عوارض مصرف الکل در زمان قاعدگی

تاثیر الکل بر دوران قاعدگی
مدیرسایت
13 شهریور 1400

مصرف الکل تاثیرات متفاوتی بر خانم‌ها و آقایان دارد. اگرچه شواهد تاریخی نشان می‌دهد که اختلالات مصرف الکل در آقایان بسیار بیشتر از بانوان بوده است، اما سال‌های اخیر این شکاف بسیار کمتر شده و میزان وابستگی زنان به نوشیدنی‌های الکلی با شدت زیاد رو به افزایش است. عوارض مصرف الکل بر بدن زنان و مردان تا حدودی مشابه است، اما برخی عوارض هستند که به طور منحصر به فرد به بدن زنان اختصاص دارد و سلامتی آن‌ها را به خطر می‌اندازد. یکی از آن تاثیرات، عوارض مصرف الکل در زمان قاعدگی است. اگر افراد موفق به ترک الکل نشوند، با این عوارض درگیر خواهند شد. در ادامه به بررسی تاثیر مصرف الکل هنگام عادت ماهیانه و موضوع اختلال هورمونی زنان با مصرف الکل می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مصرف الکل در زمان عادت ماهیانه چه عوارضی برای خانم ها دارد؟

الکل به خودی خود مضر و اعتیاد آور است و تاثیرات منفی زیادی بر سلامت کبد، کلیه و حتی معده می‌گذارد. در صورتی که مصرف نوشیدنی‌های الکلی از کنترل خارج شود می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای بدن به همراه داشته باشد. عوارض الکل روی سلامت جسمی بانوان موضوعی است که در سال‌های اخیر، با رشد چشمگیر مصرف الکل در خانم‌ها، به یک دغدغه در حوزه سلامت تبدیل شده است. عوارض مصرف الکل در زمان قاعدگی موضوعی قابل چشم پوشی نیست و خوب است همه بانوان از این موضوع آگاه شوند تا باعث آسیب به سلامت خود نشوند.

• تاثیر مصرف الکل روی سلامت جسمانی زنان

مصرف الکل به صورت کلی باعث کم آبی بدن می‌شود و ذخیره منیزیم بدن را از بین می‌برد؛ منیزیم که در بدن خاصیت ضد التهابی دارد، در زمان عادت ماهانه به کمک بدن می‌آید و دردهای این دوران را تسکین می‌دهد. آسیب به کبد یکی دیگر از عوارض مصرف الکل است؛ از طرف دیگر مشکلات در قاعدگی و ناباروری نیز از عوارض الکل روی سلامت جسمی بانوان است. از دیگر عوارض مشروبات الکلی برای بدن بانوان، افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه است.

• اختلال در عملکرد هورمون ها با مصرف الکل در زمان قاعدگی

تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند، در معرض خطر سندروم پیش از قاعدگی (PMS) هستند؛ الکل با تغییر سطح هورمون‌ها خطر PMS را افزایش می‌دهد و خانم‌هایی که نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند ۴۵ درصد بیشتر از آن‌هایی که الکل مصرف نمی‌کنند، درگیر سندروم پیش از قاعدگی می‌شوند؛ میزان درگیری با PMS برای افرادی که به الکل اعتیاد دارند و میزان زیادی نوشیدنی‌های الکلی با درصد بالا مصرف می‌کنند تا ۷۹ درصد هم می‌رسد. سندروم پیش از قاعدگی شامل طیف وسیعی از علائم جسمی و روحی از جمله نوسانات خلقی، ولع غذا، خستگی، سینه‌های حساس، درد در نواحی مختلف بدن و افسردگی می‌شود.

مصرف الکل چه تاثیری بر چرخه قاعدگی می‌گذارد؟

الکل اختلالات متعددی را برای چرخه قاعدگی به وجود می‌آورد که در ادامه به بررسی چند مورد از رایج‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

• بی‌نظمی در قاعدگی: مصرف الکل می‌تواند سطح تستسترون و استروژن که برای تخمک‌گذاری ضروری هستند را افزایش دهد؛ این نوسانات هورمونی منجر به قاعدگی نامنظم می‌شود.
• درد: همانطور که قبلاً هم اشاره شد، یکی از رایج‌ترین عوارض مصرف الکل در زمان قاعدگی، گرفتگی عضلات و کم آبی ناشی از الکل است که تجربه‌ای ناخوشایند را برای فرد در دوران قاعدگی به همراه می‌آورد.
• گرسنگی: اگر شما هم در سندروم پیش از قاعدگی، گرسنگی را تحمل می‌کنید و دائما میل به غذا خوردن دارید باید بدانید که با مصرف الکل در این زمان، صرفاً این احساس را تشدید می‌کنید. گاهی ممکن است به دلیل کم آبی ناشی از الکل به غذاهایی خاص میل پیدا کنید.
• خستگی: نوشیدنی‌های الکلی به صورت کلی حاوی مقادیر زیادی قند هستند؛ مدتی پس از مصرف این نوشیدنی، قند خون به شدت کاهش پیدا می‌کند و باعث می‌شود بیش از پیش احساس خستگی کنید؛ علاوه بر آن کیفیت خواب را هم به شدت کاهش می‌دهد و بیشتر باعث ایجاد احساس خستگی می‌شود.
• نوسانات خلقی: همانطور که گفته شد الکل بر نوسانات هورمونی تاثیر زیادی دارد، نوشیدن الکل می‌تواند لذت و هیجان شما را در لحظه بالا ببرد، اما پس از دست رفتن تاثیر آن، علاوه بر احساس خستگی، فرد دچار احساس غم، افسردگی و اضطراب نیز می‌شود.

برای رهایی از عوارض مصرف الکل در زمان قاعدگی چه باید کرد؟

متاسفانه هیچ راهی برای درمان و از بین بردن عوارض مصرف الکل در زمان قاعدگی وجود ندارد، صرفا چند راه ساده هست که ممکن است به شما در پشت سر گذاشتن این شرایط کمک کند و علائم را تا حدی کاهش دهد؛ این اقدامات شامل نوشیدن چای گرم، مصرف آب به مقدار زیاد، مصرف زنجبیل، استفاده از کیسه آب گرم، عدم مصرف کافئین و پرهیز از خوردن غذاهای چرب است. مواردی که گفته شد می‌تواند کمک کند تا تاثیرات مصرف الکل را در زمان قاعدگی تا حدی کاهش دهید؛ اما مطمئن‌ترین راه، ترک مصرف الکل برای همیشه است تا از به وجود آمدن اختلالات بیشتر در آینده جلوگیری شود. برای مطالعه مقالات بیشتر می‌توانید به بخش بلاگ در سایت ما مراجعه کنید. همچنین اگر به دنیال بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران هستید، بهتر است بخش خدمات را مطالعه کنید.

دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

همین حالا تماس بگیرید

02122222241

همین حالا تماس بگیرید

02122222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان