندارد، زیرا مصرف بسیاری از داروها در مدت زمان مشخصی قبل از تست اعتیاد میتواند جواب آزمایش را به طور کاذب مثبت نشان بدهد. در این مقاله همراه ما باشید تا ببینیم چه داروهایی تست اعتیاد را مثبت میکند؟

آزمایش تست اعتیاد چیست؟

اعتیاد، یکی از بحران‌هایی است که افراد با شرایط سنی متفاوت با آن درگیرند. در جامعه ما هنگام استخدام خصوصاً از آقایان، برگه تست اعتیاد می‌گیرند که اعتیاد یا عدم اعتیاد فرد مشخص شود. تست عدم اعتیاد، هیچ گاه به معنای قطعی اعتیاد داشتن یا اعتیاد نداشتن فرد نیست! گاهی نتیجه تست به طور کاذب مثبت نشان داده می‌شود و در موارد اندکی هم به دلیل تقلب، جواب تست منفی می‌شود.

داروهایی که در تستهای اعتیاد دردسر ساز میشوند

مثبت کاذب شدن آزمایش اعتیاد، یعنی فرد اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر ندارد و نیازی به مراجعه به مرکز سم زدایی بدن نیست. این نتیجه عمدتاً بدلیل مصرف دارو یا غذایی است که قبل از انجام آزمایش اعتیاد، مصرف شده و بعد گذشت ۱ یا ۲ روز از بین می‌رود.

تداخل دارویی در تست اعتیاد چه زمانی رخ می‌دهد؟

گاهی استفاده از داروهای خاصی باعث واکنش‌هایی می‌شود که وجود مواد مخدر از داروهای مصرفی را نمی‌توان تشخیص داد. این امر خطای آزمایشگاه نیست و به دلیل واکنش‌های شیمیایی هستند. یکی از مهم‌ترین تداخل‌های دارویی برای تست مورفین است که با مصرف قرص‌‌ها و شربت‌‌های حاوی کدئین به وجود می‌آیند، این موارد به مدت حداقل دو روز با تست غربالگری مورفین قابل ردیابی هستند.

داروهایی که آزمایش اعتیاد را مثبت می‌کنند

مصرف برخی از داروها موجب مثبت شدن جواب تست اعتیاد می‌شود که در این صورت نیاز به تکرار آزمایش مجدد است. در ادامه لیستی از برخی داروها که مصرف آن‌ها باعث تداخل در تست اعتیاد می‌شود را برایتان آورده‌ایم.

کدام داروها آزمایش اعتیاد را مثبت میکنند
 • آنتی ‌هیستامین‌ها (Antihistamines)
 • ضد افسردگی‌ها (Antidepressants)
 • آنتی ‌بیوتیک‌ها (Antibiotics)
 • مسکن‌ها (Analgesics)
 • داروهای اعصاب (Antipsychotics)
 • ضد احتقان‌‌ها ( Decongestants)
 • آمفتامین
 • مت آمفتامین‌، کریستال
 • برخی داروهای ضد افسردگی‌
 • انواع کدئین‌ها
 • قرص‌‌های دیکلوفناک
 • دتای نوولاک
 • متادون
 • شاهدانه
 • بعضی داروهای خاص دیگر

متخصصین باتجربه ما در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی پیشنهاد می‌کنند که حداقل تا ۲ الی ۳ روز پیش از انجام تست اعتیاد، از مصرف داروهای ذکر شده خودداری کنید.

در صورت مثبت شدن جواب تست اعتیاد چه کار باید کرد؟

اگر از اشتباه بودن جواب تست اعتیاد خود اطمینان دارید، می‌توانید از آزمایشگاه درخواست انجام آزمایشات تکمیلی مانند TLC یا HPLC کنید که برای این آزمایشات باید هزینه جداگانه پرداخت شود. جواب آزمایشات تکمیلی اعتیاد ممکن است تا چند روز به طول بی‌انجامد.

آزمایش عدم اعتیاد و داروهایی که تست اعتیاد را مثبت میکند

آیا متادون تست اعتیاد را مثبت میکند؟

یکی از رایج‌ترین سوالات در مورد تست اعتیاد در رابطه با مصرف متادون است. افرادی که متادون مصرف می‌کنند، اگر تست اعتیاد مورفین بدهند، احتمالا جواب تست آن‌ها منفی خواهد شد. اما اگر تست اعتیاد به متادون بدهند، جواب مثبت می‌شود. البته این امر با کیت تست اعتیاد چندکاره در خانه هم قابل تشخیص است.

کیت های تشخیص اعتیاد می‌توانند وجود چند ماده مخدر را همزمان تشخیص بدهند. در این زمان عمدتاً مواد مخدر باید شبیه به هم باشند مانند متادون، تریاک، هروئین یا دیگر مواد مخدر افیونی. البته عوارض مصرف همزمان متادون با ترامادول، تریاک یا دیگر مواد مخدر به قدری بالاست که نیازی به تست اعتیاد ندارد.

آیا کلونازپام تست اعتیاد را مثبت میکند؟

اگرچه اکثر بنزودیازپین‌ها در آزمایشات استاندارد ادرار خود را نشان می‌دهند، اما برخی از آنها چنین نیستند. آلپرازولام (زاناکس)، کلونازپام (کلونوپین)، تمازپام (رستوریل) و تریازولام (هالکون) ممکن است در بسیاری از آزمایشات رایج دیده نشود. بسیاری از آزمایشات بنزودیازپین می‌توانند وجود دارو را نشان دهند، اما نمی‌توانند مقدار آن را جهت تشخیص اعتیاد فرد مشخص کنند.

آیا مصرف قهوه باعث مثبت شدن تست اعتیاد می‌شود؟

از آنجایی که کافئین دارای یک اثر محرک مرکزی مشابه با آمفتامین است، در نتیجه مصرف بیش از حد آن کاملا در تست ادرار مشخص می‌شود. تقریبا مصرف ۱۰۰۰ میلی‌گرم کافئین، میزان آن در ادرار را به سطح غیر مجاز رسانده و حتی تست دوپینگ را مثبت نشان می‌دهد. این در صورتی است که در نوشیدنی‌هایی مانند قهوه یا چای و داروهای میگرن و سرماخوردگی از ۸۰ تا ۱۵۰ میلی گرم کافئین وجود دارد.

این داروها تست اعتیاد را مثبت می کنند

ماده کافئین سطح هوشیاری و تمرکز را بالا می‌برد. مصرف دوزهای بالای کافئین می‌تواند باعث لرزش اندام‌ها، اضطراب، بی‌خوابی و حالت عصبی در فرد شود. به همین دلیل مصرف بیش از حد قهوه یا دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌دار قبل از تست اعتیاد می‌تواند سطح کافئین را از حد مجاز بالاتر ببرد.

بهترین روش برای جلوگیری از مثبت شدن تست اعتیاد

عده‌ای از افراد تصور می‌کنند که با مراجعه به مراکز تخصصی مانند کلینیک ترک متادون، مراکز سم‌زدایی یا کلینیک‌های ترک اعتیاد می‌توانند جواب آزمایش دقیق‌تری را بگیرند. این تصور درست نیست. اگر شما از سلامت خود اطمینان دارید، بهترین راه برای جلوگیری از جواب اشتباه، رعایت رژیم غذایی و داروهای مصرفی است. بهتر است تا ۳ روز قبل از تست اعتیاد، مراقب رژیم غذایی خود باشید و اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما آن را به پزشک آزمایشگاه اطلاع دهید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در ارتباط با اعتیاد به انواع مواد مخدر یا ترک قطعی اعتیاد می‌توانید با شماره تلفن ۴۱ ۲۲ ۲۲ ۲۲- ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

باسلام وخسته نباشید …بنده حدود ۶ ماه قرص متادون مصرف کردم و اوایل مصرف که بود دوهفته مصرف میکردم هرروز قرص ۴۰..اونم بخاطر کار به شدت به شدت دشوار که ۱۲ ساعت سرپا باید می ایستادیم .کارمون نونوایی هستش …ومنم چون واریس های پام خیلی خیلی شدید هست ..نمیتونستم سرپا وایسم ازشدت درد …باوجود این قرصها باز درد داشتم ولی قابل تحمل بود دشوار …اما وقتی کارنمیکردم عین خیالم نبود بخورم یا نخورم ….ولی الان که تقریبا دو ماه شایدم بیشتر است که مصرف کردم …والان توخونه میخام ترک کنم …الان ۸ روزه مصرف نکردم ..تادیروز حال بد وبدن درد رو تحمل کردم ولی امشب خواب به چشام نیومده سرم داره میترکه ..تاحالا همچین دردی نداشتم هرقرصی بگین خوردم خوابم نگرفت ..دندون درد دارم واعصاب ندارم …یه ورق آلپرازولام خوردم …چند تا مسکن ولی خوب نشدم چیکار کنم ..آیا عوارض قرصهاست …ممنون میشم راهنمایی کنین ؟باتشکر فراوان

بهنام
13 اردیبهشت 1399

  سلام وقت بخیر
  همان طور که مصرف اینگونه داروها عوارض شدیدی دارد، قطع مصرف ناگهانی آن‌ها هم با توجه به دوز و مدت زمان مصرف می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد، به هیچ وجه برای ترک اعتیاد، اقدام به خوددرمانی نکنید و از داروهای اعتیادآور دیگر مثل آلپرازولام و یا متادون بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.
  پیشنهاد ما برای کنترل علائم ترک، مشورت با یک پزشک متخصص ترک اعتیاد است. پزشک با توجه به نیازهای شما و علائم می‌تواند در کنترل علائم ناشی از ترک به شما کمک کند.
  برای اطلاع از نحوه درمان متخصصین ما می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  13 اردیبهشت 1399

  نه کاکو اصلا هیچ نوع قرصی مصرف نکن فقط دوش آب سرد
  و تا جایی که میتونی جایی بخواب که هوا سرد باشه
  به پزشک مراجعه کن نجات پیدا میکنی
  درد متادون هفته دوم هست خدا کمکت کنه

  ناشناس
  22 شهریور 1399

سلام …بنده روزانه چهار عدد قرص آلپرازولام نیم درصد مصرف میکنم ..چگونه میتونم ترکش کنم که عوارض نداشته باشه ؟؟؟؟؟ممنون از راهنمایی خوبتون

نظری
13 اردیبهشت 1399

  سلام دوست عزیز
  فاکتورهای مختلفی در نحوه ترک قرص آلپرازولام دخیل است که پیشنهاد می‌کنیم با متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید، برای این منظور می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  13 اردیبهشت 1399

درود، من ده سال معتاد به تریاک اونم دوز پایین روزی دو گرم بودم و بعد ترامادول روزی یک عدد 100 میخوردم که اونم الان دوماه هست دیگه نمی‌خورم و بعدش روزی شش تا استامینوفن کدئین میخوردم و کم کم اون رو رسوندم به روزی یک عدد، الان چهار روز هست هیچ مسکن و دارویی نمی‌خورم و شیر و لبنیات و میوه و آب دارم میخورم به حدی که هر دو ساعت میرم دستشویی، میخواستم از مشاور محترم بپرسم آیا هنوز در ادرار من مواد وجود داره؟ ممنون میشم پاسخ بدید🙏

شهریار سالارزاده
25 اردیبهشت 1399

  تنها راه تشخیص استفاده از کیت اعتیاد است.

  کلینیک پیام تندرستی
  29 اردیبهشت 1399

ايا كلداكس و سرماخوردگي باعث مثبت شدن ازمايش ميشود؟

زهرا دهقاني
30 اردیبهشت 1399

سلام
من شیره مصرف میکنم .الان نامزدی کردم و میخوام ترک کنم میخواستم ببینم اگر با متادون بخوام ترک کنم چند روز بعد از قطع مصرف متادون میتونم برم ازمایش خون که نشون نده.ممنون میشم راهنماییم بکنین

سینا
30 اردیبهشت 1399

  دوست عزیز بعد از ترک متادون وقتی که دیگه خماری نداشتین، برای بی خوابی هاتون با مشورت پزشک قرص خواب بخورین.

  قل مراد
  16 خرداد 1399

  متادون مصرف نکن بدتر میشی همون‌جوری یک روز یک روز کم کن ترک کن اذیتم شدی پروفن بخور لااقل آزمایشات مثبت بشه معلومه ک بخاطر پروفن ن بخاطر شیره

  فرهاد
  24 خرداد 1399

  اشتباه میکنید. تو دهن خودتو سرویس کردی حالا میخوای بری زن بگیری همون شیرتو بخور یکی دیگه رو بدبخت نکن

  Arash
  16 شهریور 1399

  متادون نخور خماریش از شیره بدتره و طولانی تر

  علی آریا
  28 شهریور 1399

سلام من یه برادر ناتنی دارم قرص دیفنوکسیلات مصرف میکنه
در آزمایش ادرار روی کیت هر سه گزینه یعنی آمفتامین ، مفتامین ، و مورفین را منفی نشان داده میشود ..این بنده خدا میخواد بره سر کار از آزمایش خون که کُلی برای همه ی موارد خونیش میگیرن میترسه یه وقت چیزی نشون داده بشه ..
اگر امکانش هست جواب بنده را بدید که آیا مشکل ساز میشه براش ؟یا نه؟

HAVASH
16 خرداد 1399

  سلام وقت بخیر
  دوست عزیز آزمایش اعتیاد ایشان تا حداقل 2 هفته بعد از آخرین مصرف مثبت میشود. توصیه میکنیم برای درمان ایشان اقدام کنید.

  کلینیک پیام تندرستی
  25 شهریور 1399

  سلام دوستان
  امروز اولین روز سال۱۴۰۰هستش انشالله همه ب ارزو هایی ک دارید برسید و در کنار خانواده سالم و سلامت باشید.
  من الان دقیقا ۱سال مصرف هروییین دارم.من باید۱۴ روز دیگه برم واسه ازمایش جان عزیزاتون اگه راهی برای منفی شدن تست بلدید بگید بخدا خسته شدم خواهشا بگید.

  عمران جهان ملک
  1 فروردین 1400

   سلام تنها راه منفی شدن جواب ازمایش عدم مصرف و سم زدایی است

   کلینیک پیام تندرستی
   23 فروردین 1400

سلام بنده چند روز پیش برای تست اعتیادرفتم. داروهای پرومتازین و رانیتیدین مصرف میکنم و جواب تستم مثبت و آمفتامین بود. آیا این داروها باعث مثبت شدن تست اعتیاد میشه ؟

علی قادری
26 خرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  همانطور که فرمودید این داروها به آمفتامین‌ها تعلق دارند و تست اعتیاد را مثبت می کنند.

  کلینیک پیام تندرستی
  25 شهریور 1399

دوستان من برای جواز کسب ازمایش اعتیاد دادم و قرص ب۲ مصرف میکردم ازمایشم منفی شد واسه استخدام و جواز کسب برای متادون و ب۲ تست نمیگیرند خیالتون راحت من خرداد ۹۹ تست دادم

یک معتاد بهبودیافته
10 تیر 1399

  برای آزمایش ازدواج ب۲ مثبت میشه یا منفی

  امین
  9 فروردین 1400

   سلام قابل تشخیص است

   کلینیک پیام تندرستی
   23 فروردین 1400

سلام بنده ام اس دارم به شدت از زندگی متنفر بودم. دکترم سرترالین ۵۰ نوشت اوایل خوب بودم ولی الان نه. از سرترالین۱۰۰استفاده میکنم بهتر میشم
حالا من اعتیاد دارم؟ خیلی میترسم به اندازه کافی بخاطر ام اس اذیت میشم نمیخوام اعتیاد هم اضافه شه

بی گناه
15 تیر 1399

  سلام دوست عزیز
  خوددرمانی و افزایش دوز مصرف دارو بدون اطلاع پزشک، میتواند منجر به اعتیاد و وابستگی گردد. به شما توصیه میکنیم برای درمان افسردگی به روانپزشک مراجعه کنید.

  کلینیک پیام تندرستی
  26 شهریور 1399

بنده معلول هستم 36 سالمه 26 ساله روی ویلچرم برای دردم متادون مصرف میکنم ولی می‌خوام بزارم کنار. چند سال پیش گذاشتم کنار. دکترم بهم قرص داد با اینا گذاشتم کنار
ولی بعد چندسال دوباره متادون رو شروع کردم
آیا بازم میشه با این قرصا گذاشت کنار؟

mahdiadib051@gmail.com
28 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت درمان مناسب با پزشک متخصص خود مشورت کنید، ولی تحت هیچ شرایطی مصرف متادون را ادامه ندهید، چون عوارض خطرناکی دارد.

  کلینیک پیام تندرستی
  29 شهریور 1399

   با عرض سلام. آقا و خانوم محترم تورو خدا اگه به چیزی اعتیاد دارید یا داشتید ازدواج رو بی خیال شید . میلیاردر هم که باشی بتونی زرنگ باشی طرف رو نگه داری فقط. اونم هم خودت رو بد بخت میکنی هم اونو . نه لذتی نه عشقی نه میلی . خلاصه بگم حال و روزت خیلی بدتر از دوران مجردی ات میشه اگه تازه پات بمونه طرف. نکن به مولا. من تجربه مو گفتم و زندگیمو هم دارم و الانم ۱ ساله کاملا پاکم و مالی بی نیازم و در رفاه ام ولی با اینکه خدا یه زنه فرشته بهم داده و ۱ ساله که پاکم ؛ کلا نیکوتین خاموش، ولی زندگیم زندگی نشده . نکنید . من اگه تجربه قبلم رو داشتم حداقل ارزش و منش و غرور خودم رو اینطور زیر سوال نمیبردم و این رو من طبق تجربه ام میگم آدم تا ۱ سال بدون هیچ ماده مخدرو قرص و کوفت و زهر و ماری پاک نبود ازدواجش بی برو برگرد به شکست میخوره، حتی خیلی مالی و رفاهی پر باشی و بی نیاز . الان میری تستت رو منفی میکنی و پس فردا ازدواج میکنی و ماهه دوم نشده میفهمه طرف و ……… پاکم شی دیگه اون پرده ها از بین میره . دیگه مثل قبل نمیشه زندگیت، اگه پات تازه وایسه که ۹۰٪ دکمه خداحافظی رو میزنن، حالا سکه بده ۱۵ میلیون. نکنیدددددد

   صادق
   14 آذر 1399

من ۹ سال قرص زولپیدم میخورم ایا برای تست ازمایش ازدواج اعتیاد رو مثبت نشون میده اگه هر چه زودتر جواب بدین ممنون میشم

سهیلا عزیزی
18 آذر 1399

  سلام دوست عزیز
  شما می‌توانید برای اطمینان بیشتر با استفاده از کیت‌های چندگانه که از داروخانه‌ها تهیه می‌شود، این موضوع را بررسی کنید. روش مصرف در کاتالوگ همراه کیت قرار داده شده است.

  کلینیک پیام تندرستی
  19 آذر 1399

سلام بنده یکساله متادن مصرف میکنم.بنده بایدبرای دریافت بیمه ودفترچه درمانی درطب کارآزمایشاتی انجام بدم که یکی ازآنهاتست عدم اعتیادمیباشد.خواهش میکنم بفرماییدچکارکنم که همون روزتست نمونه ادرارم منفی بشه .درغیراینصورت کارموازدست میدم..خواهش میکنم تمنادارم راهنمایی کنیدمشکل سازنشه.ممنون

رضاملکی
25 اسفند 1399

  سلام متاسفانه امکان پذیر نیست

  کلینیک پیام تندرستی
  23 فروردین 1400

سلام من دوساله روزی دوتامتادن40مصرف میکنم میخوام B2مصرف کنم راهنمایی کنیدممنون میشم بجای وعده بعدی متادن میشه B2مصرف کنم وچقدمصرف کنم سپاس خیای هم عجله دارم چون متادن مدتیه بدنم حساسیت پیداکرده خارش شدیدبدن دارم

رضامم
25 اسفند 1399

  سلام به طور کلی مصرف B2 توصیه نمیشود بهترین روش این است که متادون رو با روش سم زدایی و بستری ترک کنید

  کلینیک پیام تندرستی
  23 فروردین 1400

سلام … میگن جواب تست شیشه با بقیه تست ها فرق میکنه وقتی روی تست یه خط بالا پررنگ شه یعنی جواب منفیه آیا درسته؟؟لطفا راهنمایی کنین خیلی واجبه

27 فروردین 1400

  سلام خیر با بقیه تست ها فرقی ندارد.

  کلینیک پیام تندرستی
  29 فروردین 1400

سلام لطفا راهنماییم کنید ی هفتس شوهرم هر روز بم میگ ک اره میدونم شیره میندازی بالا و کلی حالمو بد میکنه،الان میخوات ازم تست بگیره من قرص آلپروزلام استفاده میکنم آیا نشون میده؟

خانم محمدی
28 فروردین 1400

  با سلام تست مرفین شما مثبت می باشد

  کلینیک پیام تندرستی
  29 فروردین 1400