عوارض مصرف کلونازپام چیست؟

عوارض مصرف قرص کلونازپام
کلینیک پیام تندرستی
14 اردیبهشت 1399

کلونازپام، دارویی که یک درمان قطعی برای کاهش استرس، تشنج و حمله هراس است. برای بیمارانی تجویز می‌شود که در معرض صرع و یا افسردگی قرار دارند. این داروی قوی و اثربخش در کمتر از ده تا بیست دقیقه تاثیرات خود را بروز می‌دهد و تا 50 ساعت اثرات تسکین دهنده خود را حفظ می‌کند. بسیاری از افراد بر این عقیده‌اند که استفاده مکرر از این دارو موجب بروز عوارض خطرناکی است که جبران بسیار از آنها را محال می‌کند. به همین منظور در این مقاله همراه ما باشید تا در مورد اثرات غیرقابل جبران این داروی قوی و تسکین دهنده و عوارض مصرف کلونازپام  اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا کلونازپام اعتیاد آور است؟

در ابتدای امر بهتر است در مورد مهم ترین عوارض احتمالی کلونازپام یعنی اعتیاد آور بودن این دارو صحبت کنیم. مصرف داروی کلونازپام به عنوان قرصی که از خانواده آرام بخش های قوی مانند بنزودیازپین ها تشکیل شده، پس از مدتی بدن را وابسته و معتاد می‌کند به صورتی که در صورت عدم استفاده از آن بدن واکنش های عجیبی نشان می‌دهد.

این دارو که بیشتر برای بیماران صرع تجویز می‌شود بایستی با دوز پایین و در صورت نیاز مصرف شود چرا که عوارض مصرف نابجای آن از مخدرهایی مانند هرویین و کوکائین هم بیشتر است.

آیا کلونازپام کشنده است؟

مسمومیت با کلونازپام، مهم ترین عوارض خطرناک مصرف کلونازپام

کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی، مسمومیت با کلونازپام را به عنوان یکی از مهم‌ترین عوارض خطرناک استفاده از این دارو معرفی می‌کند. به عبارتی بسیاری از بیماران در پی حساسیت دارویی و یا استفاده نا به جا از این دارو دچار مسمومیت های شدیدی می‌شوند که اگر به موقع به اورژانس مراجعه نکنند ممکن است سلامتی خود را از دست بدهند.

غش و دپرسیون تنفسی از عوارض مصرف بیش از حد کلونازپام

همانطور که در ابتدای مقاله در مورد معرفی داروی کلونازپام صحبت کردیم، این دارو درمانی موقت اما قوی برای تشنج، غش و هراس حمله است اما جالب است بدانید که به دلیل بالا بودن محرک های این دارو در اثر استفاده مکرر و اعتیاد آور آن، ممکن است غش و دپرسیون تنفسی را نیز به وجود آورد.

مشکلات گوارشی ناشی از اعتیاد به کلونازپام

استفاده از داروی کلونازپام برای بیماران صرعی باید با مجوز و تحت نظارت پزشکان متخصص صورت پذیرد چرا که عوارض استفاده نا به جای آن می تواند موجب به خطر انداختن سلامتی افراد شود.

ایجاد فراموشی، ضعف با مصرف دوز کشنده کلونازپام

فراموشی، سردرد و تهوع از جمله اثراتی است که پس از استفاده‌ی قرص کلونازپام می‌تواند روی بیماران اثر کند. در نظر داشته باشید که سر درد، فراموشی موقت، ضعف و بروز اختلال های گوارشی از جمله عوارض موقت پس از مصرف است  و ممکن است برای مصرف کننده هایی که برای بار اول از این دارو استفاده کرده‌اند نیز رخ دهد.

تغییر در تمایلات جنسی اثرات مصرف کلونازپام

تغییر در تمایلات جنسی و یا به عبارتی کاهش تمایلات جنسی از دیگر عوارض مهمی است که در اثر استفاده و مصرف کلونازپام به وجود می آید. به عبارتی کاهش تمایلات جنسی در اثر مصرف اعتیاد آور کلونازپام به وجود می‌آید که از بین بردن تاثیرات آن تنها با حضور در مرکز سم زدایی بدن برای از بین بردن وابستگی بدن به این دارو امکان پذیر است.

تغییر در عادت های جنسی پس از مصرف کلونازپام

عوارض کلونازپام در بارداری و دوران شیردهی مادران

بسیاری از خانم های باردار و مادرانی که به تازگی زایمان کرده‌اند، به دلیل مشکلات روحی، افسردگی و یا داشتن بیماری های روحی و یا صرع، به مصرف بدون مجوز داروی کلونازپام روی می‌آورند. اما نمی‌دانند که با استفاده از این داروی تسکین دهنده چه دردسرهای خطرناکی را برای سلامت خود و فرزند تازه به دنیا آمده وجود آورده‌اند!

در نظر داشته باشید که مصرف کلونازپام برای مادران باردار در سه ماه اول موجب بروز بیماری های مادرزادی و یا از بین رفتن جنین می‌شود. علاوه بر این مادران پس از فارغ شدن در طی دوره شیر دهی هم باید از مصرف این دارو خودداری کنند چرا که این دارو به راحتی وارد شیر مادر می‌شود و ممکن است سلامتی نوزاد تازه متولد را به خطر بیندازد.

عوارض مصرف کلونازپام برای سلامت جنین

ترک اعتیاد کلونازپام می‌تواند سلامتی کودک و مادر را قبل و بعد از زایمان به همراه داشته باشد. هر چند ترک داروی قوی مانند کلونوزپام به سادگی قابل انجام نیست، اما شما می‌توانید برای حفظ سلامتی خود از خطر ابتدا به مرگ خود و فرزندتان با مشاوران کلینیک ترک اعتیاد پیام مشاوره داشته باشید و با جدیدترین روش های سم زدایی، برای ترک این دارو پیش بگیرید.

آیا قطع مصرف داروی کلونازپام خطرناک است؟

بسیاری از افرادی که از داروی کلونازپام برای درمان استفاده می‌کنند در اثر عوارض های کوتاه مدت و یا اعتیاد به این دارو تصمیم به ترک ناگهانی آن می‌گیرند که تصمیمی بسیار خطرناک است. با توجه به اینکه دوز مصرفی داروی کلونازپام بسیار بالاست و برای بیماران صرعی و تشنجی به عنوان آرام بخش تجویز می‌شود، قطع ناگهانی آن می‌تواند عوارضی مانند تشنج، غش و رعشه و حملات شدید عصبی را برای بیمار به همراه آورد.

به همین خاطر پیشنهاد ما این است تا قبل از تصمیم گیری برای ترک کلونازپام در خانه به هر دلیلی، حتما با مشاوران و متخصصان کلینیک های ترک دارو و اعتیاد مشورت کنید تا بدون هیچ عوارض خطرناک و هولناک و با سلامتی کامل، استفاده از این دارو را کنار بگذارید.

کلینیک شبانه روزی پیام تندرستی با مشاوره تلفنی می تواند همراه مطمئن و خوبی برای حمایت از افرادی باشد که قصد دارند برای ترک اعتیاد قرص خواب و انواع دارو اقدام کنند.

 

 

دسته بندی مقاله : ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سلام شوهرم در ماه یکبار قرص کلونازپام ۲میخوره به یکی و دوتا هم قانع نیس ۶یا ۸ تا میخوره که دیگه هیچی از اطرافش نمیفهمه شب بیهوش میشه خرخرمیکنه بعضی وقتام کف میریزه از دهنش تا فرداشبش که بیدار میشه چیزی یادش نیس حتی یادش میره کاراشو یا پولشو چیکار کرده بامن دعوا میکنه و کتک زدن که کارتوهست تو برداشتی..نمیدونم چیکار کنم خانوادش کاری برام انجام نمیدن بهشون هم که گفتم اصلا توجه نکردن گفتن طلاق بگیر خانواده خودم هم چندبار باهاش صحبت کردن فایده ای نداره ..چیکارکنم خیلی خسته شدم در ماه یه هفته مشکلم اینه و دعوا..دلم نمیخواد طلاق بگیرم ولی نمیدونم هم چکارکنم تا نخوره😔😓راستی دوساله ازدواج کردیم

مهری پور
17 اردیبهشت 1399

  سلام
  جهت تعیین وقت ویزیت روانپزشک ترک قرص کلونازپام با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  20 اردیبهشت 1399

  خانوم مهری پور اگر هنوز دوستش دارید کمکش کنید. علت بی توجه ای خانوادش این که توی دوران مجردی هم مصرف داشته و به جای حل اساسی مشکل گفتن زن میگیره درست میشه و از زیر بار مسئولیت شونه خالی کردند برای همینه که براشون عادیه شما دو راه بیشتر ندارید یا طلاق یا با خودش صحبت کنید جهت سازش. البته مهلت بزارید مثلا شش ماه، یک سال…. به هیچ وجه بچه دار نشید تا حداقل یکسال از ترکش بگذره…..

  علی علی
  7 شهریور 1399

باعرض سلام وخسته نباشید من خانومم بخاطر تپش قلب که بخاطر بی خوابی داشت دکتر بهش قرص کلونازپام داد که گاها استفاده میکرد ماهی یکی دوبار ولی پدر من که بیمار شد و مجبور شد بستری بشه تنها میموند دوهفته پشت سرهم قرص کلونازپام مصرف کرده یدونه بعد چن روز که مصرف نکرده بود دستاش و پاهاش بی حس شدن حالت تشنج دست داد فشارشم یهویی بالا میره از اون روز الان چیکار کنه مصرف نکنه ؟نوشتن قطع ناگهانیش عوارض داره چجور مصرف نکنه دیگه؟بخاطر بیماری که هس نمیتونیم دکتر بریم

مجتبی
17 اردیبهشت 1399

  سلام
  میتوانید برای تعیین وقت ویزیت روانپزشک اعصاب و روان با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  20 اردیبهشت 1399