ترک متادون چند روز طول می کشد؟

ترک متادون
مدیرسایت
5 اسفند 1398

متادون یک داروی اعتیادآور است که به منظور درمان درد های شدید و همچنین به منظور درمان اعتیاد به برخی مواد مخدر افیونی استفاده می شود. این دارو به خودی خود می تواند افراد را به اعتیاد دچار کند به همین دلیل داشتن اطلاعات کافی برای ترک اعتیاد متادون به اندازه دیگر مواد مخدر اهمیت دارد. در ادامه این مقاله همراه کلینیک پیام باشید تا ببینیم چگونه متادون را ترک کنیم و بهترین روش ترک متادون را پیدا کنیم.

آیا مصرف قرص یا شربت متادون اعتیادآور است؟

با وجود اینکه از داروی قوی متادون برای درمان ترک اعتیاد برخی مخدرها نظیر هروئین، کراک و ترک تریاک استفاده می شود اما اگر مصرف آن تحت نظر پزشک متخصص صورت نگیرد، خود تبدیل به معضلی برای ترک اعتیاد می شود. متادون اغلب به صورت قرص یا مانند شربت اپیوم مانند شربت استفاده می شود و میزان اعتیاد آوری آن در هر دو صورت به یک اندازه هشدار دهنده است. خاصیت دارویی متادون برای تسکین دردهای غیر قابل تحمل یا سرفه های شدید آن را تبدیل به یک داروی پرطرفدار کرده است که حتما باید با تشخیص پزشک مورد مصرف قرار بگیرد و در غیر این صورت می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
اعتیاد با مصرف قرص یا شربت متادون

چگونه قرص متادون را ترک کنیم؟

ترک اعتیاد با متادون سبب کاهش مصرف مواد مخدر می گردد اما زمانی که بیمار به مصرف این داروی افیونی عادت پیدا کند باید اقدامات لازم جهت ترک متادون انجام شود. استفاده از روش های روانشناسی ترک اعتیاد باید در اولویت این مسیر قرار داده شود. زیرا زمانی که فرد بعد از ترک اعتیاد مخدر مصرفی دوباره به مصرف داروی ترک اعتیاد عادت پیدا می کند با شکستی مواجه می شود که ابتدا باید از لحاظ روحی آماده شود.

نکته قابل توجه این است که پیش از همه این موارد باید فرد به خواست خود اقدام به ترک اعتیاد متادون کند. تنها در این مرحله است که فرآیند ترک قرص متادون به طور جدی آغاز می شود.

چگونه قرص متادون را ترک کنیم

بهترین روش های ترک اعتیاد متادون کدام است؟

فرد مبتلا به سوء مصرف شربت یا قرص متادون نباید بدون مشورت پزشک اقدام به ترک اعتیاد متادون کند. بعد از آنکه بیمار تصمیم به ترک مصرف متادون گرفت باید با مراجعه به کلینیک ترک متادون مراحل اصولی کنار گذاشتن مصرف متادون را طی کند. از آنجایی که قطع ناگهانی مصرف متادون و مشورت نکردن با پزشک می تواند عوارض روحی و جسمی شدیدی را به همراه داشته باشد، بیمار حتما باید در شروع درمان خود از یک حامی متخصص یا مشاور کمک بگیرد.

بهترین روش های ترک اعتیاد متادون

در واقع افراد مبتلا به سوء مصرف انواع مخدر ها از لحاظ روحی بسیار آسیب پذیر بوده و اگر انگیزه کافی برای ترک اعتیاد خود نداشته باشند امکان لغزش آن ها در دوره ترک اعتیاد بسیار بالا می رود. به همین دلیل مهم ترین مرحله برای حمایت بیماران استفاده از روش های روانشناسی ترک اعتیاد و شرکت در جلسات مشاوره است.

عوارض ترک اعتیاد غیر اصولی متادون

ترک اعتیاد غیر اصولی دارای عوارض جبران ناپذیر جسمی، روحی و روانی زیادی به همراه دارد که در برخی موارد ممکن است اقدام به خود کشی و بازگشت وابستگی جسمانی را به همراه داشته باشد. موارد زیر از جمله عوارض ترک اعتیاد متادون با روش های غیر اصولی هستند.

 • اختلالات خواب و بی خوابی
 • کاهش فشار خون
 • ضعف و بی اشتهایی
 • سرگیجه و تهوع
 • اضطراب و بیقراری
 • خارش پوستی
 • اختلال در دید
 • اختلالات جنسی
 • افسردگی، هیجان و احساس نارضایتی

ترک اصولی متادون چند روز طول می کشد؟

اگر ترک اعتیاد محرک متادون با روش های اصولی و صحیح انجام گیرد و مرحله سم زدایی آن با موفقیت طی شود حدودا 2 الی 3 هفته به طول می انجامد. افرادی که می خواهند اقدام به ترک اعتیاد در منزل داشته باشند باید دقت کنند که بهتر است مرحله سم زدایی برای ترک هر ماده مخدری از ترک الکل گرفته تا ترک حشیش و هروئین باید در کلینیک های تخصصی ترک اعتیاد انجام پذیرد. عوارض خماری و درد های ناشی از آن با توجه به نوع اعتیاد و مدت زمان آن ممکن است در هر فرد متفاوت باشد به همین ترتیب طول دوره سم زدایی و ترک اعتیاد هم در فرد می تواند متفاوت باشد.

در بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران بعد از انجام آزمایش های لازم و تجویز پزشک بهترین شرایط برای ترک اعتیاد بیماران فراهم می شود که طول دوره ترک به حداقل زمان ممکن برسد. پزشکان و متخصصین این مجموعه با کاهش تدریجی دوز دارو میزان درد های عضلانی و استخوانی را به کمترین حالت می رسانند. سم زدایی مخدر متادون معمولا بین 7 الی 10 روز به طول می انجامد.

ترک اصولی متادون

برای ترک متادون موارد زیر را به خاطر بسپارید

قبل از اقدام به ترک هر ماده مخدری باید مواردی را در نظر داشته باشید تا روند ترک اعتیاد به بهترین و صحیح ترین روش ممکن انجام شود. برای ترک اعتیاد متادون هم موارد زیر را به خاطر داشته باشید.

 • ابتدا بهتر است که ترک مصرف متادون را تدریجی کاهش بدهید. برای این کار با تشخیص پزشک می توانید از دو روش کاهش مصرف متادون یا داروهای جایگزین استفاده کنید.
 • داروهای مخصوص سم زدایی مانند نالتروکسان برای ترک اعتیاد می‌ توانند علائم ترک اعتیاد را به 2 الی 3 روز کاهش بدهند اما حتما باید با تجویز پزشک مصرف بشوند.
 • در آخر به یاد داشته باشد که اگر شما از بستگان و عزیزان بیمار مبتلا به اعتیاد هستید، حمایت شما بیش از هر چیز دیگری می تواند در طول این مسیر به بیمار کمک کند تا به زندگی طبیعی و سالم خود بازگردد.

برخی از افراد به دنبال مراکز تخصصی ترک اعتیاد از جمله کلینیک ترک ماری جوانا یا مرکز ترک اعتیاد الکل هستند. کلینیک تخصصی پیام تندرستی به شما و عزیزانتان کمک می کند تا اعتیاد به هر ماده مخدری را در همین مرکز کنار بگذارید و به دنبال مراکز دیگری نباشید. شما نیز می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره تلفن 02122222241 تماس حاصل فرمایید و مشاوره های لازم را از متخصصین ما دریافت کنید.

دسته بندی مقاله : مقالات ترک اعتیاد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

چند سالی هست متادن مصرف میکنم الان هم 8 روز که مصرف نمیکنم ، چند روز دیگه باید طاقت بیارم که از بدنم بره بیرون چون که خیلی داره بهم فشار میاره که دوباره مصرف کنم

ظفری
1 اردیبهشت 1399

  سلام وقت بخیر
  ترک یک باره و غیر اصولی متادون توسط افرادی که دوز بالا مصرف کرده اند یا بازه زمانی طولانی مصرف متادون داشته‌اند، دارای اثرات جبران ناپذیر و بسیار طولانی مدت می‌باشد. اگر دوره ترک متادون تحت نظر پزشک نباشد، احتمال لغزش و سوءمصرف مجدد وجود دارد. جهت قطع مصرف متادون حتماً از پزشک متخصص ترک اعتیاد مشاوره بگیرید.

  کلینیک پیام تندرستی
  7 اردیبهشت 1399

   سلام درود بشما
   سوالی داشتم بنده تا چهل ،پنجاه روز پیش روزی دویست وپنجاه سی سی شربت متادون مصرف داشتم الان درحال حاضر رسیدم به یک ونیم سی سی که همین رو درطول روز هشت قطره صبح هشت قطره ظهر هشت قطره غروب هشت قطره شب میخورم ولی خیلی دارم یک روزهایی اذیت میشم قلبم حدودا یک هفته بود درد داشتم الان کمی بهتر الانم سیستم عصبیم بهم ریخته خیلی زود عصبی میشم باهمه سرجنگ دارم

   حسن صفایی
   26 خرداد 1399

    سلام دوست عزیز
    برای ترک اصولی با خطر کمتر و کنترل علائم قطع مصرف پیشنهاد می‌کنیم حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

    کلینیک پیام تندرستی
    26 خرداد 1399

    سلام.عزیز الحمدلله. کار بزرگی کردی از ۲۵۰ سی سی به ۱ و نیم ۲ سی سی انشاالله ک با یاری خدا موفق میشی ….انشاالله خدا کمکت میکنه و با انگیزه ای ک خودت داری ب زودی خوب خوب میشی
    عصبی بودن و ….. اینا هم طبیعیه داداشم یواش یواش درست میشه انشاالله ….انشاالله ک خدا بهت سلامتی و دل خوش بده داداش جون
    واقعا خوشحال میشم وقتی میبینم یکی تصمیم گرفته ترک کنه….خدا به همه کسایی ک مصرف دارن کمک کنه پاک شن….انشاالله

    فرزاد
    30 خرداد 1399

     طبق تجربه من تا اونجا که میدونم متادون ترک کردنش زمان زیادی میخواد من چهار سال هست که متادون را ترک کرده ام ولی هنوز خماری میکشم بعد چهار سال هنوز درد بدن و بی خوابی شدید و افسردگی و اضطراب هنوز دست بردار نیست

     م.پ.م
     1 آبان 1399

     سلام دوست عزیز
     در صورت انتخاب روش ترک صحیح و علمی، عوارض ترک متادون خیلی سریع از بین می‌رود. متاسفانه ترک ناگهانی و خودسرانه موجب تجربه این عوارض می‌شود.

     کلینیک پیام تندرستی
     25 آبان 1399

     سلام ،خدارو شکر از دعای شما دوستان تونستم بزارم کنار این متادون رو . فقط یک حرف دارم، داداشی که متادون مصرف میکنی، من خودم مثل شما بودم افراطی 9سال 240تا250 سی سی روزانه مصرف داشتم الان شکر خدا گذاشتم کنار دیگه مصرفم ندارم. تو این متادون چیزی دیدم که تو هیچ موادی قبلا ندیدم، سه تا چهار بار تا مرز ایست قلبی و غیره رفتم مرگ جلو چشمام دیدم نمیگم برو مواد بزن یاهر کاری، فقط قسمت میدم هرجور که بهت جواب میده میتونی قطع مصرف کنی امروز وفردا نکن. یکروزم یکروزه چیزی که من تجربه کردم رو تجربه نکنید، دعا میکنم تک تک خلاص بشید سلامت باشید منم از دعای شما دوستان پاک شدم یاعلی

     صفایی
     9 آبان 1399

     سلام دوست عزیز
     آفرین به اراده و پشتکار شما. توصیه می‌کنیم بعد از ترک اعتیاد درجلسات مشاوره و روان‌درمانی شرکت کنید تا از لغزش و وسوسه مصرف جلوگیری شود.

     کلینیک پیام تندرستی
     24 آبان 1399

    سلام خدمت همه دوستان اين كلينيكها براى خالى كردن جيب ماها همه جوره دروغ تحويل ميدن مردم از ترك ميترسونن بدن انسان بعداز بيست و يك روز خودشو بازسازىميكنه به شرط اينكه تغذيه كاملا ساده و سبك باشه من خودم سه هفته نون خالى بااب ميخوردم تااون اثر متادون از معده و روده بره و بعد كبدم درست كردم متادون كم كنيد و شروع به ترك كنيد تو كلينيك اونقدر دارو ميدن به ادم فقط مدت ترك طولانىتر ميكنن موفق باشيد

    مهرداد
    21 اردیبهشت 1400

     با سلام لطفا اطلاعات اشتباه نشر ندهید
     داروهای تجویزی صرفا جهت کنترل علایم میباشد و دوز تجویز شده توسط متخصص صورت میگیرد متادون مخدر صنعتی است و با نون و اب درمان نمیشود

     کلینیک پیام تندرستی
     22 مرداد 1400

     با سلام دوست عزیز ترک مواد با معرفی یک دارو امکان پذیر نمی باشد.
     لطفا وزیت متخصص داشته باشید تا تجویز دارو باتوجه به سن و مشکلات زمینه ای میزا مصرف و … باشد

     کلینیک پیام تندرستی
     25 مرداد 1400

  ای کاش تدریجی کم میکردی نه خماری داره نه درد

  علی
  28 مرداد 1399

   داداش مرگ یبار شیون یبار من وقتی مصرف میکردم چیزی از مرده متحرک کم نداشتم طعم زندگی رو دارم تو این چن روز پاکی میچشم حتی با بیخوابی و خماری و درد و رنجش. یا حق

   اراده
   3 آذر 1399

    دارم متادون میزارم کنار اونم خودم تنها ..چیکار کنم جایی ..کسی..پولی..ندارم دارم میمیرم از درد و ناراحتی و تپش قلب بروی هودم نمیارم زن و بچم کنارم هستن تو خونه پولی ندارم ۳۳سالمه ۲ساله میخوردم،،حالم بده خیلی دوست دارم بمیرم خودمو بکشم اما بچم نبینه درد دارم

    بهنام
    31 تیر 1400

   سلام من بعد یکسال مصرف شیره بعد تریاک ۱۲ روزه ترک کردم روزی یدونه قرص متادون ۵میخورم یه وقتایی دوروزم خمار نمیشم اما چند روزه هرروز باید بخورم خیلی درگیری ذهنی دارم که به متادون وابسته نشم چجوری اینو ترک کنم میشه بدون پزشک و مشاوره خودم تو خونه بذارمش کنار ممنون میشم راهنمایی کنید

   مرجان فرهانی
   23 خرداد 1400

    با سلام خیر خود درمانی در خصوص اعتیاد یک روش خطرناک و با احتمال شکست می باشد

    کلینیک پیام تندرستی
    12 مرداد 1400

   سلام
   یعنی به اون حالت هیچ مشکلی پیش نمیاد؟؟

   نیما
   2 تیر 1400

   سلام به همه دوستان
   من دو ماه بعد از عقدم ترامادول رو از یک چهارم شروع کردم خیلی زود رسید به هشت تا 225 تو یک روز واسه ترک ترامادول مجبور شدم متادون مصرف کنم و خیلی رااااحت ترامادول رو ترک کردم ولی حواسم نبود دارم به متادون معتاد میشم.از یک نصف متادون 20 رسیدم به سه تا قرص چهل و 30 سی سی شربت
   الان هم حدود پنج یا شش بار سه روز نخوردم بعد سه روز نصف قرص چهل خوردم و الانم پنج روزه که کامل نخوردم و دو روزه که اسهال شدید و بی‌تابی دارم
   فقط در همین حد به همونایی که هنوز تازه دارن میخورن فقط یک چیز بگم که علنا بدبخت شدید حتی اگه یک چهارم قرص 10 متادون رو مصرف میکنید
   دعا کنید برام واقعا سخته ولی دارم تحمل میکنم علنا با دست خالی و بدون هیچ دارو کمکی

   صابر
   19 مرداد 1400

    با سلام توصیه میشودبه علت بروز علایم محرومیت حتما تحت نظر پزشک متخصص ترک صورت گیرد

    کلینیک پیام تندرستی
    22 مرداد 1400

  برادر ۶۰ روز خماری داری

  محمد مهدیزاده
  3 مهر 1399

  منم الان ۱۶ روز قرص متادون که ۷ سال مصرف میکیردم روزی یکی یا دوتا ترک‌کردم الان ۱۶ روز گذشته ولی هنوز پاهام درد داره خیلی کسلم از جام نمیتونم بلند شم شبا خواب درستی ندارم نمیدونم تا کی اینجوری ام شنیدم میگن از روز ۲۰ به بعد تا یک ماه خوب میشم سختیش تموم شده فقط باید صبر کنم