نشانه های اعتیاد به متادون چیست؟

علائم اعتیاد به متادون
نویسنده پیام تندرستی
9 فروردین 1399

متادون داروی مخدر صنعتی است که غالباً به عنوان داروی نگهدارنده برای مهار اعتیاد به هروئین و دیگر مواد مخدر افیونی به کار می‌رود. مصرف متادون بدون تجویز پزشک به شدت اعتیاد آور بوده و این روزها شاهد گسترش سوء مصرف جوانان به داروی اعتیادآور متادون هستیم. از این رو قصد داریم تا در این مقاله به بررسی نشانه های اعتیاد به متادون و شناخت افراد مبتلا به سوء مصرف قرص متادون بپردازیم تا بتوانیم هر چه زودتر به درمان و نجات زندگی آنها کمک کنیم.

بررسی نشانه ها و علائم اعتیاد به متادون

بررسی های اخیر در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی تهران و دیگر مراکز بستری سایر شهرها نشان می‌دهد که  مصرف خودسرانه متادون رو به افزایش است. از آنجایی که مصرف قرص و شربت متادون می‌تواند خطر مرگ را در پی داشته باشد بهتر است علائم اعتیاد به متادون را بشناسیم تا بتوانیم به روش درست و به موقع برای درمان قطعی آن اقدام کنیم. اعتیاد به متادون هم مانند هر ماده مخدر دیگری علائم ظاهری، جسمانی و روحی روانی دارد. بسیاری از افراد مبتلا به سوء مصرف داروی متادون به شدت دچار مشکلات کبدی و تنفسی می‌شوند. این افراد خلق و خوی بدی پیدا می‌کنند و مدام در تنش و اضطراب به سر می‌برند.

نشانه های اعتیاد به قرص متادون

علائمی مانند خشکی دهان، کمبود انرژی، تغییر ضربان قلب، نارسایی کبد و بالا رفتن آنزیم های کبدی جزو نشانه هایی هستند که برای اطرافیان چندان بارز نیستند. این موارد نمی‌توانند ما را به خوبی از اعتیاد فرد به مصرف متادون آگاه کنند. برای آگاهی به موقع و تشخیص وضعیت عزیزانمان نیاز به نشانه‌های واضح تری داریم که بهتر است در علائم ظاهری به دنبال آن بگردیم.

چگونه یک فرد معتاد به مصرف متادون را بشناسیم؟

معمولا افرادی که در دام اعتیاد مصرف مواد مخدر گرفتار می‌شوند، ابتدا بیماری خود را انکار می‌کنند و تمایلی به گرفتن تست اعتیاد ندارند. از این رو علائم ظاهری و تغییرات رفتاری اولین نشانه‌هایی هستند که می‌توانند به ما در تشخیص و شناسایی افراد مبتلا به سوء مصرف متادون و یا هر ماده مخدر دیگری کمک کنند. از بارزترین نشانه های ظاهری اعتیاد به متادون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تورم صورت و کشیدگی پوست
 • خواب‌آلودگی غیر طبیعی
 • تهوع
 • خارش بدن
 • دشواری در تکلم
 • کاهش سرعت حرف زدن
 • فراموشی، کاهش تمرکز و حافظه
 • نامنظم شدن تنفس

همانطور که در مقاله “بهترین روش ترک قرص ب2” هم اشاره کردیم، علائم ظاهری اعتیاد به داروهایی که برای ترک اعتیاد مصرف می‌شوند، شبیه به یکدیگر هستند. با آگاهی از این نشانه می‌توانیم در تشخیص زودهنگام به عزیزان خود کمک کنیم.

عوارض مصرف قرص متادون

مصرف طولانی مدت و بدون تجویز داروهای اعتیاد آور مانند متادون باعث تخریب اعضای داخلی بدن می‌شود و مرگ ناگهانی فرد را به همراه دارد. اعتیاد به متادون جزو آن دسته از مواردی است که به شدت در آسیب های کبدی تاثیرگذار است. مصرف قرص متادون بالا رفتن آنزیم های کبد و در نتیجه سرطان کبد را به همراه دارد. از عوارض مصرف قرص متادون می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افسردگی
 • اختلالات روانی
 • ضربان نامنظم قلب
 • پوسیدگی دندان‌ ها
 • احساس پوچی
 • عدم ثبات شخصیتی
 • اختلال شدید تنفسی
اعتیاد به قرص متادون

با وجود این عوارض نکته قابل توجه آن است که ترک هیچ ماده مخدری از ترک زولپیدم و متادون گرفته تا مخدر های افیونی نباید به یکباره (ترک یابویی) صورت گیرد. زیرا در این صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیرتری را به همراه داشته باشد.

خماری متادون چند روز است؟

یکی از رایج ترین سوالات برای ترک هر ماده مخدر دوره خماری آن است. بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که خماری متادون چند روز است؟ بسیاری از افرادی که اقدام به ترک نمی‌کنند از دوره خماری و دردهای ناشی از آن می‌هراسند. این در صورتی است که اگر ترک اعتیاد با روش های صحیح و تلفیقی متناسب با شرایط بیمار در پیش گرفته شود؛ زمان خماری و دردهای آن به حداقل حالت ممکن می‌رسد. عمدتاً نشانه های ترک متادون یک تا سه روز بعد از آخرین مصرف ظهور پیدا می‌کند و روز ششم به اوج خود می‌رسد.

اگر روند درمانی ترک متادون و یا هر ماده مخدر دیگری در کلینیک های ترک اعتیاد و تحت نظر روانپزشک متخصص صورت گیرد بهترین نتیجه و کمترین سختی را به همراه خواهد داشت.

موارد منع مصرف متادون چیست؟

به طور کلی متوجه شدیم که داروی متادون یک شبه مخدر اعتیادآور و خطرناک است. قرص یا شربت متادون نباید همراه با غذاها یا داروهای حاوی الکل مصرف شوند. بیماران کلیه و کبد، افرادی که فشار خون پایین دارند، بیماران تنفسی و کسانی که بیماری های روحی بر اثر مصرف مواد مخدر دارند به هیچ عنوان نباید از متادون استفاده کنند زیرا ممکن است منجر به مرگ بیمار شود. افرادی که با تجویز پزشک اقدام به مصرف قرص متادون کرده‌اند باید از جویدن و خرد کردن این دارو خودداری کنند.

عوارض مصرف قرص متادون

متخصصین با تجربه در کلینیک پیام تندرستی توصیه می‌کنند که به علت اعتیاد آور بودن متادون هرگز نباید آن را بدون تجویز پزشک مصرف کرد. شما نیز می‌توانید برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ترک اعتیاد متادون با شماره 41 22 22 22 021 تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را از متخصصین کلینیک ترک اعتیاد پیام دریافت کنید.

دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

چگونه متادون ترک. کنم روزی یه قرص 40میخورم گاهی هم یه نصف بیشتر میخوام ترک. کنم چکار کنم ممنون میشم راهنمایم کنید کمتر از یک سال هست مصرف میکنم

:احسان هلیرودی
22 اردیبهشت 1399

  سلام دوست عزیز
  برای ترک همیشگی متادون میتوانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید و با توجه به شرایط جسمی، مقدار دوز مصرفی ، مدت زمان مصرف متادون و در آخر نتیجه آزمایش اولیه اعتیاد – روانپزشک ترک اعتیاد بهترین دوره درمانی را برای شما تشخیص می دهد که در تمامی مراحل علائم ترک متادون شما توسط کادر پزشکی کنترل و درمان می شود.

  کلینیک پیام تندرستی
  23 اردیبهشت 1399

تو وسایل شوهرم قرص متادن 40 پیدا کردم ولی میگه برای دندون درد بوده میدونم که دروغ میگه احساس میکنم جایگزین تریاک باشه من چکار می تونم کنم و آیا جایگزین تریاک هست قرص متادون

الهه کرمی
1 خرداد 1399

  سلام نه متادون از هرویین بدتره تنها راهش کم کردن همون تریاکه

  علی
  13 مرداد 1399

  سلام بله برای دندون درد هم استفاده میشه ولی اگر ادامه بده مخرب هستش و دچار اعتیاد میشه. ولی در کل باهاش همدلی کنید تا راه درست رو انتخاب کنه.

  محمد برزگر
  11 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه بعضی افراد برای ترک تریاک از متادون استفاده میکنند، در صورتی که متادون خود مخدر است. میتوانید به همراه ایشان به مشاور مراجعه کنید و در صورتیکه ایشان واقعا برای درد دندان متادون میخورند با ایشان در مورد اعتیادآور بودن این قرص صحبت کنید. مسکن‌های زیادی برای درمان درد دندان وجود دارد.

  کلینیک پیام تندرستی
  25 شهریور 1399

  سلام بله با اطمینان عرض میکنم خدمتتون که شوهر شما متادون رو جایگزین موادمصرفی که قبلا مصرف میکرده، کرده

  محسن کاوه
  28 شهریور 1399

بسیار عالی بود ، ولی ای کاش پیام صوتی هم در این صفحه بود

شاپور
20 تیر 1399

سلام سه سالی میشه شربت مصرف میکنم الان به 100 سی سی رسیدم یعنی در یه لحظه سر میکشم اینجوری تا چهار یا پنج روز اوکی ام دارم همه چیمو از دست میدم همه چی میدونم نوشتن دیگ برای من فایده نداره کارم تمومه خدا بهم یه دختر داده بخاطر اون میخام ترک کنم ولی تنهام اینجا شهر کوچیکه وگرنه حاضرم برم کمپ هرچقد درد داشته باشه…تنهایی از پسش برنمیام خیلی روزا خودکشی رو تنها راه میدونم..

amir
9 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  برای درمان اعتیاد به متادون با توجه به دوز مصرفی شما، نیاز به سم زدایی و بستری دارید. در صورت عدم امکان بستری برای شما، جهت بهبود آینده فرزند خود هر چه سریع‌تر به روانپزشک مراجعه کنید.

  کلینیک پیام تندرستی
  25 شهریور 1399

  جناب شما برو به یکی از این کلینیک های ترک اعتیاد که بستری میکنن… سم زدایی سریع میشی بعد با یکم دارو و آرامبخش طی دو هفته کامل پاک میشی و داروهارو هم یواش یواش قطع میکنی

  حسینی
  3 آذر 1399

سلام وقت بخیر
همسر من برای سفتی کمرش از متادون استفاده میکنه نصف قرص آیا امکان اعتیاد به این قرص وجود داره ؟

عباس زاده
30 مهر 1399

  سلام خانم عباس زاده
  بله، احتمال اعتیاد به قرص متادون بدلیل ایجاد وابستگی روانی بسیار بالاست.

  کلینیک پیام تندرستی
  25 آبان 1399

  یکم بیشتر خرج کنه بجاش از جایگزین های سالم استفاده کنه..ترک متادون پدر در میاره خانم…خیلیا خیلی زود وابسته میشن ودر مدت کمی هم دوزشون بالا میبرن..باهاش صحبت کنین

  علی
  3 آذر 1399

من کاشی کارم تقریبا یه قرص ۴۰ رو شش پاره میکنم و تقریبا هر روز یا دو روز درمیان میخورم بعضی روز ها که نمیخورم بیحال و افسرده میشم یعنی موتاد شدم

مهدی
2 دی 1399

  با سلام داروی متادون موجب اعتیاد در شما شده.

  کلینیک پیام تندرستی
  25 تیر 1400

سلام من اعتیاد به ممتادن دارم چگونه ترک کنم

غلامرضا سراجی
22 فروردین 1400

  سلام بستگی به میزان مصرف سن شما و بازدهی بدنی نیاز به بستری دارد

  کلینیک پیام تندرستی
  23 فروردین 1400

   سلام.پدرم ۴۷ سالشون هست و بیماری قلبی دارند.دیشب فهمیدم قرص متادون ۲۰ مصرف میکنند.فکر کنم اوایلشه چون پنج تاشو خورده بودن.الان چیکار باید کنم؟مصرفش خطرناکه براشون؟من هیچ اطلاعی ندارم.برای کنارگذاشتنش چکار باید کرد؟

   نگار یزدانی
   16 اردیبهشت 1400

    سلام با توجه به شرایط بیمار شما لازم هست به مدت 14 شب در کلینیک بستری و تحت درمان قرار بگییرند.

    کلینیک پیام تندرستی
    19 اردیبهشت 1400

همین حالا تماس بگیرید

02122222241