نالتروکسان چیست؟

نالتروکسان چیست
کلینیک پیام تندرستی
26 بهمن 1398

نالتروکسان دارویی است که برای درمان اختلال سوءمصرف الکل و مواد مخدر افیونی مانند هروئین، مورفین و تریاک تجویز می‌شود. نالتروکسان به عنوان یک داروی ضد مخدر شناخته می‌شود که کار اصلی آن جلوگیری از اثرات لذت‌بخش مواد افیونی و الکل در مغز است. جدیدترین و سریع ترین روش سم زدایی بدن از مواد مخدر توسط این دارو می باشد که باید تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد با توجه به شرایط سوء مصرف بیمار برای او تجویز گردد.

نالتروکسان چیست؟

نالتروکسان دارویی تجویزی است که عموماً برای مدیریت درمان اعتیاد به الکل و مواد افیونی استفاده می‌شود. این دارو به عنوان یک مکمل در درمان اعتیاد و برنامه های درمانی مبتنی بر دارو استفاده می‌شود. و استفاده از آن توسط FDA نیز تایید شده است.

بیمارانی که مصرف این دارو را شروع می‌کنند، نباید وابستگی جسمی به الکل یا مواد مواد مخدر داشته باشند. چون اگر الکل یا مواد مخدر در بدن بیمار وجود داشته باشد، بیمار عوارض جانبی شدیدی، مانند حالت تهوع و استفراغ را در پی مصرف نالتروکسان و ترکیب آن با مواد دیگر در بدن تجربه خواهد کرد. به همین دلیل متخصصین برای جلوگیری از بروز این علائم آزاردهنده معمولاً صبر می‌کنند تا فرآیند سم زدایی به اتمام برسد، سپس نالتروکسان تجویز می‌کنند.

عوارض جانبی مصرف این دارو

مصرف این داروی ضد مخدر نیز مانند هر داروی دیگری با عوارض جانبی متعددی همراه است، که لازم است قبل از شروع درمان از آنها اطلاع داشته باشید. بعضی عوارض جانبی مصرف نالتروکسان خفیف است و ظرف چند روز برطرف می‌شود، اما بعضی عوارض آن جدی‌تر و طولانی مدت تر است. به علاوه اگر الکل یا مواد مخدر در بدن مصرف کننده وجود داشته باشد، عوارض جانبی دارو تشدید می‌شود و سلامتی بیمار را به خطر می‌اندازد.

شایع‌ترین عوارض جانبی مصرف نالتروکسان به شرح زیر است:

 • معده درد
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • سردرد
 • اختلالات خواب
 • اضطراب و بیقراری

عوارض جانبی جدی و البته نادر مصرف این دارو به شرح زیر است:

 • توهم
 • تاری دید
 • تنگی نفس
 • ورم کردن دست، پا یا صورت
 • زنگ زدن گوش
 • افسردگی

قبل از شروع مصرف حتماً درباره عوارض جانبی آن با پزشک خود مشورت کنید. همچنین چون بعضی داروها تداخل‌های خطرناکی را با نالتروکسان ایجاد می‌کنند، فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود، چه تجویزی و چه بدون نسخه، را در اختیار پزشک قرار بدهید.

در صورت استفاده از داروی نالتروکسان و یا ایمپلنت آن هرگز از داروهای شبه مخدر و الکل استفاده نکنید.

هرگز نباید برای از بین بردن خاصیت بازدارندگی نالتروکسان دوز بالایی از مواد مخدر و یا الکل را مصرف کنید. مصرف مقدار زیاد مواد مخدر و الکل همراه با این دارو می‌تواند بسیار خطرناک باشد و اثرات اوردوز مواد مخدر را به همراه دارد. حتی قبل از استفاده از دارو های ساده باید پزشک خود را در جریان مصرف قرار دهید، زیرا برخی از داروهای تجویزی نیز می‌توانند حاوی مخدرها و یا الکل باشند.

ترک مواد مخدر و الکل کاری دشوار و زمانبر است. همین امروز برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ترک اعتیاد و یافتن بهترین برنامه درمان با متخصصین ما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۴۱ ۲۲ ۲۲ ۲۲ – ۰۲۱

استفاده از نالتروکسان برای ترک اعتیاد

نالتروکسان اثرات مصرف مواد افیونی در مغز را خنثی می‌کند، برای همین است که در درمان وابستگی به مواد استفاده می‌شود. این دارو با دیگر گزینه‌های درمانی مبتنی بر دارو مانند متادون و بوپرنورفین متفاوت است و نحوه عملکرد متفاوتی دارد. متادون و قرص ب۲ گیرنده های مواد افیونی را فعال می‌کنند و میل به مصرف مواد را کاهش می‌دهند اما مشکل بزرگ آن‌ها احتمال سوء مصرف و اعتیاد به خود دارو است. مواد ضد مخدر موجود در این دارو به گیرنده های مواد افیونی متصل می‌شود و آن‌ها را مسدود می‌کند اما امکان وابستگی و اعتیاد به آن وجود ندارد. اگر فردی که در دوره درمانی نالتروکسان است، مواد مخدر مصرف کند احساس سرخوشی حاصل از مصرف مواد را دیگر احساس نمی‌کند.

نالتروکسان نباید به عنوان درمان اعتیاد استفاده شود. بلکه باید از آن به عنوان بخشی از یک برنامه جامع درمانی استفاده شود.

1. درمان اعتیاد الکلیسم

برای کسانی که مشکل وابستگی به الکل را دارند، نالتروکسان می‌تواند یک مکمل درمانی مفید باشد. این دارو به طور مستقیم میل به مصرف را کنترل نمی‌کند و در عوض اثرات مسموم کننده الکل را مسدود می‌کند. با از بین بردن اثرات سرخوشی ناشی از مصرف الکل، به طور موثری بیمار را از مصرف الکل منصرف می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که این داروی ضد مخدر را به عنوان بخشی از درمان جامع ترک الکل استفاده کرده‌اند به مراتب احتمال بازگشت و مصرف دوباره کمتری نسبت به سایر روش‌ها داشته‌اند. مصرف نالتروکسان در کنار سایر روش های درمانی مانند روان درمانی، می‌تواند در بهبود الگوی رفتاری لازم برای درمان بلندمدت بسیار مفید باشد.

2. ترک اعتیاد مخدرها

از نالتروکسان همانند کاربرد آن در درمان وابستگی به الکل در اعتیاد به مواد افیونی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل توانایی مسدود کننده گیرنده های مغز و از بین بردن حالت سرخوشی و لذت ناشی از مصرف مخدرها، میل به مصرف آن‌ها را در بیمار از بین می‌برد.

ترک مواد اعتیادآور زیر با استفاده از داروی ضد مخدر بصورت قرص یا ایمپلنت امکان پذیر می‌باشد:

 • هروئین
 • مرفین
 • تریاک
 • اکسی کدون
 • کدئین
 • متادون

انواع نالتروکسان

نالتروکسان به صورت قرص، آمپول یا ایمپلنت ارائه می‌شود. متخصص نوع مناسب نالتروکسان را با توجه به شرایط بیمار توصیه می‌کند. در این بخش بیشتر با انواع نالتروکسان آشنا می‌شوید.

1.قرص نالتروکسان

قرص نالتروکسان غالباً برای بیماران بستری تجویز می‌شود. قرص نالتروکسان با نام تجاری ReVia و Depade نیز به فروش می‌رسد و معمولاً روزی یک بار مصرف می‌شود. هرچند قرص پرکاربردترین نوع نالتروکسان است، اما به خاطر سپردن مصرف روزانه قرص راس ساعت معین دشوار است. اگر بیمار نوبت مصرف دارو را فراموش کند یا دارو را بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف کند، احتمال بروز عوارض وجود دارد.

2.آمپول نالتروکسان

بسیاری از مراکز سرپایی و بستری ترک اعتیاد از آمپول نالتروکسان استفاده می‌کنند. آمپول نالتروکسان با نام تجاری ویویترول (Vivitrol) فروخته می‌شود و ماهی یک بار در عضله تزریق می‌شود. حساسیت به لمس، درد، ورم و سرخی پوست محل تزریق از عوارضی است که تا چند روز پس از تزریق وجود دارد. آمپول نالتروکسان جایگزین مناسبی برای قرص روزانه است، با این حال همچنان لازم است که آمپول طبق برنامه دقیقاً هر چهار هفته یک بار تزریق شود.

3.ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت جدیدترین روش مصرف نالتروکسان است که در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی نیز استفاده می‌شود. ایمپلنت کوچکی زیر پوست بیمار قرار داده می‌شود که دارو را به آهستگی ظرف مدت تقریبی هشت هفته در بدن بیمار آزاد می‌کند. چون ایمپلنت نالتروکسان نیازی به توجه روزانه یا هفتگی ندارد، استفاده از آن بیشتر مناسب بیمارانی است که تحت برنامه های درمانی سرپایی هستند.

مزیت استفاده از ایمپلنت نالتروکسان در برابر قرص و آمپول این است که همواره مقدار ثابتی از دارو وارد بدن می‌شود و بیمار دیگر نگران فراموشی و یا قطع مصرف دارو نیست. همچنین استفاده از ایمپلنت باعث می‌شود بیمار بیشتر بر بهبودی خود و تمرکز کند و از عود مصرف جلوگیری کند.

در صورت استفاده از ایمپلنت نالتروکسان: از یک تگ پوشیدنی پزشکی استفاده کنید و یا یک کارتی که در آن بیان شده است که از ایمپلنت نالتروکسان استفاده می‌کنید همراه خود داشته باشید. هر ارائه دهنده خدمات پزشکی که شما را معالجه می‌کند باید در جریان مصرف این دارو باشد.

آیا نالتروکسان اعتیاد را درمان می‌کند؟

اعتیاد بیماری پیچیده‌ای است که افراد بسیاری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. بسیاری از بیماران معتاد برای آن که بتوانند در درازمدت به زندگی عاری از مواد و الکل ادامه بدهند، به رویکرد درمانی جامعی شامل درمان دارویی و مشاوره نیاز دارند.

نالتروکسان یکی از داروهایی است که به بیماران معتاد به الکل و مواد مخدر در مدیریت ولع و میل غیرقابل کنترل به مصرف و پیشگیری از عود اعتیاد کمک می‌کند. برای آن که بیشترین فایده ممکن از مصرف نالتروکسان به دست بیاید، لازم است که اولاً بیمار در کنار مصرف دارو از مشاوره، آموزش و گروه‌های درمانی نیز بهره‌مند شود و دوماً تحت نظر پزشک مجرب باشد. نالتروکسان اعتیاد را درمان نمی‌کند، اما چنانچه این دارو در کنار بهره‌مندی از رویکردهای دیگر مصرف شود، احتمال موفقیت درمان ترک اعتیاد و پاک ماندن بیمار در درازمدت افزایش می‌یابد.

آیا این دارو اعتیادآور است؟

در برخی از روش‌های ترک اعتیاد با کمک دارو های جایگزین این احتمال وجود دارد بیمار به داروی جایگزین وابسته شود و در واقع اعتیادش فقط از ماده‌ای به ماده دیگر تغییر کند. متادون یک نمونه از این داروها می‌باشد. برخی از افرادی که از متادون درمانی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر استفاده می‌کنند به این ماده اعتیاد پیدا می‌کنند. متادون و داروهای جایگزین مشابه باید به صورت کاملا نظارت شده توسط پزشک متخصص تجویز و مصرف شود.

به خاطر اینگونه مشکلات داروهای جایگزین ترک اعتیاد هست که معمولا این سوال که آیا نالتروکسان اعتیادآور است توسط بیماران و یا همراهان و خانواده‌شان پرسیده می‌شود و همواره یکی نگرانی های آن‌هاست. در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر نالتروکسان اعتیادآور نیست به این دلیل که مصرف آن هیچ گونه اثر سرخوشی و یا نشئگی ندارد. تنها کار نالتروکسان جلوگیری از اثرات مصرف مواد مخدر و الکل برای کاهش وسوسه مصرف و احتمال خطر بازگشت به اعتیاد است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید