مهم‌ترین عوارض حشیش بر مغز که از آن خبر نداشتید

عوارض استفاده از حشیش روی مغز
مدیرسایت
26 خرداد 1399

عوارض استفاده از مواد مخدر و محرک بر هیچ کس پوشیده نیست. همچنین اثر مواد مخدر بر مغز غیر قابل انکار است. این دسته از مواد، تاثیرات جبران ناپذیری روی مغز و جسم افراد باقی می گذارد. حشیش از جمله محرک های تاثیر گذاری است که افراد در اثر مصرف مکرر آن با عوارضی از جمله اختلال در یادگیری و عدم تعادل مواجه می شوند چرا که استفاده از حشیش به صورت مستقیم روی مغز و ذهن افراد تاثیر می گذارد و در نهایت در کوتاه مدت و بلند مدت مضراتی برای سلامتی بدن مانند قلب، سیستم ایمنی و گوارشی را به دنبال دارد.

به دلیل همین عوارض و خاصیت اعتیاد‌آوری این ماده است که ترک اعتیاد حشیش به یکی از دغدغه های اصلی افراد مصرف کننده این مواد تبدیل شده است. اگر شما دوست دارید تا در مورد عوارض مهمی که حشیش روی مغر می گذارد اطلاعات کاملی به دست بیاورید، با ما در کلینیک پیام تندرستی همراه باشید تا دربارهٔ عوارض حشیش بر روی مغز بیشتر توضیح دهیم.
مهم‌ترین عوارض حشیش بر مغز که از آن

آیا حشیش اعتیاد آور است؟

در اینکه حشیش یک محرک اعتیاد آور است شکی نیست، اما بهتر است تا در مورد فرایند اعتیاد آوری این محرک کمی بیشتر صحبت کنیم. در حالت کلی بیشتر مواد مخدر و محرک‌ها پس از استفاده تنها یکبار لذت مصرف مجدد را به صورت یک نیاز برای افراد به وجود می‌آورند. این ماده در ابتدای مصرف لذت تکرار نشدنی برای مصرف کننده ایجاد می‌کند و همین مسئله موجب می‌شود تا فرد به استفاده مکرر آن عادت کند و نیاز به مصرف برایشان به اعتیاد تبدیل شود.

باور های غلط درباره مصرف حشیش

شاید شما بارها این جمله را شنیده باشید که  هیچکس با یک بار مصرف حشیش  معتاد نمی شود، اکثرا افرادی که به حشیش اعتیاد دارند معتقدند مواد مخدر حشیش را به صورت تفریحی مصرف می‌کنند و امکان ندارد به حشیش وابسته شوند، مصرف مواد مخدر یعنی خوش بودن و جوانی کردن، این دسته از باورهای غلط درباره سوء مصرف مخدر ویران کننده است و سلامتی افراد را کاملا تحت تاثیر خود قرار می دهد.
حشیش اعتیادآور است و مثل هروئین و تریاک اثرات مخربی بر مغز و عملکرد آن دارد. نکته مهم اینجاست که ایجاد وابستگی جسمی و روانی در حشیش بسیار کندتر از هروئین و تریاک است، اما وقتی وابستگی ایجاد شد، خلاصی از آن به اندازه بقیه موادمخدر دشوار است.

عوارض کوتاه مدت حشیش بر روی مغز کدام است؟

وقتی فردی حشیش می‌کشد، تتراهیدروکانابینول THC به سرعت از ریه‌هایش عبور می‌کند و وارد جریان خونش می‌شود. خون این ماده شیمیایی را به مغز و دیگر اندام‌های بدن منتقل می‌کند. مصرف حشیش به صورت خوردنی یا نوشیدنی، سرعت جذب THC را کاهش می‌دهد؛ در این حالت اثر مصرف حشیش پس از سی دقیقه تا یک ساعت تجربه می‌شود.
حشیش در طبقه بندی مواد مخدر، جزء مواد توهم‌زای طبیعی است. مصرف کننده در نتیجه چنین تاثیری دچار حالت نئشگی یا سرخوشی بیش از حد می‌شود.
از دیگر عوارض حشیش بر مغز که تاثیر کوتاه مدت دارد، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. تغییر حس زمان
 2. تغییر حواس، برای مثال اگر لواشک بخورند طعم ترشی آن را خیلی بیشتر از حالت معمول حس می‌کنند.
 3. تغییرات رفتاری
 4. توهم و هذیان
 5. اختلال در توانایی فکری
 6. اختلال در حرکات بدن (به هم خوردگی تعادل حرکتی)
 7. اختلال در حافظه
 8. تند شدن ضربان قلب

مضرات حشیشعوارض بلند مدت حشیش بر روی مغز کدام است؟

مصرف حشیش عوارض بلند مدتی نیز روی حافظه و مغز افراد می‌گذارد که بی‌توجهی به آن به راحتی می‌تواند زندگی اجتماعی افراد را هم تحت تاثیر خود قرار دهد. مصرف حشیش بر رشد مغز نیز بسیار اثر می‌گذارد. اگر فردی مصرف حشیش را از دوران نوجوانی شروع کند اثر نامطلوبی بر عملکردهای تفکر، حافظه و یادگیری وی می‌گذارد و روند ایجاد ارتباط بین بخش‌های مختلف مغز را که برای ارائه این عملکردها ضروری است، مختل می‌سازد. پژوهشگران در حال بررسی ماندگاری عوارض بلند مدت حشیش و دائمی بودن تغییرات ایجاد شده هستند.

برخی از عوارض بلند مدت حشیش بر مغز:

 1. افسردگی حاد (کم شدن علاقه و انگیزه برای زندگی، شغل و روابط اجتماعی و خانوادگی)
 2. اختلال روانی شدید
 3. التهاب و انسداد مزمن مجاری تنفسی
 4. اختلال حافظه، گیجی و بی‌توجهی به اطراف
 5. برهم‌خوردگی تعادل حرکتی
 6. از بین رفتن سلول‌های مغزی (پوک شدن مغز)

در نظر داشته باشید که اولین و شاید تنها راه جلوگیری از عوارض نامبرده، ترک حشیش و ترک اعتیاد ماری جوانا و محرک های از این دسته است، تا فرد به راحتی بتواند با سلامت روحی و جسمی به زندگی عادی خود برگردد.

عوارض حشیش تعادل انسان علائم و عوارض قطع مصرف اعتیاد محرک حشیش کدام است؟

اگر فرد وابسته به حشیش مصرفش را قطع کند، با علائم محرومیت از مواد روبرو می‌شود. هرچند این علائم کشنده نیست و معمولاً نیازی به بستری و طرح درمان جامع ندارد، با این حال آزاردهنده است.
علائم ترک اعتیاد حشیش شامل موارد زیر می شود:

 1. بی خوابی
 2. اضطراب
 3. تحریک پذیری
 4. کاهش اشتها
 5. بی‌قراری و کلافگی
 6. درد غیر عادی
 7. تعریق
 8. تب
 9. سردرد
 10. رعشه

اگر بیمار توان تحمل کردن این علائم را نداشته باشد، سم‌زدایی تحت نظر متخصص انجام می‌شود تا شدت علائم کمتر شود. افرادی که می‌خواهند از ترک حشیش خود مطمئن شوند و از عود اعتیاد به حشیش جلوگیری کنند، می‌توانند سم‌زدایی را در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد انجام دهند.
تاثیرات مصرف حشیش بر مغز

آیا مصرف حشیش بزرگترین ظلم به مغز انسان است؟

هدف از مصرف حشیش بیشتر لذت بردن است و دریچه‌ای است به سمت مصرف مواد محرک از جمله شیشه، چرا که معمولاً فرد بعد از مدتی مصرف حشیش دیگر نیازهایش با مصرف این ماده ارضا نمی‌شود. بنابراین ادامه این راه می‌تواند ترک را سخت‌تر کند. کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی به عنوان یکی از پیشتازان در حوزه ارائه خدمات درمان بستری، با در نظر گرفتن شرایط و بیماری‌های شخص مراجعه کننده، بهترین و موثرترین روش‌های ترک را ارائه می دهد.
شما می‌توانید برای کسب اطلاعات کامل و جامع در مورد روش های ترک اعتیاد حشیش، تریاک و غیره با شماره تماس 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید تا کارشناسان کلینیک پیام بتوانند با حفظ اطلاعات شخصی و دغدغه‌های مراجعه کننده به صورت تلفنی راهنمایی های لازم را انجام دهند.

دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

من ۲ ماه میشه حشیش کشیدم ولی تاحالا خب نشدم احساس مرگ میکنم دلم شور میزنه انگار مغزم تو کلم نیست انگار خالیه نمیدونم چیکار کنم

احمد حسینی
22 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  به روان‌پزشک مراجعه کنید تا با درمان دارویی مناسب بهبود پیدا کنید.

  کلینیک پیام تندرستی
  11 آذر 1399

سلام من حدود ۳ سال هست که از ماری و بنگ استفاده کردم به طور دائمی یعنی از صبح که بیدار میشدم تا شب که خوابم میبرد نمیزاشتم حال عادی داشته باشم شاید روزی ۱۰ تا سیگاری شایدم بیشتر الان تصمیم به ترک گرفتم یک هفته هست استفاده نمیکنم و روز به روز حافظم داره بیشتر ازبین میره دیگه جوری شده که یه خط مطلب هم یادم نمیمونه و تو سرم احساس خالی بودن شدید گیجی و پوکی دارم میخاستم راهنماییم کنید ایا به مرور درست میشه چیکار باید بکنم دختر هستم و ۲۴ سالمه

نازی۷۵
29 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  به شما توصیه می‌کنیم با توجه به مصرف طولانی مدتی که داشتید، حتما به روان‌پزشک مجرب در ترک مواد اعتیادآور مراجعه کنید. در صورت تمایل می‌توانید از خدمات روانپزشکی کلینیک پیام تندرستی استفاده کنید.

  کلینیک پیام تندرستی
  11 آذر 1399

من ۱۴ سال هست حشیش مصرف میکنم الان بعد مصرف جوری دچار فقدان انرژی وانگیزه می شوم که می افتم کف خونه ساعت ها بی بنیه . از اجتماع دوری می کنم خجالتی و کم حرف میشم و منزوی ،رابطه با جنس مخالف ۸ سال هست که ازش دورم و این خودش زمینه ساز روابت جنس پر مخاطره مثل خود ارضاعی میشه که خودش مادر اختلات روانی هست و در خیلی افراد مصرف کننده اجتناب ناپذیر.
شما با مصرف حشیش انگیزه اون روز رو تو ده دقیقه مصرف می کنید که خودش باعث خستگی افسردگی نا اومیدی در طول روز میشه
صبح روز بعد از مصرف دست به هیچ کاری نمی تونم بزنم تا وقتی که دوباره حشیش مصرف کنم و بعد متوجه میشم که الان حالم بد تر شد قبل از مصرف می تونستم حداقل یه کارایی انجم بدم ولی الا حتی نمی تونم تکون بخرم وبعضی اوقات دیگه مجبور میشم با یه مواد دیگه خودمو سرپا کنم که اونم موقتی بوده ودردم دو چندان میکنه. ده صفحه دیگه هم بخوام بگم از

بدیش میتونم
من الان یک جوان با استعداد های هوشی جسمی فیزیکی در حد عالی هستم اگر مصرف نکنم. ولی فراموشی که خصوصیت حشیش و هر موادی هست منو دچار تکرار اشتباه میکنه
این صحبتهای کسی هستش که کل اطرافیانش به نابقه بودنش ایمان دارند.متاسفانه.
ولی تبدیل به یک زنده بگور شدم.به پوچی محض رسیدم
امیدوارم که که هممون بتوانیم از این درگاه شیطان دورشیم
شیطان کارش نا امید ساختن است وحشیش بهترین ابزارش
باید هرچه سریع تر از این شیطان روی بگردانیم وبه ذات خداوند توکل کنیم انشالله که مارو بر میگردونه به دورانی کا بدونه مصرف زندگی نرمال وگرم داشتیم ما اومدیم دوساعت حال بدی رو رد بدیم یا دوساعت انرژی مضاف بگیریم که در عوض تغیرات مثبت که جزو لازمه زندگی وبسیار حیاتی هست رو از دست دادیم
در آخر جوان وطنم اگر میخواهیی لذت ببری باید یک مدت قید لذت واهی رو بزنی قسم می خورم همون خماری نسخی هشیش به نشگیش شرف داره
راستی خود من وقتی تو شرایط قرار بگیرم این حرفا ممکن اصلا فراموشم بشه این نقطه ای هست که ضربه می خورم
پس باید تخصصی کار بشه رو بیمار
ببخشید امید وارم به دردتون خورده باشه

صادق رحمتی
23 خرداد 1400

همین حالا تماس بگیرید

02122222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان