چه قرصهایی تست اعتیاد را مثبت میکند؟

لیست داروهای مثبت کننده تست اعتیاد
کلینیک پیام تندرستی
12 فروردین 1399

تست اعتیاد یکی از آزمایش هایی است که در بدو استخدام، برای ازدواج، مسابقات ورزشی و موارد دیگر انجام می‌شود. به همین دلیل جواب آزمایش اعتیاد دغدغه بسیاری از افراد است. با وجود اینکه بسیاری از افراد از پاکی و سلامت خود مطمئن بوده و با خیال راحت آزمایش اعتیاد می‌دهند، گاهی اوقات در کمال ناباوری جواب تست اعتیاد مثبت می‌شود. جای تعجبی ندارد زیرا مصرف بسیاری از داروها در مدت زمان مشخصی قبل از تست اعتیاد میتواند جواب آزمایش را به طور کاذب مثبت نشان بدهد. در این مقاله همراه ما باشید تا ببینیم چه داروهایی تست اعتیاد را مثبت میکند؟

آزمایش تست اعتیاد چیست؟

اعتیاد، یکی از بحران‌هایی است که افراد با شرایط سنی متفاوت با آن درگیرند. در جامعه ما هنگام استخدام خصوصا از آقایان برگه تست اعتیاد می‌گیرند که اعتیاد یا عدم اعتیاد فرد مشخص شود. تست عدم اعتیاد، هیچ گاه به معنای قطعی اعتیاد داشتن یا اعتیاد نداشتن فرد نیست! گاهی نتیجه تست به طور کاذب مثبت نشان داده می‌شود و در موارد اندکی هم به دلیل تقلب جواب تست منفی می‌شود.

داروهایی که در تستهای اعتیاد دردسر ساز میشوند

مثبت کاذب شدن آزمایش اعتیاد یعنی فرد اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر ندارد و نیازی به مراجعه مرکز سم زدایی بدن نیست. این نتیجه عمدتا بدلیل مصرف دارو یا غذایی است که قبل از انجام آزمایش اعتیاد، مصرف شده و بعد گذشت 1 یا 2 روز از بین می‌رود.

تداخل دارویی در تست اعتیاد چه زمانی رخ می دهد؟

گاهی استفاده از داروهای خاصی باعث واکنش‌هایی می‌شود که وجود مواد مخدر از داروهای مصرفی را نمی‌توان تشخیص داد. این امر خطای آزمایشگاه نیست و به دلیل واکنش‌های شیمیایی هستند. یکی از مهم‌ترین تداخل‌های دارویی برای تست مورفین است که با مصرف قرص‌‌ها و شربت‌‌های حاوی کدئین به وجود می‌آیند. این موارد به مدت حداقل دو روز با تست غربالگری مورفین قابل ردیابی هستند.

داروهایی که آزمایش اعتیاد را مثبت می کنند

مصرف برخی از داروها موجب مثبت شدن جواب تست اعتیاد می‌شود که در این صورت نیاز به تکرار آزمایش مجدد است. در ادامه لیستی از برخی داروها که مصرف آن‌ها باعث تداخل در تست اعتیاد می‌شود را برایتان آورده‌ایم.

کدام داروها آزمایش اعتیاد را مثبت میکنند
 • آنتی ‌هیستامین ها (Antihistamines)
 • ضد افسردگی‌ ها (Antidepressants)
 • آنتی ‌بیوتیک‌ها (Antibiotics)
 • مسکن ها (Analgesics)
 • داروهای اعصاب (Antipsychotics)
 • ضد احتقان ‌ها ( Decongestants)
 • آمفتامین
 • مت آمفتامین‌، کریستال
 • برخی داروهای ضد افسردگی‌
 • انواع کدئین ها
 • قرص ‌های دیکلوفناک
 • دتای نوولاک
 • متادون
 • شاهدانه
 • بعضی داروهای خاص دیگر

متخصصین باتجربه ما در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی پیشنهاد می‌کنند که حداقل تا دو الی 3 روز پیش از انجام تست اعتیاد، از مصرف داروهای ذکر شده خودداری کنید.

در صورت مثبت شدن جواب تست اعتیاد چه کار باید کرد؟

اگر از اشتباه بودن جواب تست اعتیاد خود اطمینان دارید، می‌توانید از آزمایشگاه درخواست انجام آزمایشات تکمیلی مانند TLC یا HPLC کنید که برای این آزمایشات باید هزینه جداگانه پرداخت کنید. جواب آزمایشات تکمیلی اعتیاد ممکن است تا چند روز به طول بی‌انجامد.

آزمایش عدم اعتیاد و داروهایی که تست اعتیاد را مثبت میکند

آیا متادون تست اعتیاد را مثبت میکند؟

یکی از رایج ترین سوالات در مورد تست اعتیاد در رابطه با مصرف متادون است. افرادی که متادون مصرف می‌کنند اگر تست اعتیاد مورفین بدهند احتمالا جواب تست آن‌ها مثبت نخواهد شد. اما اگر تست اعتیاد به متادون بدهند جواب مثبت می‌شود. البته این امر با کیت تست اعتیاد چندکاره در خانه هم قابل تشخیص است.

کیت های تشخیص اعتیاد می‌توانند وجود چند ماده مخدر را همزمان تشخیص بدهند. در این زمان عمدتا مواد مخدر باید شبیه به هم باشند مانند متادون، تریاک، هروئین یا دیگر مواد مخدر افیونی. البته عوارض مصرف همزمان متادون با ترامادول، تریاک یا دیگر مواد مخدر به قدری بالاست که نیازی به تست اعتیاد ندارد.

آیا مصرف قهوه باعث مثبت شدن تست اعتیاد می شود؟

از آنجایی که کافئین دارای یک اثر محرک مرکزی مشابه با آمفتامین است در نتیجه مصرف بیش از حد آن کاملا در تست ادرار مشخص می‌شود. تقریبا مصرف 1000 میلی گرم کافئین، میزان آن در ادرار را به سطح غیر مجاز رسانده و حتی تست دوپینگ را مثبت نشان می‌دهد. این در صورتی که در نوشیدنی هایی مانند قهوه یا چای و داروهای میگرن و سرماخوردگی از 80 تا150 میلی گرم کافئین وجود دارد.

این داروها تست اعتیاد را مثبت می کنند

ماده کافئین سطح هوشیاری و تمرکز را بالا می‌برد. مصرف دوزهای بالای کافئین می‌تواند باعث لرزش اندام ها، اضطراب، بی خوابی و حالت عصبی در فرد شود. به همین دلیل مصرف بیش از حد قهوه یا دیگر نوشیدنی‌های کافئین دار قبل از تست اعتیاد می‌تواند سطح کافئین را از حد مجاز بالاتر ببرد.

بهترین روش برای جلوگیری از مثبت شدن تست اعتیاد

عده ای از افراد تصور می‌کنند که با مراجعه به مراکز تخصصی مانند کلینیک ترک متادون، مراکز سم زدایی یا کلینیک های ترک اعتیاد می‌توانند جواب آزمایش دقیق تری را بگیرند. این تصور درست نیست. اگر شما از سلامت خود اطمینان دارید بهترین راه برای جلوگیری از جواب اشتباه، رعایت رژیم غذایی و داروهای مصرفی است. بهتر است تا 3 روز قبل از تست اعتیاد مراقب رژیم غذایی خود باشید و اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما آن را به پزشک آزمایشگاه اطلاع دهید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در ارتباط با اعتیاد به انواع مواد مخدر یا ترک قطعی اعتیاد می‌توانید با شماره تلفن 22222247-021 تماس حاصل فرمایید.

دسته بندی مقاله : ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

باسلام وخسته نباشید …بنده حدود ۶ ماه قرص متادون مصرف کردم و اوایل مصرف که بود دوهفته مصرف میکردم هرروز قرص ۴۰..اونم بخاطر کار به شدت به شدت دشوار که ۱۲ ساعت سرپا باید می ایستادیم .کارمون نونوایی هستش …ومنم چون واریس های پام خیلی خیلی شدید هست ..نمیتونستم سرپا وایسم ازشدت درد …باوجود این قرصها باز درد داشتم ولی قابل تحمل بود دشوار …اما وقتی کارنمیکردم عین خیالم نبود بخورم یا نخورم ….ولی الان که تقریبا دو ماه شایدم بیشتر است که مصرف کردم …والان توخونه میخام ترک کنم …الان ۸ روزه مصرف نکردم ..تادیروز حال بد وبدن درد رو تحمل کردم ولی امشب خواب به چشام نیومده سرم داره میترکه ..تاحالا همچین دردی نداشتم هرقرصی بگین خوردم خوابم نگرفت ..دندون درد دارم واعصاب ندارم …یه ورق آلپرازولام خوردم …چند تا مسکن ولی خوب نشدم چیکار کنم ..آیا عوارض قرصهاست …ممنون میشم راهنمایی کنین ؟باتشکر فراوان

بهنام
13 اردیبهشت 1399

  سلام وقت بخیر
  همان طور که مصرف اینگونه داروها عوارض شدیدی دارد، قطع مصرف ناگهانی آن‌ها هم با توجه به دوز و مدت زمان مصرف می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد، به هیچ وجه برای ترک اعتیاد، اقدام به خوددرمانی نکنید و از داروهای اعتیادآور دیگر مثل آلپرازولام و یا متادون بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.
  پیشنهاد ما برای کنترل علائم ترک، مشورت با یک پزشک متخصص ترک اعتیاد است. پزشک با توجه به نیازهای شما و علائم می‌تواند در کنترل علائم ناشی از ترک به شما کمک کند.
  برای اطلاع از نحوه درمان متخصصین ما می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  13 اردیبهشت 1399

  نه کاکو اصلا هیچ نوع قرصی مصرف نکن فقط دوش آب سرد
  و تا جایی که میتونی جایی بخواب که هوا سرد باشه
  به پزشک مراجعه کن نجات پیدا میکنی
  درد متادون هفته دوم هست خدا کمکت کنه

  ناشناس
  22 شهریور 1399

سلام …بنده روزانه چهار عدد قرص آلپرازولام نیم درصد مصرف میکنم ..چگونه میتونم ترکش کنم که عوارض نداشته باشه ؟؟؟؟؟ممنون از راهنمایی خوبتون

نظری
13 اردیبهشت 1399

  سلام دوست عزیز
  فاکتورهای مختلفی در نحوه ترک قرص آلپرازولام دخیل است که پیشنهاد می‌کنیم با متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید، برای این منظور می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  13 اردیبهشت 1399

درود، من ده سال معتاد به تریاک اونم دوز پایین روزی دو گرم بودم و بعد ترامادول روزی یک عدد 100 میخوردم که اونم الان دوماه هست دیگه نمی‌خورم و بعدش روزی شش تا استامینوفن کدئین میخوردم و کم کم اون رو رسوندم به روزی یک عدد، الان چهار روز هست هیچ مسکن و دارویی نمی‌خورم و شیر و لبنیات و میوه و آب دارم میخورم به حدی که هر دو ساعت میرم دستشویی، میخواستم از مشاور محترم بپرسم آیا هنوز در ادرار من مواد وجود داره؟ ممنون میشم پاسخ بدید🙏

شهریار سالارزاده
25 اردیبهشت 1399

  تنها راه تشخیص استفاده از کیت اعتیاد است.

  کلینیک پیام تندرستی
  29 اردیبهشت 1399

ايا كلداكس و سرماخوردگي باعث مثبت شدن ازمايش ميشود؟

زهرا دهقاني
30 اردیبهشت 1399

سلام
من شیره مصرف میکنم .الان نامزدی کردم و میخوام ترک کنم میخواستم ببینم اگر با متادون بخوام ترک کنم چند روز بعد از قطع مصرف متادون میتونم برم ازمایش خون که نشون نده.ممنون میشم راهنماییم بکنین

سینا
30 اردیبهشت 1399

  دوست عزیز بعد از ترک متادون وقتی که دیگه خماری نداشتین، برای بی خوابی هاتون با مشورت پزشک قرص خواب بخورین.

  قل مراد
  16 خرداد 1399

  متادون مصرف نکن بدتر میشی همون‌جوری یک روز یک روز کم کن ترک کن اذیتم شدی پروفن بخور لااقل آزمایشات مثبت بشه معلومه ک بخاطر پروفن ن بخاطر شیره

  فرهاد
  24 خرداد 1399

  اشتباه میکنید. تو دهن خودتو سرویس کردی حالا میخوای بری زن بگیری همون شیرتو بخور یکی دیگه رو بدبخت نکن

  Arash
  16 شهریور 1399

  متادون نخور خماریش از شیره بدتره و طولانی تر

  علی آریا
  28 شهریور 1399

سلام من یه برادر ناتنی دارم قرص دیفنوکسیلات مصرف میکنه
در آزمایش ادرار روی کیت هر سه گزینه یعنی آمفتامین ، مفتامین ، و مورفین را منفی نشان داده میشود ..این بنده خدا میخواد بره سر کار از آزمایش خون که کُلی برای همه ی موارد خونیش میگیرن میترسه یه وقت چیزی نشون داده بشه ..
اگر امکانش هست جواب بنده را بدید که آیا مشکل ساز میشه براش ؟یا نه؟

HAVASH
16 خرداد 1399

  سلام وقت بخیر
  دوست عزیز آزمایش اعتیاد ایشان تا حداقل 2 هفته بعد از آخرین مصرف مثبت میشود. توصیه میکنیم برای درمان ایشان اقدام کنید.

  کلینیک پیام تندرستی
  25 شهریور 1399

سلام بنده چند روز پیش برای تست اعتیادرفتم. داروهای پرومتازین و رانیتیدین مصرف میکنم و جواب تستم مثبت و آمفتامین بود. آیا این داروها باعث مثبت شدن تست اعتیاد میشه ؟

علی قادری
26 خرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  همانطور که فرمودید این داروها به آمفتامین‌ها تعلق دارند و تست اعتیاد را مثبت می کنند.

  کلینیک پیام تندرستی
  25 شهریور 1399

سلام بنده ام اس دارم به شدت از زندگی متنفر بودم. دکترم سرترالین ۵۰ نوشت اوایل خوب بودم ولی الان نه. از سرترالین۱۰۰استفاده میکنم بهتر میشم
حالا من اعتیاد دارم؟ خیلی میترسم به اندازه کافی بخاطر ام اس اذیت میشم نمیخوام اعتیاد هم اضافه شه

بی گناه
15 تیر 1399

  سلام دوست عزیز
  خوددرمانی و افزایش دوز مصرف دارو بدون اطلاع پزشک، میتواند منجر به اعتیاد و وابستگی گردد. به شما توصیه میکنیم برای درمان افسردگی به روانپزشک مراجعه کنید.

  کلینیک پیام تندرستی
  26 شهریور 1399

بنده معلول هستم 36 سالمه 26 ساله روی ویلچرم برای دردم متادون مصرف میکنم ولی می‌خوام بزارم کنار. چند سال پیش گذاشتم کنار. دکترم بهم قرص داد با اینا گذاشتم کنار
ولی بعد چندسال دوباره متادون رو شروع کردم
آیا بازم میشه با این قرصا گذاشت کنار؟

mahdiadib051@gmail.com
28 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت درمان مناسب با پزشک متخصص خود مشورت کنید، ولی تحت هیچ شرایطی مصرف متادون را ادامه ندهید، چون عوارض خطرناکی دارد.

  کلینیک پیام تندرستی
  29 شهریور 1399